1. خانه
  2. مقالات
  3. آیا موی خیس رنگ می گیرد ؟

آیا موی خیس رنگ می گیرد ؟

آیا موی خیس رنگ می گیرد ؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. آیا موی خیس رنگ می گیرد ؟
رنگ کردن موی خیس
folder_openمقالات

آیا می توانید موهای خود را در حالی که خیس است رنگ کنید؟ شاید این سوال شما هم باشد! به خصوص اگر موها را در خانه رنگ می کنید حتما سوالات زیادی دارید. آرایشگرتان خوب می داند که موهای شما را چطور رنگ کند از ترکیب رنگ گرفته تا مدت زمان ماندن رنگ روی موها و … همگی برای افراد مبتدی یک چالش بزرگ به حساب می آید. در سالن ها معمولا قبل از شستن، موها رنگ می شود. رنگ کردن موی خیس رایج نیست و خیلی ها فکر می کنند که رنگ روی موهای خیس، نمی نشیند یا شاید رنگ مو خوب از آب در نیاید.

واقعیت این است که می شود موهای خیس و خشک را در هر دو حالت، رنگ کرد اما شرط دارد! همیشه وقتی موها خشک است از رنگ مو استفاده می شود ولی شاید بخواهید که موهای خود را اول بشویید و بعد خودتان موها را در خانه رنگ کنید. این کار هم امکان پذیر است و از نظر شدن که می شود. البته نتیجه رنگ کردن موی خیس و خشک با هم تفاوت دارد. حتی اگر از یک ترکیب رنگ مو روی موی خیس و موهای خشک استفاده شود، نتیجه یکسان نیست حالا چرا؟

نحوه رنگ کردن موهای خیس

آیا می توانید موهای خیس را رنگ کنید؟

در بیشتر موارد، بله، می توانید… اما اگر زمانی که موهایتان خشک است، رنگ مو را بمالید مشکل کمتری دارید. آب به عنوان یک عامل رقیق کننده عمل می کند و روی ترکیب رنگ تاثیر می گذارد. در واقع آبی که روی موهای خیس است می تواند رنگ مو را کمی کمرنگ تر کند این روی دوام و طول عمر رنگ روی موها هم اثر می گذارد. بنابراین شاید رنگ کردن موی خیس کار اشتباهی باشد چون نتیجه کار به کلی تغییر می کند.

رنگ مو دارای فرمولاسیون خاصی است که می تواند به کوتیکول مو نفوذ کند. در واقع مواد رنگ مو روی ساقه مو را پوشش نمی دهد بلکه به داخل مو نفوذ می کند. وقتی موها خشک است به معنای واقعی رنگ به کوتیکول مو جذب می شود اما در حالت خیس این طور نیست.

با یک مثال ساده موضوع را بررسی می کنیم. تصور کنید موها مانند یک اسفنج است. وقتی اسفنج را خیس می کنید آب زیادی به آن جذب می شود و دیگر جایی برای افزودن آب اضافی نیست. در مورد موها هم وضع به همین شکل است. وقتی مو خیس می شود مقداری آب به ساقه مو جذب می شود بنابراین جایی برای رنگ باقی نمی ماند.

وقتی مو خشک است تمام رنگ به راحتی جذب تارهای مو می شود و با اولین شستشو، رنگ از بین نمی رود. البته موهای ضخیم توان جذب بالاتری دارند ولی تارهای موی نازک در حالت خیس، به سختی رنگ می گیرند.

استفاده از رنگ روی موهای خیس

نحوه رنگ کردن موی خیس

 اگر می خواهید رنگ ظریف تر و ملایم تری داشته باشید، موها را در حالت خیس رنگ کنید. به خصوص وقتی تارهای مو خیلی ضخیم است می توان از این ترفند برای روشن کردن رنگ روی موها استفاده کرد. اگر می خواهید خودتان موهایتان را در حالت خیس رنگ کنید حتما این کار را در حمام انجام دهید. وقتی موها خیس است کار مشکل تری در پیش دارید برای جلوگیری از ریختن رنگ و کثیف کاری، حمام جای مناسبی است.

رنگ کردن موهای خیس پدیده عجیبی نیست حتی برخی از رنگ موهای گیاهی نیز در حالت خیس روی موها مالیده می شوند. قبل از رنگ کردن، ابتدا موها را بشویید ولی شامپو نکنید. در واقع تنها موها را کمی مرطوب کنید نه خیس. طوری باشد که آب از موها نچکد ولی کامل همه قسمت های مو مرطوب بشود. اگر موها خیلی خیس شده با یک حوله آب اضافی مو را بگیرید.

رنگ موی نیمه دائمی یا نیمه دائمی را روی ناحیه ای که می خواهید بمالید.سر خود را با کلاه دوش بپوشانید و حدود 20 دقیقه صبر کنید (طبق توصیه های روی برچسب رنگ مو عمل کنید برخی از رنگ ها در مدت کمتر و برخی در زمان طولانی تری اثر می کنند). سپس موها را آبکشی کنید. از شامپو استفاده نکنید فقط با آب موها را بشویید تا رنگ مو پاک شود.

طریقه روشن کردن موها در منزل

معایب رنگ کردن موی خیس چیست؟

آرایشگر شما معمولا موهای شما را در حالی که خشک است رنگ می کند می دانید چرا؟ کنترل موهای خشک راحت تر است و ساده تر می توان رنگ را روی موهای خشک استفاده کرد. وقتی موها خیس و مرطوب است برای مالیدن رنگ روی موها، دچار مشکل می شود و کار سخت تر است. علاوه بر آن رنگ کردن موها در حالت خیس، معایبی هم دارد از جمله این موارد:

-رنگ روی موها یک نواخت نیست

رطوبت موجب پخش شدن رنگ می شود. وقتی موهای مرطوب خود را رنگ می کنید ممکن است در برخی قسمت ها رنگ بیشتری اعمال شود و برخی قسمت های مو، رنگ نداشته باشد. در برخی اوقات هم که اصلا موها رنگ نمی گیرند زیرا اصلا هیچ رنگی به مو جذب نمی شود. یک نواخت نبودن رنگ مو، به کلی کار را خراب می کند و رنگ موهایتان یک چیز عجیب و غریبی می شود.

رنگ موی روشن بدون دکلره

-رنگ دائمی خیلی زود از روی موها پاک می شود

جذب رنگ روی موهای خیس کمتر است زیرا قبلا آب به داخل مو نفوذ کرده است. در این حالت مقدار کمی از رنگ می تواند به مو نفوذ کند و بخش زیادی از آن تنها روی تارهای مو می نشیند. این رنگ دوام زیادی ندارد و با شستشو سریع تر پاک می شود. رنگ موهای دائمی با شسته شدن از بین نمی روند زیرا به داخل کوتیکول نفوذ کرده اند.

در مورد رنگ کردن موی خیس اوضاع فرق دارد و مقدار زیادی از رنگ، جذب نشده  و روی تارهای مو چسبیده است. بنابراین هر بار که موها را شامپو می زنید مقداری رنگ هم به همراه آلودگی ها از روی تارهای مو پاک می شود.

-موهای خیس در معرض آسیب بیشتری هستند

موهای خیس شکننده تر هستند می دانید چرا؟ کوتیکول مو یک سپر محافظتی است که روی تارهای مو را پوشش داده است. وقتی موها را خیس می کنید کوتیکول مو باز می شود تا آب به داخل مو جذب شود. همین موضوع باعث می شود که موهای خیس چند برابر بیشتر از موهای خشک، دچار آسیب بشوند.

بنابراین بهتر است در خانه موها را به حالت خشک، رنگ کنید با این روش حداقل خیال تان راحت است که مو دچار آسیب بیشتری نمی شود. مواد رنگ مو به اندازه کافی، به مو صدمه می زند.

-آب می‌تواند رنگ موی شما را بیش از حد رقیق کند

وقتی موها خشک است برای جذب رطوبت و آب، تمایل بیشتری دارد. حالا وقتی رنگ مو را روی تارهای خشک مو قرار می دهید، مو به جای آب، رنگ را به خود جذب می کند.ظرفیت جذب رطوبت مو محدود است و نمی تواند به هر میزانی که بخواهید رطوبت جذب کند. وقتی موها را خیس می کنید در واقع به جای رنگ، آب به موها جذب شده است.

البته این به معنای رنگ نگرفتن موهای خیس نیست موها هنوز هم مقدار کمی رنگ می گیرند. اما این رنگ به زیبایی و جذابیت تمام ظاهر نمی شود. مقدار رنگی که به مو جذب شده با آن آب جذب شده مخلوط می شود و نتیجه اصلا چیزی نیست که توقع آن را دارید.

معایب رنگ کردن موی خیس

چه نکاتی را باید در هنگام رنگ کردن موهای خیس رعایت کنیم؟

موهای خود را با آب داغ خیس نکنید. آب داغ در حالت عادی هم به موهای شما آسیب می‌زند. بهتر است برای این روش از آب ولرم استفاده کنید.

نیازی نیست که موهای خود را کمی قبل از رنگ کردن با شامپو بشویید. تنها کافی است با آب‌پاش و آب ولرم، کمی موها را خیس کنید.

موهای نم‌دار بهتر از موهای کاملا خیس هستند. مقدار زیاد آب، موجب رقیق شدن بیش از حد رنگ موهایتان می شود.

مراقب باشید موقع خیس کردن موها به آن آسیب نزنید. اگر موها را در حمام خیس می کنید با ملایمت آب اضافی مو را با حوله بگیرید. برای این کار حوله را روی موها نکشید. راه درست این است که حوله را دو طرف مو قرار دهید و کمی موها را فشار دهید تا آب به حوله جذب بشود.

پس از مالیدن رنگ روی موها، با یک شانه دندانه درشت موها را شانه بزنید. به این ترتیب رنگ روی همه قسمت های مو به صورت یک نواخت پخش می شود.

رنگ و دکلره موهای تیره

کلینیک تخصصی احیا مو سعیده درویش زاده

این مرکز در 3 لاین تخصصی فعال است. اولین حوزه مربوط به ارائه خدمات ترمیم و احیای مو می باشد که با استفاده از ترکیبات حاوی نانو انجام می شود. برخی از این خدمات عبارتند از : نانو بوتاکس مو، نانو پروتئین مو، پلکس تراپی، ویتامینه، کراتینه و احیا مو.

حوزه دیگر خدمات سالن در ارتباط با تهیه محصولات بهداشتی و آرایشی مو است. در این راستا ابتدا مشاوره اختصاصی انجام می شود و سپس با توجه به نیاز مو، محصولات مناسب معرفی می شود. امکان تهیه محصولات از خود سالن هم هست.

اما مهم ترین بخش فعالیت این مرکز، آموزش تکنیک های احیا مو به علاقمندان و هنرجویان است. این آموزش ها در قالب دوره هیر مستران ارائه می شود. برای شرکت در دوره های آموزشی می توانید تماس بگیرید تا از تخفیف های مناسبتی و زمان دوره ها مطلع شوید.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed