1. خانه
  2. مقالات
  3. چگونه ماسکنه را درمان کنیم؟

چگونه ماسکنه را درمان کنیم؟

چگونه ماسکنه را درمان کنیم؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. چگونه ماسکنه را درمان کنیم؟
ماسکنه چیست؟
folder_openمقالات

با شیوع COVID 19 نگرانی های شدیدی در بین آحاد مردم به وجود آمد. ضد عفونی سطوح، شستشوی دست ها و جلوگیری از تنفس هوای آلوده تا حد زیادی می تواند از انتقال بیماری، پیشگیری کند. طبق توصیه های مکرر وزارت بهداشت جهانی، تنها با قطع زنجیره حیات ویروس می توان انتظار نابودی آن را داشت. زدن ماسک در هنگام خروج از منزل یکی از اقدامات اولیه برای حفظ سلامت فرد است. به احتمال زیاد پوشیدن ماسک بخشی از زندگی روزمره، حتی در ماه های آینده نیز خواهد بود. در این میان بسیاری از افرادی که از ماسک استفاده می کنند دچار ماسکنه و مشکلات پوستی شده اند. در صورت ابتلا به این مشکل، برای درمان ماسکنه هر چه زودتر اقدام کنید.

ماسکنه( maskne ) چیست؟

لکه های آکنه در نواحی صورت تحت پوشش ماسک را “ماسک آکنه” یا “ماسکنه” می گویند. افرادی که در طول روز چندین ساعت از ماسک تنفسی استفاده می کنند، پس از مدتی با مشکلات پوستی مواجه می شوند. جوش و برجستگی های قرمز در بینی، چانه و گونه ها از علائم ماسکنه است. اگرچه این مشکل در همه افراد دیده نمی شود ولی طیف وسیعی از افراد را تحت تاثیر قرار داده است. حتی افرادی که تاکنون دچار مشکلات پوستی و جوش و آکنه نبودند نیز، در اثر استفاده طولانی مدت از ماسک، امکان ابتلا به ماسکنه را دارند. متخصصین پوست در مورد maskne اطلاعاتی را برای کمک به افراد مبتلا به این بیماری ارائه می دهند که در ادامه به آن اشاره شده است.

سن بلوغ و معضلی بنام چربی و شوره سر !

درمان ماسکنه

ماسکنه چیز جدیدی نیست!

این آکنه ها دقیقا در محل پوشش ماسک دیده می شوند و به نظر ارتباط مستقیم با آن دارند. در واقع هم همینطور است اما خود آکنه یک مشکل رایج است که حتی قبل از کووید 19 نیز وجود داشته است. این پدیده، موضوع تازه ای نیست و سال هاست که افراد مبتلا برای درمان ماسکنه به پزشک مراجعه می کنند. از نظر پزشکی این مشکل نوعی آکنه مکانیکا( acne mechanica ) است که بیشتر به آکنه ورزشی شناخته می شود.

علت جوش های ریز روی پوست در زیر ماسک، ترکیبی از چربی پوست و باکتری ها است. ترکیب روغن و باکتری موجب مسدود شدن منافذ پوست می شود. مکانیک آکنا اغلب با پوشیدن کلاه ایمنی ورزشی و لباس مخصوص ( بالشتک شانه ای)در هاکی و فوتبال امریکایی دیده می شود. اما حتی می تواند روی بدن و قسمت  کتف نیز ایجاد شود. بندهای شانه سنگین کیف گلف یا کوله پشتی نیز چنین عارضه ای را ایجاد می کنند.

درمان ماسکنه به سادگی امکان پذیر است

مراقبت خوب از پوست می تواند کمک زیادی کند. در واقع این مشکل نوعی التهاب پوستی است که در پوست زیر ماسک، ایجاد می شود. سپس آلودگی و چربی باعث می شود که آکنه ها سر بیرون بیاورند. با پوست خود ملایم باشید تا از التهاب بیشتر جلوگیری کنید. پاک کننده های پوست، روغن اضافی، آلودگی، عرق و سلولهای مرده پوست را از بین می برند. با شستن صورت دو بار در روز با پاک کننده حاوی سالیسیلیک اسید یا بنزوئیل پراکسید شروع کنید. از اسکراب ، لایه بردار یا ابزار تمیز کننده خشن استفاده نکنید. استفاده از یک مرطوب کننده سبک قبل از استفاده از ماسک ، با ایجاد یک لایه ظریف بین پوست و ماسک به کاهش اصطکاک پوست کمک می کند.

درمان ماسکنه در منزل

خودتان می توانید درمان ماسکنه را شروع کنید

شروع درمان آکنه بدون نسخه پزشک نیز امکان پذیر است. با استفاده از ماسک های خانگی و مواد لایه بردار می توانید باکتری ها و عواملی را که منافذ پوستی را مسدود کرده اند، از بین ببرید. بنزوئیل پراکسید نیز به از بین بردن باکتری ها کمک می کند این پماد نیاز به نسخه پزشک ندارد. سالیسیلیک اسید نیز به از بین بردن سلول های مرده و لایه برداری پوست کمک می کند.

تمیز نگهداشتن پوست برای پیشگیری از ماسکنه بسیار ضروری است. اگر به دلیل شغل و حرفه تان ناچارید ساعات زیادی از ماسک استفاده کنید، حتما روزانه پوست خود را تمیز کنید. در صورت ابتلا به جوش های ریز پوستی در ناحیه زیر ماسک، از پمادهای روتین که در داروخانه ها موجود است استفاده کنید. اگر بعد از 6 تا 8 هفته هنوز ماسک مشکل ساز است، یا اگر آکنه باعث ایجاد زخم شده است، به پزشک خود مراجعه کنید. درمان های پزشکی موثر برای آکنه وجود دارد.

کلینیک تخصصی کراتینه و رنگ مو

آکنه روی پوست صورت

ماسکنه مشکلات خلقی به همراه دارد

مشکل آکنه های ناراحت کننده بعد از شیوع کرونا ویروس به شکل فزاینده ای بیشتر شد. دیگر تنها قشر محدودی نظیر ورزشگاران هاکی و گلف، جوش های ماسکنه را تجربه نمی کردند. این مشکل در همه افراد و آحاد جامعه رسوخ کرده است. کادر پزشکی و درمان بیش از سایرین با پیامدهای ماسکنه مواجه هستند اما در بین مردم عادی و حتی کودکانی که از ماسک استفاده می کنند نیز، آکنه دیده می شود.

ماسکنه باعث می شود افراد اعتماد به نفس كمتری داشته باشند. بسیاری از مطالعات نشان می دهد که آکنه می تواند منجر به پریشانی عاطفی قابل توجهی از خلق و خوی بد و خجالت گرفته تا اضطراب و حتی افسردگی شود. اگر maskne شما را ناراحت می کند با خانواده یا دوستان خود صحبت کنید احتمالا این مشکل در دیگران نیز کم و بیش وجود دارد. به هر حال جای هیچ خجالت یا شرمندگی نیست. مشکل کووید 19، جهانی است و بسیاری از مردم را درگیر کرده است.

پوشیدن ماسک می تواند آکنه را تبدیل به زخم کند

هر چقدر اصطکاک پوست با ماسک بیشتر باشد، شدت و وسعت آکنه نیز بیشتر خواهد شد. در وقع باکتری های روی پوست در زیر ماسک به دام می افتند. از سویی ترشح عرق و چربی نیز در ناحیه زیر ماسک، افزایش می یابد و نتیجه مسدود شدن منافذ پوستی است. طبق آمارهای منتشر شده تا سپتامبر 2020 توسط انجمن آکنه و روزاسه کانادا، تاکنون بیش از 5 میلیون کانادایی تحت تاثیر اثرات جانبی ماسک قرار گرفته اند و به انواع آکنه و جوش های چرکی صورت مبتلا شده اند.

در روزهای گرم تابستان این مشکل شدیدتر می شود. رطوبت بالا در زیر ماسک به همراه گرمای هوا، موجب افزایش ترشحات پوستی شده و به انسداد منافذ باز پوست، می انجامد. برای درمان آکنه و مشکلات مربوط به ماسکنه می توانید از درمان های خانگی و روش های روتین مراقبت از پوست کمک بگیرید.

کنسانتره درمال وایتنینگ ژاندارسل

آکنه در زیر ماسک

راه های درمان ماسکنه و مراقبت از پوست

برای جلوگیری از مسدود شدن منافذ پوستی همواره پوست را تمیز نگهدارید. با برداشتن ماسک به مدت 30 تا 60 ثانیه در هر زمان که می توانید، رطوبت و گرمای زیر ماسک را کاهش دهید. این کار در محیطی ایمن و به دور از افراد دیگر انجام شود تا خطری متوجه شخص نباشد.

پاک کننده ها و مرطوب کننده های ملایم جهت پیشگیری و درمان ماسکه اثر زیادی دارد. این مواد از اصطکاک ناشی از ماسک بر روی پوست نیز تا حدود زیادی کم می کند. در نظر داشته باشید که از مواد مراقبت پوست ملایم و ترجیحا فاقد اسانس و رنگ استفاده کنید.

استفاده از مواد آرایشی در زیر ماسک به هیچوجه توصیه نمی شود. هوای زیر ماسک گرم و مرطوب است. این عوامل دست به دست هم می دهند تا مواد آرایشی زودتر دچار تخریب شوند. تمیز نگهداشتن پوست شرط اصلی و کافی برای جلوگیری از ماسکنه است.

راه های مراقبت از پوست

اگر از ماسک های پارچه ای استفاده می کنید حتما روزانه ماسک را شستشو دهید. مواد آلوده کننده علاوه بر پوست صورت، ماسک را نیز آلوده کرده است. عرق، چربی پوست، باکتری ها و گرد و خاک سطح ماسک را به شدت کثیف می کنند. ترجیحا از ماسک های یکبار مصرف استفاده کنید زیرا حفظ بهداشت پوست با این ماسک ها راحت تر است.

ماسک را به طور سفت روی صورت استفاده نکنید. تا جایی که می شود ماسک را شل ببندید. انواعی از ماسک وجود دارند که با کش به پشت سر وصل می شوند از نمونه های راحت تر و ساده استفاده کنید. هر چقدر سطح تماس ماسک با پوست کمتر باشد، اصطکاک و مالش کمتر می شود. در نتیجه امکان بروز آکنه و جوش های چرکی نیز تا حد زیادی از بین می رود.

نتیجه گیری:

با مراقبت صحیح از پوست و شستشوی روزانه، استفاده از مرطوب کننده های ملایم، ماسک مناسب و گاهگاهی برداشتن ماسک( حتی به مدت چند ثانیه) می توانید پیشگیری و درمان ماسکنه را به راحتی انجام دهید.

کلینیک تخصصی زیبایی و مراقبت از پوست و مو سعیده درویش زاده

تهیه محصولات بهداشتی مراقبت از پوست و مو کار ساده ای نیست. بسیاری از محصولات موجود در بازار کیفیت لازم را ندارند. از طرفی خریدارن نمی توانند در مورد انتخاب بهترین ها تصمیم بگیرند. در اغلب موارد شناخت کافی از مواد تشکیل دهنده لوسیون ها و محلول های آرایشی وجود ندارد. همه این موارد موجب می شود تا به راهنمایی و مشورت حرفه ای در خرید محصولات مراقبتی از مو نیاز داشته باشید. مرکز تخصصی سعیده درویش زاده با متخصصین با تجربه در خدمت بانوان عزیز است. مشاوره رایگان خرید محصولات مراقبت از مو با تعیین وقت قبلی انجام می شود.

سعیده درویش زاده سنتر مفتخر است جدیدترین تکنیک های هایلایت، لولایت، بالیاژ مو، رنگ و دکلره را طبق ژورنال های روز اروپایی ارائه دهد. چنانچه موها دچار سوختگی شده، خشک و آسیب دیده است با ما تماس بگیرید. خدمات ترمیم و احیای مو با مواد موثر انجام می شود. با یکبار امتحان دیگر سعیده درویش زاده را ترک نخواهید کرد.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed