1. خانه
  2. مقالات
  3. سن بلوغ و معضلی بنام چربی و شوره سر !

سن بلوغ و معضلی بنام چربی و شوره سر !

سن بلوغ و معضلی بنام چربی و شوره سر !

  1. خانه
  2. مقالات
  3. سن بلوغ و معضلی بنام چربی و شوره سر !
شوره سر چرب
folder_openمقالات

شوره سر یکی از مشکلات رایج در سنین بزرگسالی است که منشا آن را باید در دوران نوجوانی جستجو کرد. معضلی به نام چربی و شوره سر هم زمان با دوران بلوغ به شدت زیاد می شود تا جایی که بسیاری از افراد برای درمان کامل به پزشکان متخصص مراجعه می کنند. به نظر می رسد روش های متداول درمان چربی و شوره سر در دوران بلوغ، هیچ تاثیری ندارند. شوره سر چرب بیش از شوره خشک در سنین بلوغ دیده می شود. این نوع شوره سر به دلیل تغییرات جسمی و هورمونی در دوران بلوغ رخ می دهد.

آیا می دانید چرا موها شوره می زند و چگونه می توان از دست این شوره های آزار دهنده، خلاص شد؟

دوران بلوغ با تغییرات هورمون های جنسی همراه است. افزایش هورمون مردانه اندروژن و شیوع معضلی به نام چربی و شوره سر، به هم ارتباط دارند. مشکل شوره سر چرب در اغلب آقایان دیده می شود ولی تعداد خانم هایی که در سنین نوجوانی دچار شوره سر شده اند، بسیار کمتر است. در هر صورت مشکلات شوره سر چرب را در هر دو جنس می توان دید. موضوع اصلی فراوانی شیوع این معضل است که نمی توان آن را نادیده گرفت. 2 نوع شوره سر وجود دارد که عبارتند از:

  • شوره سر ساده یا خشک
  • شوره سر ناشی از فعالیت غدد چربی
شوره سر چیست؟

شوره سر چیست؟

دانه ای سفید رنگ روی لباس، همان شوره های سر هستند که از لا به لای موها خارج شده اند. در ابتدا فقط این شوره ها را روی پوست سر می بینید. درمان در همین مرحله باید شروع شود نادیده گرفتن این شوره های سفید برای تان گران تمام می شود. خیلی زود میزان شوره سر به قدری زیاد می شود که از موها به بیرون می ریزد. در این حالت همیشه یقه و سرشانه های لباس، مملو از شوره سر هستند. دیدن این شوره ها اصلا حس خوبی ندارد و معمولا فرد مبتلا، در جمع دچار خجالت می شود. هیچکس دوست ندارد همکار یا همکلاسی اش در مورد شوره های سرش صحبت کند.

شوره سر چرب که پس از دوران بلوغ به وجود می آید به دلیل ترشح بیش از حد غدد چربی پوست سر است. غدد چربی بخشی از ساختمان مو هستند که در زیر پوست قرار دارند. به طور معمول نمی توان غدد چربی را مشاهده کرد ولی در همه انواع پوست ، تعداد زیادی غدد چربی نیز وجود دارد.

غدد چربی پوست تا قبل از دوران بلوغ و در دوران کودکی هیچ نوع فعالیتی ندارند ترشح چربی از این غدد در دوران پیش از بلوغ، در حد بسیار کم و محدودی است که می توان آن را نادیده گرفت. .اما فعالیت غدد چربی در دوران بلوغ، به طرز شگفت انگیزی بیشتر می شود. این غدد تحت تاثیر هورمون های جنسی، فعالیت زیادی خواهند داشت.

با توجه به میزان کم ترشح غدد چربی در دوران کودکی، شوره سر چرب در کودکان دیده نمی شود. به طور طبیعی همه بچه ها دارای پوست معمولی هستند. این پوست در حد متعادل به مقدار طبیعی دارای چربی است ولی مکانیسم ترشح چربی در دوران بلوغ، متفاوت است.

شوره سر خشک چیست؟

در نظر داشته باشید که تعداد غدد چربی بعد از دوران بلوغ، افزایش پیدا نمی کند و تعداد عددی غدد، ثابت است. اما اندازه غدد و میزان فعالیت آنها در طول دوران نوجوانی دچار افزایش زیادی می شود. به بیان ساده، غدد چربی در دوران بلوغ، پر کارتر از قبل می شوند.

معضل شوره سر چرب و خشک مربوط به میزان فعالیت غدد چربی است. وقتی ترشح هورمون های جنسی از دوران بلوغ، در حد نرمال و معمولی باشد، امکان بروز شوره سر خشک نیز وجود دارد. این ویژگی در افرادی که به لحاظ ژنتیک و ارثی نیز دارای سابقه بیماری های غدد چربی نیستند، بیشتر دیده می شود. شوره سر ساده یا خشک همان نوعی است که خیلی ها با آن درگیر هستند. دانه ها و پوسته های سفید از پوست سر جدا شده و با شانه کردن بر روی لباس می ریزد. انواع شانه و برس نیز می توانند در افزایش پوسته ریزی موثر باشد اما عامل اصلی و به وجود آورنده همان ترشح اندروژن در دوران بلوغ است.

این مشکل پس از چند سال به صورت خود به خود برطرف می شود. در واقع حتی بدون درمان نیز بعد از اینکه هورمون ها به تعادل رسیدند، می تواند شاهد بهبود شوره سر خشک بود.

شوره سر خشک

درمان شوره ساده و خشک

این شوره ها خفیف هستند و به طور معمول مشکل زیادی را به همراه ندارند. در پاره ای از اوقات، خارش و سوزش پوست سر نیز به سراغ فرد می آید. استفاده از شامپوهای ضد شوره معمولی تا حدود زیادی مشکل خشکی پوست سر و پوسته ریزی را برطرف می کند. استفاده دائمی از این شامپوها توصیه نمی شود. در ابتدای ابتلا به شوره سر می توانید همراه با هر بار استحمام، از این محصولات استفاده کنید. پس از یکی دو ماه، مقدار شوره بسیار کمتر می شود. در این هنگام استفاده یکابر در هفته توصیه می شود. در نهایت شوره ها به طور کلی برطرف می شود و دیگر نیازی به استفاده از شامپو ضد شوره نیست. احتمالا طی یک دوره 2 تا 3 ساله با بهبود وضعیت هورمون ها، شوره سر نیز به طور کامل درمان خواهد شد.

شوره سر چرب چیست؟

این معضل از بدترین مشکلات مو در سنین نوجوانی و دوران بلوغ است. شوره چرب یا شوره سر چرب نیز در اثر عدم هماهنگی در فعالیت های غدد چربی ( سباسه) اتفاق می افتد. این غدد وظیفه تولید چربی طبیعی( سبوم) را بر عهده دارند. سبوم موجب جلوگیری از خشک شدن پوست و موها می شود. چربی طبیعی پوست حتی در کاهش تظاهرات پیری و چین و چروک های سطحی پوست نیز موثر است. تا اینجا هیچ مشکلی دیده نمی شود. اما در برخی افراد هم زمان با شروع دوران بلوغ، اضافه کاری و تولید چربی توسط غدد سباسه نیز شروع می شود.

فعالیت این غدد به حدی زیاد می شود که از حد نرمال و طبیعی پوست نیز بیشتر می شود. در چنین شرایطی چربی های اضافی پوست سر با سلول های مرده پوست و آلودگی های دیگر، ترکیب شده و به شکل شوره سر چرب، تظاهر می کند. به دلیل افزایش چربی و رطوبت در پوست و موی سر، شوره سر مرطوب نیز به این معضل اطلاق می شود.

موضوع از این قرار است که غدد چربی پوست در این افراد، بزرگتر و فعال تر از حد عادی است. این فعالیت اصلا به نفع تان نیست و تعداد شوره های سر، همواره بیشتر می شود تا جایی که امکان ریزش مو و کم پشت شدن موی سر نیز وجود دارد. درمان صحیح و به موقع شوره سر چرب در کاهش عوارض جانبی و به خصوص کم مویی و طاسی موثر است. موهای همیشه چرب در معرض ریزش شدید قرار دارند.

درمان شوره سر چرب

درمان شوره سر چرب

روش های درمانی رایج هیچ تاثیری روی کاهش شوره مرطوب ندارد. برخی افراد سعی دارند با استحمام روزانه، مقدار چربی پوست سر و موها را کنترل کنند. این کار نه تنها تاثیر ندارد بلکه مشکل چربی موها را بیشتر هم می کند. در برخی موارد التهاب پوست سر نیز همراه با شوره، ایجاد می شود که مشکل را حادتر می کند. “درماتیت سبورئیک” نتیجه عدم درمان به موقع شوره سر چرب ایجاد می شود. این مشکل زمینه ارثی دارد و مردان فامیل را بیش از خانم ها درگیر می کند. نقش ترشح بیش از حد هورمون آندروژن در چربی و شوره سر را نمی توان نادیده گرفت.

استفاده از شامپوهای ضد شوره معمولی برای کاهش چربی سر و شوره، کاربردی ندارد. به طور معمول لازم است تا از درمان های دارویی برای حذف کامل شوره چرب، استفاده شود. افرادی که درمان های دارویی را نادیده می گیرند در معرض مشکلات جدی تری هستند. چربی زیاد پوست، محیط را برای رشد انواع عوامل بیماری زا از جمله قارچ پوستی، آماده می کند. در این صورت همراه با شامپو ضد شوره باید از شامپو ضد قارچ نیز در حمام استفاده کرد. در موارد بسیار حادتر، پمادهای موضعی و داروهای خوراکی نیز به کار گرفته می شود.

توجه داشته باشید که تنها با استفاده از شامپو ضد قارچ نمی توان از شر، قارچ پوستی خلاص شد. این قارچ رشد سریعی دارد و خیلی زود دیگر مناطق را نیز مبتلا می کند. از طرفی به محض قطع شامپوهای ضد قارچ، مجدد بیماری به طرز فراگیری بروز خواهد کرد. استفاده خودسرانه از داروهای خوراکی می تواند مشکلات کبدی را ایجاد کند. برای رهایی از معضل چربی و شوره سر حتما با پزشک متخصص تماس بگیرید.

نتیجه گیری

شیمی مو در طی دوران کودکی تا بزرگسالی دچار تغییرات زیادی می شود. کودکان دچار شوره شر چرب و خشک نمی شوند زیرا ترشح هورمون ها در کودکی، نرمال و متعادل است. در دوران بلوغ و نوجوانی، ترشح آندروژن افزایش یافته و به طبع آن ترشح چربی از غدد سباسه بیشتر خواهد شد.

شوره سر ساده در دوران بلوغ اتفاق می افتد و اغلب بدون درمان تخصصی، پس از 2-3 سال برطرف می شود. شوره سر چرب زمینه ژنتیکی دارد و با شیوه های رایج و درمان های سنتی و خانگی، درمان نمی شود. درمان تخصصی توسط پزشک در این مورد می تواند از بروز مشکلات بعدی، پیشگیری کند.

4.1/5 - (15 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed