1. خانه
  2. مقالات
  3. چگونه جنس موهای خود را تشخیص دهیم؟ انواع مو کدامند؟

چگونه جنس موهای خود را تشخیص دهیم؟ انواع مو کدامند؟

چگونه جنس موهای خود را تشخیص دهیم؟ انواع مو کدامند؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. چگونه جنس موهای خود را تشخیص دهیم؟ انواع مو کدامند؟
folder_openمقالات

شاعران بیشماری از موهای بلند، براق و ابریشمی ستایش کرده اند. برخی موها را به تاج سر تشبیه کرده اند و برخی دیگر حرکات گیسوان را به موج و باد و … مثال زده اند. هر چه که باشد بدون تردید موها از مهم ترین مولفه ها در ظاهر افراد هستند. هم خانم ها و هم آقایان به دنبال راه های مراقبت صحیح از موها هستند. تنها با محافظت از موها می توان سالیان زیادی از زیبایی طبیعی بهره برد. با شناخت انواع جنس مو کار مراقبت و نگهداری از موها بسیار راحت می شود. آیا می دانید جنس موهای شما چیست؟

انواع مو کدام است؟

موی انسان تحت تاثیر عوامل شیمیایی، محیطی و ژنتیکی، قرار دارد. این به آن معناست که جنس موها در یک فرد تا پایان عمر ثابت نیست و در طی سال های زندگی وضعیت موها تغییر می کند. به این ترتیب نمی توانید همیشه محصولات نگهداری از موهای خاصی را استفاده کنید. بهترین حالت اینست که هر از گاهی موهایتان را از نظر جنس و نوع، بررسی کنید و روند مراقبت از موهایتان را طبق شرایط فعلی انجام دهید. در ادامه این مطلب انواع مختلف جنس مو بررسی می شود و راهکار مراقبت از آن به طور کامل توضیح داده خواهدشد. پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

  • می توان موها را بر اساس نوعشان به چهار دسته تقسیم کرد:
  • مو نرمال
  • مو چرب
  • مو خشک
  • مو مختلط

مو از نظر ساختار و ساختمان در همه افراد یکسان است ، اما تفاوت ظاهری که در موهای افراد می بینیم (مثلا مو صاف یا فر) تنها درحالت موها است که در افراد مختلف متفاوت است. نوع جنس مو رابطه مستقیمی با جنس پوست سر یا همان اسکالپ دارد. درصد چربی و خشکی پوست سر نیز بستگی مستقیم به ترشح غدد چربی یا سبوم در پوست سر (اسکالپ) دارد به همین دلیل لازم است برای شناخت انواع مو  درباره غدد چربی یا سبوم اطلاعات بیشتری داشته باشید.

باید بدانید در هر سانتی متر مربع پوست سر یا همان اسکالپ در حدود 5 عدد غدد چربی وجود دارد که وظیفه این غدد ترشح چربی می باشد. این ضمایم پوستی از جایی چربی نمی گیرد بلکه خود عامل مستقیم تولیدچربی می باشند .

وقتی غدد پوست سر چربی را تولید میکنند این چربی های طبیعی و لازم پوست سر از طریق لوله ی مجازی به خارج پوست سر که احتیاج به این چربی دارند هدایت می شوند زیرا در نبود آن پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. ترشح بیش از اندازه چربی سر نیز مشکلاتی را برای پوست سر همراه دارد،  به صورتی که تجمع چربی بیش از اندازه باعث مسدود شدن روزنه های پوستی میشوند و عمل تنفس پوستی و اکسیژن گیری را مختل می سازد و محیط نامناسبی را برای موها فراهم میکند و سرانجام باعث نازک شدن و ریزش موها می شود. باید بدانید یک مو سالم نشات گرفته از پوست سر سالم است.اگر چربی پوست سر بیش از اندازه باشد پوست سر چرب است و چنانچه غدد در کار خود کم کاری کنند می گویند پوست سر خشک است و اگر غددها فعالیت عادی و طبیعی داشته باشند پوست سر معمولی و این حالت ایده آل برای پوست و مو می باشد و اما گاهی شخص دارای پوست سر چرب با ساقه خشک است که در این حالت گفته میشود مو مختلط است.

ویژگی های مو چرب Oily Hair

افرادی که پوست چرب دارند معمولا جنس موهایشان نیز، چرب است. در واقع ارتباط مستقیمی بین جنس پوست و ساقه مو وجود دارد. نوع پوست در ناحیه سر با دیگر نقاط بدن از نظر چربی و خشکی هیچ تفاوتی ندارد. بنابراین با دیدن پوست بدن تان می توانید حدس بزنید که پوست سر در زیر موها، چه نوعی است. اگر پوست سر شما چرب باشد ، موهای شما به طور خودکار چرب می شوند. دلیل این امر، ترشح بیش از حدد غدد چربی در سطح پوست است. ساختمان مو دارای پیچیدگی فراوانی است در کنار هر تار مو یک غده چربی نیز وجود دارد که میزان ترشح آن، روی جنس و کیفیت موها تاثیر می گذارد.

تارهای موی چرب به نظر روغنی هستند و ظاهر خوبی ندارند. این موها گاهی کسل کننده و بی روح به نظر می رسند. موهای چرب خیلی زود گرد و غبار و آلودگی را جذب می کنند و به صورت به هم چسبیده و دسته به دسته دیده می شوند. افرادی که انواع مو چرب دارند تصور می کنند با شستشوی بیش از حد، می توانند مانع چرب شدن موها بشوند. این کار مثل یک مسکن موقتی است و تاثیر پایداری ندارد. وضعیت هورمون ها و غدد داخلی فرد باید اصلاح شود تا مشکل موها نیز برطرف شود.

انواع مو چرب

راه های مراقبت از انواع مو چرب

افراد با موهای چرب لازم است تا در حمام 2 بار موها را با شامپوی مخصوص مو چرب شستشو دهند. برای تهیه شامپو مناسب مو چرب می توانید قسمت فروشگاه سایت مراجعه کنید. راهکار دیگری که همواره جهت کنترل چربی کف سر توسط متخصصین توصیه میشود استفاده از اسکراب پوست سر میباشد. اسکراب پوست سر همچون اسکراب بدن و پوست صورت عمل میکنند و با زدودن چربی و سموم و آلودگی و پوسته های مرده کف سر کمک به تنفس پوست سر و کنترل چربی بیش از اندازه پوست سر میکند.

باید بدانید آب گرم و داغ موجب تحریک غدد چربی پوست می شود بنابراین به هنگام استحمام از آب ولرم و سرد برای شستن انواع مو های چرب استفاده کنید. 

پس از حمام به هیچوجه از ماساژ روغن بر روی پوست سر استفاده نکنید. ماساژ خصوصا ماساژ با استفاده از انواع روغن هابه طور کلی موجب تحریک پوست و در پی آن، افزایش ترشح چربی پوست خواهد شد. 

برخی افراد عادت دارند با موها بازی کنند. هر نوع دستکاری و تحریک موها می تواند میزان ترشح چربی در پوست را افزایش دهد. لازم است بدانید چربی از پوست روی موها می نشیند و موها قادر به جذب چربی نیستند.

ویژگی های مو خشک Dry Hair

ظاهر موهای خشک و کم آب، کدر و مات بودن و وز بودن آن است. موهای خشک مستعد انواع موخوره و شوره سر هستند. افرادی با موهای خشک و وز، احتمال زیاد دارای پوست خشک و پوسته پوسته هستند. تارهای موی خشک به شدت شکننده است و حتی با شانه کردن و استحمام هم، آسیب میبیند. این موها گاهی از طول نیز قطع می شوند که به دلیل خشکی بیش از حد مو است.

اگرچه ترشح چربی زیاد پوست برای موها مضر است ولی عدم ترشح عادی غدد چربی نیز می تواند به کیفیت موها آسیب جدی وارد کند. میزان شکنندگی موهای خشک به حدی زیاد است که به راحتی خرد می شود. این امر در صورت درمان نشدن می تواند منجر به طاسی در آقایان و کم پشت شدن شدید موها در خانم ها شود.

انواع مو خشک

شستشوی زیاد موها با آب داغ و استفاده از شامپوی نامناسب موجب خشکی موها می شود. افرادی که موهای بسیار خشک دارند در واقع رسیدگی کافی و صحیح از موها نداشته اند. گاهی برخی اشتباهات یا عادات غیر صحیح نیز می تواند موجب خشک شدن بیش از حد انواع مو چرب بشود.

استفاده بیش از حد از سشوار و دستگاه های حرارتی بر روی موها، موجب از دست رفتن چربی شده و موها را خشک و شکننده می کند. مواد صاف کننده و فر کننده موها یا دکلره و رنگ موهای شیمیایی همگی در خشکی بیش از حد مو نقش دارند.

تابش مستقیم نور خورشید بر روی موها نیز می تواند به مرور موها را خشک و آسیب پذیر کند. موقع شنا در استخر نیز حتما از کلاه استفاده کنید کلری که برای ضد عفونی آب استفاده شده است، به موها آسیب می زند.

راه های مراقبت از انواع مو خشک

شستشوی زیاد با شامپو و با آب داغ وضعیت خشکی موها را وخیم تر خواهد کرد. دفعات حمام کردن را به هفته ای دو بار کاهش دهید. در صورت استحکام روزانه در فصل تابستان، موها را یک روز در میان شامپو بزنید. حتی استفاده از شامپو روزانه نیز در افرادی که موی خشک دارند، توصیه نمی شود. دفعات استفاده ار شامپو را تا حد امکان کاهش دهید و حتما از محصولات مراقبتی مناسب مو خشک استفاده کنید. محصولات مراقبتی مو خشک شامل شامپو، نرم کننده، ماسک مو داخل حمام، کرم و شیرمغذی رطوبت رسان و سرم مو میباشد که می توانید با مراجعه به قسمت فروشگاه سایت محصولات را تهیه کنید. یکی از بهترین برندهای محصولات مراقبتی مو خشک کلوستر پروفشنال است سری محصولات بیوتین.

شامپو بیوتین کلوستر پروفشنال با داشتن ترکیبات مغذی رطوبت مو را تامین و مانع از خشک شدن موها میشود. نرم کننده و ماسک مو بیوتین کلوستر پروفشنال مواد مغذی و غنی مو خشک را تامین و داخل حمام مورد استفاده قرار میگیرد. شیر مغذی بیوتین کلوستر محافظ حرارت است و مانع از آسیب دیدن مو با دما سشوار میشود و در نهایت سرم خاویار کلوستر پروفشنال کمک میکند سیستم رطوبت رسان ساقه را که انجام دادید داخل مو حفظ شود و مانع از هدر رفت رطوبت مو میشود. برای تهیه محصولات مراقبتی مو میتوانید به قسمت فروشگاه مراجعه کنید.

همچنین توصیه میشود پس از استحمام حوله را دور موها نپیچید بلکه موها را بین حوله و دو دست قرار داده و آب اضافی را خشک کنید. از محافظ حرارت استفاده کنید و به آهستگی موهایتان را با باد گرم سشوار خشک کنید.

همچنین می توانید جهت رفع خشکی مو از تکنیک های کابین همچون کراتینه مو، بوتاکس و پروتئین درمانی مو، دیتاکس تراپی مو به سالن های تخصصی مو مراجعه کنید و با کمک متخصصین این فن برای همیشه از شر موهای خشک خلاص شوید. سالن تخصصی مو سعیده درویش زاده با بهره گیری از افراد متخصص و محصولات پروفشنال آماده مشاوره و ارائه خدمات به شما دوستان میباشد.

 

مراقبت از موها

انواع مو معمولی Normal Hair

افرادی که دارای موهای نرمال هستند از داشتن چنین موهایی به خود می بالند. تعادل مناسب pH موجب می شود موها براق و سالم باشند. این موها نه چرب هستند و نه خشک بلکه در وضعیت بسیار خوبی به سر می برند. تعداد افراد کمتری شانس داشتن موهای نرمال را دارند. این موها نیاز به رسیدگی یا مراقبت خاصی ندارد. احتمالا همه اقداماتی که برای تمیز کردن و مراقبت از موها انجام داده اید، درست بوده است. در واقع افرادی با موهای عادی، هیچ مشکلی با موهای خود ندارند. موی طبیعی سالم و با حداقل ریزش، بدون شوره و موخوره، از مشخصه بارز انواع مو نرمال است.

راه های مراقبت از موهای نرمال

داشتن تغذیه مناسب و رژیم غذایی متعادل در کیفیت موها تاثیرگذار است. از همه گروه های غذایی به تناوب استفاده کنید. به خصوص گروه غذایی حاوی ویتامین B در حفظ سلامت موها نقش مهمی دارند. در بیرون از منزل موها را از تابش مستقیم نور خورشید و سرمای شدید هوا، حفظ کنید. شامپوهای حاوی سولفات از برندهای معتبر همچون کلوستر پروفشنال برای موها عالی هستند. هرگز از صابون برای شستشوی موی خود استفاده نکنید.

ویژگی های مو مختلط

بر خلاف گروه قبلی این افراد مشکلات زیادی با موی سر خود دارند. موهای مختلط در قسمت ریشه، چرب هستند ولی ساقه موها و انتهای آن به شدت خشک است. حتی گاهی با وجود چربی پوست سر، موها دچار موخوره نیز شده است. استفاده از مواد دکلره و رنگ موها در افرادی که موهای بلوند دارند، عامل اصلی ایجاد موی مختلط است. دو روز بعد از حمام به پوست سر خود دست بزنید، آیا چربی را روی نوک انگشتان حس می کنید؟ اکنون به انتهای موها نگاه کنید، آیا نوک موها دو شاخه شده و مو خوره دارد؟ شما دارای موی مختلط هستید و مشکلات زیادی دارید.

راه های مراقبت از انواع موی مختلط

رسیدگی به این موها بسیار دشوار است از طرفی باید چربی پوست سر و ریشه موها را کم کنید و از طرف دیگر نمی توانید موها را شستشو دهید. شستن موها وضعیت ساقه را بدتر می کند. موقع استحمام، شامپو را به کف سر بزنید. طوری موها را بشویید که ساقه موها با شامپو کمتر در تماس باشد. نرم کننده و ماسم مو را در قسمت انتهای مو و ساقه بزنید و اجازه ندهید ریشه مو آغشته به نرم کننده بشود. حتما از محصولاتی استفاده کنید که مناسب ریشه چرب و ساقه خشک و حساس هستند. برای کنترل چربی کف سر استفاده از اسکراب را فراموش نکنید. قبل از خشک مو لازم است از کرم رطوبت رسان و محافظ حرارت استفاده کنید و در انتها از سرم خاویار کلوستر پروفشنال رو مو خشک استفاده کنید.

جهت مشاوره برای داشتن یک روتین مراقبتی مناسب موهایتان می توانید با شماره های اعلام شده در سایت تماس بگیرید. از اینکه تا پایان این مطلب همراه مو بودید سپاسگزاریم.

2.7/5 - (4 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed