1. خانه
  2. مقالات
  3. دلایل ریزش مو در آقایان چیست؟ چرا سر، طاس می شود؟

دلایل ریزش مو در آقایان چیست؟ چرا سر، طاس می شود؟

دلایل ریزش مو در آقایان چیست؟ چرا سر، طاس می شود؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. دلایل ریزش مو در آقایان چیست؟ چرا سر، طاس می شود؟
دلایل ریزش مو در آقایان
folder_openمقالات

یکی از اصلی ترین علت های مراجعه آقایان به کلینیک های زیبایی و پوست و مو، مشکلات ریزش مو و طاسی است. در گذشته تنها مردان پا به سن گذاشته، با سری طاس یا کم مو دیده می شدند ولی این ریزش مو حتی جوان تر ها را هم درگیر کرده است. نداشتن تغذیه مناسب و رژیم غذایی فاقد مواد مغذی، یکی از دلایل ریزش مو در آقایان است. اما عوامل مهم تری نیز وجود دارد که کمتر به آن توجه می شود. قبل از اینکه موهای خود را از دست بدهید برای پیدا کردن علت و درمان آن، اقدام کنید.

درمان های خانگی زیادی برای کمک به بهبود حجم مو وجود دارد که همگی موقت هستند. برای درمان قطعی ریزش مو، مراجعه به پزشک الزامی است. وقتی موها به شدت کم پشت می شود دیگر درمان های خانگی جواب نمی دهد. برای درمان موهای از دست رفته، کاشت مو انجام می شود. کاشت مو، هزینه زیادی دارد ولی به عنوان آخرین راه حل، پیشنهاد می شود. به طور کلی ریزش مو در آقایان به یکی از این دلایل، ایجاد می شود:

ژنتیک اصلی ترین علت طاسی و ریزش موی مردانه

ژنتیک نقش مهمی در وضعیت کلی بدن دارد. کیفیت موها نیز تحت تاثیر ژن های غالب قرار دارد. اگر در یک خانواده، تعداد مردان طاس یا کم مو بیشتر باشد، احتمال به ارث رسیدن این ویژگی به فرزندان ذکور خانواده وجود دارد. ژن ها از یک نسل به نسل دیگر منتقل می شوند و این چرخه تا ابد ادامه پیدا می کند. البته با پیشرفت های جدید در علم پزشکی، به سادگی می توان جلوی ریزش موی ژنتیک را گرفت. در واقع این الگو به طور کامل از بین نمی رود ولی تا حدود زیادی وضعیت موها بهتر می شود. جالب اینکه این ژن به همه پسرهای فامیل منتقل نمی شود و هستند خانواده هایی که تنها یک فرد در آن کچل است.

ریزش مو بر اثر بالا رفتن سن

افزایش سن از دلایل ریزش مو در آقایان

تحقیقات نشان می دهد 85 درصد از آقاین بالای 50 سال، به نوعی با ریزش موی سر، درگیر هستند. بالا رفتن سن یکی از دلایل ریزش مو در آقایان و حتی خانم هاست. چنانچه فردی در طول دوران زندگی دارای موهای پر پشت و سالم باشد، در دوران سالمندی نیز موهای خوبی دارد. البته کیفیت موها در سنین بالا، به خوبی جوانی نیست و این امر تا حدودی طبیعی می تواند باشد. برخی بیماری ها و داروهای شیمیایی روند ریزش مو را تشدید می کنند.

مصرف برخی داروهای شیمیایی

 انواع داروها با ریزش مو در ارتباط هستند. داروهایی که برای درمان آرتروز ، افسردگی ، فشار خون بالا ، مشکلات قلبی و  سرطان استفاده می شود، به شدت روی موهاتاثیر می گذارد. ریزش مو از عوارض جانبی بسیاری از داروها است. قوی ترین داروها در شیمی درمانی استفاده می شود و در طی درمان، فرد مبتلا همه موهای خود را از دست می دهد. با قطع مصرف داروها و درمان بیماری، مشکل ریزش مو نیز برطرف می شود. در این صورت حجم و تراکم موی سر، طی چند ماه به حالت اولیه بر می گردد.

ارتباط استرس و ریزش موی مردان

وقایع استرس زا تاثیر منفی روی همه ارگان های بدن دارند. استرس ناشی از بحران های عاطفی روی شرایط جسمانی افراد تاثیر می گذارد. فشار اقتصادی، درگیری های شغلی، روابط عاطفی پیچیده، مرگ نزدیکان و …. استرس زیادی را به فرد تحمیل می کند. به طور کلی همه شوک های بزرگ، با ریزش موی شدید در ارتباط هستند اما این ریزش، موقتی است. استرس شغلی و فشار اقتصادی، دو عامل مهم در ریزش موی مردان است. چنانچه این فشارها با عوامل دیگری، تشدید شود موها دچار ریزش می شوند. استرس پیاز مو را در فاز استراحت نگه می دارد و با هر دفعه شانه زدن تارهای موی بیشتری می ریزد.

استرس در افرادی که زمینه ریزش ژنتیک دارند، کسانی که دارو مصرف می کنند یا افراد سالمند، قدرت تخریب بیشتری دارد. اگر موهای پر پشت و براقی می خواهید روی زندگی سالم و سبک زندگی کم استرس تر، فکر کنید. این نوع ریزش مو، دائمی نیست و با از بین رفتن عامل استرس زا، ریزش مو متوقف می شود.

خواب چگونه بر موها تاثیر می گذارد؟

ریزش موی آلوپسیا

 آلوپسیا علت ریزش مو در آقایان

“آندروژنیک آلوپسیا” یا ریزش موی منطقه ای مردانه، عامل اصلی کم شدن حجم موها در سنین جوانی است. طبق آمارهای متشر شده، 20 درصد از آقایان در سنین جوانی دچار این عارضه می شوند. این تعداد در دهه چهارم زندگی تا 40 درصد افزایش پیدا می کند. در کمال ناباوری، بیش از 50 درصد از مردان بالای 50 سال نیز درگیر این بیماری هستند. شروع آلوپسیا از دوران بلوغ و جوانی است. موها به مرور نازک تر شده و فولیکول مو تخریب می شود. به این ترتیب در سنین بالاتر، موها دچار ریزش می شوند. دارودرمانی با ماینوکسیدین و کاشت یا ترمیم مو ، تنها چاره برای خلاص شدن از این مشکل است.

آلوپسیا می تواند همراه با بیماری تیروئید، کم خونی، کمبود ویتامین ب 12 و برخی بیماری های خود ایمنی در ارتباط باشد. جهت درمان تخصصی به پزشک تان مراجعه کنید.

نقش هورمون ها در کاهش حجم موی مردان

دی هیدراتستسترون (Dihydrotestosterone) یکی از دلایل ریزش مو در آقایان است. ترشح این هورمون موجب نازک شدن فولیکول های مو می شود. به این ترتیب  ساقه موها، ضعیف و نازک می شود. این هورمون با ترشح تستسترون در ارتباط است و به صورت تدریجی، ساقه مو را نابود می کند. به مرور حتی رشد موها نیز متوقف می شود و دیگر موی جدید، رویش نمی کند. اغلب آقایان تا وقتی که نیمی از فولیکول های مو آسیب نبیند حتی متوجه ریزش مو و نازک شدن ساقه مو، نمی شوند. این ریزش ها به صورت منطقه ای نیست و در برخی زمان ها کاهش یا افزایش بیشتری دارد.

چگونه با دکلره موها بیرنگ می شود؟ عوارض دکلره مو چیست؟

دلایل ریزش مو در مردان

استایل نامناسب موها از دلایل ریزش مو در آقایان

محکم بستن موها نیز می تواند ریزش موی شدید ایجاد کند. برخی از آقایان که موهای بلندتری دارند، دائم موها را در یک طرف سر جمع کرده یا دم اسبی می بنندند. این کار به فولیکول مو، آسیب می زند و موها را ضعیف می کند.

استفاده از مواد شیمیایی یا حرارتی برای فرم دادن به موها نیز، یک استایل بد و نامناسب به حساب می آید. با این شیوه ساقه مو، خشک و شکننده شده و به یکباره شروع به ریختن می کند. استفاده از موادی که بر پایه الکل هستند را قطع کنید و از مواد مناسب بر پایه آب برای حالت دادن به موها، استفاده کنید. شامپو نوتريتيو كراستاس Kerastase Nutritive Shampoo برای استفاده روزانه در حمام ایده آل است. این شامپو دارای بافت لطیف و سبکی بوده و خشکی و آسیب های ناشی از سشوار را برطرف می کند. آبرسانی و تغذیه موها با شامپوی مناسب در حمام، تاثیر زیادی روی کیفیت موها دارد.

برخی از آقایان تصور می کنند که گذاشتن کلاه ایمنی بر سر، علت ریختن موها بوده. البته یافته های علمی این موضوع را تایید نمی کند. به نظر می رسد عوامل دیگری زمینه ساز ریزش مو بوده ، کلاه ایمنی( کاسکت) حتی می تواند پوست و مو را در برابر شرایط جوی( تابش مستقیم خورشید)، حفظ کند. البته عرق پوست سر می تواند ریزش مو را تشدید کند.

موخوره چیست؟ روش های پیشگیری از ایجاد موخوره

علت کم پشت شدن مو در آقایان

عفونت از دلایل ریزش مو در آقایان

ریختن چند تار مو در طول روز، بیماری تلقی نمی شود. اما اگر ریزش مو شدید، ناگهانی و ادامه دار باشد قطعا یک عامل بیماری زا وجود دارد. عفونت های قارچی پوستی یا درماتوفیتوزیس یکی از شایع ترین مشکلات پوست و مو و ناخن هستند. چنانچه عفونت در پوست سر، باشد موها دچار ریزش می شوند.

درماتیت یکی دیگر از عفونت های شایع است که با درگیر کردن پوست سر، به موها آسیب می زند. با درمان تخصصی، ریزش مو به طور کامل از بین خواهد رفت.

کرم حلقوی پوست سر نیز از دیگر عفونت های قارچی مهم است. پوست سر در ناحیه ابتلا دچار قرمزی و التهاب می شود. گاهی عفونت در ریش مردان هم دیده می شود که متعاقب ان موهای ریش نیز دچار ریزش می شوند. این نوع ریزش مو نیز به صورت منطقه ای بوده و با استفاده از داروهای خوراکی ضد قارچ درمان می شود. درمان های تکمیلی زمان بر است و در حدود 6 ماه تا یک سال نیز طول می کشد. در اغلب اوقات، موها مجدد رشد خواهند کرد.

خدمات تخصصی درمان و زیبایی مو در سعیده درویش زاده

تشخیص علت ریزش مو مهم ترین اصل در به کارگیری روش های درمانی است. مرکز موی سعیده درویش زاده با سال ها سابقه درخشان در زمینه احیا و ترمیم مو، زیبایی موهای تان را بر می گرداند. اگر موها کدر، ضعیف، نازک و یا دچار ریزش شده، با ما تماس بگیرید. مشاوره تخصصی و معرفی محصولات مو در این مرکز انجام می شود. مشاوره و تجويز محصولات مراقبتی مو زير نظر كارشناسان متبحر بوده و پروسه درمان به طور کامل انجام خواهد شد.

ریزش موها یک بیماری نیست ولی می تواند نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد. ضمن پیگیری درمان های پزشکی، جهت ترمیم موها و احیا موی آسیب دیده، از درمان های سالنی اسکالپ و ساقه مو، استفاده کنید.  ویتامینه ریزش مو موجب رضایت خانم های مراجعه کننده به مجموعه بوده و در افزایش حجم و تراکم مو تاثیر به سزایی دارد.

جهت اطلاع از خدمات مرکز موی سعیده درویش زاده و هماهنگی برای مراجعه، با ما تماس بگیرید.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed