1. خانه
  2. مقالات
  3. ویتامینه مو چیست و چطور انجام می شود؟

ویتامینه مو چیست و چطور انجام می شود؟

ویتامینه مو چیست و چطور انجام می شود؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. ویتامینه مو چیست و چطور انجام می شود؟
ویتامینه مو چیست؟
folder_openمقالات

اغلب افراد در برهه ای از زندگی دچار ریزش مو، شوره و مشکلات کف سر، موخوره و …. می شوند. علت بسیاری از این مشکلات، تغذیه نامناسب ، شرایط محیطی و یا زمینه ارثی است. وقتی موها ضعیف و شکننده می شود در معرض آسیب بیشتری قرار دارد. خوشبختانه با استفاده از روش های مختلف می توان از آسیب بیشتر به موها، پیشگیری کرد. قبل از اینکه موها دچار آسیب جدی بشود با انجام ویتامینه مو مشکلات احتمالی را برطرف کنید.

هر بار که موها تحت مواد شیمیایی فر، صاف و دکلره کننده قرار می گیرد، لایه پوششی ساقه مو، دچار آسیب می شود. حتی استفاده مداوم از شامپوهای قوی شیمیایی نیز به مرور تارهای مو را ضعیف و شکننده تر می کند. چنانچه ریزش موی ارثی ندارید و کهولت سن نیز، دلیل ریزش موهای تان نباشد، با استفاده از روش های ویتامنیه کردن مو می توانید سلامت از دست رفته را به موها باز گردانید.

ویتامینه مو چیست؟

ویتامینه یکی از روش های ترمیم و احیای مو است. در این شیوه از مواد محافظت کننده برای تقویت موها استفاده می شود. به این ترتیب ساقه های مو در برابر عوامل خارجی، مقاومت بیشتری پیدا می کنند. بعد از انجام ویتامینه، فرم و حالت دادن به موها ساده تر است و موها به طرز شگفت انگیزی نرم و شفاف تر می شود. در هنگام ویتامینه کردن مو، تمام املاح مورد نیاز در اختیار مو قرار می گیرد. پروتئین، ویتامین های گروه B، مواد معدنی و … می تواند با ویتامینه وارد ساختار مو بشود. هدف از ویتامینه اینست که مواد مغذی به طور مناسب به کوتیکول مو برسد.

ویتامینه کردن مو

انواع مواد ویتامینه برای موهای چرب و خشک وجود دارد.چربی بیش از حد موها می تواند ریزش شدید ایجاد کند. با استفاده از مواد مغذی مخصوص موهای چرب، از ریزش مو جلوگیری می شود. این مواد به هیچ وجه موجب تحریک غدد چربی کف سر نشده و فعالیت غدد سباسه را تنظیم می کند. لانولین، کامومیل،کلسترین و لیسیتین اصلی ترین مواد مغذی مورد نیاز موی چرب هستند که در کنار ویتامین های F، A ، B3 و B5 ، رشد موها را نیز سریع تر می کنند.

موهای خشک و شکننده، کدر و وز می شوند. این موها به شدت درگیر موخوره و پیامدهای آن هستند. موهای خشک، وز و پر از موخوره، به مرور خورد شده و ریزش می کنند. برای جلوگیری از اثرات ناخوشایند مواد شیمیایی و عوامل محیطی بر روی موها می توان از مواد ویتامینه مو استفاده کرد. ویتامین ها و املاح مورد نیاز موی خشک عبارتند از: لانولین، لیستین و کلسترین و ویتامین A و D. بعد از درمان موها شفاف تز شده و شوره خشک و موخوره به کلی از بین می رود.

ویتامینه مو در منزل

تقویت و ویتامینه مو

ویتامینه راهی برای تغذیه مو است. به طور معمول مواد مغذی از طریق رگ های خونی به ریشه مو منتقل می شود. املاح و ویتامین های موجود از طریق ریشه در اختیار سلول های سازنده مو قرار گرفته و پس از جذب مواد مورد نیاز، مواد زائد خارج می شود. بنابراین مهم ترین و اصلی ترین راه برای تقویت موها، داشتن تغذیه سالم و مقوی است. موی انسان نیز همانند دیگر اعضای بدن دچار بیماری و آسیب می شود. ریزش مو نشان دهنده یک مشکل جدی در بدن است.

ابتدا باید وضعیت سلامت عمومی بدن توسط پزشک بررسی شود. آیا بیماری عفونی یا هورمونی وجود دارد؟ در صورت وجود هر نوع بیماری، در پروسه درمان امکان ریزش مو وجود دارد. با تکمیل درمان و قطع مصرف داروها می بایست وضعیت موها به حالت قبل برگردد اما گاهی تغذیه نامناسب بر وخامت اوضاع دامن می زند.

مشکلات تغذیه بیشترین تاثیر را در ریزش موی موقتی دارد. بهترین و ساده ترین راه برای تقویت موها اینست که ویتامنیه را از مواد مغذی شروع کنید و با مواد محافظت کننده و ترمیم کننده، روند ترمیم موها را سرعت بخشید. دو راه خانگی و آرایشگاهی برای ویتامینه کردن مو وجود دارد.

ویتامینه مو در منزل

روش های خانگی برای ویتامینه اثرگذاری محدودتری دارند ولی به شرط مداومت در استفاده، تاثیر مواد ویتامینه افزایش خواهد یافت. بدون تردید نمی توان انتظار داشت که با یکبار استفاده از این مواد، کیفیت موها به کلی متحول شود. ویتامینه های خانگی با مواد طبیعی و بدون ضرر انجام می شود. اگر می خواهید در خانه موهای خود را تقویت و ویتامینه کنید از این روش ها استفاده کنید:

طرز استفاده از مواد ویتامینه

ویتامینه مو با جعفری و روغن زیتون

جعفری سرشار از مواد مغذی و مورد نیاز مو است. برای این ماسک ویتامینه به یک استکان آب جعفری نیاز دارید. می توانید آب جعفری خام را با دستگاه آبمیوه گیری، بگیرید. اگر موهای خیلی بلند و حجیم تری دارید به مقدار بیشتری آب جعفری نیاز دارید. برای بار اول با همین مقدار شروع کنید تا عیار دست تان بیاید.

نصف استکان روغن زیتون را با آب جعفری مخلوط کرده و هم بزنید. این مواد را با دست به همه قسمت های مو و کف سر بمالید. به مدت 10 دقیقه ساقه مو و پوست سر را ماساژ دهید. سپس با کلاه رنگ موها را بپوشانید و بعد از حدود یک ساعت، موها را آبکشی کنید. این ماسک ویتامینه را می توانید هفته ای دو تا سه بار بر روی ساقه مو و پوست سر قرار دهید.

ویتامینه مو با شیر نارگیل و روغن زیتون

این ماسک برای موهای خشک و دمیج بسیار ایده آل است. خانم هایی که از رنگ موهای روشن و مواد دکلره، استفاده می کنند در معرض خشکی و وز مو هستند. شیر نارگیل در تجدید سلامت موها تاثیر فراوانی دارد. روغن زیتون نیز در حفظ رطوبت ساقه مو و آبرسانی به مغز مو، بهترین انتخاب است. برای ویتامینه مو مقدار مساوی شیر نارگیل و روغن زیتون را در ظرفی مخلوط کنید. حجم مواد بستگی به تراکم و بلندی مو دارد.

همه قسمت های مو با ماسک ویتامینه پوشیده می شود بنابراین به مقدار کافی از این مواد را آماده کنید. ترکیب روغن زیتون و شیرنارگیل را با دست روی ساقه موها ماساژ دهید. این کار را تا به سمت ریشه و پوست سر ادامه دهید. سپس موها را با کلاه رنگ پوشانده و پس از نیم ساعت موها را شستشو دهید. هفته ای 3 بار مواد ویتامینه را استفاده کنید تا در مدت کوتاهی شاد موهایی نرم و درخشان شوید.

نکته: چنانچه موها بیش از حد وز باشد مواد ویتامینه مو تاثیر کمتری دارد. در این صورت بهتر است از قبل، موها را با سشوار یا اتوی مو صاف کنید. در دفعه اول این کار، پیشنهاد می شود ولی در نوبت های بعدی وضعیت موها تا حدودی بهتر شده و نیازی به صاف کردن مو نیست.

تقویت موهای رنگ شده

ویتامینه کردن موی سالنی

در این شیوه لازم است تا به سالن کلینیک زیبایی و یا آرایشگاه مراجعه کنید. برای ویتامینه مو در آرایشگاه از محصولات تقویت کننده، نرم کننده و محافظ استفاده می شود. ابتدا موها باید با شامپوی مخصوص موهای خشک یا چرب، شسته شود. ویتامینه روی موهای کثیف هیچ تاثیری ندارد. پس از شستن موها، آب اضافی با حوله گرفته می شود. انواع کرم های ویتامینه برای این منظور تولید شده که هر کدام مناسب جنس موی به خصوصی است.

معمولا لازم است تا موها با سشوار خشک شود تقریبا 70 تا 80 درصد از آب اضافی مو با حوله یا سشوار خشک می شود. ابتدااز سرم مو استفاده می شود و بعد تقویت کننده روی موها اعمال خواهد شد. کرم های تقویت کننده به صورت تیوپی موجود هستند که با توجه به کم پشتی یا کوتاه بودن موها برای استفاده چند باره، کفایت می کنند. برای مخلوط کردن کرم ویتامینه از ظرف غیر فلزی استفاده می شود.

ابتدا موها به قسمت های کوچکتر تقسیم شده و هر قسمت با کلیپس یا کش از دیگر بخش ها جدا می شود. حداقل جهار یا پنج قسمت برای جداسازی موها کافی است در مورد موهای بسیار پر پشت، تقسیم بندی های بیشتری انجام می شود.

طرز تهیه ماسک مو خانگی برای موهای دکلره شده

ترمیم و احیای موی دمیج

هر بخش کوچک به مواد ویتامینه مو آغشته شده و از ریشه تا انتهای ساقه با این مواد پوشش داده می شود. سپس با استفاده از دست ماساژ پوست و ساقه مو به شکل دورانی انجام خواهد شد. بعد از آن موها دوباره به بخش های کوچکتر تقسیم شده و همانند قبل روی سر فیکس می شود. سپس موها در کلاه پلاستیکی قرار گرفته و توسط دستگاه بخار، مواد ویتامینه خشک می شود. مدت زمان انجام ویتامینه و حرارت دادن توسط آرایشگرتان مشخص می شود. موادی که مورد استفاده قرار می گیرد روی کیفیت ویتامینه مو تاثیر می گذارد.

برای بهیود وضعیت موهای آسیب دیده لازم است تا بعد از این عملیات از محصولات ویتامینه کردن مو در منزل نیز استفاده شود. این محصولات شامل انواع تقویت کننده ها، نرم کننده ها و … هستند.

آموزش حضوری و مجازی ترمیم و احیای مو سعیده درویش زاده

ویتامینه کردن مو یک کار تخصصی است و توسط آرایشگر ماهر انجام می شود. اگر می خواهید کار با کرم ویتامینه را به طرز حرفه ای یاد بگیرد از آموزش های حضوری و مجازی سعیده درویش زاده استفاده کنید. آموزش ماساژ حرفه ای پوست سر و کار با مواد ویتامینه به صورت تخصصی برای علاقمندان در این مرکز ارائه شده است. آموزش های ترمیم و احیای مو شامل این موارد است:

ویتامینه کردن موهای رنگ شده

ویتامینه کردن موهای بیش از حد خشک

ویتامینه ریزش مو

ویتامینه کردن موهای آسیب دیده

ویتامینه پوست سر چرب

4.8/5 - (9 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

همین الان مشاوره رایگان بگیرید