1. خانه
 2. مقالات
 3. چرا موها به طور ناگهانی می ریزد؟

چرا موها به طور ناگهانی می ریزد؟

چرا موها به طور ناگهانی می ریزد؟

 1. خانه
 2. مقالات
 3. چرا موها به طور ناگهانی می ریزد؟
علت ریزش موی ناگهانی
folder_openمقالات

به نظر شما علت ریزش موی ناگهانی چه چیزی است؟ به طور کلی همه ریزش مو را تجربه می کنند. این اتفاقی است که هر روز برای همه ما پیش می آید. ریختن روزانه 50 تا 100 تار مو به عنوان بخشی از چرخه طبیعی رشد مو، کاملا عادی است. البته گاهی این مقدار بسیار بیشتر می شود و می تواند نگرانی هایی را به دنبال داشته باشد. اگر به موقع جلوی ریزش مو را نگیرید، یک روز چشم باز می کنید و می بینید که دیگر مویی روی سرتان باقی نمانده است.

اغلب افرادی که به شدت کم مو شده اند شاید حتی متوجه ریزش موهایشان نیز نشده باشند. همیشه روند ریختن موها سریع نیست و در طی سال ها رفته رفته حجم مو کم می شود. اما اگر به یک باره و ناگهانی دچار ریزش مو بشوید موضوع خیلی حساس تر است. در موارد شدید ریزش مو، نیاز به بررسی های پزشکی و درمان های تخصصی دارید.

بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که با پزشک متخصص پوست و مو  صحبت کنید. آنها به علت ریزش موهای شما پی می برند و مطمئن می شوید که در صورت احتمال بیماری، درمان مناسب را دریافت می کنید. در ادامه برخی از دلایلی که ممکن است باعث ریزش ناگهانی مو شود، معرفی می شود.

درمان ریزش موی استرسی

علت ریزش موی ناگهانی چیست؟

اکثر افراد در یک بازه زمانی، تجربه ریزش موی ناگهانی را داشته اند. معمولا این نوع ریزش مو با برطرف شدن علت اصلی، رفع می شود. البته این موضوع بستگی به عامل ایجاد کننده ریزش مو دارد. به طور کلی علت ریزش مو خیلی گسترده است ولی همه موارد را می توان در دو گروه دسته بندی هستند. در واقع ریزش موها یا طبیعی هستند یا غیر طبیعی.

هر کدام از این موارد، به گروه های دیگری نیز تقسیم می شوند. اگر متوجه شدید که موهایتان به یکباره شروع به ریختن کرده است وحشت نکنید. پیشرفت های زیادی صورت گرفته و درمان های خوبی وجود دارد ولی اول باید علت مشخص شود.

ریزش موی سالمندی

عوامل طبیعی ریزش مو

این عوامل در اثر شرایط بیرونی ایجاد نشده اند و بخشی از پروسه طبیعی در هر فرد تلقی می شوند. مهم ترین علت ریزش موی طبیعی اینها هستند:

-ریزش مو در سالمندی

به طور کلی همه ارگان های بدن در پیری و کهنسالی، دچار افت می شود. نمی توانید انتظار داشته باشید که موهایتان به همان پر پشتی دوران نوجوانی و جوانی باشد. البته با مراقبت های صحیح و سبک زندگی سالم، امکان داشتن موهای سالم و پر پشت در دوران سالمندی نیز هست.

بسیاری از افراد توانسته اند موهای خود را در سنین بالاتر نیز حفظ کنند. البته در اغلب افراد شاهد ریزش مو در دوران سالمندی هستیم. در صورتی که عامل دیگری وجود نداشته باشد ریختن موها در این دوران تا حدود زیادی طبیعی است.

-ریزش موی ارثی

اگر تصور می کنید حجم موهایتان کم شده، نگاهی به پدر یا مادرتان داشته باشید. اصلی ترین علت ریزش موی ناگهانی داشتن زمینه ارثی است. در برخی خانواده ها کم مویی و طاسی ژنتیکی است و از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود. والدین کم مو، معمولا فرزندان کم مویی دارند. اگر ریزش موی ارثی دارید قبل از طاس شدن به پزشک متخصص مراجعه کنید. البته نمی توانید انتظار معجزه داشته باشید ولی روش های درمانی موثری وجود دارد.

دلیل اصلی ریختن موهای سر

عوامل ایجاد ریزش موی غیر طبیعی

طیف وسیعی از ریزش موها به دلایل غیر طبیعی هستند. اگر زمینه ارثی نداشته باشید و در سن و سال جوانی باشید نباید موها بریزد مگر اینکه تحت شرایط محیطی دچار مشکلاتی باشید. علت ریزش موی ناگهانی در جوانی و نوجوانی، یکی از این موارد است:

تلوژن افلوویوم

این نوع ریزش مو می تواند حدود سه تا شش ماه پس از گذراندن شرایط استرس زا اتفاق بیفتد.در واقع هر عاملی که به نحوی موجب استرس شدید در فرد باشد می تواند ریزش مو را افزایش دهد. بنابراین مقصر دانستن یک یا دو عامل اصلا درست نیست. آکادمی پوست آمریکا عوامل استرس زا شامل هر نوع تغییر ناگهانی در روند زندگی می داند. این وضعیت در هر فرد متفاوت است. به این مفهوم که همه افراد به یک دلیل واضح دچار استرس نمی شوند برخی از دلایل استرس می تواند این موارد باشد:

 • عمل جراحي
 • بارداری و وضع حمل
 • طلاق گرفتن یا فوت نزدیکان
 • از دست دادن شغل
 • داشتن تب بالا
 • دوران نقاهت بیماری
 • و ………

آلوپسی آره آتا علت ریزش موی ناگهانی

آلوپسی آره آتا این نوع ریزش مو اغلب به صورت لکه های گرد طاسی ظاهر می شود. این نوع ریزش به طور ناگهانی ایجاد می شود و بسیار نگران کننده است. با دیدن قسمت هایی از سر که به صورت دایره ای طاس شده، فرد دچار استرس بیشتری می شود و این چرخه ادامه خواهد داشت.

طبق گفته متخصص پوست و مو، آلوپسی آره آتا نوعی بیماری است که در اثر اختلال در سیستم ایمنی بدن به وجود می آید. در این بیماری، فولیکول های مو به عنوان تهدید تلقی می شوند و سیستم ایمنی بدن فرد به فولیکول مو حمله می کند. این بیماری قابل درمان است با مراجعه به پزشک متخصص و تشخیص بیماری، دارو درمانی انجام شده و سیستم اینی بدن در حالت تعادل قرار می گیرد.

ریزش موی ناشی از آلوپسی پس از درمان، متوقف می شود و موهای ریخته شده، دوباره رشد می کنند. لکه های گرد طاسی قابل درمان بوده و ریزش موی دائمی ندارند.

ریزش مو در بانوان

داروها اصلی ترین علت ریزش موی ناگهانی

مصرف برخی داروها می تواند ریزش مو را به دنبال داشته باشد. در این مورد الگوی ریختن مو به صورت ناگهانی و شدید است. اگر پس از ابتلا به بیماری و دریافت دارو، به طور ناگهانی دچار ریزش مو شدید، علت را در چیز دیگری جستجو نکنید. برخی داروها که در درمان سرطان، افسردگی، چربی خون، فشار خون و …. استفاده می شوند علت ریزش موی ناگهانی هستند.

معمولا این نوع ریزش مو موقتی است و پس از مدتی برطرف می شود. بدن به مرور به دارو عادت می کند و واکنش کمتری نشان می دهد. در صورتی که ریزش مو ادامه دار باشد می توان از داروهای جایگزین استفاده کرد. در این مورد از پزشک معالجتان کمک بگیرید. امکان تجویز داروهایی با عوارض جانبی کمتر نیز وجود دارد.

ریزش موی ناشی از سوء تغذیه

علت ریزش موی ناگهانی در نوجوان ها و جوان ها می تواند کمبود تغذیه باشد. این روزها همه می خواهند خوش اندام باشند و به هر قیمتی، این کار را انجام می دهند. رژیم های سخت غذایی منجر به ریختن موهایتان می شود. برای داشتن موهای سالم و پر پشت باید مواد غذایی غنی مصرف کنید. همه گروه های غذایی برای بدن لازم است.

به خصوص کمبود آهن و وتیامین ب و پروتئین موجب ریزش موی غیر طبیعی می شود. اگر اضافه وزن دارید حتما ورزش را شروع کنید. از متخصص تغذیه کمک بگیرید تا در حین ورزش، تغذیه مناسبی را دنبال کنید. به این ترتیب بدن دچار آسیب نمی شود و به مواد معدنی و ویتامین ها و املاح ضروری نیز در اختیار ریشه مو قرار می گیرد.

علت ریزش موی ناگهانی در بانوان

روش های مراقبت از مو

این مورد خیلی گسترده است از محصولاتی که برای موها استفاده می کنید تا نحوه شستن مو و خشک کردن و …. همگی می تواند علت ریزش موی ناگهانی باشد. برای مثال اگر دم اسبی مو را به صورت سفت با کش می بندید، منتظر ریزش مو باشید. در صورتی که این کار را به مدت طولانی انجام دهید حتی امکان ریزش موی دائمی هم هست و فولیکول مو به شدت آسیب می بیند.

آیا به طور مرتب از اتوی مو و سشوار استفاده می کنید؟ وسایل حالت دهنده حرارتی مو نیز از علل ریزش موی ناگهانی در فرد هستند. شاید با یکی دو بار استفاده متوجه تغییری در موها نشوید ولی دیر یا زود این مشکل به سراغ تان می آید. حرارت و داغی از عوامل اصلی تخریب لایه کوتیکول مو هستند. وقتی کوتیکول مو آسیب ببیند موها خشک، وز و شکننده می شوند.

بیماری های تیروئید

بیماری تیروئید در دو شکل ظاهر می شود. در برخی افراد تیروئید کم کار و در برخی دیگر پر کار است. هر دو این موارد بیماری به حساب می آید و نیاز به درمان پزشکی دارد. در هر دو مورد تیروئید کم کار و تیروئید پر کار، ریزش مو افزایش خواهد داشت. ریزش موی تیروئیدی از اصلی ترین علل ریزش موی ناگهانی در همه سنین است.

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، علت ریزش موی ناگهانی

این بیماری با رشد موهای زائد در صورت و اندام های دیگر همراه است. هم زمان موهای سر به طور ناگهانی شروع به ریزش می کنند. برای توقف ریزش مو تنها چاره این است که پزشک متخصص زنان مراجعه کنید و درمان های دارویی را شروع کنید.

موهای خشک و اسیب دیده

کلینیک احیای موی سعیده درویش زاده

آیا می دانستید موهای آسیب دیده تان هم قابل درمان است. به جای اینکه موهای خشک و وز و شکننده تان را کوتاه کنید از درمان های تخصصی برای بازگشت زیبایی موهایتان کمک بگیرید. درمان های کابین مو از جدیدترین روش های احیا موهای آسیب دیده هستند و متناسب با هر نوع مویی انجام می شوند.

اگر موهایتان در اثر رنگ و دکلره نامناسب، سوخته و جزغاله شده با ما تماس بگیرید. در این مرکز حتی برای موهای پودر شده و خمیری نیز درمان مناسب ارائه می شود. پروتئین تراپی، بوتاکس تراپی مو، ویتامینه موهای آسیب دیده، پلکس تراپی و … برخی از درمان های تخصصی هستند که در مرکز زیبایی مو درویش زاده ارائه می شوند.

قبل از هر کاری ابتدا تشخیص نوع درمان توسط متخصص، انجام می شود. سپس بنابر نوع و میزان آسیب مو از درمان مناسب استفاده می شود. برای قسمت ریشه و قسمت های آسیب دیده مو از مواد متفاوتی استفاده می شود که حداکثر کارایی را داشته باشد.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed