1. خانه
 2. مقالات
 3. روتین مو چیست؟ محصولات روتین مو و ترتیب استفاده صحیح

روتین مو چیست؟ محصولات روتین مو و ترتیب استفاده صحیح

روتین مو چیست؟ محصولات روتین مو و ترتیب استفاده صحیح

 1. خانه
 2. مقالات
 3. روتین مو چیست؟ محصولات روتین مو و ترتیب استفاده صحیح
folder_openمقالات

موهای سالم در جذابیت و اعتماد به نفس تاثیر دارد. برای سالم نگه داشتن مو باید به طور دائم و روزانه به موها توجه کنید. اجتناب از عواملی که باعث آسیب به ساقه مو می شود در وهله اول مهم است. اما لازم است تا با روش های طبیعی، روتین مراقبت از مو را نیز انجام دهید. روتین مو مجموعه کارهایی است که برای مراقبت و حفظ سلامت موها انجام می شود. شاید به نظر پیچیده یا دشوار باشد ولی پس از مدتی به این نوع رسیدگی ها عادت می کنید.

اغلب افراد هیچ نوع شناختی از مو و نحوه رسیدگی به آن ندارند. گاهی نادانسته با موهای خود بد رفتاری می کنیم. جنس و کیفیت موها در همه افراد یکسان نیست. برای اینکه روش های مراقبتی صحیح به کار گرفته شود لازم است تا هر فرد، موی خود را بشناسد!

آیا می دانید چه نوع مویی دارید؟

برای شناخت جنس مو پیشنهاد میشود به لینک بنفش رنگ جنس مو مراجعه کنید، در مطلب ارائه شده کامل توضیح دادیم برای شناخت جنس موهایتان از چه روش هایی می توانید اقدام کنید و راهکار چیست. برای شروع روتین مراقبت از مو حتما مطلب ارائه شده را مطالعه کرده تا جنس مو هایتان و حالت آن مشخص شود.

با مطالعه مطلب ارائه شده، اطلاعات خوبی به دست می آورید که راهنمای خوبی برای نحوه رسیدگی و مراقبت از موهایتان است. می توانید روتین موی اختصاصی خود را بر اساس جنس موهایتان اتخاب و انجام دهید. یادتان باشد محصولی که برای دوست، آشنا و حتی افراد خانواده مناسب است، شاید برای موهای شما کاربردی نداشته باشد و موجب آسیب به موها بشود.

یادتان باشد فرقی نمیکند که موهایتان را کراتینه کرده باشید یا نه! در هر صورت با توجه به نیاز مو باید با داشتن یک روتین مراقبتی مو متناسب با نیاز موهایتان از آنها مراقبت کنید.

روتین مراقبت از موی سر

 محصولات مخصوص روتین مو:

باید بدانید انتخاب محصولات مراقبتی روتین مو متناسب با نیاز مو و نحوه مصرف صحیح آن ها بسیار تاثیر گذار در کیفیت موهای شماست. برای انجام یک روتین مراقبتی مناسب باید محصولات را تهیه و مراحل زیر را به ترتیب و به درستی انجام دهید.

 • اسکراب پوست سر
 • شامپو
 • نرم کننده
 • ماسک مو
 • کرم یا اسپری مو
 • سرم مو

ترتیب مراحل انجام روتین مناسب مو:

مرحله اول:استفاده از اسکراب پوست سر

احتمالا در مورد اسکراب پوست صورت و بدن زیاد شنیده باشید ولی اسکراب سر برای تان کمی عجیب باشد! برای اینکه موهای سالم و درخشان داشته باشید به پوست کف سر اهمیت بدهید. پوست سر هم مثل بقیه قسمت های بدن نیاز به رسیدگی و مراقبت دارد. با لایه برداری پوست سر، سلول های مرده، سموم و آلودگی ها از پوست خارج می شود. اسکراب کف سر موجب تعادل ترشح چربی سر شده و در کاهش چربی و شوره سر تاثیر زیادی دارد. لایه برداری هفتگی، pH پوست را تنظیم می کند. بسیاری از آلودگی ها با شست و شو و شامپو از بین نمی رود. استفاده از اسکراب پوست سر باعث از بین رفتن سموم و آلودگی و چربی اضافه پوست سر شده در نتیجه خون رسانی به پوست سر با استفاده از اسکراب و ماساژ پوست سر بیشتر خواهد شد. باید بدانید ریشه مو، اکسیژن و مواد غذایی را از طریق خون دریافت می کند. بنابراین با استفاده از اسکراب پوست سر و ماساژ پوست چربی پوست کنترل ریزش موها متوقف شده و شاهد رشد بالای موها خواهید بود.

مرحله دوم: شستشو با شامپو

شستشو مو با استفاده از شامپوی متناسب با نیاز مو اولین قدم در انجام روتین مو است. برخی از افراد تصور می کنند با خرید هر شامپویی و استفاده از آن می توانند به آرزوی خود در داشتن موهای سالم دست پیدا کنند. اما باید بدانید این تصور اشتباهی است و شامپو تنها یک شوینده نیست. شامپو باید مناسب با جنس مو (مو چرب، خشک، معمولی یا مختلط) باشد. هر کدام از انواع جنس مو ویژگی های خاص خود را دارد که برندهای تولید کننده محصولات مو به این مهم واقف بوده و شامپو را متناسب با نوع مو فرموله و تولید میکنند.

بسیاری از افراد بر این باورند که هر چه موی سر بیشتر شسته شود، بهتر رشد می کند. این یک تصور اشتباه و بسیار آسیب رسان است. موها را تنها وقتی شستشو دهید که واقعا کثیف شده باشد. حتی موهای چرب و روغنی نیز نیاز به شست و شوی روزانه ندارند. شستن موی چرب هفته ای 3 بار ایده آل است و نیازی نیست هر روز یا روزی دو بار موها را بشویید.

در مورد موهای خشک که فاصله شست و شو، طولانی تر هم هست. این موها هر چقدر بیشتر شسته می شوند، آسیب بیشتری می بینند. تقریبا هر سه روز یکبار می توانید موهای خشک را با شامپو مناسب مو خشک بشویید. حتی اگر این زمان طولانی تر هم بشود، مشکلی ایجاد نمی کند. در مورد موهای معمولی شست و شوی 2 بار در هفته مناسب است. اگر موها کثیف نیست، هیچوقت موها را نشویید.

شست و شوی زیاد موها باعث می شود روغن طبیعی مو و کف سر از بین برود. در زیر پوست سر غدد سباسه وجود دارد. ترشح چربی و روغن از این غدد موجب چرب شدن پوست سر می شود. این روغن با شانه کردن روی همه قسمت های ساقه مو، پخش می شود. لطافت و درخشندگی مو، به دلیل ترشح طبیعی این غدد است.

گران بودن یا ارزان بودن شامپو، نباید ملاک انتخاب باشد. موهای هر فرد در برابر مواد شوینده، واکنش متفاوتی نشان می دهد. انواع شامپو برای موهای خشک، معمولی، چرب و مختلط تولید شده است. با توجه به جنس موهای خود یک محصول مناسب را خریداری کنید.

شستن موها با آب داغ نیز به اندازه شاموی نامناسب، آسیب رسان است. آب داغ همه چربی طبیعی روی ساقه مو را از بین می برد. به این ترتیب موها درخشندگی و براقیت طبیعی خود را از دست می دهند. موقع استحمام از آب گرم استفاده کنید. برای آبکشی موها نیز می توانید آب سرد را امتحان کنید.

شامپو مناسب بعد از کراتینه مو

مراقبت از موی رنگ شده

مرحله سوم: استفاده از نرم کننده

استفاده از نرم کننده برای باز کردن گره موها، بهترین کاری است که می توانید برای مراقبت از موها انجام دهید. با این کار موها نرم و مرطوب شده و چربی های لازم مو تامین می شود. دقت داشته باشید که نرم کننده ها برای استفاده روی ساقه مو و روزانه مناسب هستند. هرگز نرم کننده را روی پوست سر استفاده نکنید. به قسمت انتهایی ساقه مو، اندکی نرم کننده مناسب با جنس موها بزنید. برای موهای خشک انواع نرم کننده های حاوی مواد مرطوب کننده، پیشنهاد می شود مثل نرم کننده بیوتین از برند کلوستر پروفشنال اما موهای چرب نیاز به نرم کننده سبک تری دارند. اگر موهای مختلط دارین یعنی ریشه چرب با ساقه خشک و شکننده و آسیب دیده حتما از نرم کننده سلولار کلوستر پروفشنال استفاده کنید تا موهایتان در حمام بازسازی شود.

دقت داشته باشید نرم کننده های غیر اصل و فیک به علت سست کردن ریشه مو باعث ریزش بسیار شدید می شوند و تنها در چند دقیقه اول موی شما صاف و بعدا موهایتان بسیار خشن و خشک خواهد شد و بدترین آسیب را به مو می رساند.

مرحله چهارم: استفاده از ماسک مو

ماسک مو داخل حمام یک محصول بسیار مغذی، غنی و آبرسان قوی و برای مو به حساب می آید. ماسک مو برای مو همانند یک کرم مرطوب کننده و آبرسان پوست عمل می کند. بنابراین به همان اندازه که یک کرم مرطوب کننده برای پوست شما لازم است به همان اندازه استفاده از ماسک مو مناسب جنس مو برای موی شما ضروری است.

ترکیبات ماسک مو با نفوذ به کوتیکول مو و کشیدن یک غلاف آبرسان و مغذی رو ساقه مو باعث جلوگیری از خشک شدن و وز مو، کم آبی و دهیدراته شدن مو و موخوره می شود.

نکته: کارهای روتین مراقبت از مو به طور روزانه انجام نمی شود. در واقع نیازی نیست که همه وقت خود را صرف رسیدگی به موها کنید. برای مثال اسکراب پوست سر در ابتدا هفته ای یکبار نهایتا دو بار انجام می شود پس از متعادل شدن پوست، هر هفته یا دو هفته یکبار نیز می توانید از اسکراب جهت لایه برداری پوست سر استفاده کنید.

بهترین سالن کراتین مو در شمال تهران

محصولات روتین مراقبت از مو

مرحله پنجم: استفاده ازکرم یا اسپری مو

کرم مو و اسپری نوعی ماده محافظ بر روی ساقه مو است که موجب نرمی، لطافت، درخشندگی و شادابی موها می شود. ساختار این محصولات سبک بوده و بدون ایجاد چسبندگی، چربی و … هستند. کاربرد کرم یا اسپری مو بعد از حمام و قبل از خشک کردن مو است. باید توجه کنید هرگز بعد از شستشو موهایتان، موها را به حالت خود رها نکنید، این کار باعث آسیب دیدن موهایتان خواهد شد. باید از یک محصول محافظ حرارت همانند کرم یا اسپری مو استفاده کنید و بعد موهایتان را با باد گرم سشوار خشک کنید. کرم یا اسپری مو، یک آبرسان قوی ست که آسیب دیدگی های ساقه مو را نیز ترمیم می کند. قدرت جذب بالای این محصول عالی است و به عنوان یک لایه محافظ، کوتیکول مو را پوشش می دهد. قدرت ترمیم کنندگی و آب رسانی کرم یا اسپری مو در مقایسه با انواع ماسک مو بسیار بیشتر است. این محصول پس از استفاده بر روی موها باقی می ماند و تاثیری طولانی مدت دارد. اگر موهایی خشک، شکننده، وز، دارای فرهای نامنظم، شاخه شاخه شده و غیر قابل کنترل دارید، این محصولات همه مشکلات موهای تان را برطرف می کند.

مرحله ششم:استفاده از سرم مو

تا به حال فکر کردید چقدر پوست شما به سرم آبرسان نیاز دارد؟ باید بدانید به همان اندازه ای که پوست شما نیاز به سرم دارد موهای شما هم به سرم مو نیاز دارند. برخی از افراد تصور میکنند استفاده از سرم مو موجب چرب شدن موها میشود، اما باید بدانید سرم های مو ریز مولکول هستند و قدرت نفوذ به ساقه مو را دارند و به هیچ عنوان در سطح مو باقی نمانده و مو را چرب و سنگی نمیکنند. کسانی که شامپو، نرم کننده و ماسک مو می زنند تصور می کنند نباید سرم مو استفاده کنند. اما نکته اینجاست بعد از شستشو و خشک شدن آب مو، موهای شما خشک می شوند حتی اگر داخل حمام از ماسک مو و شامپوی مناسبی استفاده کرده باشید. بنابراین بعد از حمام و خشک کردن مو استفاده از سرم مو ۱۰۰ درصد نیاز می باشد. سرم مو باعث ابرسانی حداکثر مو، ترمیم موخوره، بازسازی مو و شادابی بسیار زیاد مو می شود.

نکته: سرم مو به هیچ وجه نباید روی موی خیس و نم دار استفاده شود. ولی متاسفانه بعضی از اشخاص با دادن اطلاعات نادرست در گذشته مردم را به استفاده از سرم مو روی موی ” نم دار” تشویق می کردند که اینکار کاملا رد شده است. پس موهای شما باید خشک شده باشند و سرم مو را به مقدار لازم به سه چهارم پایانی مو باید زد و زدن آن به پوست سر جلوگیری کنید

ماسک موی خانگی ارزان

نحوه انجام صحیح روتین مناسب مو:

 • شستن سر و ماندن شامپو روی مو حداقل 30 ثانیه و حداکثر 2 دقیقه. بعد از آبکشی شامپو، آب اضافی مو را با یک حوله  طوری که در صورت فشار دادن مو آبی از آن نچکد بگیرید.
 • در این مرحله که موی شما کاملا آبگیری شده اما همچنان خیس است نرم کننده یا ماسک مو را به سه چهارم پایانی مو زده و می گذاریم ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی مو بماند، بعد از آن ماسک مو کاملا جذب شده و یک آبکشی ساده لازم است.
 • بعد از ابکشی و خشک کردن موها با حوله، از کرم یا اسپری محافظ حرارت استفاده کنید و موها را با بادگرم سشوار به آهستگی خشک کنید.
 • در انتها می توانید از سرم مو تنها رو موهای خشک استفاده کنید.

روتین مراقبت از مو در سالن تخصصی مو سعیده درویش زاد

سالن تخصصی مو سعیده درویش زاد با بهره گیری از جدیدترین تکنیک های مراقبتی مو در خدمت بانوان مشکل پسند است. ترمیم و احیا موهای آسیب دیده، تقویت مو و درمان ریزش مو تحت نظر خانم سعیده درویش زاد در سالن مو ایشان انجام می شود. این مرکز مشاوره رایگان خرید محصولات مراقبت از مو را نیز ارائه می دهد. می توانید جهت مشاوره تلفنی با کارشناسان مجموعه از طریق شماره تماس های اعلام شده ارتباط بگیرید یا در صورت تمایل برای مشاوره و تهیه محصولات مراقبتی به آدرس زیر با هماهنگی مراجعه کنید.

تلفن تماس :
09123706055 – 09124847415 – 09193959824

آدرس :
تهران، فرشته، خیابان بوسنی، کوچه نفیسی، نبش کوچه پولاد، پلاک 2

 

4.5/5 - (2 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed