1. خانه
  2. مقالات
  3. آشنایی با حنا و طریقه رنگ کردن مو با حنا

آشنایی با حنا و طریقه رنگ کردن مو با حنا

آشنایی با حنا و طریقه رنگ کردن مو با حنا

  1. خانه
  2. مقالات
  3. آشنایی با حنا و طریقه رنگ کردن مو با حنا
رنگ کردن مو با حنا
folder_openمقالات

حنا درختچه ای حداکثر 7 متری است که برگ های نوک تیز و بیضی شکلی دارد. گل های خوشه ای و سفید مایل به گلی، زیبایی فوق العاده ای به گیاه داده است. برگ های حنا دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی بوده و در درمان بیماری هایی عفونی به صورت ضماد استفاده می شود. در برخی از کتب طب سنتی از حنا به صورت خوراکی نیز نام برده شده ولی آنچه عموم مردم با آن آشنایی دارند، رنگ کردن مو با حنا است.

از گذشته های دور از حنا برای پوشاندن موی سفید و تغییر رنگ ساقه مو استفاده می شده است. حتی با وجود انواع رنگ های شیمیایی متنوع، هنوز هم برخی از افراد ترجیح می دهند از رنگ موهای طبیعی و گیاهی استفاده کنند. حنا رایج ترین گیاه برای رنگ کردن موی سر است. قسمت های مورد استفاده در رنگ مو، برگ های گیاه هستند. برگ ها پس از خشک شدن به صورت پودر در آمده و به عنوان یک رنگ دهنده گیاهی بر روی موی سر و ریش استعمال می شوند. خواص شگفت انگیز حنا بر روی مو و پوست سر، موجب محبوبیت حنا شده است.

مزایای رنگ کردن مو با حنا

اگر چند تار موی سفید روی سرتان می بینید و مایل به استفاده از رنگ های شیمیایی نیستید، حنا را انتخاب کنید. حنا برای رنگ کردن و روشن کردن موهای تیره نیز به کار می رود. اما این تنها یکی از خاصیت های حنا است. حنا نقش موثری در سلامت مو و پوست سر دارد. حنا به طور مستقیم روی پوست سر و موها مالیده می شود. این گیاه طبیعی می تواند با پروتئین طبیعی مو ترکیب شود در نتیجه ریشه مو را تحریک می کند. رنگ زیبای سرخ مایل به قهوه ای نمود ظاهری حنا است. برخی از فواید حنا برای مو عبارتند از:

تاریخچه رنگ مو در جهان

پاک کردن حنا از روی مو

حفظ سلامت پوست سر

خاصیت ضد میکروبی و ضد قارچ حنا بسیار زیاد است. استفاده از گیاه روی پوست سر موجب می شود تا بسیاری از عفونت های پوست سر، درمان شود. حنا اندکی پوست را خشک می کند و چربی اضافی پوست و موی چرب را می گیرد. برای محافظت از پوست سر در برابر آلودگی های محیطی، حنا بهترین ماه طبیعی است.

رنگ کردن و با حنا و رفع شوره

شوره موی سر یکی از آزاردهنده ترین مشکلاتی است که بسیاری از مردم با آن دست به گریبان هستند. حنا با تنظیم PH پوست سر، عامل به وجود آورنده شوره را حذف می کند. به خصوص اگر شوره در اثر چربی زیاد پوست ایجاد شده باشد، با حنا می توان مشکل را برطرف کرد.

جلوگیری از موخوره و آبرسانی به مو

حنا یک نرم کننده طبیعی است و موجب آسیب به ساقه مو یا پوست سر نمی شود. رنگ کردن مو با حنا در حفظ رطوبت طبیعی مو تاثیرگذار است. موخوره یک آسیب جدی است که در اثر خشکی و دهیدراته شدن موی سر اتاف می افتد. وقتی رطوبت مو به مقدار زیادی خشک می شود، خطر موخوره و چند شاخه شدن انتهای مو، وجود دارد. اگر سابقه موخوره دارید برای جلوگیری از عود دوباره، ماهی دو بار به موها حنا بزنید.

رنگ کردن مو با حنا برای جلوگیری از ریزش مو و کچلی

یکی از اصلی ترین دلایل ریزش موی سر، آلودگی های محیط است. شستشوی نامناسب و باقی ماندن چربی و روغن مو روی پوست سر نیز مزید بر علت می شود. حنا با از بین بردن آلودگی ها و حذف چربی اضافی، ریزش موی سر را کاهش می دهد.

تریکوفایتون نوعی قارچ مولد کچلی است که در اثر تماس با حنا، از بین می رود. این گیاه شگفت انگیز دارای خواص ضد میکروبی و ضد باکتریایی است و باکتری های گرم مثبت و به وجود آورنده کچلی را نابود می کند.

ماسک مو خانگی برای موهای خشک و دهیدراته ، طرز تهیه و نحوه استفاده

فواید حنا برای مو

افزایش رشد و ابریشمی کردن موها

برای استفاده از حنا، پودر خشک با آب مخلوط می شود. این گیاه طبیعی مقدار زیادی آب و مواد مغذی را به مو رسانده و تاثیرات شگفت انگیزی در تقویت موی سر دارد. موهایی که با حنا رنگ شده اند دارای درخشندگی و شفافیت بیشتری هستند. این موها سالم بوده و ریزش زود هنگام ندارند. به این ترتیب رشد موها و افزایش طولی ساقه مو به مراتب بیشتر می شود.

درمان شپش از مزایای رنگ کردن مو با حنا

شپش جانوری کوچک و خونخوار است که از خون پوست سر، تغذیه می کند. شپش نوعی انگل به حساب می آید. ابتلای یک فرد به شپش می تواند موجب ابتلای بسیاری از افراد دیگر شود. برای درمان شپش داروهای شیمیایی تحت نظر پزشک تجویز می شود. این داروها دارای مقادیری سم هستند و نباید بدون نسخه، استفاده شوند. برخی درمان های خانگی و بدون ضرر نیز وجود دارد که می تواند شپش سر را از بین ببرد. رنگ کردن موی سر با حنا یکی از قدیمی ترین شیوه ها برای از بین بردن شپش سر است. جهت افزایش تاثیر قارچ کشی حنا و کشتن شپش ها بهتر است حنا را با آبلیموی طبیعی به صورت خمیر در آورید و ان را بر روی موها اعمال کنید.

نرم کننده طبیعی و سلامت ریشه مو

حنا به طور طبیعی کوتیکول های مو را ترمیم می کند. در نتیجه شکنندگی و آسیب ساقه مو به طور کامل از بین خواهد رفت. حنا با از بین بردن آلودگی های پوست سر و تغذیه تارهای مو، به بهبود سلامت ریشه مو کمک می کند. برای داشتن موهای زیبا، پرپشت، درخشان و بدون گره می توانید موهای خود را با حنا رنگ کنید.

طریقه صحیح رنگ کردن مو با حنا

گیاه حنا به صورت پودر سبز رنگ در بازار موجود است. استفاده از حنا به سادگی رنگ های شیمیایی نیست و نیاز به آماده سازی دارد. در یک کاسه بزرگ مقداری پودر حنا بریزید. با توجه به بلندی و پر پشتی مو، حنای بیشتری لازم دارید. برای موهای تا شانه حداقل 200 گرم پودر خشک حنا مورد نیاز است ولی موهای بلند گاهی به 500 گرم حنا نیاز دارند.

یک لیوان آب گرم تهیه کنید و به صورت تدریجی آب را با پودر حنا مخاوط کنید. مواد را به هم بزنید تا به صورت خمیری روان و غلیظ دربیاید غلظت مخلوط در حد ماست سفت باشد در صورتی که مواد شل و آبکی شد از پودر حنای بیشتری استفاده کنید. اگر خمیر بیش از حد سفت و خشک شده می توانید با افزودن آب گرم، غلظت مناسب را ایجاد کنید. برخی افراد برای روان کردن پودر حنا از آب لیمو، آب پرتقال و گریپ فروت هم استفاده می کنند. افزودن ماست و یا آب میوه های اسیدی، رنگ حنا را بازتر می کند.

حنا در اثر گرما واکنش نشان می دهد بنابراین می توانید مخلوط حنا را به مدت 10تا 12 ساعت در محیط گرم قرار دهید تا آماده شود. به این ترتیب رنگ حنا روی موها بهتر می نشیند. در صورتی که عجله دارید خمیر حنا را روان تر تهیه کنید و مخلوط را به مدت یک ربع با شعله کم، حرارت دهید. به طور کلی حنا نیاز به آماده سازی دارد و با انواع رنگ های شیمیایی متفاوت است.

جنا گذاشتن به موی سر

نحوه صحیح گذاشتن حنا روی سر

رنگ کردن مو با حنا به این صورت است که یک لایه رنگ روی موها را می پوشاند. در واقع رنگ موها عوض نمی شود بلکه یک لایه رنگی بر روی ساقه مو تثبیت می شود. رنگ موها با حنا تنوع زیادی درد. با توجه به پایه رنگ موی فرد طیف وسیعی از رنگ های قرمز تا قهوه ای را می توان روی موها ایجاد کرد. رنگ به وجود آمده ، دائمی است و با استحمام و شستن پاک نمی شود.

برای استعمال حنا، وقت کافی در نظر بگیرید. این کار کمی دشوار است و شاید به کمک نیاز داشته باشید. در نظر بگیرید که حنا علاوه بر موها، پوست را هم قرمز می کند پس مراقب باشید موقع رنگ کردن مو با حنا، دست یا صورت را به حنا آغشته نکنید. از وازلین یا کرم برای چرب کردن خط رویش موها استفاده کنید تا پوست رنگ نگیرد. موها را با کلیپس به بخش های کوچکی تقسیم کنید. هر قسمت شامل حجم کمی مو باشد زیرا رنگ کردن مو با حنا به سادگی رنگ های بازاری نیست. بافت حنا کمی ضخیم است و یک لایه روی مو را می پوشاند.

حنا را با دستکش روی موها قرار دهید. از ریشه مو شروع کرده و به طرف ساقه مو پیش بروید. ریشه و حتی پوست سر را به طور کامل با حنا پوشش دهید. در طول ساقه مو نیز یک لایه ضخیم حنا استفاده کنید. هر دسته را پس از رنگ کردن بالای سر جمع کنید. نیازی به کلیپس نیست. پس از رنگ کردن کامل موی سر با حنا، حداقل 2 تا 4 ساعت صبر کنید تا مو رنگ بگیرد. قدرت رنگدهی حنا بسیار کند است.

طریقه رنگ کردن مو با حنا

نکات رنگ کردن مو با حنا

حنا یک رنگ موی دائمی است و پاک نمی شود. حداقل 4 تا 6 هفته نمی توانید موهای رنگ شده با حنا را رنگ کنید. برای استفاده از رنگ مو روی حنا لازم است تا ابتدا موها دکلره شود.

رنگ نهایی حنا روی مو بستگی به تیره یا روشن بودن مو دارد. بنابراین اگر در موها تارهای سفید وجود داشته باشد، موها دو یا چند رنگ می شوند. موهای رنگ شده با حنا شبیه به هایلایت هستند و در بخشی از موها، اندکی اختلاف رنگ دیده می شود.

اگر قبلا موها را هایلایت کرده اید توجه داشته باشید که حنا نمی تواند تغییر رنگ یکنواخت ایجاد کند. در قسمت های هایلایت شده، رنگ حنا روشن تر و در بقیه قسمت ها تیره تر خواهد بود.

انواع رنگ و هایلایت از آلبوم جدید 2021 در مرکز تخصصی زیبایی مو سعیده درویش زاده انجام می شود. کلینیک زیبایی پوست و مو مجهز به تجهیزات روز دنیا بوده و یک تیم حرفه ای و با تجربه را به کار گرفته است. با توجه به محدودیت های ایام لازم است تا از قبل وقت رزرو کنید.

4/5 - (2 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed