1. خانه
  2. مقالات
  3. فواید سرکه سیب برای مو

فواید سرکه سیب برای مو

فواید سرکه سیب برای مو

  1. خانه
  2. مقالات
  3. فواید سرکه سیب برای مو
خواص سرکه سیب برای مو
folder_openمقالات

در سال های اخیر، سرکه سیب توسط بسیاری از متخصصان زیبایی و پزشکی مورد توجه قرار گرفته است. نتیجه تحقیقات نشان می دهد که سرکه سیب فواید بسیاری برای بدن، پوست و مو دارد. بسیاری از افرادی که در برنامه زیبایی و مزاقبت روتین مو، این ماده را گنجانده اند به نتایج باور نکردنی دست یافته اند. فواید سرکه سیب برای مو به حدی زیاد است که توصیه می شود هم خانم ها و هم آقایان آن را در برنامه های مراقبتی مو وارد کنند.

سرکه سیب یک درمان طبیعی برای برطرف کردن مشکلات پوست کف سر و ساقه مو است. این معجون از دیرباز به عنوان درمان خانگی بیماری های پوست سر استفاده می شده است اما اخیرا مراکز علمی و تحقیقاتی نیز به این قضیه واکنش نشان داده اند. سرکه سیب در دو نوع خانگی و بازاری موجود است. در این مطلب هر جا صحبت از سرکه سیب باشد منظور سرکه خانگی و طبیعی است. ترجیحا برای استفاده از فواید سرکه سیب از انواع طبیعی و فاقد افزودنی ها استفاده نمایید.

فواید سرکه سیب برای مو

فواید سرکه سیب برای مو چیست؟

موی انسان تحت شرایط محیط و دستکاری های مراقبتی، دچار مشکلاتی می شود.  مواد شیمیایی در شامپوها، حالت دهنده ها، نرم کننده ها، رنگ موها و … به وضوح به کار می روند. هر چقدر استفاده از مواد شیمیایی بر روی موها بیشتر باشد، ساختار مو در معرض آسیب بیشتری قرار می گیرد. دستگاه های حرارتی برای حالت دادن به موها و حتی نور مستقیم خورشید نیز می تواند ساقه مو را تخریب کند.

بسیاری از افراد با مشکلاتی از قبیل شوره سر، چند شاخه شدن انتهای ساقه مو، شکنندگی تارهای مو و … مواجه هستند. هر کدام از این موارد نشان می هد که نحوه مراقبت از مو صحیح نبوده و ناخواسته برای موها اشکال ایجاد کرده اید. گاهی اثرات زیان بار یک دارو و مشکلات جسمی، عامل اصلی بیماری های پوست سر و موها بوده است و زمانی نیز بی توجهی و نادیده گرفتن روتین مراقبت از مو، این عوارض را به وجود آورده است. با استفاده از درمان های طبیعی نظیر سرکه سیب بر روی مو می توانید بسیاری از این مشکلات را درمان کنید.

دلایل ریزش مو در آقایان چیست؟ چرا سر، طاس می شود؟

درمان موخوره با سرکه سیب

برخی از فواید سرکه سیب بر روی مو اینها هستند:

برطرف کردن شوره سر

شوره سر تجمع  بافت مرده و آلودگی ها روی پوست سر است. در دوران بلوغ و هم زمان با افزایش ترشح غدد چربی در پوست سر، تجمع سلول های مرده و چربی در کف سر بیشتر می شود. به این ترتیب شوره سر چرب از سنین نوجوانی بروز خواهد کرد. جای هیچ نگرانی نیست و لزومی به درمان های شیمیایی آسیب رسان وجود ندارد. با استفاده از سرکه سیب می توانید شوره سر چرب را کنترل کنید.

سرکه سیب یک آلفا هیدروکسی اسید و حاوی اسید مالیک است بنابراین به لایه برداری پوست کمک می کند. همچنین دارای PH مشابه پوست است ، بنابراین به حفظ PH سالم کمک می کند. پوست سر در حالت طبیعی مقدار کمی اسیدی است محصولات شوینده و حالت دهنده و …. اغلب  تعادل pH موها را مختل می کنند.

وقتی موهای ما نرمال است و در حد کمی اسیدی است، کوتیکول صاف است. وقتی محصولات مو اضافه می کنیم ، بسیاری از این موارد با باز کردن کوتیکول با قلیایی شدن مو به موهای ما متصل می شوند. با استفاده از سرکه سیب ، اسیدیته طبیعی موها بازیابی شده و تجمع محصولات شیمیایی برطرف می شود.

شوره سر چیست و چگونه درمان می شود؟

رفع خارش شدید پوست سر

رفع خارش پوست سر

سرکه سیب را امتحان کنید تا خارش پوست سر را تسکین دهید. تجمع شامپوی خشک، چربی ها و آلودگی ها، تعادل PH پوست سر را به هم می زند. اینامر در ابتدا منجر به ایجاد خارش می شود ولی به مرور شوره سر، درماتیت آتوپیک، پسوریازیس و  برخی مشکلات پزشکی دیگر نیز به وجود می آید. سرکه سیب با حذف سلول های مرده کف سر و رفع آلودگی ها، خارش را درمان می کند.

سرکه سیب به تعادل pH پوست سر کمک می کند. به این ترتیب خارش سر به طور کامل از بین می رود. سرکه سیب با تحریک پوست سر به رشد مو و جلوگیری از ریزش مو نیز کمک می کند. چنانچه سطح متعادل pH حفظ شود موهایی سالم و شاداب خواهید داشت.

فواید سرکه سیب برای مو : صاف، نرم و براق شدن

مواد شیمیایی و آسیب رسان با تخریب کوتیکول، شاهر موها را زبر و وز می کنند. اگر خیلی زیاد از مواد دکلره برای روشن کردن موها استفاده می کنید به مرور شاهد خشکی بیش از حد و وز مو خواهید بود. در این صورت تارهای مو نامرتب و گره دار می شوند و هیچ کنترلی روی موهای تان ندارید. سرکه سیب به بسته شدن کوتیکول مو کمک می کند و موها به طرز شگفت انگیزی درخشندگی پیدا می کنند.

نحوه اثرگذاری سرکه سیب به این ترتیب است که شکستگی و شکاف تارهای مو، بسته می شود و اسیدیته مورد نیاز فولیکول مو نیز باز می گردد. به این ترتیب ضعف کوتیکول نیز برطرف شده و موها شکل بهتری خواهند داشت. انتظار معجزه نداشته باشید جنس موها و حالت مو به طور ژنتیک در هر فرد متفاوت است. سرکه سیب کمک می کند که ساختار طبیعی مو تامین شود.

آموزش روش های صاف کردن مو در خانه با مواد طبیعی

خواص سرکه سیب برای موها

در واقع اگر موهایی صاف و نیمه صاف داشتید که وز و شکننده شده، با این روش درمانی می توانید بافت اولیه موها را باز گردانید. افرادی که به طور ژنتیکی دارای موهای مجعد یا فر هستند نمی توانند با سرکه سیب، موها را صاف و لخت کنند بلکه این موها به بهترین و سالم ترین حالت طبیعی خود باز می گرد. به این ترتیب حتی پس از آسیب دیدن مو نیز می توانید از طریق شستشوی مو با سرکه سیب، بافت طبیعی مو را بازگردانید.

ترمیم عفونت پوست سر از فواید سرکه سیب برای مو

عفونت حاد و مزمن سر نیاز به درمان تخصصی پزشکی دارد. برخی بیماری های زمینه ای عامل به وجود آمدن این نوع عفونت هاست. در صورتی که به تازگی دچار عفونت پوست سر شده اید، می توانید با استفاده از سرکه سیب، عفونت را درمان کنید. منشا عفونت هر چه که باشد در ابتدای کار می توان با سرکه سیب آن را از بین برد. عفونت ها موجب قرمزی و التهاب پوست کف سر شده و به مرور زخم و خارش نیز به وجود می آورند.

مطالعات پزشکی نشان داده استفاده از سرکه سیب (apple cider vinegar) به صورت موضعی در درمان باکتری ها، مخمرها و قارچ های پوستی موثر است. البته این درمان در غلظت بالا اثر دارد و به محض رقیق شدن، اثرات درمانی سرکه مو کاهش می یابد. به این ترتیب در غلظت کمتر از 25٪ میزان اثربخشی سرکه سیب بر روی مخمر و قارچ تا حد زیادی کاسته می شود ولی همچنان می توان برای درمان باکتری های روی پوست سر از آن استفاده کرد.

پروتئین درمانی با ماسک ژلاتین برای مو

ترمیم موهای دمیج و آسیب دیده

نحوه استفاده از سرکه سیب بر روی موها

برای بهره گیری از فواید سرکه سیب برای مو پیشنهاد می شود هفته ای 2 بار طبق این توضیحات موها را با سرکه سیب آغشته کنید. این ماده به صورت خالص استفاده نمی شود و باید با آب آن را ترکیب کنید. نسبت آب و سرکه بستگی به ضخامت موهای فرد دارد.

  • برای موهای ضخیم  از یک قسمت آب و یک قسمت سرکه به میزان مساوی استفاده کنید.
  • برای نوهای نازک و کوتاه مقدار سرکه سیب به اندازه یک چهارم آب باشد. نسبت یک به چهار برای سرکه و اب همواره رعایت شود.
  • برای موهای مجعد و فردار هم نسبت یک به سه سرکه سیب و آب، ترکیب خوبی است.

طریقه مصرف سرکه سیب بسیار راحت است. ابتدا موها را طبق معمول شامپو بزنید و بشویید. سپس موها را آبکشی کنید. اکنون تریب آب و سرکه سیب را روی پوست سر و ساقه مو بمالید. ازریشه تا نوک موها را به مواد آب و سرکه آغشته کنید. 10 دقیقه صبر کنید تا از فواید سرکه سیب برای مو بهره ببرید. پس از این زمان موها را با آب سرد، آب بکشید.

استفاده از آب داغ موجب وز و خشکی مو می شود. همیشه در انتهای استحمام حتما از آب سرد بر روی موها استفاده کنید. یکبار آب کشیدن برای گرفتن سرکه اضافی از مو کافیست و نیازی به شامپو زدن دوباره نیست. سرکه سیب بعد از خشک شدن موهای تان هیچ بویی ندارد و مشکلی از لحاظ بوی بد ایجاد نمی کند. حتی بعد از اولین بار استفاده نیز می توانید صاف و ابریشمی شدن موها را مشاهده کنید اما نتیجه قطعی در درمان بیماری های پوست سر و مشکلات موها نیاز به ادامه درمان دارد.

کلینیک تخصصی زیبایی و مراقب مو سعیده درویش زاده

در صورتی که با درمان های خانگی نتیجه نگرفتید از خدمات مشاوره ای سعیده درویش زاده به رایگان استفاده کنید. موهای تان را مدام رنگ می کنید؟ دچار ریزش مو هستید؟ موهای تان به شدت خشک و دمیج شده است؟ مرکز مراقبت از مو تخصصی سعیده درویش زاده با نیروهای حرفه ای و با تجربه در خدمت بانوان عزیز است. احیا و ترمیم موهای آسیب دیده، تقویت موهای ضعیف و سست به همراه ده ها سرویس کاربردی یکجا در این کلینیک سعیده درویش زاده ارائه می شود. جهت مشاوره رایگان تهیه محصولات با ما تماس بگیرید.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed