1. خانه
  2. مقالات
  3. آیا نور خورشید به موها آسیب می زند؟

آیا نور خورشید به موها آسیب می زند؟

آیا نور خورشید به موها آسیب می زند؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. آیا نور خورشید به موها آسیب می زند؟
folder_openمقالات

نور خورشید در جذب ویتامین D بدن نقش مهمی دارد و موجب حفظ سلامت استخوان ها می شود اما تاثیر نور خورشید بر مو چگونه است؟ این سوالی است که در مطلب پیش رو، به آن پرداخته شده است. حیات انسان به تابش پر فروغ نور خورشید وابسته است. اگر روزی خورشید برای همیشه خاموش شود، بدون تردید زندگی به شیوه فعلی امکان پذیر نیست و اکوسیستم طبیعی کره زمین، به هم می ریزد.

بسیاری افراد بر این باورند که اشعه طلای خورشید در رشد و سلامت موها نیز تاثیرگذار است. با فرا رسیدن ایام گرم سال، امکان بهره گیری از نور خورشید بیشتر است و می توان ساعات طولانی تری را در معرض آفتاب قرار گرفت. طبق تحقیقات انجام شده، تابش اشعه فرابنفش نور خورشید. به طور مستقیم بر روی پوست و مو تاثیر می گذارد. سرعت روند پیری پوست از معایب تابش مستقیم آفتاب بر روی پوست است. برای جلوگیری از پیری زودرس پوست صورت و بدن، از قرار گرفتن در زیر نور خورشید به مدت طولانی پرهیز کنید.

تاثیر نور خورشید بر مو چیست؟

میزان گرمای آفتاب در فصول مختلف سال، یکسان نیست. در نیمه اول سال و فصل بهار و تابستان، گرمای خورشید بیشتر است اما در نیمه دوم سال و فصول پاییز و زمستان، اغلب روزها ابر مانع تابش نور خورشید می شود. در هر دو حالت میزان تابش نور فرابنفش خورشید در حدی بالایی است. اشعه فرابنفش اثرات سوء بر پوست و مو دارد. ایجاد چروک های ریز روی پوست و پیر پوستی از عوارض ناخوشایند نور فرابنفش است. در این مورد اغلب افراد اطلاعاتی دارند اما در مورد تاثیر نور خورشید بر مو اطلاعات عمومی محدودتر است. در ادامه به برخی مزایا و معیب تابش نور خورشید بر روی موها پرداخته شده است.

تاثیر نور خورشید بر مو

تاثیر نور خورشید بر رنگ موها

رنگ موی انسان تحت تاثیر ملانین است. ملانین از طریق ژن از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود. اگر رنگ موی تان مشکی یا بلوند است به دلیل اینست که در ژن به ارث رسیده از پدر یا مادر( یا هر دو) ژن رنگی مو وجود داشته است. از طریق مواد شیمیایی و برخی گیاه ها می توان رنگ موها را تغییر داد اما این تغییر رنگ، دائمی نیست و همیشه موهای تازه روییده به رنگ اصلی و طبق ژنتیک فرد رویش می کند. با افزایش سن، رنگدانه های ملامین به مرور از بین می روند و در نتیجه موها شروع به از دست دادن رنگ می کند. سفید و خاکستری شدن موها به همین دلیل است.

تابش مستقیم نور خورشید بر روی موها موجب آسیب به ملانین شده و رنگ موها روشن تر می شود. این امر در طولانی مدت اثرات زیانباری بر روی موها دارد و امکان سفیدی زودرس مو را به دنبال دارد.

تاثیر نور خورشید بر مو و ریزش مو

سوال اینجاست که آیا قرار گرفتن در زیر نور خورشید به مدت طولانی به موها آسیب می رساند یا خیر؟ اشعه فرابنفش خورشید اثرات زیانباری بر پوست دارد. پوست کف سر نیز از این امر جدا نیست و در مقابل تابش نور فرا بنفش آسیب می بیند. افرادی که به دلیل شغل و حرفه شان سالیان سال در معرض تابش نور آفتاب بوده اند، اغلب به بیماری پوستی و جهش سلولی در پوست سر مبتلا می شوند. این عارضه همراه با سخت شدن پوست سر و به اصطلاح سنگفرشی شدن آن است. در نتیجه موها نیز تحت تاثیر قرار می گیرند و به مرور نازک شده و ریزش پیدا می کنند.

تاثیر نور خورشید بر رنگ مو

تاثیر نور خورشید بر خشکی مو

اشعه فرابنفش با تغییر در آمینو اسیدها و پروتئین های ساقه مو، باعث تخریب لیپیدهای مرطوب کننده مو می شود. تجزیه رنگدانه های ملانین، اختلال در چرخه رشد موها و کاهش تراکم مو همراه با از دست دادن رطوبت ساقه مو، کیفیت موها را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. موها به مرور خشک و شکننده می شوند. موهای خشک به سختی حالت می گیرند و در معرض موخورده هستند.

موخوره عارضه ای شایع در بین افرادی است که موی خشک دارند. این مشکل باعث می شود تا انتهای موها به صورت چند شاخه شده و وز شود. موهایی که دچار آسیب موخوره هستند به شدت نازک و بی کیفیت بوده و خود به خود شکننده تر هستند. در ضمن موخوره یک مشکل پیش رونده است. به این ترتیب که اگر فردی به موخوره دچار شد، ابتدا این مشکل کمتر است ولی به مرور کل موهای سر به موخوره دچار می شوند. در این صورت چاره ای جز کوتاه کردن موها باقی نمی ماند. برای جلوگیری از آسیب اشعه فرابنفش خورشید به موها و کاهش خشکی مو می توانید از ماسک موی مرطوب کننده استفاده کنید.

اثرات نور فرابنفش بر روی موها

اگزما و پسوزیاریس

اشعه فرابنفش خورشید یکی از عوامل اصلی در بروز اگزما و بیماری های پوست کف سر از جمله پسوزیاریس است. این بیماری نیاز به درمان دارویی دارد و با استفاده از نسخه های درمانی خانگی و طبسنتی قابل درمان نیست. در صورت تداوم حضور در زیر نورخورشید شدت بیماری بیشتر شده و موها به شدت آسیب می بیند. افرادی که در این مورد درمان های جدی را تحت نظر پزشک تخصص انجام ندهند، با کاهش حجم موها و حتی طاسی روبرو می شوند.

اما از این بدتر ابتلا به برخی بیماری های پوستی غیر قابل علاج و یا دشوارتر است که از آن جمله می توان به انواع سرطان های پوستی اشاره کرد. پوست کف سر نیز در مجاورت فرابنفش می تواند به سرطان مبتلا شود. هزینه درمان بیماری پوستی به خصوص سرطان بسیار بیشتر است و در بهترین شرایط و درمان کامل نیز، امکان ریختن همه موها وجود دارد. برای جلوگیری از تاثیر نور خورشید بر مو می توان با استفاده از مواد محافظ، ساقه موها را پوشش داد. قبل از ابتلا به بیماری های پوستی کف سر و مشکلات آن، اقدامات ایمنی را انجام دهید.

روش های جلوگیری از آسیب به موها در برابر نور خورشید

روزانه یک ربع از نور خورشید استفاده کنید تا همه مزایای آن را دریافت کنید. بیش از این مقدار می تواند آسیب های جدی به پوست و مو وارد کند. برای جلوگیری از تاثیر نور خورشید بر مو در تابستان ها بهتر است اقدامات جدی انجام دهید. از قرار گرفتن در زیر نور خورشید به مدت طولانی و در ساعات اوج تابش آفتاب، خود داری کنید. در صورت امکان ساعات اولیه روز و ساعات پایانی روز را برای خروج از منزل انتخاب کنید. اگر کار ضروری ندارید بی جهت خود را در معرض نور آفتاب قرار ندهید.

در صورت خروج منزل در روزهای آفتابی حتما از روسری، شال و کلاه استفاده کنید. ساده تر کار اینست که برای محافظت از پوست و مو، کلاه های لبه دار را انتخاب کنید. به این ترتیب مانع تابش مستقیم نور خورشید به موها می شوید این کار هزینه چندانی ندارد ولی به طور موثری از آسیب به موها جلوگیری می کند.

ضد آفتاب های محافظ برای کاهش تاثیر نور خورشید بر مو نیز در بازار موجود است. ماده موثر در این ضد آفتاب ها اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم بوده که باعث کاهش جذب و پراکندگی نور خورشید از روی موها می شود. ضد آفتاب های پوشت و مو معمولا حاوی مواد سنگین تری هستند و تا حدودی در برابر رطوبت نیز مقاومت دارند. از لحاظ کاربردی و همچنین هزینه ها، استفاده از شال یا کلاه بسیار راحت تر و مقرون به صرفه تر است.

اثرات نور فرابنفش بر موی سر

هشدار این کارها را انجام ندهید!

هر کاری که موجب استرس بر مو بشود می تواند عاملی در تخریب لایه های پوشاننده مو باشد. در این مورد نور آفتاب، مشکل را شدیدتر خواهد کرد و اثرات ناخوشایندتری ایجاد می کند. برای مثال آب کلردار استخرها یکی از مواردی است که به شدت موها را تخریب می کند. چنانچه در استخرهای روباز شنا می کنید حتما از کلاه مخصوص شنا استفاده کنید. زیرا کلر موجود در آب استخر، موها را آسیب پذیرتر کرده است.

خانم هایی که علاقه به موهای بسیار روشن و بلوند دارند ناچارند با استفاده از مواد دکلره، موها را رنگ کنند. مواد دکلره به شدت به موها آسیب می زساند. حالا تصور کنید موهای رنگ و دکلره شده در زیر نور خورشید، چه وضعیتی دارند! برای جلوگیری از تخریب لایه فولیکول مو و حفظ سلامت موها حتما با استفاده از شال یا روسری، موها را بپوشانید. اگر موها را رنگ کرده اید لازم است تا موهای جلوی سر نیز پوشانده شود.

اتوی مو و دیگر دستگاه های حرارتی حالت دهنده مو نیز اثرات مشابهی دارند و ساقه مو را دچار تخریب می کنند. هرگز بلافاصله پس از صاف کردن موها با سشوار یا اتوی مو در معرض تابش اشعه فرابنفش قرار نگیرید. نور خورشید در این زمان اثرات تخریبی شدیدتری به وجود می آورد. جهت پیشگیری از تاثیر نور خورشید بر مو می توانید از مواد ترمیم کننده و محافظت کننده موها استفاده کنید.

انواع ماسک موی خانگی برای از بین بردن خشکی مو و رساندن رطوبت لازم به ساقه موها معجزه می کند. قبل از اینکه به کلی حجم موها کاهش پیدا کند با استفاده از مواد تقویت کننده، موها را ترمیم کنید. ماسک هایی که بر پایه روغن و مواد پروتئینی هستند اثرات شگفت انگیزی روی موها دارند. با حفظ کراتین مو ( نوعی پروتئین طبیعی) سلامت موها را حفظ کنید.

 

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed