1. خانه
  2. مقالات
  3. عوارض ناخوشایند دکلره کردن موهای تیره

عوارض ناخوشایند دکلره کردن موهای تیره

عوارض ناخوشایند دکلره کردن موهای تیره

  1. خانه
  2. مقالات
  3. عوارض ناخوشایند دکلره کردن موهای تیره
عوارض دکلره کردن مو
folder_openمقالات

گاهی اوقات یک رنگ موی خاص را روی موهایتان دوست یا همکارتان می بینید و دوست دارید همین رنگ مو را داشته باشید. این اصلا چیز بدی نیست ولی باید بدانید که رنگ پایه موهای تان نیز مهم است. اگر موهای تیره دارید و می خواهید از طیف رنگ های روشن استفاده کنید حتما باید موها دکلره بشود. البته راه های دیگری هم هست ولی در اغلب موارد، برای روشن کردن موها، مواد دکلره استفاده می شود. احتمالا از عوارض دکلره کردن چیزهایی شنیده اید آیا می دانید دکلره با موهای شما چه می کند؟

در کمال تاسف، برخی از همکاران بی تجربه نیز موقع دکلره کردن، موها را می سوزانند. اگر قصد دارید موها را رنگ و دکلره کنید حتما به یک سالن خوب مراجعه کنید. قبل از آن هم پیشنهاد می کنم این مطلب را تا انتها مطالعه کنید تا بدانید چه چیزی در انتظارتان است

بدترین عوارض رنگ مو

عوارض دکلره کردن مو چیست؟

رنگ موی روشن و بلوند جذابیت خاصی دارد. به خصوص افرادی که با موهای تیره، ترجیح می دهند گاهی موها را روشن کنند. در حال حاضر، در اغلب سالن ها برای روشن کردن مو از مواد دکلره استفاده می شود. مواد شیمیایی موجود در این ترکیبات خیلی بیشتر از چیزی است که تصور می کنید. از آسیب های ناشی از رنگ و دکلره روی موها می توان به تخریب لایه کوتیکول مو اشاره کرد.

کوتیکول مو روی ساقه مو را پوشش داده و یک حالت حفاظ مانند دور تارهای مو ایجاد می کند. مواد دکلره برای عبور از این لایه، به آن آسیب می زند و کوتیکول مو  بلند می شود. این وضعیت در زیر میکروسکوپ به خوبی قابل مشاهده است. اما حتی با چشم معمولی و بدون تجهیزات نیز می توانید متوجه آسیب به کوتیکول مو بشوید.

مواد شیمیایی رنگ و دکلره موها را خشک و شکننده می کنند. در این حالت درخشش طبیعی مو از بین می رود و موها مات و کدر می شوند. موهای شکننده، آسیب پذیرتر هستند. این موها از میانه قطع می شوند و ریزش دارند. از مهم ترین عوارض دکلره مو، همان پف و وز و خشکی و زبر شدن موها است که حتی همان بار اول نیز قابل مشاهده است. اما این ها همه به کنار، آسیب های جدی تری شما را تهدید می کند.

اثرات مخرب رنگ موهای شیمیایی

آلرژی از عوارض رنگ و دکلره مو

برای پوشاندن موهای سفید معمولا از رنگ موهای شیمیایی استفاده می شود. این روزها حتی جوان ترها هم با پدیده سفید شدن زود هنگام مو، مواجه هستند. البته خیلی از خانم ها هم برای تغییر روحیه و عوض شدن حال و هوا، دوست دارند موهای خود را رنگ کنند. حالا خواه برای پوشاندن موهای سفید و با تغییر در چهره و حس و حال، فرقی ندارد مراقب عوارض دکلره کردن مو باشید.

یکی از این عوارض ایجاد آلرژی و حساسیت است. این واکنش می تواند در برخی افراد اتفاق بیفتد. البته همیشه هم اثرات حساسیت در فرد دیده نمی شود ولی به هر حال نباید از احتمالات گذشت. ماده‌ای به نام پارافنیلن دی آمین یا (PPD) در ترکیب مواد رنگ و دکلره وجود دارد که به شدت آلرژی ایجاد می کند. این نوعی حساسیت به رنگ مو و یا مواد شیمیایی دکلره است که بسیاری به آن دچار می شوند.

در این صورت پوست سر تحریک پذیر می شود و دچار خارش، سوزش، قرمزی و التهاب خواهد شد. در برخی افراد واکنش های آلرژیک بسیار شدیدتر هستند به طوری که در اطراف چشم ها و پلک ها هم حالت التهاب و قرمزی و حتی پوسته شدن، پوست نیز به وجود می آید. قبل از رنگ کردن مو می توانید تست حساسیت انجام دهید و در صورت بروز مشکل، از رنگ مو استفاده نکنید.

تست حساسیت به رنگ مو خیلی ساده است و اغلب خانم ها با آن آشنایی دارند. مقدار کمی از رنگ موی مورد نظر را به قسمت داخلی بازو بمالید و بعد از 48 ساعت محل را بررسی کنید. در صورت بروز هر نوع واکنش آلرژیک لازم است تا از رنگ مو استفاده نکنید. در مورد مواد دکلره نیز همین حساسیت ها وجود دارد با این تفاوت که تنها پس از استفاده، متوجه مشکل می شوید.

 عوارض دکلره کردن برای خانم های باردار

سرطان از عوارض رنگ مو

تاکنون هیچ تحقیق  سرطان زا بودن و عوارض دکلره کردن صد در صد تایید نکرده است. اما نتایج تحقیقات نشان دهنده این است که بعد از رنگ و دکلره کردن موها، احتمال سرطان افزایش می یابد. وجود PPD در این ترکیبات وجود آسیب به سلول‌های DNA انسان را تشدید می کند اما این موضوع نیازمند بررسی های بیشتری است. در مورد نقش قطعی این ماده در تخریب دی ان ای باید منتظر نتایج تحقیقات تکمیلی بود.

رزورسینول ماده ای شیمیایی و خطرناک است که عملکرد غدد درون ریز را مختل می کند. در نتیجه تعادل هورمون های بدن به هم می خورد و این می تواند عامل بسیاری از بیماری ها باشد. یکی از دلایل ابتلا به سرطان سینه، همین ماده شیمیایی است. رزورسینول از مواد شیمیایی رایج در ساخت رنگ مو است. به خصوص در اغلب رنگ های روشن و بلوند این ماده وجود دارد. حالا تصور کنید این ترکیب خطرناک در کنار مواد دکلره، چه آسیبی به بدن وارد می کند.

در نظر داشته باشید با یکی دو بار رنگ کردن موها در سال، مشکلی پیش نمی آید. برای اطمینان بهتر است به سالن آرایشگاه مراجعه کنید و کار رنگ کردن موها را به یک حرفه ای بسپارید. آرایشگرتان خیلی خوب می داند چگونه از مواد دکلره و رنگ مو استفاده کند تا کمترین میزان آسیب را داشته باشد.

عوارض دکلره کردن موها

آسم  مشکلات تنفسی ازعوارض دکلره کردن

موقع رنگ کردن موها و استفاده از مواد دکلره، بخارات سمی در فضا پراکنده می شود. این بخارات به همراه تنفس وارد سیستم تنفسی شده و به بدن آسیب می زند. تنفس مواد شیمیایی قوی نظیر بخارات رنگ موهای شیمیایی همیشه خطراتی را دارد اما برخی افراد نسبت به این مواد واکنش آلرژیک نشان می دهند. آسم از مواردی است که در افراد مستعد دیده می شود.

البته مشکلات تنفسی ناشی از رنگ مو و دکلره، در افرادی که بسیار با این مواد سر و کار دارند دیده می شود. به این ترتیب آرایشگرها بیش از مردم دیگر، امکان آسیب به ریه و دستگاه تنفسی را دارند. به همین خاطر در همه سالن های آرایشگاهی خوب و معروف، سیستم های تصفیه هوا نصب شده است. با باز گذاشتن پنجره ها و روشن کردن هواکش و دستگاه تصفیه هوا می توان بخارات سمی را از محیط خارج کرد.

تقویت موها در دوران بارداری

عوارض دکلره کردن در بارداری

مواد شیمیایی رنگ مو و مواد دکلره از طریق پوست نیز قابل جذب هستند. بنابر این احتمال جذب مواد شیمیایی از طریق پوست کف سر نیز وجود دارد. این مواد پس از عبور از پوست وارد جریان خون شده و در سراسر بدن پخش می شوند. جنین مواد غذایی و ویتامین ها و املاح مورد نیاز را از طریق خون مادر دریافت می کند. خانم هایی که در هنگام بارداری اقدام به رنگ کردن موها می کنند در واقع جنین را در معرض خطر شدید قرار می دهند.

پزشکان عقیده دارند رنگ کردن مو به خصوص در سه ماهه اول بارداری ممنوع است. در بقیه ماه های چهارم تا نهم نیز این کار توصیه نمی شود ولی خطر جدی در ابتدای بارداری است. البته این موضوع از نظر علمی به طور صد در صد، اثبات نشده است. اما وجود نمونه های مشابه در افراد مختلف نشان دهنده احتمال افزایش خطر در دوران بارداری است.

در سه ماهه اول حتی مواد شیمیایی موجود در رنگ و دکلره می تواند منجر به سقط جنین نیز بشود. در این دوران جنین در حال شکل گیری است و وجود هر نوع ماده شیمیایی به عنوان عاملی برای از بین رفتن جنین خطر آفرین است. توصیه می شود تا زمان به دنیا آمدن فرزندتان از مواد شیمیایی در هر نوعی استفاده نکنید. اگر تمایل دارید رنگ موها را تغییر دهید از رنگ موهای گیاهی و بدون خطر استفاده کنید.

در مورد استفاده از رنگ مو به هر شکلی (گیاهی یا شیمیایی ) حتما از پزشک تان مشورت بگیرید. عواقب این کار بسیار زیاد است و نباید ریسک کرد.

رنگ مو و افزایش ریزش مو

سالن تخصصی احیا مو سعیده درویش زاده

آیا به طور دائم موها را رنگ و دکلره می کنید؟ ساده ترین راه برای جلوگیری از آسیب دکلره، این است که موها را کراتین کنید. بعد از هر بار دکلره کردن موها، حتما مو را احیا کنید تا بافت مو تخریب نشود و زیبایی موهایتان حفظ شود. در سالن درویش زاده انواع تراپی مو با مواد حاوی ذرات نانو انجام می شود. اگر موهای تان بعد از دکلره، خشک و دهیدراته و پف و وز شده، نگران نباشید.

ما از بهترین مواد و ترکیبات موجود استفاده می کنیم. این مواد حاوی بخارات سمی نیستند و به سیستم تنفسی آسیب نمی زنند. خبر خوب اینکه حتی می توانید کارهای رنگ و هایلایت و  آمبره و سامبره و رنگ های فانتزی و فشن را نیز در همین سالن انجام دهید. به این ترتیب خیال تان بابت کیفیت کار راحت است و دیگر بعد از دکلره با سوختگی مو و این قبیل مشکلات روبرو نخواهید شد.

جهت اطلاع از ساعات کار و هزینه ها و رزرو وقت با ما تماس بگیرید.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed