1. خانه
  2. مقالات
  3. آیا شستن روزانه مو ضرر دارد؟

آیا شستن روزانه مو ضرر دارد؟

آیا شستن روزانه مو ضرر دارد؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. آیا شستن روزانه مو ضرر دارد؟
شستن روزانه مو
folder_openمقالات

برخی از افراد موهای خود را هر روز می شویند تا سالم باقی بماند. البته خیلی ها هم عقیده دارند شستن روزانه مو به پوست سر و موها صدمه می زند. این افراد موهای خود را گاهی هفته ای یکبار می شوند. شکی نیست که شستشوی موها در از بین بردن آلودگی های محیطی تاثیرگذار است. پوست کف سر و موها در معرض انواع آلودگی ها و کثیفی هایی است که از محیط دریافت می کند. از طرفی چربی و روغن طبیعی پوست سر نیز در مجاروت این کثیفی ها قرار گرفته و ظاهر موها چرب و کثیف تر به نظر می رسد. شستن موها ضروری است اما فاصله بین شستشوی موی سر چند روز باشد؟ آیا بهتر است موها را روزانه بشوییم یا خیر؟

شستن روزانه مو آری یا خیر؟

قبل از اینکه به فکر تعداد دفعات شستشوی مو باشید باید موضوع دیگری را در نظر بگیرید. آیا هر بار که موها را می شویید از شامپو استفاده می کنید؟ آنچه موجب آسیب به موها می شود همان شامپوی مصرفی است. شاید تعجب کنید ولی در اغلب اوقات اصلا نیازی به شامپو نیست. شستشوی موها با آب نیز می تواند موجب از بین رفتن آلودگی ها بشود. بنابراین نیازی نیست که هر بار در حمام، موهای تان را با شامپو بشویید.

شامپوی مناسب در از بین بردن آلودگی ها و بقایای سلول های مرده پوست و روغن و چربی پوست کف سر، عالی است. ترکیبات موثر در شامپو می تواند همه آلودگی ها را پاک کند. اما مشکل اینجاست که پوست سر و موها نیازی به شستشوی روزانه با شامپو، ندارند. استحمام هر روزه و شستن موها بدون شامپو، هیچ اشکالی ندارد. مشکل اصلی از شامپویی است که هر روز به موهای تان می زنید. برای اینکه بدانید چه زمانی باید موها را شامپو بزنید بر اساس ویژگی های فردی تصمیم بگیرید. این موارد تعیین کننده روش شستن موهای تان است:

نحوه شستن موی سر

بافت مو( Hair texture )

موی همه افراد دارای یک بافت مشخص است. برخی افراد موهای چرب و برخی دیگر موهایی خشک دارند. این تفاوت در هر دو جنس دیده می شود. افرادی که به طور مداوم از رنگ مو و مواد دکلره برای رنگ کردن موها استفاده می کنند، اغلب دچار خشکی مو می شوند. در سنین نوجوانی میزان ترشح پوست سر بیشتر می شود و بسیاری از دخترها و پسرها، چرب شدن موها را تجربه می کنند. تغییرات هورمونی دلیل اصلی چرب شدن موها است. شستن روزانه مو با توجه به میزان خشکی و چرب بودن موها تفاوت دارد.

الف-شستن روزانه موی خشک

بسیاری از افراد دارای موهایی خشک هستند. موهای خشک در معرض موخوره و شکنندگی بیشتری قرار دارند. این نوع بافت مو نیازی به شستشوی هر روزه ندارد. شستن روزانه مو برای افرادی که دارای موهایی خشک هستند به هیچوجه توصیه نمی شود. به خصوص استفاده از شامپو برای موهای خشک، کاملا غیر ضروری است. به جهت اینکه این موها، چربی کمتری دارند باید دیرتر شسته شوند. با شستشوی کمتر موی خشک، غدد چربی می توانند پوست سر و موها را مرطوب تر نگه دارند.

وقتی به طور روزانه موهای خشک را شسته و شامپو می زنید، رطوبت مو و پوست از بین می رود و خشکی مو شدیدتر می شود. البته می توانید موها را با آب ساده، آبکشی کنید تا گرمای تابستان قابل تحمل تر باشد. دقت داشته باشید که استفاده از شامپو را به هفته ای یکبار کاهش دهید. حتی موهای بسیار خشک و دمیج را می توان هر دو هفته یکبار با شامپو، شستشو داد.

موهای فر، موهایی که دائم رنگ می شوند، موهای سفید و خاکستری و همچنین موهای ضخیم در معرض خشکی بیشتری هستند.

شستن روزانه موی چرب

ب- شستن روزانه موی چرب

اگر موهایی چرب دارید، قضیه فرق دارد. موهای چرب نیاز به شستشوی بیشتری دارند. این به معنای شستن روزانه مو نیست. بسیاری از افراد تصور می کنند که باید موهای چرب را زود به زود شستشو دهند تا چربی پوست سر و موها کمتر شود. قضیه درست برعکس است. وقتی موی چرب را هر روز با شامپو می شویید، غدد چربی ساز پوست سر فعال تر می شوند. به این ترتیب نه تنها از میزان چربی موها کم نمی شود بلکه ترشح چربی از پوست سر به مراتب بیشتر می شود.

این چرخه معیوب ادامه پیدا می کند به این صورت که برای خلاص شدن از چرب شدن موها، بیشتر شامپوی می زنید. بعد دوباره موها چرب تر می شود و باز همان چرخه ادامه دارد. واقعیت اینست که حتی موهای چرب نیز، نیازی به شستشوی روزانه ندارند. البته در مقایسه با موی خشک، میزان شستن موی چرب بیشتر است. هفته ای دوبار می توانید موهای چرب تان را شامپو بزنید. در مواردی که میزان چربی پوست سر خیلی زیاد است حداکثر یک روز در میان، موها را شامپو بزنید.

البته شستن روزانه مو با هر درصدی از چربی بلامانع است اما دفعات شامپو زدن را محدود کنید. در بین دو شستشو می توانید با شامپوی خشک موها را تمیز کنید. در دوران بلوغ موها چرب تر می شوند و این بستگی به تغییرات هورمونی دارد. برخی از نوجوانان حتی روزانه چند بار موها را می شویند. میزان ترشح چربی در سنین نوجوانی، در همه افراد یکسان نیست.

شرایط پوست سر

پوست کف سر با توجه به میزان ترشح سبوم و چربی از غدد زیر پوست، شرایط خاصی دارد. پوست های خیلی خشک، اغلب با مشکل پوسته ریزی و پوست شدن مواجه هستند.ترشح چربی و روغن طبیعی پوست در این افراد کمتر است و پوست مستعد شوره، پوسته پوسته شدن و خشکی بیش از حد است. شستن روزانه مو به معنای استفاده بیشتر از مواد شوینده و خشک تر شدن پوست کف سر است. این شرایط برای افرادی با پوست خیلی خشک اصلا ایده آل نیست. شستشوی زیاد موجب خارش پوست سر شده و موها را مات و شکننده تر می کند.

اما افرادی با پوست سر چرب نیاز به شستن روزانه مو دارند. پوست چرب دچار عفونت، آکنه و مشکلات زیادی می شود. اگر پوست سر سالم نباشد موها نیز در معرض آسیب قرار می گیرند. انباشتگی چربی روی پوست سر می تواند در امتداد خط رویش موها، آکنه ایجاد کند. شستشوی روزانه پوست سر چرب ایده بدی نیست ولی در استفاده از شامپو دقت کنید با توجه به میزان چربی پوست سر هفته ای 2 تا 3 بار موها را بشویید.

الگوی شستشوی موها تا حدود زیادی شخصی است. در واقع این بستگی به خود فرد دارد. برای مثال افرادی که موهای بلندتری دارند ترجیح می دهند موها را دیرتر شامپو بزنند زیرا شستن موهای بلند، دردسر بیشتری دارد. در عوض برخی افراد اصلا نمی توانند با موهای چرب کنار بیایند و احتیاج دارند موها را زود به زود شستشو دهند. این موضوع خیلی شخصی و انتخابی است. تا وقتی که از مواد شوینده به حد افراطی استفاده نکنید، هیچ مشکلی پیش نمی آید.

تعداد دفعات شستشوی مو

شستن روزانه مو بدون شامپو

شامپوها قدرت تمیز کنندگی زیادی دارند. ماده فعال سورفاکتانت دارای خواص شیمیایی و صابونی است که در شامپوها وظیفه از بین بردن آلودگی ها را دارد. این ماده با تولید کف غلیظ در حین شستشوی موها، همه آلودگی ها، بقایای سطح پوست سر و همچنین چربی پوست و مو را نیز از بین می برد. به این ترتیب موها بعد از شامپو زن، به نظر تمیزتر و براق تر دیده می شوند. البته در واقع مواد شیمیایی موجود در شامپو به لایه بیرونی مو و پوست سر آسیب می زند.

انواع شامپوهای موجود در بازار نیز عملکرد یکسانی دارند. البته شامپوهای بدون سولفات به میزان قابل توجهی، قدرت تخریب کمتری دارند و میزان آسیب ناچیزی دارند. اگر تمایل دارید موهای خود را به صورت روزانه شستشو دهید باید راهی برای کاهش آسیب به مو و پوست سر پیدا کنید.

دو راه برای این کار وجود دارد اول اینکه از شامپوهای مناسب با جنس موهای تان خریداری کنید. شرکت های تولید کننده برای موهای چرب، خشک و معمولی محصولات متفاوتی را تولید می کنند. حتی شامپوهایی تولید شده که حاوی مواد تقویت کننده، نرم کننده و …. نیز هست. اگر از کیفیت موهای خود رضایت ندارید لازم است تا شامپوی خود را عوض کنید. در اغلب موارد با همین تغییر، وضعیت موها و پوست سرتان بهتر خواهد شد.

راه دوم اینست که اساسا شامپو را کنار بگذارید. املاح وجود در آب لوله کشی شهری نیز می تواند تا حدودی موجب آسیب به موها شود. اما این آسیب بسیار کمتر از شامپویی است که استفاده می کنید. اگر نمی خواهید شامپو را به طور کامل حذف کنید حداقل تعداد شامپو زدن به موها را محدود کنید. شستن روزانه مو بدون شامپو هیچ اشکالی ندارد و همه آلودگی ها را نیز از بین می برد.

روش شامپو زدن

مرکز تخصصی احیا مو سعیده درویش زاده

استفاده از شامپوی نامناسب موجب آسیب به موها می شود اما فقط شامپوها مقصر، مشکلات پوست سر و موهای تان نیستند. هر یک از محصولات آرایشی و بهداشتی که برای مراقبت از مو استفاده می کنید، می توانند در صدمه زدن به موها دخالت داشته باشند. با خرید محصولات مناسب و سازگار با موهای تان از مشکلات جدی مو نظیر ریزش مو، وز مو و شوره سر خلاص شوید. مرکز تخصصی زیبایی مو سعیده درویش زاده آماده است تا مشاوره های تخصصی تهیه محصولات بهداشتی مناسب با موهای تان را اراده دهد. اگر از مشکلات مو یا پوست سر رنج می برید با ما تماس بگیرید. کلیه مشاوره های تخصصی این مرکز به رایگان ارائه می شود.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed