1. خانه
 2. مقالات
 3. آیا سختی آب به موهای ما آسیب می رساند؟

آیا سختی آب به موهای ما آسیب می رساند؟

آیا سختی آب به موهای ما آسیب می رساند؟

 1. خانه
 2. مقالات
 3. آیا سختی آب به موهای ما آسیب می رساند؟
تاثیر سختی آب بر مو
folder_openمقالات

اغلب مشکلات مو از نحوه شستشو در حمام شروع می شود. انواع مواد شوینده و محلول هایی که برای مراقبت از موها استفاده می شود، کیفیت مو را تحت تاثیر قرار می دهد. البته یک مشکل جدی در موقع استحمام وجود دارد که کمتر به آن توجه می شود. آیا می دانید آبی که با آن دوش می گیرد چه تاثیری روی موهای تان دارد؟ آب برخی مناطق به اصطلاح سخت است. تاثیر آب سخت بر مو به حدی است که اثرات مطلوب همه مواد مراقبت از مو را خنثی می کند.

حتما این تجربه را دارید که در مسافرت، هیشه کیفیت موها تغییر می کند. علاوه بر تغییرات جوی، آب منطقه نیز روی موها تاثیر می گذارد. در بسیاری از مواقع تنها عامل موهای بی نظم و گره خورده در حمام، سختی آب است.

آب سخت چیست؟

به آبی که دارای حجم بالایی از مواد معدنی ، به ویژه منیزیم و کلسیم باشد آب سخت می گویند. این اصطلاح در برابر آب نرم ( به لحاظ املاح) به کار می رود. برای مثال آب مقطر دارای هیچ نوع املاحی نیست و به عنوان آب نرم با خلوص بالا شناخته می شود. مهم است که بدانید آبی که از سیستم لوله کشی خانه خارج می شود، سخت است یا خیر؟

مقدار نمک های معدنی در آب سخت بیشتر است. ترکیبات بی کربنات سدیم و کلسیم، یون های منیزیوم، آلومینیوم، منگنز، روی و دیگر کاتیون ها در سختی آب دخیل هستند ولی میزان املاح کلسیم و منیزیوم مهم ترین عامل در سنجش آب سخت است. اولین علائم ظاهری را در موها می توان دید. استحمام با آب سخت می تواند یک فرد با موهای سالم ژنتیکی را نیز با مشکلات متعددی روبرو کند.

چگونه با نوشیدن آب، موها را شاداب و براق کنیم؟

آب سخت چیست؟

راه های تشخیص آب سخت

همه آب هایی که در سیستم لوله کشی شهری جریان دارد، دارای مقداری املاح است. چنانچه میزان این املاح از حد معینی بیشتر شود، پدیده ای به نام آب سخت، اتفاق می افتد. برای تشخیص آب سخت لازم است تا مقداری از آب منطقه، در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد و مقدار املاح به طور دقیق اندازه گیری شود.

یک راه ساده و کاملا تایید شده نیز برای تشخیص سختی آب، به صورت رایج استفاده می شود که نیازی به لابراتوار و کارهای تخصصی ندارد. حتی افراد مبتدی نیز می توانند از تجمع املاح در سر دوش یا شیر آلات، متوجه املاح آب بشوند. اگر کتری زود به زود جرم می گیرد پس آب لوله کشی منزل، دارای املاح زیادی است.

جالب است بدانید که شستشوی لباس ها با آب سخت موجب رنگ پریدگی و زبری پارچه لباس می شود. وقتی آب لوله کشی روی لباس ها این تاثیر را دارد تصور می کنید تاثیر آب سخت بر مو چقدر است؟

آب سخت چگونه به موها آسیب می زند؟

کیفیت آب خارج شده از شیر آب، نگرانی های زیادی را به وجود آورده است. بسیاری از خانواده ها برای آب آشامیدنی از دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده می کنند ولی در مورد تامین آب مورد نیاز برای حمام، مشکلاتی وجود دارد. آب هر منطقه نیز از لحاظ سختی با دیگر مناطق، تفاوت دارد. در این مورد پوست و مو بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند. ابتدا با نحوه تاثیر آب سخت بر مو آشنا می شویم و در ادامه راه های برای پیشگیری از مشکلات، ارائه می شود.

باقی ماندن شامپو روی مو

مقدار مواد معدنی و املاح در این آب، بیشتر از حد مجاز است. موقع استحمام این مواد روی موها رسوب می کند و به سختی به موها می چسبد. در چنین وضعیتی موها حتی با شامپو زدن نیز به خوبی تمیز نمی شود و کثیف باقی می ماند. بنابراین چربی پوست سر که با آلودگی ها موجب کثیف شدن موها بودند، همچنان باقی می مانند. برای اینکه شستشوی کامل و ایده آلی داشته باشید باید مواد آلاینده و شامپو به طور کامل از سطح موها پاک شود.

برخی افراد تصور می کنند اگر روزانه چند بار موها را شستشو دهند، چربی و آلودگی از روی موها برطرف می شود. بد نیست بدانید که حتی با چند بار شستشو نیز نتیجه یکسان است و تغییری در موها ایجاد نمی شود. علت، سخت بودن آب دوش است و ارتباطی با نحوه شستشو یا مواد شوینده ای که به کار می برید، ندارد. سختی آب نمی گذارد شامپو از ساقه مو به طور کامل، پاک شود و پس از آبکشی موها نیز هنوز شامپو به ساقه مو چسبیده است.

تاثیر استرس بر مو

تاثیر اب سخت بر موی رنگ شده

تاثیر سختی آب بر مو و رنگ مو

آیا احساس می کنید موهای تان کدر و بد رنگ شده است؟ علت را در آب لوله کشی جستجو کنید. یکی از املاح موجود در آب سخت، آهن است. آهن به عنوان یک ماده اکسید کننده موجب از بین رفتن رنگ مو می شود. به خصوص وقتی موها را تازه رنگ کرده باشید، استرنگ آن در زمان کمتری، پاک می شود. در این حالت امکان اینکه موهای دکلره شده، زرد یا قرمز بشوند نیز وجود دارد. موهایی که کدر شده اند، انعطاف پذیری کمتری دارند و به سرعت آسیب می بینند. باقی مانده شامپو در موها نیز مشکل را بدتر خواهد کرد.

موهای خشک و آسیب دیده

با توجه به باقی ماندن شامپو روی موها، احساس می کنید که موی سر زود به زود کثیف می شود. احساس چربی روی مو ناشی از تاثیر آب سخت بر مو است و ارتباطی با روغن مو ندارد. در چنین مواردی اغلب افراد ترجیح می دهند فاصله شستشوی موها را کمتر کنند تا این کثیفی و چربی برطرف شود. نتیجه اینکه ساقه مو در اثر شستشوی زیاد با شامپو دچار استرس و آسیب زیادی می شود. شامپوها حاوی مواد شیمیایی زیادی هستند که علاوه بر مواد آلاینده، روغن طبیعی و چربی نرمال کف سر را نیز از بین می برند. موهای خشک و اسیب دیده در معرض موخوره، شوره سر و حتی ریزش شدید مو قرار دارند.

افراد مبتلا به پسوزیاریس و اگزما یا کسانی که دارای پوست حساس تری هستند، بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرند. در این افراد موها به مراتب خشک تر و شکننده تر خواهد شد.

نازک شدن ساقه مو در اثر آب سخت

عوامل زیادی دست به دست هم می دهند تا موی سر کیفیت مطلوبی نداشته باشد. برخی از این موارد را می توانید کنترل کنید ولی در مورد آب منطقه، چه کار می توان کرد! آب سخت می تواند منافذ پوست سر را مسدود کند. به این ترتیب ساقه مو به مرور ضعیف و نازک می شود. نازک شدن موها یک پدیده رایج است و اغلب افراد نمی دانند که مقصر اصلی، آب لوله کشی حمام است.

وقتی موها نازک می شود، بسیار حساس و شکننده تر شده و حتی در انتهای ساقه، موها خورد شده و شکسته می شود. ادامه چنین وضعیتی موجب ریزش مو شدید می شود و باید هر چه سریع تر برای منافذ مسدود شده پوست سر، چاره ای بیندیشید. اگر آب سخت موجب نازک شدن موها شده باشد جتی تغذیه و دریافت املاح مغذی نیز نمی تواند وضعیت موها را تغییر دهد.

خواب چگونه بر موها تاثیر می گذارد؟

راه های جلوگیری از تاثیر آب سخت بر مو

شلختگی مو از اثرات آب سخت

شستن مداوم موی سر با آب سخت موجب می شود تا موها خشک شده و چربی طبیعی مو از بین برود. این موضوع تارهای مو را شکننده، غیر قابل انعطاف و ژولیده نشان می دهد. در این مورد حتی با شانه کردن نیز نمی توانید به موها نظم دهید و همشه موها نامرتب و درهم دیده می شود. نگهداری از این موهای آسیب دیده بسیار سخت تر است و استفاده از اتوی مو و سشوار داغ نیز مشکل را وخیم تر خواهد کرد.

چگونه از تاثیر آب سخت بر مو جلوگیری کنیم؟

آب لوله کشی باید از منطقه، اصلاح شود ولی در حال حاضر می توان با نصب دستگاه های تصفیه آب RO مشکل را تا حدودی کاهش داد. با توجه به گرانقیمت بودن تصفیه آب با این دستگاه ها، انواع کوچک تر برای تامین آب شرب در منازل نصب می شود ولی برای استحمام، امکان استفاده از آب تصفیه شده وجود ندارد. اما با نصب سردوشی های فیلتردار می توان سختی آب را تا حدود زیادی کاهش داد.

سر دوش های مخصوصی در بازار موجود است که در آن از کربن اکتیو استفاده شده است. موقع باز کردن دوش، آب از روی کربن عبور کرده و سبک تر می شود.

حداقل هفته ای 2 بار از ماسک مو برای حفظ رطوبت موها استفاده کنید. ماسک موی خانگی را به مدت 5 دقیقه روی پوست سر ماساژ دهید

برای اینکه سختی آب و PH کم شود از نرم کننده مو استفاده کنید. در ترکیب نرم کننده ها مواد مرطوب کننده نیز وجود دارد و باعث می شود تا فولیکول مو در سلامت باقی بماند.

در انتهای استحمام با مقداری آب و سرکه سیب، موها را آبکشی کنید. این یک راه حل صبیعی برای درمان موهای آسیب دیده است. سرکه سیب در کاهش تاثیر آب سخت بر مو و تغذیه پوست سر، بسیار موثر است.

کلینیک زیبایی و مراقبت از مو سعیده درویش زاده

با انجام روتین مو در مرکز تخصصی موی سعیده درویش زاده می توانید اثرات مخرب آب سخت روی موها را کاهش دهید. کلیه عملیات احیا و ترمیم موها، تقویت موهای آسیب دیده، درمان موهای خشک و دمیج زیر نظر بهترین متخصصین موی کشور انجام می شود. این مرکز مشاوره تخصصی تهیه محصولات بهداشتی و روتین مو را به رایگان انجام می دهد. جهت اطلاع از تخفیف های دوره ای با ما تماس بگیرید.

4/5 - (5 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

1 دیدگاه. Leave new

 • حسام
  1400/12/13 16:50

  سلام من تا حالا دو بار مو کاشتم. آب شهرمون بشدت خرابه و من برای شستشوی سرم آب تصفیه رو می جوشونم خنک که شد میریزم تو قمقمه پلاستیکی و با اون سر میشورم. خواستم بدونم آب تصفیه جوشیده خوبه؟ و اینکه از ظرف پلاستیکی استفاده میکنم ضرری نداره؟ ممنونم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed