folder_openمقالات

موهای سالم در جذابیت و اعتماد به نفس تاثیر دارد. برای سالم نگه داشتن مو باید به طور دائم و روزانه به موها توجه کنید. اجتناب از عواملی که باعث آسیب به ساقه مو می شود در وهله اول مهم است. اما لازم است تا با روش های طبیعی، روتین مراقبت از مو را نیز انجام دهید. روتین مو مجموعه کارهایی است که برای مراقبت و حفظ سلامت موها انجام می شود. شاید به نظر پیچیده یا دشوار باشد ولی پس از مدتی به این نوع رسیدگی ها عادت می کنید.

اغلب افراد هیچ نوع شناختی از مو و نحوه رسیدگی به آن ندارند. گاهی نادانسته با موهای خود بد رفتاری می کنیم. جنس و کیفیت موها در همه افراد یکسان نیست. برای اینکه روش های مراقبتی صحیح به کار گرفته شود لازم است تا هر فرد، موی خود را بشناسد!

آیا می دانید چه نوع مویی دارید؟

برای شناخت جنس مو از یک روش ساده استفاده کنید. موها را شستشو دهید. از هیچ ماده ای روی موها استفاده نکنید. 2 یا 3 روز بعد موها را بررسی کنید. چرب، خشک یا معمولی بودن موها به سادگی مشخص می شود. برای شروع روتین مراقبت از مو حتما این تست را انجام دهید تا جنس مو و حالت آن مشخص شود. موهای طبیعی بعد از چند روز به خوبی حالت خود را نشان می دهند. برخی از افراد موهای فردار یا مواج و برخی دیگر موهای صاف و لخت دارند.

با بررسی موهای طبیعی، اطلاعات خوبی به دست می آورید که راهنمای خوبی برای نحوه رسیدگی و مراقبت از موها است. روتین موی اختصاصی خود را بر اساس جنس موها انجام دهید. محصولی که برای دوست، آشنا و حتی افراد خانواده مناسب است، شاید برای موهای شما کاربردی نداشته باشد و موجب آسیب به موها بشود.

روتین مراقبت از موی سر

روتین مراقبت از مو در حمام

شست و شوی موها یکی از مهم ترین عواملی است که می تواند کیفیت موها را تحت تاثیر قرار بدهد. بسیاری از افراد بر این باورند که هر چه موی سر بیشتر شده شود، بهتر رشد می کند. این یک تصور اشتباه و بسیار آسیب رسان است. موها را تنها وقتی شستشو دهید که واقعا کثیف شده باشد. حتی موهای چرب و روغنی نیز نیاز به شست و شوی روزانه ندارند. شستن موی چرب هفته ای 3 بار ایده آل است و نیازی نیست هر روز یا روزی دو بار موها را بشویید.

در مورد موهای خشک که فاصله شست و شو، طولانی تر هم هست. این موها هر چقدر بیشتر شسته می شوند، آسیب بیشتری می بینند. تقریبا هر سه روز یکبار می توانید موهای خشک را با شامپو بشویید. حتی اگر این زمان طولانی تر هم بشود، مشکلی ایجاد نمی کند. در مورد موهای معمولی شست و شوی 2 بار در هفته مناسب است. اگر موها کثیف نیست، هیچوقت موها را نشویید.

شست و شوی زیاد موها باعث می شود روغن طبیعی مو و کف سر از بین برود. در زیر پوست سر غدد سباسه وجود دارد. ترشح چربی و روغن از این غدد موجب چرب شدن پوست سر می شود. این روغن با شانه کردن روی همه قسمت های ساقه مو، پخش می شود. لطافت و درخشندگی مو، به دلیل ترشح طبیعی این غدد است.

شامپوی مناسب

روتین مراقبت از مو را با شامپوی مناسب شروع کنید. گران بودن یا ارزان بودن شامپو، ملاک انتخاب نباشد. موهای هر فرد در برابر مواد شوینده، واکنش متفاوتی نشان می دهد. اگر شامپویی موها را خشک یا وز می کند اصلا مناسب نیست. انواع شامپو برای موهای خشک، معمولی و چرب تولید شده است. با توجه به جنس موهای خود یک محصول مناسب را خریداری کنید.

شستن موها با آب داغ نیز به اندازه شاموی نامناسب، آسیب رسان است. آب داغ همه چربی طبیعی روی ساقه مو را از بین می برد. به این ترتیب موها درخشندگی و براقیت طبیعی خود را از دست می دهند. موقع استحمام از آب گرم استفاده کنید. برای آبکشی موها نیز می توانید آب سرد را امتحان کنید.

مراقبت از موی رنگ شده

روتین مراقبت از مو و نرم کننده ها

موها را موقع شستن زیاد چنگ نزنید. مقداری شامپو را کف دست ریخته و دست ها را به هم مالش دهید. حالا به آرامی شامپو را روی ساقه مو استفاده کنید. طبق یک عادت اشتباه، اغلب افراد موها را به شدت چنگ می زنند. این کار باعث گره خوردن مو و کشیده شدن تارهای مو می شود. شانه زدن به موها برای باز کردن گره ها اصلا ایده خوبی نیست. موهای خیس حالت کشسانی زیادی دارند و به سادگی کشیده می شوند. به این ترتیب به کوتیکول و لایه پوشاننده ساقه مو آسیب وارد می شود. موهایی که به شدت کشیده می شوند دیگر به حالت قبل بر نمی گردند. این موها نازک و شکننده می شود.

استفاده از نرم کننده برای باز کردن گره موها، بهترین کاری است که می توانید برای مراقبت از موها انجام دهید. با این کار موها نرم و مرطوب شده و چربی های لازم مو تامین می شود. دقت داشته باشید که نرم کننده ها برای استفاده روی ساقه مو، مناسب هستند. هرگز نرم کننده را روی پوست سر اعمال کنید. به قسمت انتهایی ساقه مو، اندکی نرم کننده مناسب با جنس موها بزنید. برای موهای خشک انواع نرم کننده های حاوی مواد مرطوب کننده، پیشنهاد می شود. اما موهای چرب نیاز به نرم کننده سبک تری دارند. در هر دو حالت نباید نرم کننده را روی کف سر بزنید. این کار موجب چرب شدن پوست سر شده، احتمال ریزش مو و شوره سر را افزایش می دهد.

اسکراب کف سر در روتین مراقبت از مو

احتمالا در مورد اسکراب پوست صورت و بدن زیاد شنیده باشید ولی اسکراب سر برای تان کمی عجیب باشد! برای اینکه موهای سالم و درخشان داشته باشید به پوست کف سر اهمیت بدهید. پوست سر هم مثل بقیه قسمت های بدن نیاز به رسیدگی و مراقبت دارد. با لایه برداری پوست سر، سلول های مرده، سموم و آلودگی ها از پوست خارج می شود.

اسکراب کف سر موجب تعادل ترشح چربی سر شده و در کاهش شوره سر تاثیر زیادی دارد. لایه برداری هفتگی، pH پوست را تنظیم می کند. بسیاری از آودگی با شست و شو و شامپو از بین نمی رود. در اسکراب به نوعی ماساژ روی پوست سر انجام می شود که خود باعث خون رسانی بیشتر خواهد شد. ریشه مو، اکسیژن و مواد غذایی را از طریق خون دریافت می کند. بنابراین ریزش موها متوقف شده و شاهد رشد بالای موها خواهید بود.

اسکراب پوست سر با نمک دریا یکی از ساده ترین و موثرترین روش های لایه برداری است. مقداری نمک دریا را در کف دست ریخته و با آن پوست سر را ماساژ دهید. همه قسمت های سر را به آرامی با دست ها مالش دهید تا نمک کامل حل شود. سپس موها را با آب ولرم آبکشی کنید.

چگونه با دکلره موها بیرنگ می شود؟ عوارض دکلره مو چیست؟

محصولات روتین مراقبت از مو

مراقبت از موها با ماسک مو

ماسک مو همیشه در روتین مراقبت از مو استفاده می شود. استفاده از رنگ های شیمیایی و دکلره مو، موجب صدمه شدید به کوتیکول مو می شود. برای حفظ سلمت موها، فاصله دکلره را طولانی تر کنید و در این بین از انواع ماسک موی خانگی برای ترمیم ساقه مو استفاده کنید. روغن های طبیعی نظیر روغن نارگیل، زیتون و بادام بهترین ماسک موی خانگی هستند. اگر موها وز و دمیج شده ماسک زرده تخم مرغ و چند قطره روغن گیاهی، معجزه می کند.

انواع ماسک موی خانگی برای موهای خشک، چرب و معمولی را می توانید با موادی که در خانه دارید، تهیه کنید. برای اثر بخشی بهتر ماسک مو، هفته ای 2 بار ماسک را روی پوست سر و ساقه موها اعمال کنید.

توجه: کارهای روتین مراقبت از مو به طور روزانه انجام نمی شود. در واقع نیازی نیست که همه وقت خود را صرف رسیدگی به موها کنید. برای مثال اسکراب پوست سر در ابتدا هفته ای دو بار انجام می شود پس از متعادل شدن پوست، هر هفته یا دو هفته یکبار نیز می توانید از اسکراب جهت لایه برداری پوست سر استفاده کنید.

ماسک مو برای حفظ سلامت مو و پوست سر ضروری است. برای کسب نتیجه بهتر، هفته ای یک یا دوبار از ماسک موی مناسب استفاده کنید. در واقع برای هر بار استحمام، ماسک مو یا اسکراب، استفاده نمی شود.

طرز تهیه ماسک مو خانگی برای موهای دکلره شده

ماسک موی خانگی ارزان

روتین مراقبت از مو بعد حمام

  • موها را با حوله، آبگیری کنید
  • اجازه دهید موها در هوای آزاد خشک شود
  • موها را هر دو هفته یکبار، نوک گیری کنید
  • رنگ مو را محدود کنید
  • از ویتامینه مو استفاده کنید
  • موها را از اشعه مضر خورشید حفظ کنید
  • موها را محکم نبندید ( ساقه مو پاره می شود)
  • از محصولات مراقبتی و بهداشتی طبیعی روی موها استفاده کنید
  • قبل از سشوار و اتوی مو حتما از سرم مو استفاده کنید.

روتین مراقبت از مو در کلینیک تخصصی سعیده درویش زاده

مرکز زیبایی و مراقبت از موی سعیده درویش زاده با بهره گیری از جدیدترین تکنیک های آرایشی و بهداشتی در خدمت بانوان مشکل پسند است. ترمیم و احیا موهای آسیب دیده، تقویت مو و درمان ریزش مو تحت نظر خانم دکتر سعیده درویش زاده در کلینیک تخصصی سعیده درویش زاده انجام می شود. این مرکز مشاوره رایگان خرید محصولات مراقبت از مو را نیز ارائه می دهد. نظر به جلب رضایت بانوان عزیز، کلیه خدمات ارائه شده به قیمت های استثنایی عرضه شده است. تخفیف های ویژه دوره ای را از دست ندهید. جهت اطلاع از  تخفیف ها و دریافت مشاوره تخصصی با ما تماس بگیرید.

4/5 - (1 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed