1. خانه
  2. مقالات
  3. علت وز شدن مو چیست و چطور درمان می شود؟

علت وز شدن مو چیست و چطور درمان می شود؟

علت وز شدن مو چیست و چطور درمان می شود؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. علت وز شدن مو چیست و چطور درمان می شود؟
درمان وز شدن مو
folder_openمقالات

پف و وز مو تجربه ای آشنا برای همه افراد است. به هر حال یک روزی در دوره ای زندگی تان با صحنه وز شدن موها مواجه شده اید. حالا تصور کنید در روزی که کار اداری یا قرار ملاقات مهمی دارید، موها سر ناسازگاری بگذارند. در این صورت هر کاری که انجام می دهید باعث بیشتر شدن پف و وز مو می شود. بهتر ست قبل از اینکه چنین روزی را تجربه کنید برای درمان وز مو به طور اساسی اقدام کنید. به عنوان اولین قدم هم باید علت وز شدن مو مشخص شود. تارهای مو بدون دلیل وز نمی شوند.

وقتی تارهای مو از بقیه گروه جدا می شوند و بیرون می زنند به اصطلاح می گوییم موها وز شده است. معمولا موهای وز کوتاه تر و خشک تر از بقیه تارهای مو هستند و با بقیه موها هماهنگی ندارند. حتی با شانه زدن هم نمی توانید این وزها را کنترل کنید. خبر بد اینکه وز مو پدیده ای همه گیر است و حتی می تواند قسمت های سالم مو را هم پف و وزدار کند. به هیچوجه نمی توانید با بستن مو این وزها را کنترل کنید. به نظر می رسد پف و وز مو اصلا میلی به صاف شدن ندارد.

درمان پف و وز مو

علت وز شدن مو چیست؟ چرا موها وز می شود؟

 دلایل زیادی وجود دارد که می تواند باعث، وز مو شود. نحوه درمان وز مو از روی این دلایل مشخص می شود. این پدیده بسیار رایج است اما همه افرادی که موهای وز دارند، به یک دلیل دچار وز مو نشده اند. تا زمانی که ندانید چرا موها ب این شکل و شمایل در آمده اند، چگونه می خواهید آن ها را صاف و مرتب کنید. موهای فر، مستعد پف و وز هستند اما گاهی حتی موهای صاف هم به این مشکل مبتلا می شوند. از شامپوی نامناسب گرفته تا همین اتوی مویی که در دست دارید، می توانید این بلا را سر موهایتان بیاورد. در ادامه به برخی از مهم ترین موارد کی پردازیم:

-رطوبت هوا مقصر اصلی است

رطوبت با جذب هیدروژن ، روی ظاهر مو نیز تاثیر می گذارد. وقتی مولکول های هیدروژن در هوا با پروتئین و مولکول های آب در مو، ترکیب می شوند، نتیجه فاجعه بار است. درمان وز مو در این مورد ساده نیست. در برخی مناطق، هوا شرجی و مرطوب است و میزان رطوبت در هوا بالاتر می رود. اگر دقت کرده باشید همیشه در سفر به شمال، موها حالت پف و وز می گیرد. این به خاطر تغییرات هوا و محیط شرجی است.

پیشگیری از وز شدن مو

– موها خیلی خشک و دهیدراته است

وقتی موها بیش از حد خشک باشد، رطوبت را به شدت جذب می کند. در نظر داشته باشید که حتی در هوایی که تنفس می کنید هم رطوبت وجود دارد. موهای خشک و دهیدراته در مجاورت هوا، رطوبت را جذب می کنند و وز می کنند. دلایل زیادی برای خشک شدن موها وجود دارد از جمله رنگ و دکلره کردن مو که خیلی هم رایج است.

اینکه موها را رنگ می کنید هیچ اشکالی ندارد به هر حال تنوع طلبی در ذات انسان است. اما فراموش نکنید با ماسک موی خانگی، جلوی خشکی مو را بگیرید. موهای دکلره شده در برابر کلر استخر نیز واکنش شدیدتری نشان می دهند که خشکی بیش از حد مو، نمونه ای از آن است.

آسیب های مو باعث پف و وز مو هستند

به طور طبیعی موهای خشک به دنبال جذب رطوبت هستند. این خود عاملی در ایجاد وز مو است که به راحتی قابل پیشگیری است. خشکی مو نوعی آسیب به حساب می آید در حالت عادی تارهای مو تا به این حد خشک نیستند. این مو در معرض شکنندگی، کات شدن و موخوره است و وز کردن مو تازه شروع کار است.

یکی از مهم ترین در خشک شدن موها، استفاده مکرر و مداوم از وسایل حرارتی حالت دهنده مو است. قبل از استفاده از اتوی مو و سشوار حتما از محافظ حرارتی مو استفاده کنید تا موها آسیب نبیند.

علت برق مو چیست؟

چگونه موهای وز را کنترل کنیم؟

وقتی علت وز شدن موها را پیدا کردید راحت تر می توانید راهی برای جلوگیری از این وضعیت پیدا کنید. ساده ترین درمان وز مو این است که موقع شستشو با موهای خود مهربان باشید. همه مواد شیمیایی قوی موجب آسیب به موها می شوند حتی شامپوها. بهترین راهکار برای کنترل وز مو، استفاده از شامپوی بدون سولفات است. از شامپوهایی استفاده کنید که به اصطلاح سولفات فری هستند.

محصولاتی که در ترکیبات خود دارای موادی مثل گلیسیرین باشند، در جلوگیری از خشک شدن موها عالی عمل می کنند. گلیسیرین به ساختار مو نفوذ می کند و رطوبت لازم را به مغر مو می رساند. در این صورت ساقه مو از حالت خشکی در می آید و در مجاورت هوا، دچار وز نمی شود.

برای کنترل موی وز حتما از یک نرم کننده استفاده کنید. خیلی ها تصور می کنند نرم کننده مو یک فانتزی اضافی است و لزومی ندارد حتما استفاده شود. در واقع نرم کننده ها از موادی تشکیل شده اند که مانع خروج رطوبت مو می شوند. بنابراین ساقه مو حالت نرم و لطیف تری پیدا می کند. به خصوص وقتی به علت استفاده از رنگ مو و … موهایی به شدت خشک و آسیب دیده دارید، حتما یک مرطوب کننده با کیفیت تر انتخاب کنید.

راه های درمان وز مو

روغن نارگیل برای درمان وز مو عالی است

در مورد روغن نارگیل اصل صحبت می کنیم. روغن هایی که به صورت پرس سرد و بدون افزودن مواد شیمیایی، به دست آمده اند درمان وز مو هستند. روغن نارگیل خشکی مو را از بین می برد و موجب حفظ رطوبت طبیعی موی سر می شود. اگر به طور مداوم از روغن نارگیل استفاده می کنید نگرانی بابت پف و وز مو نداشته باشید. همین درمان به تنهایی موجب کنترل موهای آسیب دیدن تان است.

روغن نارگیل می تواند به عنوان محافظ مو قبل از سشوار هم باشد ولی عزیزان تا حد ممکن از سشوار کمتر استفاده کنید. گرمای زیاد کوتیکول مو را بلند می کند. کوتیکول به حالت فلس مانند دورتادور ساقه مو را پوشش داده است ولی این لایه ها از هم باز شده و بلند می شوند نتیجه پف و وز مو است.

موهای فر بیشتر وز می شوند یا موهای صاف؟

موهای فرفری بیشتر پف و وز دارند اما این به دلیل حالت فر مو نیست. اصولا اینکه پیچ و تاب مو چگونه باشد روی وزها تاثیری ندارد. نکته مهم خشک بودن ساقه مو است. بنابراین شاید بهتر باشد سوال کنید موهای خشک بیشتر وز می شوند یا موهای چرب؟

جواب این سوال کاملا مشخص است قطعا موهای خشک در معرض وز شدن قرار دارند. حالا اینکه چرا موهای فر، بیشتر وز می شوند نیز مشخص شد. موهای فرفری مستعد خشکی هستند. در پوست سر تعداد زیادی غدد چربی ساز وجود دارد. این غدد چربی مورد نیاز مو و پوست سر را تامین می کنند. از این غدد، نوعی چربی ترشح می شود و پس از خروج از پوست سر، چربی روی موها می نشیند. هر چقدر موها صاف تر باشد، چربی راحت تر روی مو پخش می شود.

با هر بار شانه زدن مقداری از روغن و چربی طبیعی پوست سر روی موها حرکت می کند. فرهای مو مانعی سر راه چربی طبیعی مو هستند. بنابراین امکان خشک شدن موی فر خیلی بیشتر است.

احیا موهای خشک و دهیدراته

بهترین محصول برای درمان وز مو کدام است؟

علت وز مو در همه افراد یکسان نیست. شاید خانمی به دلیل اینکه موها را دائم رنگ و دکلره می کند با این مشکل روبرو باشد. اما خانمی دیگر با موهای رنگ نشده، مدام در زیر نور آفتاب قرار بگیرد یا اینکه بدون کلاه مخصوص در استخر شنا کند. برخی از افراد نیز به طور ژنتیکی موهای خشک تری دارند. این افراد باید بیشتر مراقب موهای خود باشد. خشکی بیش از حد باعث خورد شدن تارهای مو شده و مو از میانه، کات می شود.

به همان اندازه که دلیل برای وز شدن موها وجود دارد، تعداد محصولات هم متفاوت هستند. گاهی حتی یک ماسک مو می تواند بهترین نتیجه را برای از بین بردن وز مو داشته باشد. گاهی هم درمان های تخصصی تری نیاز است. به طور کلی لازم است تا موها را کمتر شستشو دهید. آب داغ هم برای موها سم است.

سشوار و اتوی مو را کنار بگذارید و انتهای ساقه مو را همیشه با روغن طبیعی چرب کنید. هفته ای یک بار، ماسک مو الزامی است. در نهایت محصولات آرایشی بهداشتی فاقد الکل، سولفات و نیترات را در لیست خریدتان قرار دهید.

بهترین محصولات برای درمان وز مو

سالن تخصصی مو و احیا مو سعیده درویش زاده

یکی از پر طرفدارترین خدمات سالن، معرفی محصولات مناسب مو است. اگر موهای شما دچار پف و وز شده و ظاهر زیبایی ندارد، حتما به کمک نیاز دارید. مشاورین سالن با تجربه ای که دارند می توانند بهترین محصولات را متناسب با نیاز موهای شما معرفی کنند. برای تهیه محصول هم کار ساده است. علاوه بر معرفی برند و محصول اختصاصی برای موهایتان، امکان خرید محصول از خود مجموعه نیز فراهم شده است.

توصیه می شود ابتدا با استفاده از خدمات احیا مو مرکز، سلامت موها باز گردانده شود. سپس برای حفظ کیفیت مو لازم است تا مراقبت های لازم انجام شود. محصولات از بین برنده خشکی و وز مو برای استفاده در منزل ضروری هستند. در این سالن بهترین برندهای داخلی و خارجی گردآوری شده تا موهای شما همیشه در سلامت کامل باشند.

پ ن: همه مشاوره های تخصصی مو و خرید محصولات مو کاملا رایگان انجام می شود.

4.6/5 - (5 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed