1. خانه
 2. مقالات
 3. تفاوت لیزر با الکترولیز برای حذف موهای زائد

تفاوت لیزر با الکترولیز برای حذف موهای زائد

تفاوت لیزر با الکترولیز برای حذف موهای زائد

 1. خانه
 2. مقالات
 3. تفاوت لیزر با الکترولیز برای حذف موهای زائد
الکترولیز برای حذف موهای زائد
folder_openمقالات

این روزها برای از بین بردن موهای زائد صورت و بدن می توان از روشهای مختلفی استفاده کرد. الکترولیز، یکی از روشهای موثر برای از بین بردن موهای زائد بدن است که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید شده است. در این نوشته می خواهیم درباره حذف موهای زائد با الکترولیز و تفاوت آن با لیزر برای شما صحبت کنیم و از شما دعوت می کنیم تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

الکترولیز چیست؟

الکترولیز، روشی موثر برای حذف موهای زائد صورت و بدن است که از آن از سوزنهای بسیار ظریف استفاده می شود. سوزنهای مورداستفاده در دستگاه الکترولیز حتی از تارهای مو هم ظریف تر و نازک تر هستند. متخصص پوست و زیبایی، این سوزنها را وارد دهانه فولیکول مو می کند و با این کار، جریان الکتریکی بین دستگاه الکترولیز و فولیکول های مو برقرار می شود. رسیدن جریان الکتریکی به فولیکول مو باعث شوک به سلولهای رشد مو می شود و سلولهای رشد مو را از بین می برد. در نتیجه فولیکول مو آسیب می بیند و رشد موها قطع می شود. با الکترولیز، دیگر شاهد رویش مو در ناحیه دست و پا نخواهید بود.

الکترولیز

مزایای الکترولیز چیست؟

 • یکی از مهمترین مزایای الکترولیز این است که در مقایسه با دیگر روشهای حذف موهای زائد، بهترین نتیجه را دارد و کاملا موهای زائد را از بین می برد.
 • الکترولیز یکی از بهترین روشهای جایگزین برای لیزر است و افرادی که نتوانند لیزر درمانی کنند، می توانند از الکترولیز برای حذف موهای زائد استفاده کنند.
 • هزینه انجام الکترولیز از دیگر روشهای حذف موهای زائد منطقی تر است.
 • الکترولیز از بهترین روشها برای از بین بردن موهای زائد صورت است و تاثیر زیادی در زیبایی صورت و بدن دارد.
 • اگر روش الکترولیز به درستی انجام شود، نتیجه دائمی در حذف موهای زائد دارد.
 • روش الکترولیز را می توان برای انواع پوست ها انجام داد و برای این کار محدودیتی وجود ندارد؛ حتی می توان موهای زائد زیر ابرو را با این روش از بین برد و ابروهایی تمیز داشت.

معایب الکترولیز چیست؟

از جمله معایب الکترولیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای مشاهده نتیجه از الکترولیز، باید تمام جلسات را پشت سر هم و به صورت مرتب بگذرانید تا روند درمان با الکترولیز کامل شود. حدود 15 تا 30 جلسه الکترولیز برای از بین بردن کامل موهای زائد لازم است. این موضوع ممکن است برای تمام افراد خوشایند نباشد!
 • در جلسات الکترولیز، از بین بردن موهای زائد خم و بدشکل بسیار سخت و حتی غیرممکن است. اگر قبلا اپیلاسیون را انجام داده باشید یا از وسایلی مانند اپیلیدی استفاده کرده باشید، فولیکولهای موی شما فر و خم می شوند و به داخل پوست می روند و این موضوع حذف موهای زائد با سوزن الکترولیز را بسیار سخت می کند.

برای حذف موهای زائد کدام قسمتهای بدن می توان الکترولیز را انجام داد؟

شما می توانید برای حذف موهای زائد بسیاری از قسمتهای بدن از روش الکترولیز کمک بگیرید. از جمله مناطق مناسب برای الکترولیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ران و ساق پا و انگشتان پا
 • کمر، سینه و شکم
 • زیر بغل
 • خط بیکینی
 • بالای لب، پایین چانه و اطراف ابرو
 • دستها

حذف موهای زائد با الکترولیز

مراحل انجام الکترولیز در کلینیک زیبایی

وقتی برای از بین بردن موهای زائد خود، روش الکترولیز را انتخاب می کنید، ابتدا کرم بی حسی به دست و پاهای شما مالیده می شود تا پوست بدن شما بی حس شود. بعد از مالیدن کرم بی حسی باید به مدت 15 تا 20 دقیقه صبر کرد تا کرم بی حسی تاثیرش را بگذارد.

بعد از بی حس شدن پوست دست و پا، پزشک متخصص زیبایی کارش را شروع می کند و سوزن یا پروب را در دست می گیرد. حالا این سوزن بسیار ظریف از طریق سوراخ پوست وارد فولیکول مو می شود. سپس از طریق سوزن، جریان الکتریکی بین دستگاه و سلولهای پوست برقرار می شود که این جریان الکتریکی به فولیکول مو آسیب می رساند و آن را از بین می برد. در نهایت این موها سست شده اند و خیلی راحت و به کمک موچین از ریشه کنده می شود. با تخریب فولیکول های مو، دیگر شاهد رویش مجدد موها نخواهید بود و برای همیشه از شر موهای زائد خلاص می شوید. اگر می خواهید شاهد قطع دائمی رویش موهای صورت و بدن باشید، باید حتما جلسات الکترولیز را تمام کنید. هر جلسه الکترولیز بین 30 دقیقه تا 2 ساعت طول می کشد و مدت زمان جلسه الکترولیز به ناحیه مورد درمان بستگی دارد؛ زیرا الکترولیز بعضی قسمتهای بدن مانند پا، بیشتر از دست و کمر زمان می برند.

 چرا برای مشاهده نتایج الکترولیز باید چند جلسه آن را انجام داد؟

رویش موهای بدن سه مرحله رشد، استراحت و ریزش دارد. همه موهای بدن، با یک سرعت رشد نمی کنند و در یک مرحله نیستند؛ به همین دلیل است که برای از بین بردن تمام موها، باید چندین جلسه الکترولیز را انجام داد تا بتوان تمام موهای زائد را سوزاند و وارد فاز ریزش کرد.

این موارد، از مزایای الکترولیز هستند که این روش را به یکی از بهترین گزینه ها برای از بین بردن موهای زائد تبدیل کرده است. البته این نکته را هم باید بگوییم که الکترولیز نیز معایب خاص خودش را دارد.

خطرات و عوارض احتمالی الکترولیز

همانطور که گفتیم الکترولیز از مطمئن ترین و کم خطرترین روشها برای حدف موهای زائد است؛ البته به شرطی که این روش را در کلینیکی معتبر و دارای مجوز بهداشت انجام دهید. قرمزی و التهاب پوست از جمله عوارض جانبی الکترولیز است که سریع حل می شود. اگر مرکز معتبری را برای الکترولیز انتخاب کرده باشید، اصلا نگران عوارضی مانند قرمز شدن پوست یا ایجاد لکه های قهوه ای روی پوست خود نباشید؛ زیرا بعد از چند روز کمرنگ و محو می شوند.

در صورتی که الکترولیز را در مرکزی نامعتبر انجام دهید، ممکن است این مرکز از سوزنهای غیراستریل برای الکترولیز استفاده می کند که آلودگی را وارد پوست شما می کند و احتمال عفونت پوست و ایجاد زخم را افزایش می دهد و به همین دلیل اصلا توصیه نمی شود!

تفاوت لیزر و الکترولیز

تفاوت لیزر و الکترولیز

هم لیزر و هم الکترولیز از جمله روشهای محبوب برای از بین بردن موهای زائد هستند؛ اما این دو روش با هم تفاوت های اساسی و مهمی دارند. از جمله مهمترین تفاوتهای لیزر و الکترولیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.  در روش حذف موهای زائد با لیزر، از اشعه های لیزر برای غیر فعال کردن فولیکول های مو استفاده می شود؛ اما در الکترولیز، سوزن های ریز تا فولیکول های مو هدایت می شوند تا جریان الکتریکی را به فولیکولهای مو برساند.

2. اگر بخواهیم نتایج لیزر و الکترولیز را با هم مقایسه کنیم، می توانیم بگوییم که نتایج لیزر کوتاه مدت تر است؛ در حالی که نتایج الکترولیز دائمی تر است.

3. حذف موهای زائد با لیزر باعث غیرفعال شدن روند رشد مو می شود؛ اما الکترولیز به صورت کامل موها را از بین می برد.

4. در الکترولیز از هیچ ماده شیمیایی خاصی استفاده نمی شود؛ در حالی که در لیزر درمانی از مواد شیمیایی برای انجام مراحل کار استفاده می شود.

5. در مقایسه این دو روش باید بگوییم که لیزر درمانی به جلسات کمتری نیاز دارد؛ در حالی که برای نتیجه گرفتن از الکترولیز باید جلسات بیشتری را پشت سر بگذارید.

6. روش الکترولیز، توسط سازمان غذا و داروی آمریکا یعنی FDA تایید شده است؛ اما لیزر درمانی تا به حال توسط هیچ سازمانی تاییدیه نگرفته است.

7. در مراحل حذف موهای زائد با الکترولیز، به صورت همزمان نمی توان مناطق بزرگی از پوست را پوشش داد؛ در حالی که در حذف موهای زائد با لیزر می توان به صورت همزمان موهای زائد بخش بزرگی از پوست را لیزر کرد و از بین برد.

8. از نظر خطرات و عوارض جانبی هم می توان گفت که عوارض جانبی الکترولیز از عوارض و خطرات لیزر کمتر است.

مزایا و معایب الکترولیز

برای حذف موهای زائد، الکترولیز بهتر است یا لیزر؟

هم لیزر و هم الکترولیز برای حذف موهای زائد مناسب هستند؛ اما الکترولیز موهای زائد را برای همیشه از بین می برد و عوارض جانبی کمتری هم دارد. به همین دلیل است که بسیاری از افراد، الکترولیز را برای حذف موهای زائد خود انتخاب می کنند.

آیا حذف موهای زائد با الکترولیز درد دارد؟

یکی از موضوعاتی که بسیاری از افراد را نگران می کند این است که آیا حذف موهای زائد با الکترولیز درد دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در جلسات الکترولیز، تنها مقداری احساس سوزش و گزگز می کنید که خیلی زود برایتان عادی می شود. با این حال میزان حساسیت و نوع پوست افراد با هم فرق دارد و بعضی ها موقع الکترولیز از سوزش پوستشان گلایه می کنند و بعضی ها نیز به راحتی ریلکس می کنند و هیچ درد خاصی را احساس نمی کنند.

نکات مهم قبل از انجام الکترولیز

 • قبل از رفتن به کلینیک زیبایی، کمی ریلکس کنید و استرس را از خود دور کنید.
 • بهتر است از دو روز قبل از الکترولیز، دیگر در معرض تابش نور شدید و مستقیم خورشید قرار نگیرید.
 • از دو روز قبل از جلسه الکترولیز آب زیاد بنوشید؛ زیرا نوشیدن آب زیاد به بهبود سریعتر سلولهای پوست کمک می کند.
 • خوردن شکلات، شیرینی، کافئین و نوشابه های انرژی زا در روز الکترولیز اصلا توصیه نمی شود.
 • روز قبل از الکترولیز، به حمام بروید و پوست صورت و بدنتان را خوب تمیز کنید. هیچ گونه مواد آرایشی، کرم پودر و مرطوب کننده ای روی پوست خود نزنید.
 • از یک هفته قبل از جلسه الکترولیز، موهای خود را وکس و شیو نکنید تا کمی بلند باشند و بتوان با دستگاه الکترولیز آنها را سوزاند.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: 12 روش درست کردن کرم مرطوب کننده خانگی با مواد طبیعی و ارزان

نکات مهم بعد از انجام الکترولیز

بعد از انجام الکترولیز بهتر است تا 24 ساعت بیشتر مراقب خودتان باشید و از انجام دادن کارهایی که فولیکولهای مو را تحریک می کند خودداری کنید. ورزش کردن، قرار گرفتن زیر نور آفتاب، آرایش کردن، برنزه کردن و… بعد از جلسه الکترولیز توصیه نمی شود.

در این نوشته با روش حذف موهای زائد با الکترولیز و مزایا و معایب این روش آشنا شدید. از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید از شما متشکریم و امیدواریم مطالب این نوشته برای شما کاربردی و مفید باشد. 

اگر به دنبال زیبایی و سلامتی بیشتر پوست و موهای خود هستید، می توانید با مشاوران متخصص ما صحبت کنید و بعد از جلسه مشاوره، بهترین راهکارها را برای زیبایی و جذابیت پوست و موی خود انجام دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed