1. خانه
  2. مقالات
  3. آیا واقعاً شوره دارم یا پوست سرم فقط خشک شده است؟

آیا واقعاً شوره دارم یا پوست سرم فقط خشک شده است؟

آیا واقعاً شوره دارم یا پوست سرم فقط خشک شده است؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. آیا واقعاً شوره دارم یا پوست سرم فقط خشک شده است؟
فرق شوره و پوسته سر
folder_openمقالات

شوره سر یک مشکل شایع در بین همه سنین است. فراوانی شوره در بین آقایان بیشتر دیده می شود ولی خانم های زیادی هم با این شوره ها به مشکل بر خورده اند. شرکت های تولید کننده محصولات بهداشتی و آرایشی، با ساخت شامپوی ضد شوره، درمان را راحت کرده اند. البته بسیاری از افراد حتی با این شامپوها هم، به نتیجه نمی رسند. دلیلش این است که فرق شوره و پوسته سر را نمی دانید. در برخی موارد، این گرده های سفید رنگ، اصلا شوره نیستند و پوسته ریزی های پوست کف سر هستند.

به هر حال هر دو این موارد نیاز به درمان دارند و در صورت بی توجهی می توانند کیفیت موها را نیز تحت تاثیر قرار دهند. با آگاهی نسبت به فرق شوره و پوسته سر می توان، درمان مناسب را انجام داد. اگرچه به نظر می رسد شوره و پوسته هیچ تفاوتی با هم ندارند ولی اینطور نیست.

فرق شوره و پوسته سر چیست؟

اغلب افراد پوسته سر را با شوره اشتباه می گیرند. این باعث می شود که راه های اشتباهی برای از بین بردن شوره یا پوسته، دنبال شود. برای مراقبت بهتر از موها لازم است تا فرق شوره و پوسته سر را بدانید به این ترتیب روند درمان صحیح و اصولی را هم پیدا می کنید. اولین و مهم ترین تفاوت در عامل به وجود آورنده شوره و پوسته است.

اصلی ترین فرق شوره و پوسته سر

شوره سر چیست ؟

فرق شوره و پوست سر در عامل به وجود آورنده آن است. در همین ابتدا باید روشن شود که شوره سر یک بیماری مزمن است. از نظر پزشکی شوره سر، نوعی خفیف از درماتیت سبورئیک در نظر گرفته می شود. این بیماری در دو فرم شیرخواران و بالغین وجود دارد. نوع شیرخواران خود به خود درمان می شود اما در بالغین امکان مزمن شدن بیماری وجود دارد. شوره سر یک مشکل عود کننده است یعنی با یک بار درمان نمی توانید برای همیشه از شوره خلاص شوید همیشه امکان عود مجدد شوره سر وجود دارد.

قرمزی و ناهمواری و پوست چرب در شوره سر دیده می شود. در این بیماری، پوسته های زرد یا سفید از کف سر جدا می شود و روی یقه لباس می ریزد. این صحنه آشنا به قدری شرم آور است که خیلی از افراد را گوشه گیرکرده است. دیدن شوره هایی که روی یقه کت و لباس ریخته، این فکر را تداعی می کند که بهداشت فرد ضعیف است و شاید این ها از کثیفی ایجاد شده باشد.

این تصور درست نیست و هر کسی با هر سطح بهداشت فردی می تواند روزی به شوره سر مبتلا شود. شوره تنها پوست سر و موها را درگیر نمی کند. د هر نقطه ای از بدن که مو روییده باشد، امکان ایجاد شوره سر نیز هست. برای مثال در ابروها، زیر بغل، کشاله ران و … نیز شوره ایجاد می شود.

شوره سر و پوسته ریزی

پوسته سر چیست؟

آیا مدت ها با شوره سر درگیر هستید؟ شاید تعجب کنید که در بسیاری از موارد این مشکل اصلا شوره نیست. علت ایجاد پوسته سر، خشکی بیش از حد پوست کف سر است. فرق شوره و پوسته سر در همین است که این دو اساسا به دلایل متفاوتی ایجاد می شوند. قبل از اینکه درمان شوره سر را شروع کنید باید مطمئن بشوید که آیا مشکل شوره است یا پوست سرتان خشک شده است؟! روند درمان کاملا به جواب این پرسش بستگی دارد.

وقتی پوست سر توانایی حفظ رطوبت را از دست می دهد. پوست سر، خشک می شود. معمولا این مشکل در همه قسمت های بدن دیده می شود. در واقع وقتی پوست صورت، دست و پا و … خشک می شوند، کف سر نیز از این قاعده جدا نیست و دیر یا زود خشک خواهد شد.

در اثر استفاده از محصولات مراقبت از مو، تابش نور خورشید، شستشوی زیاد موها و … پوست سر در معرض خشکی قرار می گیرد. پوست خشک، رطوبت کمی دارد و به صورت تکه ای از کف سر جدا می شود. شاید به نظر برسد این ها همان شوره هستند ولی اصلا اینطور نیست و تنها خشکی بیش از حد پوست، چنین مشکلی را ایجاد کرده است.

درمان شوره سر مزمن

مهم ترین فرق شوره و پوسته سر

دلیل ایجاد شوره سر، به طور کامل روشن نشده ولی نوعی قارچ به نام مالاسزیا از مقصران اصلی این گرفتاری است. به طور ساده جریان از این قرار است که پوست سر حاوی مقدار زیادی غدد چربی است که در جوار فولیکول مو قرار دارد. در حالت عادی غدد چربی ترشح متعادلی دارند. این میزان روغن و چربی برای نرم نگاه داشتن پوست سر و حفظ رطوبت موها الزامی است.

اما در برخی موارد قارچ ها شروع به رشد می کنند و با تحریک پوست، ترشح چربی و روغن طبیعی غدد چربی ساز، بیشتر می شود. چربی اضافی با سلول های مرده پوست به هم می چسبند و به صورت توده ای شکل در می آیند. این توده ها، تکه هایی سفید رنگ هستند.

لازم است بدانید که در پوست سر ما تعداد زیادی قارچ وجود دارد که به هیچ وجه مشکل ایجاد نمی کنند. البته در مواقع به دلایل خاصی، این قارچ ها فعالیت خود را افزایش می دهند.

این در حالی است که پوسته سر هیچ ارتباطی به فعالیت قارچی ندارد و مربوط به کاهش رطوبت در پوست کف سر است. به این ترتیب میزان ترشح چربی و روغن طبیعی در پوست سر بسیار کمتر می شود و غدد چربی قادر به ترشح متعادل نیستند.

علت خارش شدید پوست سر

فرق شوره و پوسته سر در علائم

شوره سر در حالت خفیف همراه با علامت خاصی نیست و شاید در ابتدا حتی متوجه شوره نیز نباشید ولی در موارد شدیدتر، برخی علائم نظیر خارش پوست سر و قرمزی و التهاب کف سر نیز به همراه تکه های سفید و زرد جدا شده از پوست، دیده می شود.

در این بیماری سلول های پوست سریع تر از حالت معمول، تکثیر می شوند. در نتیجه پوسته ها جدا شده و ریزش دارد. در این مرحله خارش های شدید و التهابات پوستی نیز بیشتر می شود. وقتی موهای خود را شانه می زنید مقدار زیادی پوسته به شانه و یقه لباس می ریزد ولی در طول روز نیز این پوسته ریزی ادامه دارد.

فرق شوره و پوسته سر در ایجاد علائم نیز مشخص است. با کمی دقت می توانید متوجه شوید که آیا واقعا با شوره سر درگیر هستید یا خیر. هنگامی که پوست رطوبت کافی را تولید یا حفظ نمی کند، پوست خشک می شود. خشکی بیش از حد پوست باعث ایجاد خارش، سوزش و پوسته ریزی کف سر می شود.

رطوبت پوست سر حتی با شامپو زدن هم از بین می رود. به همین دلیل نحوه مراقبت از مو و محصولاتی برای موها استفاده می کنید، اهمیت زیادی دارد. از دیگر علامت ها می توان به پوسته ریزی در برخی فصول سال اشاره کرد. فرق شوره و پوسته سر این است که خشکی پوست سر در گرما و سرما تغییر می کند. برای مثال اگر حمام آفتاب بگیرید احتمال اینکه چند روز بعد، دچار پوسته های سر بشوید زیاد است.

پوسته ریزی از کف سر

تفاوت اصلی بین شوره سر و خشکی پوست سر

هم خشکی و هم شوره سر می تواند باعث خارش پوست سر شما شود. از طرفی در هر دو مورد پوسته ریزی در پوست سر وجود دارد. بنابر این تشخیص کمی دشوار خواهد بود. تفاوت اصلی بین شوره سر و خشکی پوست سر این است که شوره سر یک مشکل پزشکی است که در اثر افزایش قارچ در سطح پوست سر ایجاد می شود. در حالی که خشکی پوست سر فقط یک مسئله هیدراتاسیون و کمبود رطوبت است.

برای درمان شوره سر از شامپوهای مخصوص که حاوی اسید سالیسیلیک، کتوکونازول، روی پیریتیون یا سلنیوم سولفید هستند استفاده می شود. این مواد به کاهش چربی و قارچ کمک می کنند در نتیجه پوسته شدن پوست سر کمتر می شود. مصرف مکمل های ویتامین D نیز در کاهش شوره سر موثر است.

پوست سر خشک را می توان با مراقبت صحیح بر طرف کرد. موها را کمتر شستشو دهید. با استفاده از اسکراب های خانگی، لایه برداری ملایم پوست سر را انجام دهید. از شامپو و نرم کننده مرطوب کننده و ملایم استفاده کنید. محصولات حاوی الکل را به هیچ وجه روی موها و پوست سر استفاده نکنید.

درمان مشکلات مو

مرکز تخصصی زیبایی مو سعیده درویش زاده

در این مرکز انواع تراپی تخصصی مو انجام می شود. اغلب مشکلات پوست سر و موها با ویتامینه کردن موها برطرف می شود. ویتامینه موی خشک، ویتامینه پوست سر چرب، ویتامینه برای جلوگیری از ریزش مو و …. بهترین انتخاب است.

در صورتی که موها خشک و دهیدراته شده نیاز به درمان های تخصصی با پروتئین و پلکس دارد. ما در این مرکز انواع خدمات نوین احیا مو را ارائه می دهیم. پروتئین تراپی، نانو بوتاکس مو، پلکس تراپی و اولاپلکس ، دتوکس تراپی و …. برخی از خدمات مرکز تخصصی احیا مو به مدیریت سرکار خانم درویش زاده است.

با توجه به وضعیت موجود و جهت حفظ سلامت مراجعه کنندگان، اقدامات پیشگیرانه و احتیاط لازم در سالن اجرا می شود. به همین علت لازم است تا از قبل نسبت به رزرو وقت اقدام کنید تا زمان حضور در آرایشگاه تحت کنترل باشد.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed