1. خانه
 2. مقالات
 3. اثرات و فواید بیوتین برای رشد مو چیست؟

اثرات و فواید بیوتین برای رشد مو چیست؟

اثرات و فواید بیوتین برای رشد مو چیست؟

 1. خانه
 2. مقالات
 3. اثرات و فواید بیوتین برای رشد مو چیست؟
بیوتین چیست؟
folder_openمقالات

این روزها مردم دو دسته شده اند یک عده دائم از وضعیت موهایشان ناراضی هستند چون این موهای پف و وز و …. اصلا قابل تحمل نیست.. دسته دوم در گروه مو قشنگ ها هستند و همیشه موهای درخشان و سالم دارند. این گروه خوب فهمیده اند که موها چقدر روی زیبایی ظاهر تاثیر می گذارد. از این رو روتین مراقبت از مو را در هیچ شرایطی فراموش نمی کنند. اینها خوب می دانند که با مصرف بیوتین برای رشد مو یک گام بزرگ بر می دارند و بسیاری از مشکلات گروه اول را هرگز تجربه نمی کنند.

یک موی سالم نشان می دهد که وضعیت بدن فرد نیز در شرایط سلامت است. برخی از بیماری ها نظیر کم کاری و پر کاری تیروئید روی ریزش مو تاثیر می گذارند. در مورد بیماری های پوست سر نیز اوضاع به همین شکل است. پس اگر موهای سالمی دارید حداقل این مشکلات را تجربه نمی کنید. مصرف مکمل های غذایی و یا مواد خوراکی حاوی ویتامین ها و املاح مفید می تواند از بروز بسیاری از مشکلات پوست و مو جلوگیری کند.

در مورد گروه ویتامین B زیاد شنیده اید ولی آیا از بیوتین برای رشد مو چیزی می دانید؟

بیوتین برای مو قشنگ ها

بیوتین چیست؟

در برخی از کتب بیوتین به عنوان ویتامین ب 7 مطرح شده و در گروه ویتامین B قرار گرفته است. البته در برخی مطالب نیز از بیوتین با نام ویتامین H که مخفف مو(Hair) به عنوان یک ویتامین مستقل نام برده شده است. حالا زیاد هم تفاوتی ندارد که بیوتین را در چه گروهی قرار دهید موضوع نقش مهم بیوتین برای رشد مو است که به صورت علمی به اثبات رسیده است.

به لحاظ علمی بیوتین یک کوآنزیم است که در سوخت و ساز پروتئین، چربی و کربوهیدرات بدن نقش موثری دارد. در واقع این ماده به فعال سازی و تولید آنزیم های بدن کمک می کند و کاهش آن به وضوح روی وضعیت سلامت پوست، مو و ناخن ها اثر می گذارد.

در بسیاری از مکمل های غذایی و محصولات ضد ریزش مو از بیوتین نیز استفاده شده است. طبق تحقیقات انجام شده، جذب بیوتین از طریق پوست بسیار کم و در حد ناچیزی است و لازم است تا به صورت خوراکی و یا اشکال دارویی( تزریق) استفاده شود.

بنابراین محصولات آرایشی و بهداشتی که حاوی بیوتین هستند نمی توانند تاثیر مناسبی در رشد و سلامت موها داشته باشند. انواع شامپوها، نرم کننده ها و محصولات مراقبت از مو نیز در عمل تاثیر چندانی ندارند. تنها راه استفاده از بیوتین برای رشد مو این است که مکمل های غذایی خوراکی و یا غذاهای حاوی بیوتین را به طور مستقیم مصرف کنید. ویتامین B7 یا ویتامین H یا همان بیوتین، از ویتامین های محلول در آب است و برای مدت زیادی در بدن ذخیره نمی شود. برای داشتن موهای زیبا، پر پشت و درخشان باید مصرف بیوتین را به طور مداوم ادامه دهید.

ویتامین ب7 برای رشد مو

فواید بیوتین برای رشد مو

اگر زیبایی و سلامت موهایتان برایتان اهمیت دارد پس باید از شیفتگان بیوتین باشید. این ماده در ساختار کراتین مو نقش دارد و کراتین نیز از مهم ترین پروتئین های مو است. بیوتین اگرچه موها را سالم و درخشان نگاه می دارد ولی تاثیر فوق العاده ای نیز بر روی پوست و ناخن های دست و پا دارد. این به جهت نقش مهم بیوتین در فرایند تولید کراتین است. کراتین علاوه بر موها در بافت مو و پوست انسان نیز وجود دارد.

بیوتین موجب افزایش ضخامت ناخن ها شده و مانع شکستن ناخن ها می شود. با مصرف مداوم بیوتین در جیره غذایی دیگر نیازی به کاشت ناخن ندارید زیرا ناخن های محکم و ضخیم خودتان به اندازه کافی زیبایی دارد.

بیوتین یا همان ویتامین ب 7 روی عملکرد سلول های پوستی نیز تاثیر بسیار خوبی دارد. برای مقابله با پیری پوست و شل شدن و افتادگی پوست صورت و بدن، از غذاهای حاوی بیوتین استفاده کنید.

.به طور کلی بیوتین برای تنظیم متابولیسم بدن و کنترل آنزیم ها عملکرد موثری دارد. برای کاهش کلسترول، تنظیم قند خون،، کاهش خطر بیماری های قلبی و ….. مصرف مداوم بیوتین چه به صورت طبیعی و یا از طریق مکمل های غذایی الزامی است.

اما وقتی صحبت از بیوتین برای رشد مو می شود می توان به موارد بسیاری اشاره کرد که در ادامه به آن پرداخته شده است.

جلوگیری از ریزش مو

بیوتین برای جلوگیری از ریزش مو

آیا موهایتان بی دلیل می ریزد؟ به طور طبیعی روزانه بین 50 تا 100 تار مو عمرشان به سر رسیده و می ریزند. این یک حالت طبیعی است که در اثر چرخه رشد و استراحت موها به وجود می آید. گاهی مقدار زیادی مو به صورت خود به خود یا موقع شستشو و برس کشیدن دچار ریزش می شود.

برخی بیماری و مصرف داروهای شیمیایی روی ریزش مو تاثیر دارند. استفاده از داغی سشوار و اتوی مو نیز با آسیب شدید به کوتیکول مو، بافت مو را تخریب می کند موها خشک و شکننده می شوند و به شروع به ریختن می کنند.

نور آفتاب هم با داغی سوزان خود، آسیبی مشابه دستگاه های حرارتی حالت دهنده مو را به وجود می آورد. در مورد کلر استخر، نمک دریا و …. نیز بارها و بارها توضیح داده شده. حتما به خوبی می دانید که آسیب وارد شده حاصل از مواد شیمیایی در رنگ مو، محصولات مراقبت از مو و … نیز بسیار جدی است و ریزش موی شدید ایجاد می کند.

در صورتی که بیماری خاصی ندارید و به خوبی از موهای خود مراقبت می کنید ولی باز هم موهایتان می ریزد، احتمال کاهش بیوتین و ویتامین ب 7 وجود دارد. برای جلوگیری از ریزش مو باید مواد مغذی حاوی بیوتین را مصرف کنید.

بیوتین ( ویتامین H) مقصر اصلی در بسیاری از ریزش موهای بی دلیل است. گاهی شاید متوجه نباشید ولی به دلیل رژیم های غذایی و یا بی اشتهایی، مواد مغذی و حاوی ویتامین ب را مصرف نمی کنید. اگر موهایتان بدون دلیل پزشکی، دچار ریزش شده با یک دوره مصرف مکمل بیوتین می توانید جلوی ریزش مو را بگیرید.

فواید بیوتین برای رشد مو

بیوتین برای رشد مو و بلند شدن موها

این ماده ساختار کراتین را تقویت می کند. کراتین نیز در تولید کلاژن و پروتئین طبیعی موها نقش حساسی دارد. با مصرف مواد غذایی و مکمل های حاوی بیوتین در واقع ساختار پروتئینی مو بهبود پیدا می کند. نتیجه اینکه جلوی ریزش مو گرفته می شود و حجم و تراکم موها به طور قابل توجهی افزایش پیدا می کند.
در این صورت رشد طولی تارهای مو بسیار بیشتر از قبل خواهد شد زیرا همه مواد مغذی و مورد نیاز مو تامین می شود. برای دریافت ویتامین ها و املاح و اسیدهای چرب مناسب مو از همه گروه های غذایی استفاده کنید. در صورت نیاز از مکمل های غذایی استفاده کنید. بیوتین از ویتامین های محلول در آب است و مقدار بیش از حد نیاز بدن، ذخیره نمی شود و مشکل انباشتگی در بدن وجود ندارد.

درمان ریزش مو

بیوتین در چه موادی وجود دارد؟

همه افراد در هر سن و سال و جنسیتی که باشند، به بیوتین برای رشد مو و سلامت عمومی بدن نیاز دارند. مقدار مصرف بیوتین با توجه به سن، متفاوت است. برای مثال نوزادان تازه متولد شده به روزانه 10 میکروگرم بیوتین نیاز دارند و این مقدار تا 3 سالگی در حدود 20 میکروگرم خواهد رسید.

کودکان در سنین بین 3 تا 6 سالگی به 25 میکروگرم بیوتین در طول روز نیاز دارند. در کودکان 7 تا 10 سال نیز مصرف روزانه 30 میکروگرم بیوتین توصیه شده است.

افراد بالای 10 سال به بالا نیز همچون نوزادان و خردسالان به ویتامین ب 7 نیاز دارند. مصرف روزانه 30 تا 100 میکروگرم بیوتین برای همه افراد بزگسال الزامی است. اگر موهایتان می ریزد یا وضعیت ناخن ها و پوست چندان خوب نیست احتمال کاهش بیوتین بدن وجود دارد.

خوشبختانه منابع تامین مقدار مورد نیاز ویتامین H یا بیوتین در طبیعت بسیار زیاد است. در اغلب غذاهایی که در طول روز خورده می شود مقداری بیوتین وجود دارد. در صورتی که فردی نتواند بیوتین مورد نیاز بدن را از طریق مواد غذایی دریافت کند ناچار به مصرف مکمل های ویتامین ب 7 است.

مزایای بیوتین برای رشد مو

البته لیست مواد خوراکی حاوی بیوتین به حدی گسترده است که حتما می توانید چند مورد را انتخاب کنید. بیوتین در این مواد بیشتر وجود دارد:

 • زرده تخم مرغ
 • جگر و قلوه
 • غلات کامل( جو، گندم و …)
 • حبوبات به خصوص سویا
 • آجیل و مغزها ( گردو، بادام زمینی و بادام و …)
 • میوه ها از جمله: سیب، موز و ….
 • سبزیجات و صیفی جات نظیر: اسفناج، هویج، قارچ، گل کلم و ….
 • گوشت قرمز ( گوساله و گوسفند)

مواد غذایی حاوی ویتامین ب7

مرکز تخصصی احیا مو سعیده درویش زاده

اینجا یک سالن تخصصی زیبایی مو است که به طور خاص روی احیا موهای آسیب دیده و دمیج کار می کند. چنانچه در اثر استفاده از مواد دکلره موها پف و وز شده و حالت خوبی ندارد می توانید با تکنیک های منحصر به فرد کراتینه و احیا در مرکز تخصصی مو، زیبایی و جذابیت موهایتان را به دست بیاورید.

برای رسیدن به نتیجه مطلوب لازم است تا از دو تکنیک هم مزان پروتئین و پلکس برای احیای موهای پف و وز و آسیب دیده استفاده شود. ما در این مرکز با بهترین متخصصین مو همکاری داریم و با کیفیت ترین مواد طبیعی را برای مشتریان عزیز استفاده می کنیم.

جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed