1. خانه
  2. مقالات
  3. 8 ماده ای که هرگز نباید در شامپو ضد شوره وجود داشته باشد

8 ماده ای که هرگز نباید در شامپو ضد شوره وجود داشته باشد

8 ماده ای که هرگز نباید در شامپو ضد شوره وجود داشته باشد

  1. خانه
  2. مقالات
  3. 8 ماده ای که هرگز نباید در شامپو ضد شوره وجود داشته باشد
شامپو ضد شوره
folder_openمقالات

برخی مواد در ترکیبات شامپو ضد شوره وجود دارد که به هیچ وجه نباید وجود داشته باشد. منظور چیزهای وحشتناکی مثل چشم وزغ، پای ملخ، دم کروکدیل یا مواردی از این قبیل نیست. به طور قطع هیچ یک از شرکت های تولید کننده محصولات بهداشتی، از ترکیبات این چنینی استفاده نمی کنند. اما بد نیست بدانید که برخی از شامپوهای ضد شوره سر دارای ترکیبات شیمیایی بسیار مضری هستند که اثرات ناخوشایندی روی سلامتی دارد. آیا قبل از خرید محصولات بهداشتی و شامپو ضد شوره، برچسب روی قوطی را می خوانید؟

انواع شامپوهای برطرف کننده شوره سر از محصولاتی هستند که بدون نسخه به فروش می رسند. بسیاری از مواد افزودنی در فرمولاسیون اصلی این مواد می تواند کاملا تا امن و مشکل آفرین باشد. این چیزی است که اغلب خریداران به ان توجه ندارند. خوشبختانه برندهای بسیار خوبی هم در بازار موجود است که دارای ترکیبات بسیار مناسبی هستند. اما مشکل اینجاست که اغلب افراد، اصولا نمی دانند ترکیبات مضر کدام هستند.

در این مطلب نام و اطلاعات کلی 8 ماده اصلی اطلاع رسانی شده است. این مواد نباید در ترکیبات شامپوهای ضد شوره وجود داشته باشند. اگر  این مواد در ترکیبات شامپو شوره سرتان وجود دارد حتما از محصول دیگری استفاده کنید.

ترکیبات شامپو ضد شوره

1-پارابن درشامپو ضد شوره

 پارابن ها ( Parabens ) نوعی مواد شیمیایی مصنوعی هستند که به عنوان نگهدارنده استفاده می شوند. این مواد در ترکیبات شامپوها، نرم کننده ها و بسیاری از محصولات آرایشی دیگر نیز استفاده می شوند. کار اصلی پارابن جلوگیری از رشد میکروب ها در محصولات است و موجب تازه نگه داشتن آن می شود. حتی در برخی از فراورده های غذایی نیز از این مواد استفاده می شود.

تحقیقات نشان دهنده آن است که این مواد به شدت آسیب زا هستند و می توانند در رشد بافت تومورهای سینه نیز دخالت داشته باشند. افرادی که از محصولت مراقبت از مو حاوی پارابن استفاده می کنند نیز در معرض اثرات نامطلوب این ماده قرار دارند. در شامپوهای ضد شوره مو نیز گاهی از این ماده استفاده می شود.

تشخیص پارابن بسیار ساده است زیرا طبق قوانین موجود، ترکیبات محصولات مراقبتی و بهداشتی روی برچسب محصول، درج می شود. رایج ترین انواع پارابن عبارتند از : متیل پارابن ، اتیل پارابن ، پروپیل پارابن و بوتیل پارابن. این مواد نباید در هیچ کدام از محصولات بهداشتی وجود داشته باشند.

مضرات شامپوهای شوره سر

2-سولفات در شامپو شوره سر

سولفات ها( Sulfates) مواد شیمیایی هستند که در بسیاری از شوینده های مایع برای ایجاد کف وجود دارند. رایج ترین سولفات هایی که ممکن است روی برچسب شامپو مشاهده کنید عبارتند از آمونیوم لوریل سولفات ، سدیم لورت سولفات و سدیم لوریل سولفات.

این مواد همه سورفکتانت هستند  به این معنی که به ترکیب دیگر مواد مانند روغن و آب کمک می کند. تجربه شگفت انگیز کف در شامپو، خمیر دندان و سایر محصولات تمیز کننده، به دلیل وجود همین ماده است. سولفات ها یک شوینده ارزان قیمت هستند و باعث افزایش کف در شوینده ها می شوند.  بنابراین بسیاری از تولید کنندگان از این مواد به طور گسترده در محصولات تمیز کننده و شوینده های حمام نیز استفاده می کنند.

سولفات ها مقدار زیادی از روغن طبیعی پوست سر و مو را از بین می برند. به این ترتیب خشکی، سوزش و خارش پوست سر گریبان تان را می گیرد. اگر در شامپو ضد شوره از سولفات استفاده شده باشد، امکان افزایش پوسته های کف سر نیز وجود دارد. در وقع به جای درمان شوره سر، نتیجه عکس می گیرید.

 این مواد پوست سر را به شدت خشک می کنند و در بدترین حالت احتمال آسیب به فولیکول مو و  بروز اگزما در پوست سر نیز وجود دارد. به خصوص افرادی که موهای نازک و ظریف تری دارند، بیشتر در معرض خطرات ناشی از سولفات ها هستند.

افراد مو فرفری نیز با شامپو ضد شوره حاوی سولفات، به شدت موهایشان خشک و شکننده می شوند. آیا باز هم نیاز به توضیح هست؟ به زبان ساده، سولفات ها می توانند ناخواسته شوره سر را بدتر کنند.

راه های رفع شوره سر

3-شامپوهای ضد شوره حاوی فنالات

فتالات(Phthalates) از مواد شیمیایی صنعتی است. این مواد به عنوان تثبیت کننده عطرهای مصنوعی در شامپوها و سایر لوازم آرایشی استفاده می شوند. همچنین گاهی اوقات به عنوان عامل ژل کننده در بسیاری از محصولات آرایشی مایع نیز به کار می روند. فتالات ها در بسیاری از کشورهای پیشرفته ممنوع هستند و  بسیار تحت کنترل قرار دارند.

فنالات به عنوان یکی از عوامل اختلالات غدد درون ریز شناخته می شوند که می تواند به سیستم تولید مثل آسیب برساند. مراقب باشید گاهی این مواد تحت عنوان عطر در برخی محصولات استفاده می شوند و این می تواند اندکی گول زننده باشد.

4- فرمالدئید در شامپو شوره سر

Formaldehyde یک گاز تند، بی رنگ و سمی است. در برخی از شامپوهای ضد شوره مو از فرمالدئید به عنوان نگهدارنده استفاده می شود. حتی برخی دیگر از مواد نگهدارنده نیز در طی زمان، فرمالدئید آزاد می کنند. در شامپوهای ضد شوره ، این مواد شامل Quaternium-15 ، Imidazolidinyl Urea ، Diazolidinyl Urea ، Polyoxymethylene Urea و Sodium Hydroxymethylglycinate و سایر موارد است.

فرمالدئید یک ماده سرطان زا شناخته شده است و می تواند از دو طریق سلامت فرد را در خطر قرار دهد. اول اینکه این ماده از طریق پوست جذب می شود. دوم اینکه بخارات فرمالدئید از طریق هوا و تنفس نیز وارد بدن می شود.

همچنین برخی از افراد  واکنش های آلرژیک به فرمالدئید نشان می دهند که شامل  درماتیت تماسی و سایر انواع تحریک و التهاب پوستی است. این موارد دقیقا همان چیزی است که در شوره سر نیز وجود دارد و می خواهید آن را برطرف کنید. پس هرگز شامپوی ضد شوره حاوی فرمالدئید را استفاده نکنید.

نحوه صحیح شستن موهای خشک

5-شامپو ضد شوره حاوی تریکلوزان

Triclosan یک ترکیب آلی کلر دار با خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی است. از تریکوزان به طور گسترده در محصولات خانگی و پزشکی استفاده می شود. در ترکیب شامپوهای شوره سر از این ماده به عنوان نگهدارنده و ضد باکتری استفاده می شود.

تریکلوزان باعث تحریک پوست سر در برخی افراد می شود. اما مهم تر اینکه این ماده می تواند در سلول های چربی انسان تجمع کند و تداخل در هورمون ها را به وجود آورد.

6- رایحه مصنوعی

هر نوع اسانس و رایحه مصنوعی (Synthetic Fragrance ) در شامپو ضد شوره می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. این مقوله اندکی گول زننده است. به طور کلی هزاران ماده شیمیایی در گروه رایحه و اسانس قرار می گیرند. برخی از شرکت های تولید کننده محصولات آرایشی بهداشتی به لطف برچسب های عجیب، این مورد را پنهان می کنند.

باید در ترکیبات شامپو ضد شوره، به طور دقیق اشاره شود از چه نوع رایحه ای استفاده شده است.  برخی از ترکیبات رایج در رایحه های مصنوعی می توانند باعث ایجاد مشکلات سلامتی از جمله تحریک پوست  و حتی آسیب دستگاه تناسلی شوند. با توجه به عدم امکان رایحه سالم از غیر سالم، بهتر است با دیدن این ویژگی روی برچسب، به سراغ محصول دیگری بروید.

شامپو برای رفع شوره سر

7-قطران زغال سنگ

Coal Tar یا همان قطران زغال سنگ، مایعی غلیظ و سیاه و سفید ناشی از تقطیر زغال سنگ است که حاوی بنزن، نفتالین، فنل، آنیلین و بسیاری از مواد شیمیایی آلی دیگر است. برخی از شامپوهای شوره سر از زغال سنگ به عنوان اصلی ترین ماده فعال، استفاده می کنند. هدف این است که رشد باکتری های فعال در پوست سر کُندتر شود و از ایجاد پوسته در پوست سر جلوگیری بشود.

قطران زغال سنگ به عنوان سرطان زا شناخته شده است ، به این معنی که می تواند در انسان ایجاد سرطان کند و استفاده از آن در محصولات آرایشی در اتحادیه اروپا ممنوع است. این ماده همچنین باعث حساسیت بیشتر پوست در برابر نور خورشید و در نتیجه حساسیت بیشتر در برابر آفتاب سوختگی می شود.

8-سلنیوم سولفید

Selenium Sulfide یکی دیگر از مواد فعال در برخی از شامپوهای شوره سر است. استفاده موضعی از سلنیوم سولفات به عنوان ضد قارچ بسیار رایج است. با این همه به دلیل احتمال سمی بودن، در بسیاری از کشورهای جهان و به خصوص کشورهای عضو اتحادیه اروپا ممنوع اعلام شده است.

برخی تحقیقات حاکی از این است که سلنیوم سولفات با آسیب به کلیه و کبد در ارتباط است. با توجه به سمی بودن این ماده، استفاده طولانی مدت از آن اصلا توصیه نمی شود. بهتر است از انواع شامپو ضد شوره بدون سلنیوم سولفات استفاده کنید.

شستشوی موها در سالن

مرکز تخصصی احیا مو سعیده درویش زاده

با همه تلاشی که می کنید گاهی موها به شدت آسیب می بیند. برای درمان موهای سوخته از دکلره، خشک و دهیدراته و …. تنها راه استفاده از درمان های کابین است. پروتئین تراپی، کراتینه مو، نانو بوتاکس مو، پلکس تراپی، ویتامینه مو و انواع تریتمنت تخصصی می تواند به موهایتان جان تازه ای دهد. اما این نیمی از کار است.

بخش مهم مربوط به نگهداری مو پس از استفاده از درمان های کابین است. با محصولات مراقبت مو می توانید سلامت موها را تضمین کنید. شامپوی بدون سولفات، انواع کاندیشنر و ماسک مو، اسپری مو و سرم مو باید متناسب با جنس و نیاز موهایتان انتخاب شود.

ما در این مرکز انواع تریتمنت های کابین را ارائه می دهیم مواد استفاده شده از ریز مولکول های نانو هستند و به عمق مو نفوذ می کنند. در صورت تمایل می توانید برای تهیه محصولات مراقبت از مو نیز مشاوره بگیرید. کلیه مشاوره ها به رایگان ارائه می شود.

4.1/5 - (8 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed