1. خانه
  2. مقالات
  3. این عوامل موهایتان را به سرعت سفید می کند

این عوامل موهایتان را به سرعت سفید می کند

این عوامل موهایتان را به سرعت سفید می کند

  1. خانه
  2. مقالات
  3. این عوامل موهایتان را به سرعت سفید می کند
علت سفید شدن مو
folder_openمقالات

سفید شدن مو در سنین جوانی و نوجوانی پدیده ای رایج است. بر خلاف تصور، رنگ موها در سنین بالای 40 سال تغییر نمی کند. بسیاری از افراد در سنین خیلی پایین تر نیز تجربه سفیدی مو را دارند. این پدیده مه چندان خوشانید، گریبان زن و مرد را گرفته است. به دلیل اینکه موها نقش مهمی در زیبایی چهره دارند، تارهای سفید مو خانم ها را بیشتر از آقایان، اذیت می کند.

با انواع رنگ موهای گیاهی و شیمیایی می توان، موهای سفید و خاکستری را از دید عموم پنهان کرد. به همین دلیل خیلی ها ساده ترین راه یعنی رنگ کردن مو را برای از بین بردن موی سفید انتخاب می کنند. جالب است بدانید که در بسیاری اوقات می توان از سفید شدن موها در سنین جوانی، جلوگیری کرد. حداقل می توانید روند سفیدی موهایتان را تا حدودی کُندتر کنید.

در حالت نرمال نباید شاهد تارهای سفید مو در یک کودک یا نوجوان و حتی جوان باشیم. اما این پدیده را به وفور در اطرافیان تان می بینید. برای جلوگیری از این مشکل، ابتدا باید دلایل سفید شدن مو را جستجو کنیم.

دلایل سفید شدن مو

چرا موها خیلی زودتر از معمول، سفید می شود؟

روند خاکستری و سفید شدن مو در همه افراد یکسان نیست. در واقع این موضوع سن مشخصی ندارد. اگر در سنین بالاتر شاهد تارهای سفید مو باشید، این امر بسیار عادی است ولی در یک نوجوان اصلا انتظار چنین چیزی را ندارید. جریان از این قرار است که هر گاه ملانین مو از دست برود، رنگ مو نیز به سمت خاکستری شدن تغییر می کند.

ملانین همان رنگدانه های طبیعی مو است که در هر فرد به رنگی متفاوت دیده می شود. برخی افراد موهای روشن دارند در حالی که رنگ موی خیلی ها، از بدو تولد تیره بوده است. همه تفاوت ها ناشی از رنگدانه های مو است. پیگمنت های رنگدانه و ملانین در فولیکول مو قرار دارند و اگر به هر دلیلی این سلول ها دچار آسیب بشوند، رنگ موها نیز سفید می شود.

در مورد سفید شدن مو در سنین بالا کار زیادی نمی توان انجام داد زیرا این بخشی از سیر تکامل بدن انسان است. اما می توان جلوی سفیدی موی یک نوجوان را تا حد زیادی گرفت. ابتدا باید علت یابی انجام شود تا درمان مناسب شروع شود. در ادامه برخی از مهم ترین موارد که موجب می شوند تا رنگ موها سفید و خاکستری شود، بررسی شده است.

جلوگیری از سفید شدن موها

سفید شدن موی ژنتیکی

در این مورد کار زیادی از دست تان بر نمی آید. برخی افراد تنها به دلیل ژن به ارث رسیده از نسل های قبلی، چنین مشکلی را تجربه می کنند. همیشه این ژن از پدر و مادر به فرد منتقل نمی شود. همه اجدادتان در این مورد مقصر هستند. به هر حال اگر سابقه فامیلی سفیدی زود هنگام مو را دارید، باید با آن کنار بیایید.

خوشبختانه انواع رنگ مو و هایلایت های مدرن برای پوشاندن موهای سفید، وجود دارد. اتفاقا این رنگ ها خیلی هم پر طرفدار هستند و حالت تابلو ندارند. شاید حتی کسی متوجه نشود به دلیل سفید شدن، موهایتان را رنگ کرده اید.

استرس و پریدن رنگ موها!

در این مورد حرف و حدیث های زیادی مطرح شده. برهی از افراد بر این باورند که استرس شغلی، مالی، خانوادگی یا تحصیلی در سفید شدن موهایشان دخیل بوده است. طبق تحقیقات انجام شده، این قضیه تا حدودی درست است. در واقع پیامدهای ناشی از استرس روی تغییر رنگ ملانین تاثیر می گذارد.

برای مثال چنانچه از استرس زیاد خواب شبانه مختل شود یا اشتهای خود به غذا را از دست بدهید، خیلی زود موها سفید می شود. برخلاف ژنتیک، استرس را می توانید مهار کنید. البته افرادی که مشاغل خیلی حساس دارند استرس بیشتری را تجربه می کنند.با روش های ریلکسیشن و رفع استرس جلوی پیامدهای ناشی از فشار زیاد و اضطراب نیز کاسته می شود. اگر در محیطی پر استرس زندگی می کنید نه برای رنگ موها بلکه برای سلامت عمومی بدن و روح تان هم که شده، قدری به خود بیشتر توجه کنید.

ویتامینه کردن موی خاکستری

سفید شدن مو در اثر بیماری های خود ایمنی

این نوع بیماری به تازگی خیلی شایع شده است. جریان از این قرار است که سیستم ایمنی بدن، سلول ها را عامل مخرب فرض می کند و به سلول های بدن حمله می کند. در واقع خود بدن، دشمن بدن است. ویتیلیگو، آلوپسی و … نمونه هایی از این بیماری ها هستند که به فولیکول مو حمله می کنند و ملانین را در معرض تخریب قرار می دهند.

برای این بیماری ها نمی توانید سر خود اقدام کنید و درمان های خانگی و سنتی نیز تاثیری ندارد. با مراجعه به پزشک متخصص و انجام آزمایشات بالینی می توان بیماری را تا حدود زیادی مهار کرد. درمان کامل بیماری های خود ایمنی، متاسفانه امکان پذیر نیست.

تغییرات هورمونی در اثر اختلال تیروئید

تیروئید یکی از مهم ترین غدد بدن است که در جلوی گلو قرار دارد. فعالیت کم یا زیاد تیروئید هر دو می تواند باعث سفید شدن مو بشود. علت این است که تیروئید در تنظیم عملکردهای بدن و ارگان های داخلی تاثیرگذار است. به هم خوردن تنظیم ترشح تیروئید روی اغلب ارگان ها تاثیر می گذارد و حتی سوخت و ساز را نیز مختل می کند. در این صورت از دست دادن رنگدانه های ملانین حتمی است.

این بیماری نیز بدون انجام آزمایشات دقیق پزشکی قابل تشخیص نیست. درمان بیماری، امکان پذیر است و بیمار داروای تخصصی دریافت می کند.

بیماری های مرتبط با مو

عامل سفید شدن مو در سنین کم

کمبود ویتامین ب ۱۲ یکی از اصلی ترین دلایل سفیدی مو در جوانان و نوجوانان است. گاهی کمبود ویتامین با نوعی کم خونی همراه است که مشکل را وخیم تر می کند. در این صورت بدن قادر نیست ویتامین مورد نیاز خود را از مواد غذایی و مکمل ها جذب کند.

کمبود ویتامین ب 12 موجب اختلال در عملکرد گلوبول های قرمز و اکسیژن رسانی به سلول های بدن از طریق خون سالم می شود. اگر مشکلی در تغذیه ندارید برای تشخیص کمبود ب 12 به پزشک مراجعه کنید. به خصوص وقتی یک فرد زیر 20 سال دچار سفیدی زودرس مو می شود با تشخیص به موقع، روند بازگشت رنگ مو امکان پذیر است.

این دود لعنتی!

اگر اهل دود و دم هستید حتما منتظر سفیدی موهایتان هم باشید. دود سیگار و قلیان و سایر دخانیات، مهم ترین عامل در سفید شدن مو قبل از 30 سالگی است. آیا سیگار می کشید؟ با رنگ مو می توانید سفیدی موهایتان را بپوشانید ولی با بیماری های قلبی، ریوی و سرطان ها چه می کنید؟!

هر پک که به سیگار می زنید باعث می شود تا عروق خونی تنگ و تنگ تر شوند. این موضوع همه قسمت های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. از جمله فولیکول های مو از بین می روند موها دچار ریزش می شوند. بقیه موها هم سفید پوش خواهد شد.

موی خاکستری کوتاه

آفتاب عالم تاب

بدون نور خورشید، زندگی بشر و سایر جانداران در معرض نابودی است ولی این دلیل نمی شود که دائم در آفتاب باشید! اشعه فرابنفش خورشید تاثیر بسیار بدی روی پوست و مو دارد. اگر ساعات زیادی در معرض آفتاب باشید موها شروع به سفید می کند و خشک و وز می شود. پوست سر نیز مثل پوست صورت و بدن، دچار خشکی و آسیب شدید خواهد شد.

سفید شدن مو در اثر رژیم غذایی

این یکی خیلی مد شده. بسیاری از دختران جوان به قصد تناسب اندام، به کلی مواد مغذی را دریافت نمی کنند. برای داشتن اندام مناسب باید همه گروه های غذایی را دریافت کرد و ورزش و سبک زندگی سالم را سر لوحه امور قرار دارد. با غذا نخوردن باعث می شوید ویتامین ها، املاح مفید، اسیدهای چرب ضروری و مواد مورد نیاز موهای تان تامین نشود و نتیجه تخریب فولیکول مو است.

در این صورت موها نازک، ضعیف و سست می شود. ملانین مو نابود شده و حتی به کلی فولیکول از بین می رود. حالا شاید لاغر باشید ولی موهایی کم پشت و خاکستری دارید آن هم در سنین جوانی که باید اوج زیبایی تان باشد.

تاثیر رنگ مو در کاهش رنگدانه ها

محصولات آرایشی و بهداشتی

مواد شیمیایی موجود در انواع رنگ مو و محصولات بهداشتی، به شدت در سفید شدن مو تاثیر دارد. محصولات شیمیایی حاوی عناصری هستند که موها را خشک می کند. از دست رفتن آب مغز یک آسیب جدی است. پس از مدتی ساقه مو خشک و شکننده شده و دچار پف و وز می شود. در نهایت رنگ موها  به خاکستری و سفید تغییر می کند آن هم خیلی زودتر از سن شناسنامه ای تان.

نقش روغن ها در سفید شدن مو

افرادی که در روتین مراقبت از مو، روغن درمانی را اجرا می کنند دیرتر رنگ طبیعی موهایشان را از دست می دهند. ماساژ روغن های اساسی روی پوست سر و موها یک راهکار ساده در جلوگیری از سفید شدن زود هنگام مو است.

روغن های گیاهی خالص، از خشکی پوست سر جلوگیری می کنند و التهاب و خارش را از بین می برند.

تیروئید و تغییر رنگ موها

مرکز تخصصی رنگ و احیا مو سعیده درویش زاده

اینجا یک مرکز تخصصی ترمیم و احیای موهای آسیب دیده است که روتین مراقبت از مو را انجام می دهد. اگر ریشه موها ضعیف شده، موها سست و نازک هستند یا ….. با ما تماس بگیرید. روش های نوین احیا و کراتینه مو به همراه پروتئین تراپی تخصصی، نانو بوتاکس مو، پلکس تراپی و اولاپلکس و …. از خدمات پر طرفدار در سالن زیبایی مو درویش زاده هستند.

علاوه بر خدمات احیای موی آسیب دیده، انواع رنگ موهای کلاسیک، فانتزی، هایلایت های فشن و ساده و …. از جدیدترین آلبوم سال، انجام می شود. کافی است یک بار از خدمات سالن استفاده کنید تا خودتان به برتری خدمات این مرکز پی ببرید.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed