1. خانه
  2. مقالات
  3. آیا شوره سر می تواند باعث ریزش مو شود؟

آیا شوره سر می تواند باعث ریزش مو شود؟

آیا شوره سر می تواند باعث ریزش مو شود؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. آیا شوره سر می تواند باعث ریزش مو شود؟
علت شوره سر و ریزش مو
folder_openمقالات

شوره سر و ریزش مو می تواند هم زمان ایجاد شود و این خیلی آزار دهنده است. بسیاری از افرادی که دچار شوره سر هستند، پس از مدتی به ریزش مو نیز مبتلا می شوند. این موضوع باعث شده تا تصور شود که ارتباطی بین شوره سر و ریزش مو وجود دارد. در واقع خیلی ها تصور می کنند که علت ریختن موها، شوره های سرشان است در حالیکه واقعیت چیز دیگری است.

شوره سر یک مشکل رایج در بین زنان و مردان است. اگرچه آمار نشان می دهد که بیشتر مردان به شوره سر مبتلا می شوند ولی خانم ها هم از این قضیه در امان نیستند. با نگاه کردن به یقه لباس و شانه ها می توانید پوسته های سفید رنگ را ببینید. این ها تکه هایی از پوست سر است که خود به خود جدا شده و به شوره سر معروف است. کمتر کسی است که تا به حال با این مشکل مواجه نشده باشد. اما سوال اینجاست که آیا ریزش موهایتان هم به دلیل همین شوره ها است یا علت دیگری دارد؟

علت ریزش موی شدید

آیا شوره سر مقصر ریزش موهایم است؟

شوره سر و ریزش مو هر دو نیاز به درمان دارند. نادیده گرفتن این مشکلات هیچ دردی را دوا نمی کند بلکه اوضاع هر روز بدتر خواهد شد. اگر در مراحل ابتدایی به فکر درمان شوره سر باشید، حتی روش های خانگی هم جواب می دهد. در اغلب موارد تنها با عوض کردن شامپو و استفاده از شامپو ضد شوره می توانید شوره سر را در همان روزهای اولیه، به کلی از بین ببرید. مداوای شوره سر مزمن می تواند بسیار مشکل تر از چیزی باشد که تصورش را می کنید.

ریزش مو اما می تواند نشان دهنده یک مشکل جدی تر باشد. در مطالب قبلی در مورد علت ریزش مو در زنان و مردان، بسیار گفته شده است. عوامل زیادی وجود دارند که باعث ریختن موها می شوند. برخی افراد در سنین سالمندی دچار ریزش مو می شوند. شدت ریختن موها بعد از بارداری و یا شیردهی هم افزایش خواهد داشت. به طور کلی برخی بیماری ها و داروهای شیمیایی، تغییرات هورمونی، استرس های شغلی و خانوادگی و …. همگی در ریختن موها دخالت دارند.

با همه اینها شوره سر و ریزش مو هیچ ارتباطی ندارند. به بیان ساده تر می توان گفت که مقصر ریختن موهای شما قطعا این شوره های سفید رنگ نیست. حداقل تا این زمان که علم پزشکی به نتیجه ای نرسیده است. اصولا شایعات و باورهای اشتباه زیادی در مورد شوره های سفید سر وجود دارد. برای مثال خیلی ها فکر می کنند این شوره ها به دلیل عدم رعایت نظافت است! در واقع این موضوع هم صحت ندارد.

ارتباط شوره سر و ریزش مو

علت شوره سر و ریزش مو

پوسته ریزی پوست کف سر را شوره گویند. این پوسته ها به طور مستقیم نمی توانند ریزش مو را ایجاد و یا تشدید کنند. البته در صورتی که شوره سر همراه با خشکی و خارش شدید پوست سر باشد، احتمال ریزش مو وجود دارد. به این صورت که در خارش شدید، امکان زخم شدن پوست سر در اثر خاراندن هست. زخم های پوستی فولیکول مو را در معرض آسیب قرار می دهند در نتیجه موها شروع به ریختن می کند. پس خود شوره عاملی برای ریزش مو نیست اما خارش یا زخم سر می تواند این مورد را به همراه داشته باشد.

شوره سر در اثر فعالیت بیش از حد نوعی مخمر روی پوست سر، به وجود می آید. این مخمر به خودی خود، مشکلی ایجاد نمی کند و در پوست سر تقریبا همه زنان و مردان هم وجود دارد. مشکل وقتی است که یک نوع عفونت قارچی با این مخمر دست به دست هم بدهند و رشد مخمر هم زیادتر از حد عادی شود. در واقع هر عاملی که به نوعی باعث آسیب به پوست سر بشود و روی سلامت پوست تاثیر بگذارد می تواند رشد موها را کُند یا حتی متوقف کند. در ادامه به برخی از این موارد پرداخته شده است.

درمان شوره سر و ریزش مو

درمان شوره سر و ریزش مو

تا اینجا دانستیم که شوره سر به هیچوجه مقصر ریزش موها نیست. اما برخی عوامل با تخریب پوست سر روی رشد موها تاثیر دارند. همزمانی شوره سر و ریزش مو نیز به دلیل همین موضوع است. در واقع همه افرادی که دچار شوره می شوند موهایشان نمی ریزد. بهتر است منتظر نباشید تا موها شروع به ریختن کند برای جلوگیری از ریزش مو در اثر شوره سر، باید همین حالا اقدام کنید.

هر عاملی که منجر به خارش پوست سر شود باید شناسایی و درمان شود. گاهی حتی روش شستشوی موها می تواند در ایجاد شوره های سر نقش داشته باشد و پیامد آن خارش و زخم سر ایجاد شود. شامپوها هم می توانند روی پوست سر تاثیر بگذارند شاید با تعویض شامپو مشکل برطرف شود.  مورد با پزشک متخصص تماس بگیرید تا علت شوره سر مشخص شود. برخی از موارد مهم که در ایجاد شوره سر دخالت دارند، این ها هستند:

  • مالاسزیا: نوعی قارچ که موجب تحریک پوست سر شده و باعث رشد و تولید سلول های پوست سر می شود.
  • پوست خشک: این نوع شوره با قرمزی و التهاب و زخم پوست سر همراه نیست.
  • درماتیت سبورئیک : پوسته های سفید یا زرد نشان دهنده بارز بیماری است. در این مورد بثورات قرمز در پوست سر دیده می شود.
  • درماتیت تماسی: مشکلات پوستی نظیر قرمزی در اثر استفاده از شامپو و رنگ مو و …. ایجاد شده است.

جلوگیری از شوره و ریزش مو

چگونه شوره سر را درمان کنیم؟

تشخیص شوره سر با پزشک است و در صورت نیاز از روش های درمانی خاص استفاده می شود. برخی شامپوها هم تولید شده اند که جنبه دارویی دارند و مختص شوره سر هستند. در ترکیبات این شامپوها اغلب از اسید سالیسیلیک، کتوکونازول، پیریتیون روی و یا سولفید سلنیوم نیز استفاده شده است. در موارد خفیف بعد از 4-5 هفته استفاده از شوره سر، مشکل به کلی برطرف می شود. برای جلوگیری از بروز دوباره، شوره سر می توانید این کارها را انجام دهید:

-هیدراته کردن پوست سر

در حین استفاده از شامپوهای دارویی ضد شوره، متوجه خشکی پوست سر و موها می شوید. این مورد طبیعی است ولی برای پیشگیری بهتر است رطوبت مو را افزایش دهید. ماساژ روغن نارگیل روی پوست سر بسیار ضروری است. روغن نارگیل علاوه بر خواص مرطوب کنندگی دارای خواص ضد قارچی هم بوده و می تواند از بروز شوره سر و ریزش مو پس از آن، جلوگیری کند.

-عدم استفاده از مواد تحریک کننده مو

برخی از مواد آرایشی- بهداشتی موجب تحریک پوست سر شده و شوره سر و ریزش مو را افزایش می دهند. مکانیسم عملکرد این مواد طوری است که منجر به درماتیت تماسی می شود. در فرمولاسیون بسیاری از مواد نگهدارنده و خوشبو کننده نیز، مواد تحریک کننده وجود دارد. برای مثال مواد دکلره و بیرنگ کننده های مو از این قبیل هستند که به شدت موجب تحریک مو و پوست سر می شوند. اغلب افراد نسبت به این مواد واکنش نشان می دهند.

حتی امکان دارد در دفعات قبلی هیچ مشکلی با رنگ مو و مواد دکلره نداشته باشید اما به یکباره این مشکل ایجاد شود. در مورد مواد شوینده، نرم کننده ها، عطر و رایحه ها نیز همیشه امکان بروز واکنش حساسیت زا هست.

راه های درمان خارش سر

-جلوگیری از شوره سر و ریزش مو با مدیریت استرس

بدون تردید استرس نمی تواند به طور مستقیم شوره سر ایجاد کند یا اینکه ریزش مو را افزایش دهد! جریان از این قرار است که استرس شدید و طولانی مدت موجب ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شود. وقتی سیستم ایمنی ضعیف شد، بدن مستعد ابتلا به انواع و اقسام بیماری ها است. برای مثال قارچ مالاسزیا در پوست سر افراد تحت استرس، فعالیت بیشتری دارد.

برای کنترل استرس، از ورزش یوگا کمک بگیرید. مدیتیشن هم می تواند در آرامش تاثیر خوبی داشته باشد. گاهی برای قدم زدن به بیرون از منزل بروید و از تابش اشعه آفتاب لذت ببرید. این روزها استرس بیش از بیماری های پوست و مو، باعث ریزش مو در جوانان است.

روش صحیح شستن موها

مرکز تخصصی احیا مو سعیده درویش زاده

آیا می خواهید در همه حال و هر زمانی، موهایی مرتب و آراسته داشته باشید؟ بعد از ابداع روش های کراتینه و احیا خیلی از خانم ها، برای همیشه از شر موهای وز و فر و موج دار خلاص شدند. خبر خوب اینکه هم اکنون جدیدترین شیوه های ترمیم و احیا موهای آسیب دیده به روش غیر تهاجمی در داخل کشور انجام می شود.

در کلینیک سرکار خانم سعیده درویش زاده، موهای شما به طور کامل سلامت خود را به دست می آورد. در اینجا جمعی از بهترین آرایشگرهای حرفه ای و متخصص احیا مو فعالیت دارند. مواد استفاده شده دارای فرمولاسیون اختصاصی و حاوی نانو ذرات است. ذرات نانو بسیار کوچک تر هستند و به سادگی از لایه کوتیکول مو عبور کرده و به صورت عمقی موها را ترمیم می کنند.

در اینجا علم و تکنولوژی دست به دست هم داده اند تا ساختار آسیب دیده مو، به طور طبیعی اصلاح شود. نانو کراتینه مو، نانو پروتئین تراپی، پلکس درمانی، بوتاکس مو و انواع ویتامینه برای جلوگیری از ریزش مو، بخشی از خدمات سالن درویش زاده است. اگر تاکنون از این خدمات استفاده نکرده اید می توانید از مشاوره های تخصصی و رایگان مرکز استفاده کنید. به این ترتیب همه ابهامات و تردیدها برطرف می شود.

رضایت صد در صدی مراجعه کنندگان قبلی، صحت ادعای ماست. همین حالا برای تعیین وقت مشاوره رایگان، تماس بگیرید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed