1. خانه
 2. مقالات
 3. 7 روش طبیعی و خانگی برای درمان موی چرب در تابستان

7 روش طبیعی و خانگی برای درمان موی چرب در تابستان

7 روش طبیعی و خانگی برای درمان موی چرب در تابستان

 1. خانه
 2. مقالات
 3. 7 روش طبیعی و خانگی برای درمان موی چرب در تابستان
درمان موی چرب
folder_openمقالات

آیا از موهای چرب خود خسته شده اید؟ غدد چربی پوست سر، مواد روغنی ترشح می کنند و موها چرب و روغنی می شوند. در حد اعتدال این چربی برای سلامت موها و پوست کف سر، لازم است اما وقتی ترشح چربی، خیلی زیاد بشود نیاز به مداوا دارد. روش های طبیعی برای درمان موی چرب از دیرباز مورد استفاده قرار گرفته و نتایج خوبی هم داشته است. با استفاده از موادی که در خانه دارید، برای همیشه از شر موهای چرب و روغنی خلاص شوید.

در طی سال های زندگی، وضعیت موها تغییر می کند. در واقع یک فرد در تمام طول عمر خود موهای چرب یا خشک ندارد. وضعیت موها ارتباط مستقیم به سلامت پوست سر دارد. گاهی به دلایلی ترشح چربی از غدد کف سر بیشتر می شود اما این موضوع دائمی نیست. تغییرت هورمونی در طی بارداری می تواند موجب چرب شدن موها شود که البته موقتی است. مصرف برخی داروها و نحوه شستشوی موها نیز می تواند ترشح چربی پوست سر را افزایش دهد. در این میان تغییرات فصلی و گرمای هوا در تابستان، بیشترین تاثیر را در چرب شدن موها دارد.

اگر موی چربی دارید حتما با این مشکل روبرو شده اید. معمولا وقتی هوا خیلی گرم یا شرجی می شود، موها نیز بیشتر چرب می شوند. چربی مو در کنار عرق و آلودگی ها موجب بروز مشکلات زیادی می شود. خارش پوست و شوره سر پس از چرب شدن موها در تابستان بسیار شایع است. در ادامه لیستی از درمان های خانگی برای از بین بردن موهای چرب آورده شده است. برای درمان موی چرب در فصل تابستان این راهکارهای ساده و کم هزینه را امتحان کنید.

درمان موی چرب با آبلیمو

1-درمان موی چرب با آب لیموی تازه

استفاده از آب لیمو یکی از موثرترین راه های خلاص شدن از شر موهای چرب است. آب لیمو ماهیتی اسیدی دارد بنابراین روی موهای چرب به خوبی کار می کند. آب لیمو در درمان شوره سر و پوسته ریزی کف سر نیز موثر است. بهتر است از آب لیموی تازه استفاده کنید. آبلیموهای بازاری خالص نیستند و خواص چندانی ندارند. با توجه به حجم موها آب یک یا دو لیمو را فشرده و آن را با یک فنجان آب، مخلوط کنید.

ترکیب آبلیمو و آب را روی مو و پوست کف سرتان بمالید. برای بهره بردن از خواص شگفت انگیز آب لیمو لازم است تا حداقل 10 دقیقه صبر کنید. پس از این مدت موهای تان را با آب ولرم بشویید.

کاهش چربی پوست سر

2- شستشو با چای برای درمان موی چرب

برای تهیه محلول شستشوی مو می توانید از چای سبز و یا چای سیاه استفاده کنید. نتیجه تفاوت چندانی ندارد. در برگ چای مقدار زیادی تانن و کافئین وجود دارد که موجب درخشندگی موها شده و به موها حجم می دهد. افرادی که موهای چرب دارند معمولا از چسبندگی موها شاکی هستند این امر موها را کم پشت تر نشان می دهد. یک یا دو کیسه چای سبز یا سیاه را در آب داغ قرار دهید. بعد از خنک شدن چای می توانید از آن استفاده کنید.

چای را روی موها و پوست سر بریزید و ماساژ دهید. بعد از 15 دقیقه با آب ولرم موها را شستشو دهید. این ماسک موی طبیعی برای از بین بردن چربی موها در فصل تابستان عالی است. در ضمن این درمان بسیار کم هزینه تر از روش های مشابه نیز می باشد.

طریقه مراقبت از موهای روغنی

3-درمان موی چرب با ماسک گوجه فرنگی

برای از بین بردن ترشح زیاد روغن و چربی پوست سر، از ماسک گوجه فرنگی استفاده کنید. گوجه فرنگی ماهست اسیدی دارد و در تعادل سطح PH پوست سر، کمک می کند. برای تهیه ماسک موی گوجه فرنگی، یک گوجه فرنگی رسیده را انتخاب کنید. گوجه فرنگی های نارس برای این کار مناسب نیستند. یک گوچه فرنگی سالم و رسیده را پوست گرفته و با چنگال، لوه کنید. به گوجه فرنگی له شده، یک قاشق غذاخوری خاک رس اضافه کنید. این ماسک را روی مو و پوست کف سرتان بمالید.

نیازی به ماساز دادن کف سر نیست. برای جلوگیری از ریختن گوجه فرنگی می توانید موها را با کلاه رنگ، بپوشانید. 30 دقیقه صبر کنید در این مدت مواد موثر در ماسک موی گوجه فرنگی، چربی اضافی مو و پوست کف سر را می گیرد. استفاده از ماسک مو در تابستان کمی دشوار است ولی نتیجه به حدی عالی است که حتما رضایت تان را جلب می کند.

پس از 30 دقیقه موها را با آب سرد شستشو دهید. دوبار در هفته از این ماسک استفاده کنید تا به کلی چربی موها برطرف شود.

درمان موی چرب با سرکه سیب

4-درمان موی چرب با سرکه سیب

سرکه سیب ماده دیگری است که احتمالا در کابینت آشپزخانه شما یافت می شود. می توانید برای از بین بردن ترشح بیش از حد چربی و روغن پوست سر از این ماده استفاده کنید. سرکه سیب خاصیت قابض دارد و چربی اضافی پوست را می گیرد. به همین علت برای افرادی با موی خشک، استفاده مداوم از سرکه سیب، پیشنهاد نمی شود. اما اگر موی چرب و روغنی دارید حتما این ترکیب را استفاده کنید.

یک فنجان سرکه سیب را در یک لیتر آب بریزید و هم بزنید. این معجون برای شستشوی مو عالی است. ابتدا موها را به روش معمول بشویید و آبکشی کنید. در اخر سرکه سیب و آب را روی موها بریزید و بدون آبکشی از حمام خارج شوید. از سشوار برای خشک کردن موها استفاده نکنید. صبر کنید موها در هوای آزاد خشک شود. فواید سرکه سیب برای مو بسیار زیاد است.

5- از بین بردن چربی موها در تابستان با  جوش شیرین

جوش شیرین روغن و مواد اضافی را از ظرف و ظروف آشپزخانه پک می کند. بسیاری از خانم ها، جوش شیرین را در تمیزکاری و نظافت استفاده می کنند. این ماده یک چربی زدای عالی است. از همین ویژگی برای خلاص شدن از چربی اضافی پوست سر و موها استفاده کنید. برای درمان موی چرب در تابستان می توانید مقدار 2-3 قاشق غذاخوری جوش شیرین را با چند قطره آب تریکب کنید تا به صورت خمیری روان در بیاید. این خمیر را روی موها و پوست سر بمالید.

اجازه دهید این ترکیب در حدود 15 دقیقه روی موها باقی بماند. جوش شیرین یک لایه بردار عالی است و در از بین بردن چربی مو، غوغا می کند. اما استفاده از جوش شیرین روی موهای رنگ شده می تواند موجب کاهش رنگ مو شود. در این مورد کمی با احتیاط عمل کنید.

مراقبت از موها با آلوئه ورا

6-درمان موی چرب با آلوئه ورا

آلوئه ورا یکی از بهترین ماسک های ترمیم کننده مو است که می تواند پوست سرتان را نیز ترمیم کند.  استفاده مداوم از آلوئه ورا روی پوست کف سر و موها موجب کاهش شوره سر شده و رشد موها را افزایش می دهد. این گیاه شفابخش شما را از شر موهای چرب خلاص می کند و درخشندگی و شفافیت بیشتری به موها می دهد. پس از چند بار استفاده از ماسک آلوئه ورا چربی پوست سر کامل از بین می رود و موها تا حدود زیادی صاف و براق تر می شوند.

قسمت مورد استفاده آلوئه ورا، ژل آن است. این ژل را از برگ های تازه گیاه نیز می توانید تهیه کنید. قسمتی از برگ را برش بزنید تا ژل بیرون بیاید. به اندازه 2 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا را با چند قطره روغن درخت چای، مخلوط کنید. این ترکیب را روی پوست سر و موها بمالید. سپس به مدت 5 دقیقه با انگشتان هر دو دست، پوست سر را ماساژ دهید تا ماده فعال به پوس جذب شود.

پس از 15 تا 20 دقیقه می توانید موها را بشویید. اگر تنها در فصول گرم دچار، چربی پوست سر و موها می شوید لازم است تا این ماسک را برای درمان موی چرب در تابستان استفاده کنید. هر 10 روز یکبار ماسک را تکرار کنید.

ماسک موی چرب

7- ماسک موی خانگی با ماست و عسل

برای درمان موی چرب از خواص شگفت انگیز عسل و ماست استفاده کنید. تهیه این ماسک مو بسیار ساده است. با توجه به حجم و بلندی موها، مقداری ماست را با دو قاشق عسل، مخلوط کنید. همین دو ماده به تنهایی در از بین بردن چربی اضافی پوست سر و موها، کافی است. ماسک را به پوست کف سر بمالید و کمی ماساژ دهید. پس از حدود یک ساعت می توانید موها را با شامپوی روزانه و آب ولرم شستشو دهید. به همین سادگی.

ماست دارای اسید لاکتیک زیادی است و همه سلول های مرده پوست سر از بین می برد. ماست حاوی کلسیم، پروتئین و املاح مغذی خوبی است که در ترمیم پوست سر نیز نقش دارند. عسل دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد عفونی کنندگی است و می تواند آلودگی های پوست سر و مشکلات ناشی از عرق و گرمای تابستان را کاهش دهد. درمان موی چرب با استفاده از ماسک موی طبیعی و خانگی را ماهی یکبار تکرار کنید. نتیجه حتی با اولین استفاده نیز قابل مشاهده است.

کلینیک تخصصی احیای مو سعیده درویش زاده

با همه مراقبت هایی که می کنید موها پس از مدتی ضعیف و نازک می شوند. برای جلوگیری از آسیب به موها و ریزش مو بهتر است موها را ویتامینه کنید. مرکز تخصصی احیای مو درویش زاده با کادر حرفه ای و با تجربه آماده ارائه خدمات ویتامینه مو به بانوان است. اگر موهای تان در اثر استفاده از رنگ مو و مواد دکلره مو آسیب دیده یا دچار ریزش موی شدید هستید، چاره کار نزد ماست. ما در این مرکز انواع ویتامینه مو را ارائه می دهیم. پس از مشاوره رایگان می توانید در مورد نوع ویتامینه، تصمیم بهتری بگیرید. برخی از خدمات مرکز تخصصی مو عبارتند از:

 • ویتامینه موهای آسیب دیده
 • ویتامینه موی خشک
 • ویتامینه موی رنگ شده
 • ویتامینه موی نرم و نازک
 • ویتامینه ریزش مو
 • ویتامینه پوست سر چرب
امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed