1. خانه
  2. مقالات
  3. چگونه با دکلره موها بیرنگ می شود؟ عوارض دکلره مو چیست؟

چگونه با دکلره موها بیرنگ می شود؟ عوارض دکلره مو چیست؟

چگونه با دکلره موها بیرنگ می شود؟ عوارض دکلره مو چیست؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. چگونه با دکلره موها بیرنگ می شود؟ عوارض دکلره مو چیست؟
مراقبت مو بعد از دکلره
folder_openمقالات

تغییر رنگ موها می تواند منجر به تغییر روحیه و ایجاد نشاط در افراد شود. بسیاری از خانم ها و اقایان تمایل دارند موهای تیره خود را قدری روشن تر کنند. با توجه به ساختار مو و شیمی مو، امکان نفوذ مواد شیمیایی به داخل تارهای مو وجود دارد. همین امر موجب ساخت، محصولات متفاوتی برای رنگ کردن موها شده است. دکلره برای رنگ های بسیار روشن به کار می رود. این پروسه می تواند عوارضی را در پی داشته باشد. بدون انجام دکلره، نمی توان موهای تیره را به رنگ بسیار روشن رنگ کرد به همین علت بسیاری از افراد حاضرند ریسک بالای دکلره را بپذیرند تا موهایی به رنگ دلخواه خود را داشته باشند. در صورت مراقبت مو بعد از دکلره عوارض ناخواسته آن تا حد زیادی کم می شود.

دکلره چیست؟

دکلره روشی برای بی رنگ کردن مو( bleach ) است. موی انسان به مرور رنگدانه های خود را از دست می دهد و در سنین میانسالی شروع به سفید شده می کند. اما دکلره با این پروسه ارتباطی ندارد. این روش برای از بین بردن رنگ موها، با هدف استفاده از رنگ خیلی روشن تر روی موهای فرد انجام می شود. بسیاری از افراد تمایل دارند موهای خود را فانتزی رنگ کنند یا اینکه بر روی موهای تیره، یک پایه رنگ روشن با چندین درجه اختلاف استفاده کنند. برای رسیدن به چنین رنگی، ابتدا لازم است تا موهای فرد به طور کامل بی رنگ شود! در این صورت رنگ روشن به سادگی وارد ساختار مو می شود.

دکلره کردن شیوه ای است که در آن مواد شیمیایی به ساقه مو نفوذ کرده و رنگ طبیعی موی فرد را از بین می برد. برای این کار از موادی نظیر پودر دکلره و اکسیدان استفاده می شود. لازم است تا همه قسمت های موی سر با دقت و حوصله به مواد دکلره آغشته شود. موها از پشت سر به صورت پله ای به مواد دکلره آغشته می شود.

برای فعال شدن مواد شیمیایی مدت زمانی بین 20 دقیقه تا نیم ساعت وقت صرف می شود. محدوده این زمان بستگی به نازک یا ضخیم بودن موها دارد. کیفیت و جنس مو مهم ترین عامل در تعیین زمان فعالیت شیمیایی مواد دکلره است. واکنش این مواد روی موها به گونه ای است که رنگدانه های مو از ساختمان مو، خارج می شود و موها به صورت کاملا بدون رنگ در می آید. دکلره می تواند عوارضی را ایجاد کند و این عمل باید توسط متخصص رنگ و مو انجام شود. نحوه مراقبت مو بعد از دکلره در کاهش عوارض احتمالی، تاثیر دارد.

دکلره مو چیست؟

عوارض دکلره چیست؟

شایعات زیادی در مورد عوارض زیانبار دکلره شنیده می شود. واقعیت اینجاست که مواد رنگ بر و پودرهای دکلره می توانند آسیب جدی به ساختمان مو وارد کنند. در واقع این مواد با نفوذ به بافت مو، رنگ طبیعی را زائل می کنند. چنانچه مواد دکلره کننده، بیش از زمان مورد نیاز روی موها باقی بماند، موجب ریزش مو شده و موهای باقیمانده حالت سوختگی می گیرد. نوع مو و ضخامت آن اصلی ترین عامل در واکنش به مواد دکلره است. مهارت آرایشگر را نیز نباید نادیده گرفت. توانایی تخمین زمان مناسب شستن موها، اهمیت زیادی دارد. برخی از عوارض دکلره موها عبارتند از:

کاهش رطوبت طبیعی و خشک شدن موها

موهای دکلره شده نسبت به قبل، به طرز محسوسی خشک تر از موهای طبیعی هستند. از دست دادن رطوبت مو در پی نفوذ مواد شیمایی به بافت و ساختمان موها کاملا طبیعی است. در این وضعیت موها حالت خشک و متخلخل پیدا می کنند و ظاهر خوبی ندارند. در اثر عدم مراقبت درست، موها خیلی زود وز خواهد شد.

عوارض دکلره مو بر روی پوست سر

مواد سفید موها که در پودر دکلره و اکسیدان وجود دارد به پوست، آسیب می رساند. کمی سوزش پوست سر در هنگام انجام دادن دکلره، طبیعی است ولی گاهی پوست دچار قرمزی، خارش و حتی زخم های بسیار ناجوری می شود.. در این صورت لازم است تا بلافاصله مواد دکلره از روی پوست سر، پاک شود.

در دکلره از مواد شیمیایی بسیار قوی استفاده می شود. محصولات ضعیف تر، قدرت و توان رنگبرداری از موها را ندارند. اما این مواد در همه افراد، یک نوع واکنش به وجود نمی آورند. نوع پوست در افراد متفاوت است و با توجه به کیفیت پوست هر فرد، همیشه امکان واکنش های خفیف تا شدیدتر وجود دارد.

برای مراقبت مو بعد از دکلره در صورتی که روی پوست سر، زخم شده باشد چند روز از شامپو استفاده نکنید. توصیه می شود برای مرطوب نگهداشتن پوست و بهبود محل زخم از روغن های گیاهی استفاده شود. تا درمان کامل زخم از شامپو و محصولات مو، استفاده نکنید.

عوارض دکلره مو

شکنندگی مو بعد از دکلره

مواد دکلره به درون تارهای مو نفوذ می کند و همین موضوع موجب شکنندگی موها می شود. در واقع تخلخل موها نیز می تواند در پی شکنندگی تارهای مو تشدید شود. افرادی که به طور مرتب از مواد دکلره برای روشن کردن موها استفاده می کنند موهایی شکننده و خشک دارند. این وضعیت حتی بدون دست زدن به موها هم کاملا مشخص است. ظاهر موهای آسیب دیده به وضوح گویای مطلب است.

پف کردن موها در اثر خشکی

یکی دیگر از عوارض ناخوشایند دکلره کردن اینست که موها به صورت پف کرده به نظر می رسند. این امر به دلیل باز شدن کوتیکول مو و خشک شدن تارهای مو است. پس از دکلره، موها با رنگ مویی مناسب و به رنگ دلخواه، در می آید. این پروسه به شدت موها را خشک کرده و مو به حالت پف کرده دیده می شود. این عارضه پس از مدت کوتاهی و کمتر از یک هفته برطرف می شود زیرا لایه رویه مو، شروع به بسته شدن می کند. در این صورت امکان نرم شدن موها بعد از برطرف شدن عوارض دکلره وجود دارد.

موخوره به علت دکلره مو

عوامل زیادی موجب به وجود آمدن موخوره در موها می شوند. به طور طبیعی حتی اگر موها با مواد دکلره، تماس نداشته باشند نیز امکان ایجاد موخوره وجود دارد. این عارضه در افرادی که موهای خشک و بلند دارند، بیشتر دیده می شود. در همه موارد خشکی بیش از حد موها در ایجاد موخوره دخیل است. به این ترتیب با توجه به پروسه دکلره، پتانسیل خشک شدن موها وجود دارد. در صورت عدم رسیدگی به موها، موخوره ایجاد خواهد شد.

سوختن موها در اثر پودر دکلره

این یک آسیب جدی است و به کلی ساختار شیمی مو به هم ریخته است. موهایی که در اثر دکلره به اصطلاح دچار سوختگی می شوند، دیگر قابلیت برگشت به حالت نرمال را ندارند. صرف نظر از حساسیت های فرد، کیفیت موها و مواد دکلره، مقصر اصلی سوختن موها قطعا آرایشگرتان است. برای جلوگیری از عوارض جبران ناپذیر، برای دکلره کردن موها حتما به سالن زیبایی تخصصی مراجعه کنید در این مراکز، بدون هیچ مشکلی می توانید موها را دکلره کرده و تا چندین درجه روشن تر کنید. البته مواد دکلره نامرغوب هم نباید مصرف شود.

دکلره کردن موی تیره

نحوه مراقبت مو بعد از دکلره

برای برطرف کردن آسیب های ناشی ار دکلره می توان موها را تقویت کرد و آبرسانی به موها را افزایش داد. به این ترتیب وضعیت موها بسیار بهتر می شود و تا حد زیادی رضایت بخش است. البته در نظر داشته باشید که موهای سوخته به هیچوجه قابلیت ترمیم را ندارند. قسمت بیرونی مو که از پوست سر خارج شده، فاقد ماده زنده است و پس از آسیب، قابلیت ترمیم را ندارد. چنانچه به کلی سوختگی ایجاد شده باشد تنها راه حل، کوتاه کردن موها است. در این صورت موها در حد بسیار زیادی کوتاه می شود. در سایر مواد با نقویت موها می توان عملیات احیا را انجام داد.

تبدیل موهای تیره به بلوند بسیار پر طرفدار است. انواع رنگ موی روشن مثل دودی یا زیتونی، چهره را به کلی تغییر می دهد. بسیاری از خانم ها دوست دارند هر از گاهی رنگ موها را عوض کنند. با توجه به ژنتیک ایرانی ها برای رنگ کردن موهای تیره، از مواد دکلره استفاده می شود.

چگونه از موهای دکلره شده مراقبت کنیم؟

برای اینکه دچار عوارض ناخوشایند دکلره موها نشوید حتما به یک مرکز تخصصی و معتبر مراجعه کنید. با این توصیه ها هم وضعیت موها تا حد زیادی بهتر خواهد شد:

دفعات زیاد دکلره موها را مستعد شکنندگی، خشکی بیش از حد و موخوره می کند. حتی الامکان سعی کنید بیش از ماهی یکبار، موها را دکلره نکنید.

برای اینکه موها لطافت بیشتری داشته باشد و موقع شانه زدن مشکلی نداشته باشید، موها را با نرم کننده تقویت کنید. پس از استحمام از یک ماده نرم کننده مناسب، روی مو استفاده کنید.

استفاده کمتر از محصولاتی که گرما و حرارت داغ ایجاد می کنند توصیه می شود. اتوی مو و سشوار را با حرارت بالا استفاده نکنید با این کار، موها خرد شده و می ریزد. اجازه دهید موها به طور طبیعی و در معرض هوا، خشک بشوند.

برای داشتن موهای سالم و درخشان، توجه به تغذیه ضروری است. موادی که در طول روز مصرف می شود روی کیفیت و ساختار مو تاثیر می گذارد. افرادی که رژیم های سخت غذایی را انجام می دهند دچار آسیب های جدی به مو می شوند. اگر موها را دکلره می کنید حتما به سلامت عمومی بدن نیز اهمیت بدهید. کیفیت موها تاثیر زیادی در میزان آسیب بعد از دکلره دارد. موهایی که از قبل خشک و شکننده شده باشند، در اثر دکلره دچار آسیب بیشتری می شوند.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed