1. خانه
  2. مقالات
  3. 5 ویتامین مورد نیاز مو که باید به صورت روزانه مصرف کنید

5 ویتامین مورد نیاز مو که باید به صورت روزانه مصرف کنید

5 ویتامین مورد نیاز مو که باید به صورت روزانه مصرف کنید

  1. خانه
  2. مقالات
  3. 5 ویتامین مورد نیاز مو که باید به صورت روزانه مصرف کنید
ویتامین برای افزایش حجم مو
folder_openمقالات

برای اینکه موها همیشه پر پشت و سالم بمانند باید ویتامین های مورد نیاز مو را دریافت کنید. این ویتامین ها از طریق مواد غذایی که مصرف می شود و یا مکمل های غذایی، در اختیار بدن قرار می گیرد. نازکی و ریزش مو یک هشدار جدی است که نشان می دهد مواد ضروری را دریافت نمی کنید.

افراد بیمار وضعیت شان فرق می کند. برخی داروها و درمان های پزشکی روی موها تاثیر می گذارد و ریزش مو را افزایش می دهد. حتی یک بیماری دستگاه گوارش که این روزها خیلی رایج است نیز روی دریافت مواد مغذی و ویتامین ها و املاح، تاثیر گذار است.

اگر در یک شبانه روز بیش از 100 تار مو، بریزد باید به دنبال راه حل و درمان بود. وقتی دچار دندان درد می شوید به دندانپزشک مراجعه می کند برای درمان ریزش مو نیز باید اقدامات پزشکی را تحت نظر متخصص انجام دهید. پیش از مصرف هر نوع مکمل با پزشک خود مشورت کنید تا مشکل پیش نیاید.

برخی افراد به صورت خود درمانی از اشکال دارویی ویتامین های مورد نیاز مو استفاده می کنند. این کار می تواند پیامدهای ناخوشایندی داشته باشد. تا جایی که امکان دارد ویتامین ها و املاح را از طریق مواد غذایی کسب کنید. مصرف بی رویه هیچکدام از گروه های غذایی، پیشنهاد نمی شود.

در این مطلب 5 ویتامین مهم و ضروری برای رشد موها معرفی شده که کمبود آن موجب ریزش مو می شود.

 

ویتامین های مورد نیاز مو

ویتامین های مورد نیاز مو کدامند و در چه موادی یافت می شوند؟

موهای سالم از ظاهرشان هم مشخص هستند. این موها مات و کدر نیستند و دارای برق و درخشندگی طبیعی و زیبایی هستند. موها نرم و لطیف هستند و خبری از پف و وز و شکستگی ساقه مو نیست. موخوره و شوره سر در این افراد وجود ندارد و ساقه و ریشه مو کاملا سالم است.

در نظر داشته باشید که برای رشد موها نیاز به بستر مناسب است. بنابر این ویتامین ها و املاح مفید و ضروری پوست و مو تقریبا یکسان هستند. در واقع هر ویتامینی که پوست سرتان را تقویت کند می تواند روی موها را هم تاثیر داشته باشد.

ویتامین های مورد نیاز برای مو

1-مهم ترین ویتامین مورد نیاز مو : بیوتین

کمبود ویتامین بدن همان و ریزش موها نیز همان. بیوتین ضروری ترین ویتامین برای سالم نگه داشتن سلول های داخلی بدن است که کمبود آن روی پوست، مو و ناخن ها تاثیر می گذارد.

بیوتین یا ویتامین B7 در اغلب غذاهای روزانه وجود دارد ولی افرادی که دچار بیماری هستند و آنتی بیوتیک مصرف می کنند نیاز به دریافت بیوتین اضافی دارند. آنتی بیوتیک یکی از عواملی است که بیوتین را کاهش می دهد. به خصوص افرادی که در طولانی مدت، آنتی بیوتیک مصرف می کنند با پدیده ناراحت کننده ریزش مو، حتما روبرو می شوند.

گروه دیگر خانم های باردار یا شیر ده هستند که نیاز به دریافت بیوتین دارند. معمولا در دوران بارداری و شیردهی، ویتامین های بدن دچار کمبود می شود. این مورد خیلی زود با ریختن موها، خودش را نشان می دهد. ریزش مو در بارداری موجب استرس و اضطراب مادر می شود. با مصرف ویتامین های مورد نیاز مو می توان کیفیت موها را در حد خوبی نگاه داشت.

بیوتین در زرده تخم مرغ، گوشت، غلات کامل و بسیاری از مواد غذایی روزانه موجود است. اگر دچار ریزش موی پس از بارداری هستید از مواد غذایی ذکر شده، به طور روزانه مصرف کنید. خیلی زود ویتامین های مورد نیاز مو تامین می شود و موها قوی تر می شوند.

آهن برای رشد موها

2-آهن از ویتامین های ضروری مو

فقر آهن با رنگ پریدگی، خستگی و مشکلات پوست و مو تظاهر می کند. اگر دچار بیماری مزمن هستید احتمالا آهن بدن تان نیز کم شده است. تداخل دارویی نیز روی این موضوع دخیل است. خانم ها به طور طبیعی بیش از آقایان در معرض کاهش شدید آهن بدن هستند.

افرادی که رژیم گیاهخواری را رعایت می کنند نیز به دلیل عدم مصرف گوشت و مرغ، دچار فقر آهن می شوند. برای جبران کمبود آهن و کم خونی های ناشی از آن، می توان مکمل های آهن را به صورت قرص و کپسول دریافت کرد. این ماده از طریق مواد غذایی نبز تامین می شود.

آهن در حمل اکسیژن توسط گلبول های قرمز خون، تاثیر گذار است. بنابر این وقتی آهن بدن کم می شود، گلبول های قرمز خون نیز به دردسر می افتند. وقتی خون سالم و غنی در رگ ها جریان نداشته باشد، همه اندام ها و ارگان های داخلی و به خصوص پوست و مو در وضعیت ناسالم قرار می گیرند.

در گوشت قرمز، سبزیجات و حبوبات به طور طبیعی آهن وجود دارد. با مصرف این مواد می توانید ویتامین های مورد نیاز مو را به سادگی تامین کنید.

ویتامین c برای سلامت موها

3-پیشگیری از ریزش مو با ویتامین C

منابع ویتامین c بسیار زیاد و در دسترس هستند. همه میوه ها و به خصوص خانواده مرکبات حاوی مقدار زیادی ویتامین c هستند. سبزیجات تازه نیز سرشار از این ویتامین مورد نیاز مو بوده و می توانید به همراه غذای روزانه مصرف کنید. در این بین فلفل دکمه ای ویتامین ث بیشتری دارد پس در فصل مناسب، حتما از آن استفاده کنید.

ویتامین c در جذب آهن در روده نقش دارد. وجود این ماده لازم و ملزوم یکدیگر هستند. بنابر این همه مواد غذایی حاوی آهن نیز در این زمینه توصیه می شود. بدون وجود ویتامین C، عملکرد آهن و اکسیژن رسانی به ریشه مو نیز دچار اختلال می شود. خوشبختانه منابع این ویتامین بسیار گسترده است و تقریبا در همه میوه ها و سبزیجات ویتامین ث نیز موجود است.

مواد غذایی حاوی ویتامین c را می توانید به صورت خام و پخته مصرف کنید. مهم این است که تا وقتی آهن خون کم باشد، این ویتامین هیچ تاثیری روی موهایتان ندارد. یک نکته مهم دیگر اینکه، مصرف بیش از حد ویتامین c به صورت قرص و آمپول نیز هیچ خطری ندارد.

این ویتامین در بدن انباشته نمی شود و مقدار اضافی آن به طور طبیعی دفع می شود. برای مثال نباید مکمل های ویتامین A را سر خود مصرف کنید زیرا این ویتامین محلول در چربی است و زیاد از حد آن در بدن تجمع می کند. اما این مشکلات برای مصرف ویتامین ث اصلا دیده نمی شود. ویتامین C محلول در آب است.

مواد مغذی برای پوست سر

4-ویتامین D مورد نیاز مو

معروف بودن ویتامینD به دلیل نقشی است که در استحکام استخوان ها دارد. کمتر کسی در مورد خواص ویتامین D برای رشد و تقویت موها شنیده است. طبق تحقیقات انجام شده، سطوح پایین این ویتامین در ریزش مو دخالت دارد.

افرادی که به اندازه کافی نور آفتاب دریافت نمی کنند بیشتر در معرض کاهش ویتامین D هستند. مکمل های این ویتامین باید به تجویز پزشک مصرف شود زیرا دریافت بیش از حد آن، مشکلاتی را به همراه دارد. این ویتامین ارتباط تنگاتنگی با منیزیوم دارد و هر دو روی یکدیگر تاثیر می گذارند. کاهش یکی به معنای افزایش دیگری است.

با مصرف برخی غذاهای دریایی نظیر ماهی های چرب و مصرف لبنیات به خصوص شیر غنی شده نیز می توانید میزان بیشتری ویتامین D دریافت کنید. نکته آخر اینکه حداقل روزانه یک ربع در معرض آفتاب مستقیم باشید. نور خورشید از پشت پنجره، دارای نمی تواند ویتامین های مورد نیاز مو و پوست را تامین کند.

مواد خوراکی حاوی روی

5-روی از ویتامین های پر پشت کننده مو

بدن انسان قادر به ساخت روی نیست. روی ( zinc) از طریق مواد مغذی و مکمل های غذایی وارد بدن می شود. در واقع روی با تاثیر روی سنتز پروتئین در مو و سلول های بدن، باعث شادابی و سلامت بدن می شود.. در بسیاری موارد کاهش روی تنها عامل ریزش موها است. البته این نوع ریزش مو با برخی علائم دیگر نیز همراه است. برای مثال اگر در چشایی و بویایی دچار مشکل هستید و موهای سرتان هم می ریزد احتمال کمبود روی وجود دارد.

بیماران کلیوی، افرادی که دچار بیماری های روده شدید هستند و حتی مادران باردار و شیرده، در معرض کمبود روی قرار دارند. با مصرف مواد طبیعی می توانید علائم کمبود روی و ریزش مو را برطرف کنید. تا درمان کامل، باید صبور باشید زیرا زمان زیادی طول می کشد تا آثار مخرب کمبود روی از بین برود و موها پر پشت و حجیم بشوند.

برخی از منابع مهم روی عبارتند از صدف، گوشت، حبوبات( لوبیا) مغزها ، آجیل( نخم کدو) ، اسفناج و …

توجه: مصرف دز بالای قرص روی می تواند ریزش مو را افزایش دهد. برای دریافت دز مناسب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. به طور کلی اشکال دارویی ویتامین های مورد نیاز مو را طبق تجویز پزشک مصرف کنید.

مکمل های ویتامین برای مو

مرکز تخصصی احیا و ویتامینه مو سعیده درویش زاده

درمان های احیا و ترمیم موهای آسیب دیده را در یک مرکز تخصصی زیبایی مو انجام دهید. در این مرکز خدمات ویژه ای برای درمان ریزش مو ارائه می شود که شامل ویتامینه پوست سر و موها است. انواع ویتامینه و احیا برای موهای خشک و چرب با مواد مخصوص انجام می شود.

ویتامینه برای موهای نازک و سست، ویتامینه و پروتئینه موهای آسیب دیده به همراه خدمات نوین کراتینه و احیا تنها بخشی از خدماتی است که در سالن زیبایی درویش زاده دریافت می کنید. برای مشاوره و راهنمایی با ما تماس بگیرید.

تیم پشتیبانی حرفه ای با صبوری پاسخ سوالات تان را می دهد. برای انجام مشاوره های تخصصی و رایگان از قبل، هماهنگ کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed