1. خانه
 2. مقالات
 3. چطور بفهمیم وضعیت تخلخل مو خوب است؟

چطور بفهمیم وضعیت تخلخل مو خوب است؟

چطور بفهمیم وضعیت تخلخل مو خوب است؟

 1. خانه
 2. مقالات
 3. چطور بفهمیم وضعیت تخلخل مو خوب است؟
تخلخل مو چیست؟
folder_openمقالات

این روز ها زیاد از تخلخل مو می شنویم. به نظر می رسد مقصر بسیاری از مشکلات موها همین تخلخل کم و زیاد باشد. برای مثال خشک شدن بیش از حد ساقه مو، زیری و زمختی موها یا وز و پف مو همه‌اش به این تخلخل های نامناسب ارتباط دارد. در این صورت حتی اگر بهترین برند محصولات مراقبت از مو را نیز خریداری کنید، باز هم موها اوضاعشان چندان رو به راه نیست. در این مطلب با هم یاد می گیریم که تخلخل در موها به چه معناست و انواع تخلخل مو کدم‌اند؟ روش های ساده ای برای مراقبت از موهایی با تخلخل متفاوت نیز آموزش داده می شود.

تخلخل مو چیست؟

شاید این سوال شما هم باشد خیلی از افراد اصلا چیزی در این مورد نشنیده اند و یا حداقل شناختی از مفهوم این واژه ندارند. جریان از این قرار است که ساقه مو توانایی محدودی در جذب رطوبت، رنگ مو و سایر محصولات بهداشتی دارد. شاید موهای من در مدت زمان کمتر یا بیشتری از موهای شما، رنگ بگیرد. این ویژگی در مورد استفاده از نرم کننده مو، ماسک مو و یا هر نوع محصول مراقبت از مو نیز صدق می کند.

تخلخل مو به معنای توان ساقه مو در جذب مایعات به داخل کوتیکول است. موها از لایه های متفاوتی تشکیل شده اند. کوتیکول (Cuticle) خارجی ترین لایه مو است و به صورت یک لایه بسیار نازک روی مو را پوشانده است. کوتیکول بدون رنگ است و نقش حفاظت از موها در برابر آسیب های محیطی را دارد. اگر بخواهیم یک تشبیه درستی از کوتیکول داشته باشیم شاید فلس ماهی مثال بدی نباشد.

در زیر میکروسکوب، این لایه شبیه به فلس روی هم قرار گرفته است. در واقع این لایه به صورت غشا پهن و شاخی در تراکم بالا روی ساقه مو را پوشانده است. قابلیت نفوذپذیری مو مربوط به سلامت لایه کوتیکول است. برای مثال رنگ مو یا هر محصول دیگری از این طریقبه موها جذب می شود. در واقع توانایی جذب رطوبت همان تخلخل مو است که در همه افراد یکسان نیست. برای تشخیص این مورد می توانید از تست تخلخل مو استفاده کنید.

تخلخل مو

انواع تخلخل مو کدام است؟

موهای من و شما و دیگران دارای یک نوع تخلخل نیست. یعنی اینکه میزان جذب رطوبت به داخل غشا کوتیکول در ما متفاوت است. علاوه بر ژنتیک، نقش شرایط محیطی هم در این تفاوت بسیار پر رنگ است. برای مثال برخی افراد ذاتا دارای تخلخل موی کم یا زیادتری هستند اما این میزان در طول دوران رشد، قابل تغییر است.

همه محصولات بهداشتی، شوینده ها و موادی که برای مراقبت از مو استفاده می کنید، روی تغییر ساختار موها تاثیر دارد. در واقع آسیب های محیطی به سطح کوتیکول مو صدمه می زند و این امر میزان جذب رطوبت و رنگ مو را تغییر می دهد. همه مواد شیمیایی در این مورد اثرات مخرب دارند از کلر آب استخر گرفته تا نوع شامپوی که استفاده می کنید در تخریب لایه کوتیکول تاثیرگذار است.

حتی نور آفتاب با همه فوایدی که دارد به وضوح غشا کوتیکول را تخریب می کند. با این اوضاع مشخص است که همه افراد نمی توانند دارای تخلخل موی یکسانی باشند و این به شرایط زندگی و نحوه مراقبت از مو و البته جنس موی فرد نیز بستگی دارد. برای سهولت میزان تخلخل در ساقه موها به 3 گروه تقسیم شده است.

موهایی با تخلخل کم

 • تخلخل مو کم

جنس این موها طوری است که قسمت فلس مانند کوتیکول، کاملا روی هم بسته شده است. در واقع لایه کوتیکول اصلا اجازه عبور رطوبت و سایر مواد را نمی دهد. البته اصلا که نه ولی ورود رطوبت به داخل مو، در موهایی با تخلخل کم، بسیار کم و ناچیز است. اگر از این گروه هستید پس موهایتان دارای تخلخل کمی است.

انواع محصولات بهداشتی اعم از شیمیایی یا ماسک های خانگی و …. به این موها جذب نمی شوند. البته این نوع مو همان طور که اجازه ورود رطوبت را به داخل مو نمی دهد از خروج رطوبت داخل مو نیز جلوگیری می کند. حتی روغن درمانی و تراپی ها هم روی چنین ساختار مویی، کارایی خوبی ندارد.

 • تخلخل مو زیاد

این جنس مو دارای کوتیکول های زیاد با قدرت جذب و ترشح رطوبت فراوانی هستند. در واقع همانطور که مواد به راحتی جذب موها می شوند به همان نسبت نیز میزان از دست دادن رطوبت داخل موها، بسیار بیشتر از موهایی با تخلخل کم است.

ظاهر این موها مات و مجعد است و معمولا وز مو هم وجود دارد. اگر تخلخل مو زیاد باشد، موها مستعد گره خوردن هستند و خیلی زیاد در هم می پیچند. چنین مویی خشک و زبر است و نیاز به کمک فوری دارد.

تخلخل زیاد در موها

 • تخلخل مو طبیعی

تخلخل مو چه کم باشد و چه زیاد، مشکل ساز است. بهترین و سالم ترین موها دارای تخلخل طبیعی هستند. در واقع تخلخل مو در حد وسط کم و زیاد قرار دارد . قابلیت جذب و نفوذ رطوبت و ترشح و خروج آن، در این جنس موها متعادل است. ساقه های مو می توانند مقدار مناسب رطوبت را جذب و نگهداری کنند.

اگر موهای تان براق و درخشان و پر پشت است، در این گروه قرار دارید. اصل کلام اینکه این نوع مو همه جوره سالم و سلامت است و باید خیلی قدرش را بدانید. چنین مویی بسیار با ارزش است و می توانید به راحتی از انواع رنگ مو یا محصولات بهداشتی و ماسک موهای خانگی استفاده کنید.

نحوه مراقبت از انواع تخلخل مو

حالا مشخص شد که میزان تخلخل و جذب رطوبت در همه نوع مویی یکسان نیست. حالا سوال اینجاست که چطور از موها مراقبت کنیم که آسیب نبیند. با توجه به میزات تخلخل مو باید نسبت به انتخاب روش های مراقبت از مو اقدام کنید.

مراقبت از موهای صاف

 • مراقبت از موهایی با تخلخل کم

گفتیم که این نوع موها در برابر جذب رطوبت مقاوم هستند بنابراین خیلی زود با کاهش رطوبت روبرو می شوند. برای اینکه موها آسیب نبیند و کیفیت بهتری داشته باشد لازم است تا هفته ای دو بار از ماسک موی مرطوب کننده و ویتامینه استفاده کنید.

ماسک موهای خانگی برای این منظور مناسب هستند با موادی مثل موز، آووکادو، زرده تخم مرغ و ….. می توانید ماسک موی غنی تهیه کنید. یک نکته مهم اینکه حتما در مواد ماسک مو از روغن های طبیعی نظیر روغن زیتون نارگیل، آرگان و ….نیز استفاده کنید.

برای دستیابی به نتیجه بهتر لازم است تا ابتدا روغن را به روش غیر مستقیم، گرم کنید. بخار کتری برای این کار مناسب است. حتی می توانید روغن را به طور مجزا هم استفاده کنید. ماسک مو و روغن را روی پوست سر و ساقه موها به طور کامل بمالید و کمی مالش دهید.

مراقبت از موهای فر و موج دار

 • مراقبت از موهایی با تخلخل زیاد

مراقبت از این موها از واجبات است. در صورت عدم مراقبت صحیح، موها در معرض شکستگی، خشکی و گره خوردگی قرار دارند. به این ترتیب باید منتظر موخوره و پیامدهای آن هم باشید. موهایی که دارای تخلخل خیلی زیادی هستند حتما به مراقبت منظم و دائمی نیاز دارند. مراقبت از حمام شروع می شود این موها نیاز به نرم کننده دارند تا سالم باقی بمانند. از ماسک داخل حمام استفاده کنید.

استفاده از اتوی مو و سشوار روی چنین موهایی، توصیه نمی شود. این موها مستعد آسیب هستند و با دستگاه های حرارتی حالت دهنده مو، اصلا میانه خوبی ندارند. به جای آن می توانید از سرم، ژل مو، اسپری مو و حالت دهنده های غیر حرارتی استفاده کنید. علاوه بر آن از روغن درمانی برای بهبود موها بهره ببرید. روغن نارگیل، زیتون، جوجوبا، آووکادو و …. برای تغذیه و حفظ رطوبت موها عالی هستند.

 • مراقبت از موهایی با تخلخل طبیعی

در نگهداری و مراقبت از این موها هیچ مشکلی ندارید. تعداد کمی از افراد دارای ساختار مو با تخلخل طبیعی و متوسط هستند. این نوه موها راحت حالت می گیرند و خیلی خوب به محصولات مراقبت از مو واکنش نشان می دهند. اگر می خواهید موهای تان همیشه همین طور سالم باقی بماند، استفاده از محصولات شیمیایی را کاهش دهید.

گاهی اجازه دهید تا موها در هوای آزاد و به طور طبیعی خشک شود. استفاده از سشوار را محدود کنید و از مواد مغذی استفاده کنید. ماسک موی ویتامینه با مواد مغذی هم کیفیت موها را حفظ می کند و می توانید از زیبایی و جذابیت طبیعی خود لذت ببرید.

حالا سوال اینجاست که چطور میزان تخلخل موها را بسنجیم؟ در مطالب بعدی، نحوه تست تخلخل مو بررسی می شود.

سالن زیبایی سعیده درویش زاده

مرکز تخصصی زیبایی مو سعیده درویش زاده

آیا موهای تان از مواد دکلره سوخته و آسیب دیده؟ آیا موهایی زبر و زمخت دارید یا ریزش مو کلافه تان کرده است؟ موهای دمیج و آسیب دیده نیاز به درمان تخصصی دارند. در کلینیک زیبایی مو سعیده درویش زاده، انواع تراپی تخصصی برای درمان مو ارائه می شود. ما علم روز کشورهای پیشرفته را به کار گرفته ایم تا احیا و ترمیم موها به بهترین شکلی انجام شود.

خدمات نوین کراتین و احیا مو شامل: نانو بوتاکس مو، پلکس تراپی مو، نانو کراتین مو، پروتئین درمانی و سایر تراپی های تقویت کننده بخشی از خدمات روتین در این سالن زیبایی مو است. با ما بهترین ها را تجربه کنید و از داشتن موهایی سالم، درخشان و پر پشت لذت ببرید.

اگر تاکنون از این خدمات استفاده نکرده اید و در انتخاب روش مناسب، تردید دارید حتما تماس بگیرید. پیشنهاد ما استفاده از خدمات مشاوره رایگان برای تصمیم گیری بهتر است. شما به اندازه یک تماس تلفنی با متخصصین زیبایی مو فاصله دارید.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed