1. خانه
  2. مقالات
  3. هر چند وقت یکبار باید موها را کوتاه کرد؟

هر چند وقت یکبار باید موها را کوتاه کرد؟

هر چند وقت یکبار باید موها را کوتاه کرد؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. هر چند وقت یکبار باید موها را کوتاه کرد؟
بهترین زمان کوتاه کردن مو
folder_openمقالات

کوتاه کردن مو هم خودش آداب و رسومی دارد. در برخی اقوام حتی روز مشخصی از ماه یا سال برای کوتاهی مو در نظر گرفته می شود و معتقدند که این روز، خوش یمن است. بعضی از افراد هم اصولا با آرایشگاه و کوتاه کردن موها میانه خوبی ندارند. شما جزو کدام گروه هستید؟

سوال اینجاست که پند وقت یک بار باید موها را کوتاه کرد؟ آقایان تکلیف شان مشخص است و معمولا سه هفته تا یک ماه در میان، به موها صفایی می دهند. اما در مورد خانم ها، اوضاع به این سادگی ها نیست. بسیاری از خانم ها درگیر این موضوع هستند و نمی دانند چند وقت به چند وقت، موها را کوتاه کنند.

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که بعد از کوتاه شدن موها و خروج از آرایشگاه، حس بدی داشته باشید؟ افرادی که همیشه موهای خود را بلند نگه می دارند معمولا در پذیرش کوتاهی زیاد مو با مشکل روبرو هستند. یک احساس عجیب و غریب و گاهی غیر منتظره به سراغ تان می آید و اغلب این احساس با پشیمانی گره خورده است و فکر می کنید چرا اینقدر موها را کوتاه کردم!

کوتاه کردن موها

چرا باید موها را کوتاه کنیم؟

داشتن یک برنامه ریزی منظم برای کارهای روتین روزانه و امورات زندگی الزامی است. همینطور که برای هر کاری از قبل برنامه ریزی می کنید برای زمان آرایشگاه رفتن و یا کوتاه کردن مو نیز باید یک نظم و قانونی داشته باشید. در بسیاری موارد مشغله زیاد باعث می شود که یادمان برود موها را کوتاه کنیم.

شاید بپرسید که اصلا چرا باید موها هر چند وقت، کوتاه شوند؟ فرض کنیم 6 ماه از کوتاهی موهایتان گذشته باشد. اگر در 6 ماه قبل یک مدل موی خاص را انتخاب کرده باشید، قطعا الان دیگر آن مدل روی موهایتان دیده نمی شود. اولین مشکل کوتاه نکردن موها این است که ظاهرتان آشفته به نظر می رسد.

اما نکته مهم تر مربوط به برخی مشکلات مو است. وقتی موها مدت زیادی کوتاه نمی شوند، احتمال آسیب به انتهای ساقه مو بیشتر است. در واقع این بخش از مو، عمر طولانی تری دارد و در معرض انواع و اقسام شامپو و محصولات مو و همچنین شرایط محیطی بوده است. بدترین اتفاق هم این است که موها دچار موخوره می شوند. در این صورت دیگر ناچارید به اندازه 3-4 سانتی متر تا بالای موخوره را کوتاه کنید. برای جلوگیری از آسیب به مو لازم است تا به طور منظم موها را کوتاه کنید.

چیدن انتهای شاخه های مو

چگونه بفهمیم زمان کوتاه کردن موها رسیده است؟

فرمول مشخصی برای تعیین زمان کوتاه کردن مو وجود ندارد و همین موضوع، کار را پیچیده تر کرده است. دفعات کوتاه کردن مو ارتباط مستقیم به بافت و رشد موهایتان دارد. در واقع موی همه افراد در طی یک ماه، به یک اندازه بلند نمی شود. به طور متوسط موها در هر ماه حدود یک سانتی متر رشد می کنند که تقریبا سالی 12 سانتی متر خواهد شد. اما این اندازه، قطعی نیست در برخی افراد رشد موها خیلی زیاد است و بر عکس خیلی ها هم با کندی رشد مو روبرو هستند.

بهترین راه برای انتخاب زمان مناسب کوتاه کردن مو این است که طول موها را ملاک قرار دهید. برای مثال موهایتان کوتاه است یا بلند؟ اندازه بلندی یا کوتاهی مو ملاک خوبی برای نظم دادن به موها است. اگر می خواهید همیشه همین مدل مو را حفظ کنید پس با توجه به میزان رشد موها و اندازه بلندی موهایتان تصمیم بگیرید. این یک تصمیم شخصی است و نباید الگویی برای همه افراد باشد.

الگوی کوتاهی مو در یک سال

-موی کوتاه

مدل موی کوتاه را خیلی از خانم ها دوست دارند. انواع مدل موی پیکسی، کوتاهی های نامنظم و برش های خاص و منظم همگی پر طرفدار هستند. وقتی موهایتان را به یکی از این مدل ها کوتاه می کنید در واقع باید زود به زود برای کوتاه کردن موهایتان اقدام کنید. مدل موی کوتاه از آن مدل هایی است که به رسیدگی و نظم دادن بیشتری نیاز دارد.

اگر به موقع موها را کوتاه نکنید استایل مو کاملا به همی می ریزد و طول مو از اندازه ای که باید، بلندتر می شود. در صورتی که بخواهید همین سبک مو را حفظ کنید باید هر 4 تا 6 هفته یک بار، به آرایشگرتان سر بزنید تا موهایتان را نظم بدهد. البته هر وقت از موی کوتاه خسته شدید می توانید کمی بیشتر صبر کنید تا موها بلندتر شود و یک استایل جدید را انتخاب کنید.

کوتاه کردن موی چتری

-موهای متوسط و بلند

این مدل موها خیلی پر طرفدار هستند طول بلندی موها می تواند تا سر شانه یا تا خط کمر و … باشد فرقی ندارد اگر بخواهید همین اندازه باقی بماند باید هر 6 تا 8 هفته یک بار، موها را به اندازه چند سانتی متر کوتاه کنید.

در صورتی که موهایی با قد متوسط دارید و بخواهید موها را بلندتر کنید، زمان کوتاه کردن مو طولانی تر می شود. فرض کنید موها تا سرشانه است و می خواهید تا کمرتان موها را بلند کنید. در این صورت کافی است 8 تا 10 هفته یک بار برای جلوگیری از موخوره، کمی از انتهای مو را کوتاه کنید.

اگر موهای بلندی دارید ولی چتری نگه داشته اید برای قسمت چتری مو مثل موهای کوتاه باید در زمان کوتاه تری موها را کوتاه کنید.

-زمان کوتاه کردن مو  مجعد

موهای مجعد و وز غیر قابل کنترل هستند. توصیه می شود این نوع از موها را خیلی کوتاه نکنید در این صورت برای نظم دادن به موها دچار مشکل می شوید. البته بلند کردن این موها هم به نظر کار ساده ای نیست. موهای مجعد، خشک و وز هستند و خیلی زود به موخوره و شکستگی دچار می شوند. در این مورد به فر مو توجه کنید.

قضیه موهای فر به طور کلی فرق دارد. به این صورت که تا اینجای مطلب هر چه گفته شد در مورد موهای معمولی و صاف بود. ولی موهای مجعد و فر از این قانون پیروی نمی کنند. رشد موهای فر چندان که باید به چشم نمی آید. پس نیازی نیست دائم قیچی به دست باشید و مرتب موها را کوتاه کنید اما این به معنای کوتاه نکردن موها نیست.

کوتاه کردن موی فر

-کوتاه کردن موهای فر

مو فرفری های جذاب فراموش نکنید این موهای زیبا به شدت در معرض آسیب هستند. اگرچه رشد موها زیاد به چشم نمی آید ولی حتما باید انتهای مو هر 3 تا 4 ماه یک بار کوتاه شود. در غیر این صورت احتمال زیاد دچار موخوره می شوید و این چیزی نیست که هیچکس بخواهد.

در صورتی که بخواهید طول موها بلندتر شود می توانید 4 تا 6 ماه بعد به آرایشگاه مراجعه کنید. البته میزان فشردگی موی فر نیز در زمان بندی برای کوتاه کردن مو تاثیر دارد.

اگر فرهای مو کمتر است بلند شدن موها بیشتر دیده می شود. بنابراین هر 2 تا 3 ماه یک بار موها را کوتاه کنید. این فاصله زمانی برای کوتاهی موی فر باز، خوب است و موها تقریبا به همان اندازه باقی می مانند.

یک نکته مهم اینکه هر چقدر موهای فر را بلندتر کنید، فرها بازتر می شوند و مو بلندتر دیده می شود.

کوتاه کردن موهای حالت دار

-موهای لایه لایه و حالت دار

موهایی که لایه لایه کوتاه شده اند را نیز نباید فراموش کنید. این موها مدل خاصی درند همه زیبایی مو به این است که لایه ها به همین صورت باشند. با بلند شدن مو، نظم کوتاهی هر لایه به هم می خورد و حالت مو خوب دیده نمی شود. احتمال اینکه برای مثال موهای دو طرف سر رشد بیشتری داشته باشند و به کلی مدل مو را به هم بریزند هم هست.

در حالت ایده آل ، مدلهای لایه به لایه و برش داده شده باید هر 6 هفته یکبار کوتاه شوند. در این صورت طول و حالت و مدل مو، به یک اندازه باقی می ماند. این یک قاعده کلی نیست و به نوع و مدل مو هم بستگی دارد.

– کوتاه کردن موهای رنگ شده

رنگ کردن موها در بین خانم ها خیلی پر طرفدار است. با کمک رنگ مو می توانید در چهره تان تنوع زیادی ایجاد کنید که خیلی هم دوست داشتنی و دلچسب است. تنها مشکل اینجاست که موهای رنگ شده با مواد شیمیایی به طور یقین، دچارآسیب بیشتری هستند.

مواد شیمیایی موجود در رنگ موها، باعث می شوند تا موهایتان ضعیف بشوند. به خصوص افرادی که به طور دائم از مواد رنگ مو و دکلره استفاده می کنند! موهای بسیار شکننده و آسیب پذیرتری دارند. برای حفظ سلامت موها لازم است تا هر 4 تا 6 هفته یک بار، موها را کوتاه کنید. این اندازه برای ثابت ماندن بلندی مو پیشنهاد می شود.

اگر بخواهید موها بلند شود تا 8 هفته هم می توانید زمان کوتاه کردن مو را به تعویق بیندازید. البته در نظر داشته باشید که موهای رنگ و دکلره شده در معرض آسیب هستند و در طی این مدت می توانند دچار شکستگی شوند.

روش های مراقبت از مو

مرکز تخصصی احیا مو سعیده درویش زاده

اگر موهایتان دچار آسیب شده، مجبور نیستید همیشه موها را کوتاه کنید. بسیاری از خانم ها با موهای پودر شده به ما مراجعه می کنند. رنگ مو و مواد دکلره می تواند موها را به شدت تخریب کند. شاید در گذشته تنها راه، کوتاه کردن موهای سوخته و آسیب دیده بود. اما این روزها تکنیک های نوین احیا مو به کمک آمده تا بتوان موها را دوباره بازسازی کرد.

اگر به هر علتی موهایتان آسیب دیده می توانید از تکنیک های جدید برای ترمیم و احیا مو، استفاده کنید. خدماتی نظیر پروتئین تراپی مو، بوتاکس مو، کراتینه کردن مو، پلکس تراپی و اولاپلکس و ویتامینه مو از رایج ترین تکنیک های درمانی هستند. این روش ها برای بازسازی و سلامت موها کارایی فوق العاده ای دارند.

آیا تاکنون از خدمات ترمیم و احیا مو استفاده کرده اید؟ اگر سوالی دارید یا به مشورت نیاز دارید با ما تماس بگیرید. در این مرکز مشاوره های تخصصی، به رایگان ارائه می شود.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed