1. خانه
  2. مقالات
  3. نکات مهم که قبل از کرتینه کردن مو باید بدانید

نکات مهم که قبل از کرتینه کردن مو باید بدانید

نکات مهم که قبل از کرتینه کردن مو باید بدانید

  1. خانه
  2. مقالات
  3. نکات مهم که قبل از کرتینه کردن مو باید بدانید
رفع وزی و بی نظمی مو
folder_openمقالات

روش های زیادی برای احیا و ترمیم موهای آسیب دیده، وجود دارد. پس از ابداع مواد کراتینه مو تقریبا روش های قبلی، محبوبیت خود را از دست دادند. کراتینه کردن مو زمانی مورد توجه بسیاری قرار داشت اما به تدریج نارضایتی هایی دیده شد برخی عوارض ناخوشایند کراتین همه مزایای آن را زیر سوال برده است. بسیاری از داوطلبین استفاده از کراتینه مو نمی دانند که آیا این شیوه، بهترین و موثرترین راه برای احیا و ترمیم موهای وز و نامرتب است یا خیر؟

در حال حاضر مواد کراتین با کیفیت عالی و بسیار متفاوت از قبل در بازار موجود است. با کمک روش های نوین و مواد مرغوب می توان همه آسیب های ناشی از رنگ و مواد شیمیایی را روی موها از بین برد. داشتن موهایی صاف و براق، رویایی است که این روزها، دست یافتنی تر از همیشه است.

کراتینه مو به معنای نرم و لخت کردن فولیکول مو است. ماده موثر کراتین نوعی پروتئین موجود در بافت پوست، مو و ناخن است. کمبود و کاهش کراتین در این بافت ها خشکی، زبری، سختی و بی کیفیتی را به همراه دارد. منظور از نرم کردن موها، روش های مرسوم برای صافی مو نیست. در واقع از کراتینه برای صاف کردن موهای فر استفاده نمی شود بلکه این شیوه جهت از بین بردن وز و کدورت مو به کار می رود.

مواد کراتینه مو

دانستنی هایی از احیای مو با مواد کراتین

افرادی که موهایی وز، فرفری، خشن و زبر دارند برای احیا و ترمیم مو دست به دامان کارهای عجیب و غریبی می شوند. متخصصین زیبایی و مراقبت از مو برای صاف و ابریشمی کردن موهای آسیب دیده” احیای کراتین” را توصیه می کنند. این شیوه ای مرسوم در کراتینه کردن مو و از بین بردن وز و زیری مو است. احیای کراتین با استفاده از مواد شیمیایی حاوی فرمالدئید انجام می شود. در این روش با استفاده از مواد کراتین، قبل از خشک شدن مو می توان صافی موها را قفل کرد. به این ترتیب موها بعد از اتو کشیدن به مدت بسیار طولانی تری حالت صافی و ابریشمی بودن را حفظ می کند.

کراتینه کردن مو از روش های نیمه دائمی برای صاف کردن موها نیز به حساب می آید اما هدف از اجرای این شیوه، از بین بردن نامنظمی و وز مو است. با توجه به اینکه مواد کراتین روی موها پوشش داده می شود، تقریبا در مدت 3 ماه، بافت فرفری و وز مو به حالت لخت و ابریشمی در می آید. کراتینه کردن از کارهای تخصصی ترمیم و احیای مو است که در آرایشگاه انجام می شود. این کار تقریبا 90 دقیقه وقت تان را می گیرد ولی به مدت حداقل 90 روز از دردسرهای وز و زبری مو خلاص می شوید.

مزایای کراتین کردن مو

آیا کراتین موها را صاف می کند؟

کراتینه کردن موجب صاف شدن وز مو می شود اما این به دلیل ساختار کراتین نیست. کراتین نوعی ماده پروتئینی است که به حفظ سلامت موها کمک می کند اما نقشی در صاف شدن موها ندارد. در واقع موهای فر و موج دار یا صاف، همگی دارای ساختار پروتئینی هستند. اما موهایی که دچار وز شده اند و نرمی و لطافت خود را از دست داده اند، نیاز به ترمیم کراتین دارند.کراتین به تنهایی در تغییر حالت مو، تاثیری ندارد بلکه با افزودن فرمالدئید به مواد کراتینه می توان زنجیره کراتین را در راستای خط مستقیم و صاف نگاه داشت.

کراتین درمانی نوعی روش ترمیم و احیای پروتئین مو محسوب می شود. هدف از این روش، صاف کردن مو نیست اما به دلیل فرمالدئید موجود در مواد کراتینه، پس از احیای موها شاهد صاف و لخت شدن موها خواهیم بود.

با توجه به وجود فرمالدئید در ترکیب مواد کراتینه مو لازم است تا حتما از یک متخصص زیبایی مو در این زمینه کمک بگیرید. هر گونه سهل انگاری می تواند به مو و پوست کف سر آسیب زیادی وارد کند. فرمول های جدید به کار رفته در مواد کراتینه مو در مقایسه با مواد قدیمی، به مراتب بهتر هستند. بسیاری از معایب فرمالدئید در این مواد وجود ندارد. فرمول های جدید حاوی فرمالدئید به مراتب کمتری هستند.

فرمالدئید ماده ای شیمیایی است که در ترکیب محلول های زیادی از جمله مواد ضدعفونی کننده نیز به کار می رود. این ماده در دمای اتاق از جامد به گاز تغییر می کند. استنشاق گاز حاصل از ترکیبات فرمالدئیدی، بسیار خطرناک است و خطر مسمومیت تنفسی و آسیب جدی به همراه دارد. فرمالدئید در هر شکل و ترکیبی که باشد دارای ساختار سمی، فرار و خطرناک است. تنفس بخارات و گازهای حاصل از ترکیبات حاوی فرمالدئید در ایجاد سرطان موثر است.

احیا و ترمیم موهای آسیب دیده

آیا کراتین کردن مو در زنان باردار خطرناک است؟

آرایشگرهای حرفه ای تمهیداتی برای جلوگیری از خطرات ناشی از استنشاق گاز فرمالدئید در نظر می گیرند. داشتن تهویه مناسب در آرایشگاه و گردش هوا در حذف بخارات فرمالدئید ضروری است. به طور کلی افرادی که دچار مشکلات تنفسی هستند نباید در معرض استنشاق گازهای سمی قرار بگیرند. اگر به آسم، برونشیت، حساسیت های تنفسی و مشکلاتی از این قبیل، دچار هستید بهتر است از روش های دیگری برای ترمیم موها استفاده کنید.

گاز فرمالدئید فرد را دچار سرفه، سوزش گلو، خارش چشم و تنگی نفس می کند. در صورت مشاهده هر کدام از این موارد لازم است تا پنجره ها را باز کنید و دستگاه تهویه را روشن کنید. به هیچوجه نباید در مکان های بسته و بدون گردش هوای مناسب، اقدام به کراتین کردن مو کرد. در پاره ای مواد حتی خطر خونریزی از بینی نیز وجود دارد.

بنابراین توصیه می شود زنان باردار و بانوانی که مشکوک به بارداری هستند از کراتینه کردن مو پرهیز کنند. به طور کلی زنان باردار در معرض آسیب بیشتری هستند و باید خود را از هرگونه مواد شیمیایی خطرناک، دور نگهدارند. تاثیر آسیب فرمالدئید موجود در ترکیبات کراتین به صورت اختلال حافظه، به هم خوردن تعادل، بی خوابی، تغییرات خلقی، سردرد و مشکلات عصبی نیز بروز می کند.

حتی حضور در سالن های تخصصی مو که از مواد کراتین استفاده می کنند نیز برای مادران باردار مجاز نیست. کراتینه کردن مو که به طور کلی برای این افراد ممنوع اعلام شده است. مادامی که مواد کراتینه روی ساقه مو را پوشش داده است امکان آزاد شدن گاز فرمالدئید نیز وجود دارد. با هر بار سشوار کشیدن یا استفاده از اتوی مو، به تدریج گاز پخش خواهد شد.

کراتین کردن مو

کدام مو برای کراتینه مناسب است؟

به تازگی ترکیبات کراتین بدون فرمالدئید نیز به بازار عرضه شده که خطرات کمتری دارد. در استفاده از این مواد نیز رعایت جانب احتیاط الزامی است. اگر دچار مشکل تنفسی یا آلرژی خاصی نیستید می توانید در یک آرایشگاه خوب، موها را کراتین کنید. اما سوال اینجاست که چه وقت به کراتینه کردن مو نیاز دارید؟
کراتینه مو از روش های صاف و لخت شدن موها نیست اما پس از کراتین کردن مو تارهای مو به مراتب صاف تر دیده می شوند. در واقع اگر بخواهید موهای فردار یا موج دار را صاف کنید این روش توصیه نمی شود. آیا از موهای خود رضایت ندارید و موها زبر و خشن و پر از وز شده یا بی نظم و غیر قابل کنترل است؟

کیفیت موهای طبیعی همیشه بهترین است اما گاهی با عدم مراقبت صحیح، کیفیت موها دچار آسیب می شود. استفاده از هرگونه مواد شیمیایی روی ساقه مو بزرگترین مقصر آسیب دیدن تارهای مو است. این مواد در رنگ مو و مواد دکلره مو، انواع شامپوها، ماسک موی بازاری، مواد حالت دهنده مو و …. وجود دارد. از تاثیر ناخوشایند مواد شیمیایی روی ساقه و ریشه مو که بگذریم، مشکلات یگری نیز وجود دارد. سشوار کشیدن زیاد، استفاده از اتوی مو به طور دائم و حتی نور فرابنفش خورشید نیز می تواند به موها آسیب برساند.

کراتینه کردن مو برای کسانی که موهای شان آسیب دیده، بهترین راهکار است. اگر به هر دلیلی موهای تان وز و بی نظم شده و در شانه کردن موها مشکل دارید، کاندید مناسبی برای کراتینه مو هستید. موهایی که واقعا بی کیفیت شده اند و باعث آزار و اذیت فرد می شوند نیاز به درمان تخصصی با کراتین دارند.

با علم و آگاهی به خطرات ناشی از فرمالدئید یا مشتقات آن باید توجه کنید که نتایج درمان های کراتینه مو بین استفاده کننده ها کاملا متفاوت است. در بعضی ها همان انتظاری را که از قبل دارند برآورده می شود و ماه ها موهای شان صاف و لخت باقی می ماند ولی در بعضی دیگر رضایت کمتر است و بعد از چند هفته موها به حالت اولیه بازمی گردد.

مراحل کراتین کردن مو

نکات مهم قبل از کراتین کردن مو

این روش دائمی نیست و نمی تواند ریشه مو را ترمیم کند. مواد کراتینه تنها روی ساقه مو را پوشش می دهند. موهای تازه روییده به همان کیفیت و حالت قبل است و صاف و ابریشمی نخواهد شد. مواد کراتین مدت زمان محدودیتی روی تارهای مو را پوشش می دهند و به مرور با استحمام و شستشو از روی موها پاک می شوند.

اگر با فر بودن موهای خود مشکل ندارید برای گرفتن وز مو می توانید روش های دیگری را نیز امتحان کنید. استفاده از روغن های طبیعی برای از بین بردن وز مو فوق العاده است. کراتین یک احیا کننده مو است و تنها در مواردی که موها به شدت دمیج شده، پیشنهاد می شود. قبل از کراتین کردن مو با آرایشگرتان صحبت کنید و از همه مزایای و معایب کراتینه مو مطلع شوید. به این ترتیب تصمیم گیری ساده تر است.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed