1. خانه
 2. مقالات
 3. فواید روغن ماهی برای مو

فواید روغن ماهی برای مو

فواید روغن ماهی برای مو

 1. خانه
 2. مقالات
 3. فواید روغن ماهی برای مو
فواید روغن ماهی برای مو
folder_openمقالات

آیا به اندازه کافی ماهی مصرف می کنید؟ روغن ماهی حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب و ویتامین ها و املاح ضروری بدن است. فواید روغن ماهی برای مو به قدری زیاد است که حذف آن از برنامه غذایی، به زیبایی موهایتان لطمه می زند. برای داشتن موهایی درخشان، پر پشت و محکم، ماهی مصرف کنید.

البته مکمل های غذایی روغن ماهی نیز در داروخانه ها موجود است که جایگزین خوبی برای ماهی است. مکمل روغن ماهی بدون نسخه پزشک به فروش می رسد و خیلی راحت در دسترس قرار دارد. آیا تاکنون از روغن ماهی برای رشد و استحکام موهایتان استفاده کرده اید؟

روغن ماهی چیست؟

روغن ماهی نوعی چربی طبیعی است که از بافت ماهی های چرب استخراج می شود. این روغن حاوی غلظت بالایی از اسیدهای چرب امگا 3 است. دلیل محبوبیت روغن ماهی وجود همین ماده عالی در ساختار آن است. امگا 3 از اسیدهای چرب ضروری برای تمام ارگان های بدن است که از طریق مصرف مواد غذایی در اختیار بدن قرار می گیرد. بدن انسان نمی تواند امگا 3 تولید کند و این ماده ارزشمند را از طریق خوراکی و عموما مصرف ماهی، تامین می کند.

اگر با بوی ماهی مشکل دارید و نمی توانید غذاهای دریایی مصرف کنید، مکمل های روغن ماهی را امتحان کنید. این مکمل ها بدون نسخه پزشک به فروش می رسند و تقریبا هیچ عارضه ای ایجاد نمی کنند. امگا 3 در دانه ها و مغزهای روغنی و برخی مواد خوراکی دیگر نیز موجود است اما روغن ماهی از لحاظ ویتامین ها، آنتی اکسیدان و امگا 3 کامل است و بهترین منبع غذایی برای تامین نیازهای بدن به حساب می آید.

تقویت موها با روغن ماهی

فواید امگا 3 برای موها

امگا 3 موجود در روغن ماهی به عنوان یک اکسیر عالی برای سلامت مو است. اسید چرب امگا 3 از ریزش مو جلوگیری می کند، رشد موها را افرایش می دهد و به طور کلی موها دوباره جان می گیرند. مکانیسم اثرگذاری امگا 3 در روغن ماهی کمی پیچیده است اما به طور ساده می توان گفت که روند کار به این صورت است:

 • امگا 3 موجب جذب پروتئین ها و مواد مغذی به فولیکول مو و پوست کف سر می شود
 • امگا 3 مانع از التهاب فولیکول مو شده و از این طریق، ریزش مو را درمان می کند
 • امگا 3 موجب افزایش گردش خون در پوست سر می شود و در نهایت رشد موها را افزایش می دهد

خوراکی های مغذی برای رشد مو

تاثیر روغن ماهی در رشد و تقویت مو

مصرف امگا 3 خطر بروز بیماری های قلبی را تا حد زیادی کاهش می دهد. همچنین اسیدهای چرب امگا 3 در کاهش علائم آرتریت روماتوئید و تری گلیسیرین خون موثر هستند به طور کلی امگا 3 موجود در روغن ماهی یک مکمل غذایی تمام عیار است که بدون آن، مشکلات زیادی در بدن ایجاد می شود.

روغن ماهی علاوه بر امگا 3 حاوی ویتامین های ضروری برای تقویت پوست سر و موها نیز هست. اگر ریشه موها سست و ضعیف شده و موها نازک است می توانید با مصرف مکمل های روغن ماهی، مواد ضروری را در اختیار فولیکول مو قرار دهید. به این ترتیب موها تقویت شده و سالم و درخشان تر می شود.

کاهش ریزش مو با مصرف روغن ماهی

ریزش مو یک مشکل شایع ولی بسیار نگران کننده است. استرس و اضطراب ناشی از ریختن موها گاهی به قدری شدید است که خود چرخه ریزش مو را سریع تر می کند. در واقع استرس روی ریزش مو تاثیر می گذارد و وقتی موها می ریزد نیز، فرد دچار استرس بیشتری می شود. این چرخه به طور مداوم ادامه دارد و هر روز هم اوضاع بدتر می شود.

ریزش مو در زنان و مردان به میزان متفاوت دیده می شود. وقتی موها شروع به ریختن می کنند همیشه خطر خالی شدن سر و کم مویی و طاسی وجود دارد. حتی خانم ها نیز می توانند به نوعی طاسی را تجربه کنند. گاهی به قدری ریزش مو شدید است که پوست سر شخص به وضوح، نمایان می شود. قبل از اینکه موها به طور کلی نابود شود با مصرف مکمل های غذایی حاوی روغن ماهی، جلوی ریزش مو را بگیرید.

روغن ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است که التهابات فولیکول مو را از بین می برد. با درمان التهاب فولیکول، ریزش مو نیز متوقف می شود. مکمل روغن ماهی از عصاره تخمیر شده ماهی خال مخالی و … به دست می آید. برای کاهش ریزش مو می توانید علاوه بر مصرف خوراکی، به صورت موضعی نیز از مکمل های روغن ماهی استفاده کنید.

استفاده موضعی از روغن ماهی به درخشندگی موهای شما نیز کمک می کند. اما توجه داشته باشید که روغن ماهی بوی ناخوشایندی دارد. البته می توانید روغن ماهی را مستقیماً روی پوست سر خود بمالید در این صورت ناچار به تحمل بوی بد ماهی نیز هستید. به نظر می رسد خوردن ماهی و یا مصرف مکمل های روغن ماهی ساده تر از مالش روغن ماهی روی پوست سر باشد

افزایش رشد موها با امگا 3

روغن ماهی برای افزایش تراکم مو

در سال 2017 تحقیقاتی در زمینه اثربخشی روغن ماهی در رشد مو انجام شد. در طی این تحقیقات، شرکت کنندگانی که مبتلا به آلوپسی آندروژنیک (معروف به طاسی مردانه) حضور داشتند. این بیماری در مردان و زنان مشاهده می شود اما فراوانی آن در مردان به وضوح بیشتر است.

شرکت کنندگان به مدت 6 هفته از مکمل های حاوی ترکیبی از روغن ماهی، روغن دانه کتان و آنتی اکسیدان ها استفاده کرده اند. جالب است بدانید که تقریبا 80 درصد از شرکت کنندگان شاهد افزایش تراکم موهایشان بوده اند. این تحقیقات نیازمند بررسی بیشتری است. اما آنچه مسلم است با مصرف مکمل های حاوی اسید چرب امگا 3 ( روغن ماهی) ریزش مو تا حدود زیادی کم خواهد شد.

یکی از ساده ترین روش های افزودن روغن ماهی به برنامه روزانه این است که ماهی چرب بیشتری را در برنامه غذایی بگنجانید. ماهی سالمون، خال مخالی و شاه ماهی حاوی مقدار زیادی اسید های چرب امگا 3 هستند.

اسیدهای چرب امگا 3

فواید روغن ماهی برای رشد مو

در تحقیقات مشابهی شرکت کنندگان مکمل های حاوی روغن ماهی و ویتامین C و E را مصرف کردند. پس از شش ماه، 62 درصد از افراد شرکت کننده، علاوه بر افزایش تراکم موها، میزان رشد موی سریع تری را داشته اند. در این میان جنسیت نیز تاثیرگذار بوده است. به طوری که موی خانم های شرکت کننده در این آزمایش، بیش از مردان بلند شده بود.

عوامل بسیار زیادی روی پروسه بلند شدن موی انسان تاثیر می گذارد. به طور قطع وقتی مکمل های غذایی حاوی ویتامین ها، املاح، آنتی اکسیدان های ضروری و اسیدهای چرب امگا 3 مصرف شود، موها رشد بهتری خواهند داشت. بنابراین شاید مصرف روغن ماهی یا امگا 3 به تنهایی باعث رشد مو نشود و ضروری است که کلیه نیازهای تغذیه ای مو به طور کامل برطرف شود.

به طور کلی نمی توانید با مصرف یک ماده غذایی و یا یک نوع مکمل غذایی، تغییری در وضعیت موها ایجاد کنید. در صورتی که سایر شرایط مهیا باشد و سوء تغذیه و کمبودی در بدن مشاهده نشود درمان با روغن ماهی اثرات شگفت انگیزی دارد.

تاثیر روغن ماهی بروی موها

عوارض جانبی روغن ماهی

اشکال دارویی روغن ماهی به شکل کپسول و سافت ژل هستند. عموما عوارض جانبی شدید از مصرف مکمل های غذایی روغن ماهی، ایجاد نمی شود. روغن ماهی سرشار از اسید چرب امگا 3 است.به گفته مقامات ایمنی غذای اروپا ، روزانه حداکثر 5000 میلی گرم مکمل اسید چرب امگا 3 را می توان با خیال راحت مصرف کرد.

به ندرت دیده شده که برخی افراد پس از مصرف یک دوره روغن ماهی دچار این عوارض شده اند:

 • بوی بد دهان یا حس طعم ماهی
 • مشکلات گوارشی( سوء هاضمه، حالت تهوع، اسهال)
 • سردرد و یا احساس سنگینی در سر

این عوارض بسیار خفیف است و پس از مدتی خود به خود برطرف می شود. اما توجه داشته باشید که مکمل های روغن ماهی با برخی داروها تداخل ایجاد می کنند. در این مورد احتمال کاهش اثر دارو وجود دارد. این داروها عبارتند از:

 • داروی فشار خون
 • داروهای ضد انعقاد خون
 • قرص های پیشگیری از بارداری

چنانچه داروی خاصی را مصرف می کنید توصیه می شود قبل از مصرف روغن ماهی با پزشک خود مشورت کنید

تقویت موها با مکمل های غذایی

مرکز تخصصی کراتینه و احیا مو سعیده درویش زاده

مصرف مکمل های غذایی در کنار سبک زندگی سالم می تواند موها را سالم و سلامت نگه دارد. اما استفاده از اتوی مو و سشوار به طور مداوم و یا مواد شیمیایی و رنگ و دکلره به طور جدی، بافت کوتیکول مو را تخریب می کند. بعد از دکلره موها جهت جلوگیری از آسیب و ترمیم بافت مو لازم است روش های درمانی و احیا مو را انجام دهید.

روش های احیا و تراپی مو از تخصصی ترین مباحث در حرفه آرایشگری هستند. پروتئین تراپی، نانو کراتین مو، پلکس تراپی، اولاپلکس و ویتامینه مو برخی از روش های نوین احیا و ترمیم موهای آسیب دیده هستند. این خدمات به طور کامل و با مواد مرغوب گیاهی در سالن زیبایی مو درویش زاده انجام می شود.

اگر تجربه ای در این زمینه ندارید و به مشورت و راهنمایی احتیاج دارید با ما تماس بگیرید. مرکز تخصصی مو برای اولین بار، مشاوره تخصصی را برای کلی عزیزان به رایگان، ارائه می دهد.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed