1. خانه
  2. مقالات
  3. چگونه جنس موهای خود را تشخیص دهیم؟ انواع مو کدامند؟

چگونه جنس موهای خود را تشخیص دهیم؟ انواع مو کدامند؟

چگونه جنس موهای خود را تشخیص دهیم؟ انواع مو کدامند؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. چگونه جنس موهای خود را تشخیص دهیم؟ انواع مو کدامند؟
انواع موی سر
folder_openمقالات

شاعران بیشماری از موهای بلند، براق و ابریشمی ستایش کرده اند. برخی موها را به تاج سر تشبیه کرده اند و برخی دیگر حرکات کیسوان را به موج و باد و … مثال زده اند. هر چه که باشد بدون تردید موها از مهم ترین مولفه ها در ظاهر افراد هستند. هم خانم ها و هم آقایان به دنبال راه های مراقبت صحیح از موها هستند. تنها با محافظت از موها می توان سالیان زیادی از زیبایی طبیعی بهره برد. با شناخت انواع مو کار نگهداری از موها بسیار راحت می شود. آیا می دانید جنس موهای شما چیست؟

انواع مو کدام است؟

موی انسان تحت تاثیر عوامل محیطی، شرایط جوی و موادی که برای شستن موها به کار می رود، قرار دارد. جنس موها در یک فرد تا پایان عمر ثابت نیست در طی سال های زندگی وضعیت موها تغییر می کند. به این ترتیب نمی توانید همیشه محصولات نگهداری از موهای خاصی را استفاده کنید. بهترین حالت اینست که هر از گاهی موها را از نظر جنس و نوع، بررسی کنید. در ادامه انواع مختلف مو بررسی می شود.

انواع مو چرب Oily Hair

افرادی که پوست چرب دارند معمولا جنس موهایشان نیز، چرب است. در واقع ارتباط مستقیمی بین جنس پوست و مو وجود دارد. نوع پوست در ناحیه سر با دیگر نقاط بدن از نظر چربی و خشکی هیچ تفاوتی ندارد. بنابراین با دیدن پوست بدن تان می توانید حدس بزنید که پوست سر در زیر موها، چه نوعی است. اگر پوست سر شما چرب باشد ، موهای شما به طور خودکار چرب می شوند. دلیل این امر، ترشح بیش از حدد غدد چربی در سطح پوست است. ساختمان مو دارای پیچیدگی فراوانی است در کنار هر تار مو یک غده چربی نیز وجود دارد که میزان ترشح آن، روی جنس و کیفیت موها تاثیر می گذارد.

تارهای موی چرب به نظر روغنی هستند و ظاهر خوبی ندارند. این موها گاهی کسل کننده و بی روح به نظر می رسند. موهای چرب خیلی زود گرد و غبار و آلودگی را جذب می کنند و به صورت به هم چسبیده و دسته به دسته دیده می شوند. افرادی که انواع مو چرب دارند تصور می کنند با شستشوی بیش از حد، می توانند مانع چرب شدن موها بشوند. این کار مثل یک مسکن موقتی است و تاثیر پایداری ندارد. وضعیت هورمون ها و غدد داخلی فرد باید اصلاح شود تا مشکل موها نیز برطرف شود.

انواع مو چرب

راه های مراقبت از انواع مو چرب

افراد با موهای چرب لازم است تا در حمام 2 بار موها را با شامپوی مخصوص، شستشو دهند. در داروخانه ها و دراگ استورها می توانید محصولات شوینده مناسب موهای چرب را پیدا کنید. پس از نظافت موها با استفاده از یک محلول اسیدی نظیر سرکه سیب یا سرکه سفید، موها را آبکشی کنید. سرکه سیب خواص درمانی بیشماری دارد و از محلول های طبیعی از بین برنده قارچ پوستی نیز هست. قدرت اسیدی سرکه سیب، چندان زیاد نیست و به پوست سر آسیب نمی زند اما در کنترل چربی پوست بسیار موثر است.

آب گرم موجب تحریک غدد چربی پوست می شود به هنگام استحکام از آب ولرم و سرد برای شستن انواع مو های چرب استفاده کنید. موها چرب نیازی به نرم کننده ندارند در صورت استفاده مراقب باشید نرم کننده به ریشه های مو، برخورد نداشته باشد.

پس از حمام به هیچوجه از ماساژ روغن بر روی پوست سر استفاده نکنید. ماساژ به طور کلی موجب تحریک پوست و در پی آن، افزایش ترشح چربی پوست خواهد شد. موهای چرب خوب حالت نمی گیرند و کم پشت تر دیده می شوند.

برخی افراد عادت دارند با موها بازی کنند. هر نوع دستکاری و تحریک موها می تواند میزان چربی را افزایش دهد. چربی از پوست روی موها می نشیند. موها قادر به جذب چربی نیستند.

انواع مو خشک Dry Hair

موهای خشک مستعد موخوره و شوره سر هستند. افرادی با موهای خشک و وز، احتمال زیاد دارای پوست خشک و پوسته پوسته هستند. تارهای موی خشک به شدت شکننده است و حتی با شانه کردن و استحمام هم، موها می ریزد. این موها گاهی از طول نیز قطع می شوند که به دلیل خشکی بیش از حد مو است. وضعیت ظاهری موهای خشک هم چندان تعریفی ندارد این موها درخشندگی و شفافیت خود را از دست داده اند و به صورت کدر و وز کرده دیده می شوند.

اگرچه ترشح چربی زیاد پوست برای موها مضر است ولی عدم ترشح عادی غدد چربی نیز می تواند به کیفیت موها آسیب جدی وارد کند. میزان شکنندگی موهای خشک به حدی زیاد است که به راحتی خرد می شود. این امر در صورت درمان نشدن می تواند منجر به طاسی در آقایان و کم پشت شدن شدید موها در خانم ها شود.

انواع مو خشک

شستشوی زیاد موها با آب داغ و استفاده از شامپوی نامناسب موجب خشکی موها می شود. افرادی که موهای بسیار خشک دارند در واقع رسیدگی کافی و صحیح از موها نداشته اند. گاهی برخی اشتباهات یا عادات غیر صحیح نیز می تواند موجب خشک شدن بیش از حد انواع مو چرب بشود.

استفاده بیش از حد از سشوار و دستگاه های حرارتی بر روی موها، موجب از دست رفتن چربی شده و موها را خشک و شکننده می کند. مواد صاف کننده و فر کننده موها یا دکلره و رنگ موهای شیمیایی همگی در خشکی بیش از حد مو نقش دارند.

تابش مستقیم نور خورشید بر روی موها نیز می تواند به مرور موها را خشک و آسیب پذیر کند. موقع شنا در استخر نیز حتما از کلاه استفاده کنید کلری که برای ضد عفونی آب استفاده شده است، به موها آسیب می زند.

راه های مراقبت از انواع مو خشک

شستشوی زیاد با شامپو وضعیت خشکی موها را وخیم تر خواهد کرد. دفعات حمام کردن را به هفته ای دو بار کاهش دهید. در صورت استحکام روزانه در فصل تابستان، موها را یک روز در میان شامپو بزنید. حتی استفاده از شامپو روزانه نیز در افرادی که موی خشک دارند، توصیه نمی شود. دفعات استفاده ار شامپو را تا حد امکان کاهش دهید.

پس از استحمام حوله را دور موها نپیچید بلکه موها را بین حوله و دو دست فرار داده و آب اضافی را خشک کنید. اجازه دهید موها در هوای آزاد خشک شود. استفاده دائمی از سشوار به شدت به موها آسیب می زند و مو خوره را به سراغ موهای خشک می آورد.

از ماساژ روغن های طبیعی بر روی پوست سر و موها نهایت استفاده را ببرید. روغن نارگیل، بادام، زیتون و … حالت موهای خشک را بهبود می دهند. از ماسک موی خانگی و طبیعی حداقل هفته ای یکبار استفاده کنید. ماسک موی آووکادو برای موهای خشک عالی است. مقداری آووکادو را له کرده و پیش از حمام به مدت 30 دقیقه روی موها قرار دهید. سپس موها را آبکشی کنید.

مراقبت از موها

انواع مو معمولی Normal Hair

افرادی که دارای موهای نرمال هستند از داشتن چنین موهایی به خود می بالند. تعادل مناسب pH موجب می شود موها براق و سالم باشند. این موها نه چرب هستند و نه خشک بلکه در وضعیت بسیار خوبی به سر می برند. تعداد افراد کمتری شانس داشتن موهای نرمال را دارند. این موها نیاز به رسیدگی یا مراقبت خاصی ندارد. احتمالا همه اقداماتی که برای تمیز کردن و مراقبت از موها انجام داده اید، درست بوده است. در واقع افرادی با موهای عادی، هیچ مشکلی با موهای خود ندارند. موی طبیعی سالم و با حداقل ریزش، بدون شوره و موخوره، از مشخصه بارز انواع مو نرمال است.

راه های مراقبت از موهای نرمال

داشتن تغذیه مناسب و رژیم غذایی متعادل در کیفیت موها تاثیرگذار است. از همه گروه های غذایی به تناوب استفاده کنید. به خصوص گروه غذایی حاوی ویتامین B در حفظ سلامت موها نقش مهمی دارند. در بیرون از منزل موها را از تابش مستقیم نور خورشید و سرمای شدید هوا، حفظ کنید. شامپوهای فاقد سولفات برای موها عالی هستند. هرگز از صابون برای شستشوی موی خود استفاده نکنید.

انواع موی مختلط

بر خلاف گروه قبلی این افراد مشکلات زیادی با موی سر خود دارند. موهای مختلط در قسمت ریشه، چرب هستند ولی ساقه موها و انتهای آن به شدت خشک است. حتی گاهی با وجود چربی پوست سر، موها دچار موخوره نیز شده است. استفاده از مواد دکلره و رنگ موها در افرادی که موهای بلوند دارند، عامل اصلی ایجاد موی مختلط است. دو روز بعد از حمام به پوست سر خود دست بزنید، آیا چربی را روی نوک انگشتان حس می کنید؟ اکنون به انتهای موها نگاه کنید، آیا نوک موها دو شاخه شده و مو خوره دارد؟ شما دارای موی مختلط هستید و مشکلات زیادی دارید.

راه های مراقبت از انواع موی مختلط

رسیدگی به این موها بسیار دشوار است از طرفی باید چربی پوست سر و ریشه موها را کم کنید و از طرف دیگر نمی توانید موها را شستشو دهید. شستن موها وضعیت ساقه را بدتر می کند. موقع استحمام، شامپو را به کف سر بزنید. طوری موها را بشویید که ساقه موها با شامپو کمتر در تماس باشد. نرم کننده را در قسمت انتهای مو و ساقه بزنید و اجازه ندهید ریشه مو آغشته به نرم کننده بشود.

برای بهبود وضعیت ساقه مو از روغن نارگیل استفاده کنید. روغن را تنها به انتهای مو بزنید و از ماساژ روغن روی پوست سر خودداری کنید.

منبع: stylecraze

1.5/5 - (2 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

احیا مو یعنی چه
مقالات

احیای مو یعنی چه؟

ما در طول دوران زندگی خودمان، کارهای مختلفی را با بدن و مخصوصا موهایمان انجام می دهیم و بعضی از…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

همین الان مشاوره رایگان بگیرید