1. خانه
  2. مقالات
  3. شامپوی خشک برای چه موهایی مناسب است؟

شامپوی خشک برای چه موهایی مناسب است؟

شامپوی خشک برای چه موهایی مناسب است؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. شامپوی خشک برای چه موهایی مناسب است؟
خرید شامپو خشک
folder_openمقالات

آیا تاکنون از شامپوی خشک مو برای شستن موها استفاده کرده اید؟ این محصول به نسبت شامپوهای رایج، جدیدتر به حساب می آید. در زمان مادرها و مادر بزرگ ها استفاده از این نوع شامپوها اصلا رایج نبود.در روزگار قدیم، تنها را برای تمیز کردن مو و رفع چربی پوست سر، شستشو با صابون و شامپو . … بود و بس. این روزها محصولات متنوع تری به بازار آمده که طرز استفاده متفاوت تری هم دارند. وقتی موها چرب است و وقت حمام کردن ندارید می توانید با خرید یکی از این شامپوهای خشک، به راحتی موها را تمیز کنید. این ترفندی کار راه انداز است و تا حدود زیادی مشکل را برطرف می کند.

شامپوی خشک مو معمولا به صورت اسپری یا پودری تولید می شود و شبیه به شامپوهایی که استفاده روزانه دارند، نیست. سوالات زیادی در مورد طرز استفاده و یا مزایا و مضرات این نوع شامپوها پرسیده می شود. هنوز خیلی ها در استفاده از این شامپوها تردید دارند و شامپوهای معمولی را به این نوع محصولات ترجیح می دهند. به نظر شما شامپوی خشک می تواند جای شامپوهای رایج را بگیرد؟

طرز استفاده از شامپوی خشک

 

شامپوی خشک مو بهتر است یا شامپوی معمولی؟

بحث سر بهتر یا بدتر بودن نیست بلکه موضع اینجاست که هر کدام از این محصولات کاربرد خاص خود را دارند. انواع و اقسام شامپو تولید شده که از نظر قیمت، رنگ و عطر و بو با هم تفاوت دارند. صرف نظر از این موارد، ترکیبات به کار رفته در شامپوها نیز متفاوت است. صنعت تولید مواد شوینده و شامپو پیشرفت های زیادی داشته باشد. در حال حاضر انواع شامپو به صورت تخصصی و برای کاربرد ویژه ای تولید می شود. شامپو برای موهای خشک، چرب، جلوگیری از ریزش مو، شامپو تقویتی مو، پاک کننده های عمیق، شامپو ضد شوره و …. استفاده عمومی ندارند. این محصولات برای افرادی که درگیر چنین مشکلاتی هستند تولید شده ست.

در این میان شامپوی خشک مو نیز در انواع متفاوتی تولید می شود که هر کدام برای منظور خاصی به کار می روند. این محصولات برای شستشوی مو به کار می روند اما برخلاف شامپوهای رایج، نیازی به آبکشی ندارند. در واقع فرمولاسیون این شامپوها طوری است که بدون آب، قادر به از بین بردن چربی و آلودگی های موی سر است.

حذف چربی و آلودگی های مو

شامپو خشک چیست و چه کاربردی دارد؟

به این محصولات، شامپوی بدون آبکشی هم می گویند زیرا اصول شامپو خشک برای خارج از حمام تولید شده است. گاهی پیش می آید که امکان استحمام نیست یا وقت کم است. حالا اگر موهایی چرب و روغنی داشته باشید چه کار می کنید؟ در این موارد بهترین کار، استفاده از شامپوی خشک مو است. با استفاده از این محصولات به راحتی می تواند ظاهر موها را از حالت چسبندگی و روغنی بودن در بیاورید. اصولا هر کسی که به ظاهر و مرتب بودن سر و وضع و موهایش اهمیت می دهد، باید یکی از این شامپوهای خشک را در کیف دستی همراه داشته باشد.

از طرفی زیاد شستن موها هم توصیه نمی شود. شستشوی روزانه مو باعث خشکی و شکستگی موها می شود. متخصصین مو و زیبایی عقیده دارند، فاصله حمام و شستن موها کمی طولانی باشد. در واقع اگر هر روز موها را با شامپو شستشو می دهید، این کار را به هفته ای 2 تا 3 بار کاهش دهید. اگر موی خشکی داشته باشید شاید این موضوع چندان مشکل ساز نباشد. اما بسیاری از افراد، دارای پوست سر و موهای چرب تری هستند و نیاز به دوش گرفتن روزانه دارند.

در واقع همیشه مشکل کمبود وقت نیست بلکه برای سلامت مو لازم است تا فاصله کافی بین حمام بعدی وجود داشته باشد. حالا اگر موهایی بسیار چرب داشته باشید، در طی این مدت ظاهر موها نامرتب، چرب و به هم چسبیده می شود که اصلا خوشایند نیست. برای خلاص شدن از این وضعیت می توانید تا زمان حمام بعدی، از شامپوی خشک مو استفاده کنید.

علت چرب شدن موی سر

چگونه موهای چرب را بدون شستشو با آب، تمیز کنیم؟!

در کنار فولیکول مو غده های چربی قرار دارد. این غدد با ترشح سبوم، چربی طبیعی پوست و مو را تامین می کنند. سبوم برای نرم کردن پوست سر و حفظ سلامت موها نقش کلیدی دارد. اگر ترشح سبوم کمتر از حد نرمال باشد، پوست و مو خشک و دهیدراته می شود. ترشح بیش از حد سبوم نیز، موها را چرب و روغنی و چسبناک می کند. افرادی با موهای چرب به فاصله کوتاهی پس از خروج از حمام نیز، دوباره موهای چرب و روغنی دارند. گاهی حتی بعد از ورزش کردن نیز موها ب شدت چرب می شود که ناشی از ترشح زیاد چربی و عرق سر است.

اگر موها بیش از حد چرب شده باشد می توانید از شامپوی خشک برای از بین بردن چربی و عرق مو استفاده کنید. ترکیبات فعال الکلی یا نشاسته ای موجود در این محصولات، چربی و عرق را به خود جذب می کنند. این عملیات نیاز به آب یا ماده دیگری ندارند و با اسپری کردن شامپو روی موهای خشک، انجام می شود. اصلا نیازی نیست که ابتدا موها را خیس کنید. فرایند اثرگذاری این شامپوها، بدون دخالت آب است.

نحوه استفاده از شامپوی خشک مو

آیا می توان شامپوی خشک را جایگزین شامپوی معمولی کرد؟

افرادی با موهای چرب، بیشتری استفاده را از این شامپوها دارند. به هر حال فرمولاسیون این محصولات برای از بین بردن چربی طراحی شده. اگر موهای خشک یا مجعدی دارید از شامپو خشک مخصوص برای موهای خشک استفاده کنید این محصولات حاوی مرطوب کننده و روغن های طبیعی هستند. به طور کلی کارکرد این شامپوها به جنس و بافت مو بستگی دارد. در همه حالات موهای چرب را می توان با شامپوهای خشک، به راحتی تمیز و مرتب کرد.

حالا سوال اینجاست که چرا برای همیشه از شامپوی خشک مو استفاده نکنیم؟ در نظر داشته باشید که با این شامپوها تنها ظاهر مو حالت بهتری دارد ولی در عمل، هیچ نوع شستشویی انجام نشده است. چربی و روغن از پوست سر به نشاسته یا الکل جذب می شوند و ظاهرا موها تمیز می شود. در نظر داشته باشید هیچ کدام از این محصولات نمی تواند جایگزین شستشوی مو با شامپوهای رایج و معمولی باشد. به هر حال لازم است تا هر از گاهی استحمام کنید.

استفاده بیش از حد از شامپو خشک مو احتمال خشکی پوست سر و خارش را افزایش می دهد. در نتیجه موها خشک شده و دچار شکنندگی و آسیب می شوند. شکستگی مو یک آسیب جدی است که در آن ساختار مو دچار صدمه شده و با روش های معمولی نمی توانید آن را ترمیم کنید. این محصول به عنوان شامپو برای استحمام کاربردی ندارد و تنها برای مواقع ضروری طراحی شده است.

حذف چربی و روغن از پوست سر

نکات مهم در استفاده از شامپوی خشک مو

در هر هفته می توانید یک تا دوبار از شامپوهای خشک نیز استفاده کنید. در واقع هر از گاهی و وقتی واقعا لازم است این کار را انجام دهید. برای اینکه دچار مشکلات پوست و مو نشوید حد تعادل را نگهدارید.

باقی ماندن طولانی مدت شامپو خشک روی پوست سر احتمال ایجاد عفونت های قارچی و باکتریایی را نیز افزایش می دهد. این مواد در کف سر رسوب می کنند و به فولیکول مو نیز آسیب می رسانند. رسوب مواد شیمیایی روی پوست سر مانع جذب اکسیژن به ریشه مو می شود. پوست سر و موها نیاز به اکسیژن دارند تا سالم باقی بمانند. هرگونه آسیب به فولیکول مو در رشد و تراکم مو تاثیر دارد.

در صورت آسیب به فولیکول های مو، سلامت مو نیز به خطر می افتد و حتی امکان ریزش مو نیز وجود دارد. چنانچه به صورت افراطی و زیاد از شامپو خشک استفاده شود بروز چنین مشکلاتی بیشتر است. برخی افراد به دلیل سهولت استفاده، ترجیح می دهند از شامپو خشک به طور روزانه استفاده کنند. به طور یقین این کار عواقب ناخوشایندی دارد که ریزش مو تنها یکی از این موارد است. نتایج نشان می دهد که رسوب باقی مانده از شامپو خشک در رشد موهای تازه روییده اختلال ایجاد می کند.

شایعاتی در مورد سرطان زا بودن این محصولات وجود دارد که پایه و اساس علمی ندارند. در واقع تاکنون شواهد علمی معتبر در این زمینه ارائه نشده و هر چه هست مربوط به نگرانی ها از وجود تالک در شامپو خشک است. گفته ها حاکی از امکان استفاده از مواد آزبست در پودر تالک است. این ماده به دلیل سرطان زا بودن در بسیاری از کشورها ممنوع اعلام شده است.

سالن تخصصی زیبایی مو

سالن تخصصی زیبایی و احیا مو سعیده درویش زاده

سرکار خانم سعیده درویش زاده متخصص كار با مواد از كمپانی ولا و لورال پروفشنال و رنگ شناسی از کمپانی های: LOREAL , KERASTASE بوده و مدیریت مرکز تخصصی کراتینه مو را در 25 لاین مختلف بر عهده دارد.

برخی از خدمات سالن شامل این موارد است: کراتینه و احیا موهای آسیب دیده، پروتئین تراپی مو، پلکس و اولاپلکس تراپی، کلاژن تراپی، جوانسازی ساقه مو، بوتاکس تراپی مو،آرگان تراپی، المنت مو، رنگ و لایت، بالیاژ و آمبره و ….

ارائه کلیه خدمات تخصصی رنگ و لایت با محصولات پروفشنال امکان پذیر است. خدمات صافی ژاپپنی و ریباندینگ با بهترین برندهای پروفشنال انجام می شود. کلیه خدمات شامل مشاوره اختصاصی و کاملا رایگان است. در صورت نیاز امکان معرفی محصولات مناسب با موهای شما نیز وجود دارد.

پذیرش تنها با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است. جهت رزرو وقت برای ایام آخر سال و تعطیلات از هم اکنون اقدام کنید.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed