1. خانه
  2. مقالات
  3. چگونه از خرد شدن موی سر جلوگیری کنیم؟

چگونه از خرد شدن موی سر جلوگیری کنیم؟

چگونه از خرد شدن موی سر جلوگیری کنیم؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. چگونه از خرد شدن موی سر جلوگیری کنیم؟
جلوگیری از شکستگی مو
folder_openمقالات

آیا به نظرتان رشد موهای شما متوقف شده است؟ وقتی موها دچار شکستگی می شوند، اندازه قد مو، بلندتر نمی شود. در واقع موها رشد دارند و از قسمت ریشه می توانید متوجه رشد مو بشوید ولی اصلا مو رشد طولی ندارد. علت این است که ساقه مو خرد می شود و موها از قسمت شکستگی، از ساقه جدا شده و می ریزند. برای جلوگیری از خرد شدن مو اول باید دلیل این مشکل را پیدا کنید.

ساقه مو با یک لایه پوششی مقاوم به نام کوتیکول، محافظت می شود. این لایه مو را از عوامل بیرونی در امان نگاه می دارد و ساقه موی سالم به حالت رشته هایی یک نواخت و بدون شکستگی دیده می شوند. وقتی موها به هر علتی دچار آسیب می شود لایه کوتیکول مو حالت طبیعی خود را از دست می دهد. در این صورت پولک های کوتیکول به اصطلاح بلند می شوند و بالا می آیند.

برای جلوگیری از خرد شدن موها باید راهی برای ترمیم کوتیکول مو پیدا کنید. پولک های بالا آمده درست در همین نقاط، جدا می شوند و شاهد خرد شدن موها خواهید بود. در این صورت موخوره و خشکی مو نیز ایجاد می شود و در مجموع اوضاع موها مساعد نیست.

دلایل خرد شدن موها چیست؟

دلیل خرد شدن موها چیست؟

خرد شدن مو می تواند در هر قسمتی از طول ساقه مو، ایجاد شود. گاهی تنها انتهای تارهای مو خرد می شود و بقیه قسمت ها سالم هستند. البته در اغلب موارد پراکندگی در نقاط شکننده مو وجود دارد و تی سطوح بالاتر ساقه مو نیز خرد می شوند. این موضوع مشکلاتی را ایجاد می کند از جمله اینکه موها در قسمت خرد شده، نازک تر می شوند.

چنانچه سطح وسیعی از موها دچار شکستگی بشود، حجم زیادی از مو خرد می شود. به این ترتیب موهای سر به کلی نازک خواهند شد و حجم مو کمتر دیده می شود. مشکل این است که موهای نازک اصلا استحکام ندارند و موی با کیفیتی نیستند. این تارهای مو بسیار آسیب پذیرتر بوده و به شدت می ریزند. برای جلوگیری از خرد شدن مو ابتدا باید دلیل این موضوع را بدانیم.

خشکی بیش از حد مو

مواد شیمیایی رنگ و دکلره بیشترین تاثیر را در خشک شدن موها دارند. مضرات اشعه مستقیم نور خورشید هم بسیار زیاد است. همینطور در مورد شامپو و محصولات مراقبت از مو نیز باید کمی حساس باشید. همه این مواد می توانند موها را خشک و شکننده کنند. موهای خشک خیلی راحت از میانه ساقه مو، قطع شده و خرد می شوند.

شستشوی بیش از حد موها

موخوره و دو شاخه شدن انتهای مو

موخوره از انتهای ساقه مو شروع می شود. اگر در این مرحله جلوی پیشرفت مو خوره را نگیرید امکان سرایت موخوره تا ریشه مو هم هست. اصطلاح موخوره اشاره دارد به مشکلی که در آن نوک مو به صورت دو یا چند شاخه در می آید.

تصور کنید وقتی یک تار مو به چند قسمت تقسیم می شود چقدر نازک تر خواهد شد. این موها با شستشو و حتی شانه زدن، خرد شده و می ریزند.  همیشه موهای خشک و زبر در معرض موخوره هستند.

آسیب ناشی از دستگاه های حرارتی

بارها و بارها در مورد اثر مخرب دستگاه های حرارتی حالت دهنده مو، گفته شده اما کمتر کسی است که قید سشوار و اتوی مو را بزند. چه بخواهیم و چه نخواهیم این وسایل جزئی از روتین مراقبت مو شده اند و به صورت روزانه از سشوار یا اتو مو استفاده می شود. حرارت بالا برای ساقه مو بسیار ضرر دارد و موجب خشک شدن و خرد شدن تارهای مو می شود.

گاهی اوقات اجازه دهید موها در هوای محیط و بدون سشوار خشک شود. بعضی وقت ها موها را به همین صورت رها کنید همیشه هم لازم نیست موها صاف و آراسته باشد مگر موهای فر طبیعی چه مشکلی دارد؟

برای جلوگیری از خرد شدن مو همیشه قبل از استفاده از دستگاه های حرارتی، محافظ مو استفاده کنید. محافظ حرارتی مو یک لایه مقاوم دور ساقه مو ایجاد می کند که در برابر حرارت و داغی مقاومت زیادی دارد.

شستشوی موها قبل از استخر

شستشوی بیش از حد موها

اگر عادت دارید به طور روزانه موها را شستشو دهید نتیجه ای جز شکستگی و خرد شدن موها عایدتان نمی شود. موها در حالت خیس به شدت آسیب پذیر هستند. به خصوص وقتی که موها را موقع شامپو زدن چنگ می زنید و با دست موها را حرکت می دهید، ساقه های مو شکسته می شوند. شکنندگی مو خود به خود ترمیم نمی شود و در نهایت این موها خرد شده و می ریزند.

موقع خشک کردن موهای شسته شده احتمال آسیب به بافت مو وجود دارد. بسیاری از افراد در مورد مضرات خشک کردن موها با حوله چیزی نمی دانند و گاهی حتی روش صحیح استفاده از حوله را نیز نمی دانند. برای جلوگیری از خرد شدن موها حوله را به حالت موازی در دو سمت ساقه مو نگهدارید و به صورت ضربه ای آب اضافی مو را بگیرید. هرگز حوله را روی مو نکشید و یا موها را در حوله نپیچانید.

مضرات بستن موها

محکم بستن موها

وقتی موها را با کش به صورت دم اسبی می بندید یا در بالای سر جمع می کنید اتفاقی که می افتد این است که ساقه مو در همان قسمت، دچار شکستگی می شود. برای جلوگیری از خرد شدن مو بهتر است موها سفت بسته نشود. هر وقت امکانش را دارید موها را باز بگذارید این بهترین وضعیت برای تارهای مو است.

برای جلوگیری از خرد شدن مو ، آن را با روبان، روسری، پارچه و هر وسیله دیگری به غیر از کش ببندید. کش های لاستیکی به شدت موها را از بین می برند. حتی در همان قسمت که کش وجود دارد معمولا موها به هم گره می خورد. روش های جایگزین برای کش مو زیاد است و هیچ اجباری ندارید از آن استفاده کنید.

جلوگیری از خرد شدن مو خشک

راه های جلوگیری از خرد شدن مو

موهایی که خرد می شوند ظاهر خوبی ندارند. قطع شدن نصفه و نیمه ساقه مو، جذابیت و زیبایی مو را می گیرد. با انجام برخی کارهای ساده می تواند جلوی خرد شدن و شکستگی موها را بگیرید. در اغب موارد سبک زندگی و روش های مراقبت از مو، این مشکل را ایجاد کرده است. با تغییر در عادت های روتین مراقبتی موها می توانید نقش مهمی در سلامت مو ایفا کنید. چند نمونه در ادامه آورده شده است:

-برای جلوگیری از خرد شدن مو از روغن استفاده کنید

پوست سرتان را با روغن گیاهی ماساژ دهید سپس روغن را روی ساقه مو از ریشه تا نوک مو بمالید. روغن های گیاهی دارای مواد مغذی زیادی هستند و به سلامت مو کمک می کنند. از همه مهتر روغن درمانی از دهیدراته شدن مو جلوگیری می کند و رطوبت بافت مو حفظ می شود. در نتیجه موها نرم می شوند و خشکی مو به کلی برطرف می شود.

علت اصلی خرد شدن مو چیست؟

-برای جلوگیری از خرد شدن مو کمی آن را کوتاه کنید

موها هر چقدر بلندتر می شوند بیشتر با عوامل بیرونی درگیر بوده اند. برای مثال موی بلند بیشتر شسته شده، بیشتر با سشوار خشک شده و ….. همه این موارد باعث می شود تا ساقه مو خشک و شکننده بشود.

هر 3 ماه یک بار به اندازه یک تا دو سانتی متر از موها را کوتاه کنید. نوک موها عمر بیشتری دارند و آسیب زیادی دیده اند. با بریدن این موها از موخوره نیز جلوگیری می شود و ساقه مو سالم و قوی باقی می ماند. این موها دیگر نه خرد می شوند و نه می ریزند.

نکات مهم در جلوگیری از خرد شدن مو

  • موقع شستشوی موها عجله نکنید به آرامی موها را شستشو دهید و همیشه از نرم کننده مو نیز استفاده کنید
  • حتما پس از شنا در استخر، موها را بشویید و در صورت امکان از کلاه استخر استفاده کنید
  • مدل موهایتان را هر از چند گاهی عوض کنید بستن موها در طولانی مدت توصیه نمی شود
  • استفاده از سشوار و اتوی مو را محدود کنید در تعطیلات و آخر هفته ها به موها استراحت دهید تا در هوای آزاد خشک شوند
  • یک رژیم غذایی متعادل شامل همه گروه های غذایی دریافت کنید. موهای سالم نیاز به ویتامین ها و املاح و اسیدهای چرب دارند

راه های جلوگیری از خرد شدن موها

مرکز تخصصی احیا مو سعیده درویش زاده

آیا می دانستید برای خرد شدن موها، یک راهکار صد در صد تضمینی وجود دارد. در حالت عادی این موهای خرد شده، نازک و بی کیفیت باید کوتاه شوند ولی ما با استفاده از روش های نوین، بافت مو را ترمیم می کنیم. البته موهای خرد شده را نمی توان به مویی سالم تبدیل کرد اما می توان جلوی پیشرفت را گرفت و موها را نرم و صاف و احیا کرد.

خانم هایی که با رنگ و دکلره موهای شان آسیب دیده، بیشتر با مشکل خرد شدن مو روبرو هستند. پروتئین تراپی برای درمان موهای دکلره شده عالی است و تا حد زیادی صافی هم به همراه دارد. مواد به کار رفته در احیا مو شامل ذرات ریز نانو هستند و به عمق تارهای مو نفوذ می کنند. این شیوه درمانی، بسیار موثر است و در حدود 4 تا 6 ماه نیز دوام دارد.

با توجه به نیاز مو می توان از کراتینه و احیا، پلکس تراپی، پروتئین درمانی، نانو بوتاکس مو و ویتامینه های تقویتی استفاده کرد. جهت دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

2.4/5 - (5 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed