1. خانه
  2. مقالات
  3. آنچه از عوارض رنگ مو نمی دانستید!

آنچه از عوارض رنگ مو نمی دانستید!

آنچه از عوارض رنگ مو نمی دانستید!

  1. خانه
  2. مقالات
  3. آنچه از عوارض رنگ مو نمی دانستید!
عوارض رنگ مو
folder_openمقالات

اگر از آن دسته خانم هایی هستید که مرتب موهای تان را رنگ می کنید حتما از عوارض رنگ مو  هم اطلاع دهید. رنگ موها می توانند خطراتی را به همراه داشته باشند و باید با احتیاط از آن ها استفاده کرد. ساده ترین راه برای در امان ماندن خطرات احتمالی، انجام تست رنگ مو قبل از استفاده است. این کار چندان دشوار نیست کمی از رنگ را روی پوست داخل بازو بمالید و چند ساعت صبر کنید. آیا در محل قرمزی، التهاب و یا هر گونه تغییر دیگری می بینید؟ در این صورت به ترکیبات موجود در رنگ مو حساسیت دارید و نباید از آن استفاده کنید.

به طور کلی رنگ موها به دو گروه طبیعی و شیمیایی تقسیم می شوند. برخی گیاهان خاصیت رنگدهی خوبی دارند و از زمان های دور برای تغییر رنگ موها استفاده می شدند. برای مثال رنگ کردن مو با حنا از دیرباز مرسوم بوده. هنوز هم خیلی از خانم ها و آقایان حنا را به رنگ های شیمیایی ترجیح می دهند.

اما رنگ موهای شیمیایی تنوع بیشتری دارند. این رنگ ها در سه گروه دائمی، نیمه دائمی و موقت تقسیم بندی می شوند. رنگ موی موقت دوام ندارد و با شانه زدن و شستشو، پاک می شود. رنگ موهای نیمه دائمی نیز بعد از چند بار شامپو زدن، کمرنگ تر می شوند. ماندگارترین ترکیبات رنگی برای موها همان رنگ موهای دائمی هستند.

خطرات رنگ کردن موها

عوارض رنگ مو

از میان انواع رنگ موهای شیمیایی، میزان عوارض و صدمات رنگ های دائمی بیشتر است. رنگ موی دائمی با شامپو زدن و آبکشی پاک نمی شود. دوام این رنگ موها بسیار بالاتر است زیرا مواد موثر به داخل بافت مو نفوذ می کند. اگر بخواهید بر روی موی تیره از رنگ موی پایه روشن استفاده کنید از رنگ های سفید کننده مو و مواد دکلره استفاده می شود که عوارض شدیدتری به همراه دارند.

عوارض رنگ مو بسیار متنوع است البته همه این عوارض در یک فرد دیده نمی شود. برای مثال برخی از افراد تنها دچار خارش سر می شوند اما بعضی ها هم مشکلات زیادتری را تجربه می کنند. در ادامه به رایج ترین عوارض رنگ مو اشاره شده.

رنگ کردن موها در آرایشگاه

آسیب های جدی به مو

این عارضه در اثر استفاده بیش از حد و رنگ کردن مداوم موها، ایجاد می شود. رنگ موهای دائمی حاوی آمونیاک و پراکسید هستند. پراکسید رنگ طبیعی مو را از بین می برد و ملانین مو را تجزیه می کند. استفاده مکرر از رنگ مو باعث آسیب پذیر شدن مو می شود. به مرور موها ضعیف شده و دچار شکستگی و خشکی می شوند.

موهایی که به طور منظم با مواد شیمیایی، رنگ می شوند درخشندگی کمتری دارند. این موها خشک و زبر است. حتی امکان آسیب به فولیکول مو هم وجود دارد که در نهایت منجر به ریزش موی موقتی می شود. استفاده مداوم از پراکسید  می تواند به فولیکول مو آسیب برساند. در بعضی موارد این امر منجر به ایجاد طاسی یا حتی ریزش کامل مو شده است.

ایجاد حساسیت از عوارض رنگ مو

ایجاد حساسیت از عوارض رنگ مو

واکنش های آلرژیک بر اثر رنگ کردن مو بسیار شایع است. رنگ موهای شیمیایی حاوی پارافنیل دی آمین هستند که ماده آلرژی زایی است. افرادی که درماتیت دارند واکنش شدیدتری نشان می دهند. افراد مبتلا به اگزما و پسوریازیس نیز باید از رنگ کردن مو پرهیز کنند، زیرا برخی عوارض جانبی نظیر خارش ، تحریک پوست، قرمزی و تورم پوست سر در این افراد بیشتر بروز می کند.

خواه برای پوشاندن تارهای سفید و خاکستری مو باشد یا اینکه بخواهید تنوعی در چهره تان استفاده کنید، همیشه خطر بروز واکنش های آلرژیک وجود دارد. خارش و سوزش پوست سر نشان دهنده حساسیت به مواد رنگ مو است. تورم و قرمزی پوست کف سر و شوره نیز از عوارض رنگ مو تلقی می شود حتی اگر بعد از رنگ کردن موها، دور چشم و مژه ها، بینی و صورت تان هم قرمز شد شک نکنید که به این نوع رنگ مو آلرژی دارید.

انواع رنگ موی شیمیایی

دهیدراته شدن مو

اگر به طور دائم موهای خود را رنگ می کنید، موها رطوبت خود را از دست می دهد. این به خاطر وجود مواد شیمیایی قوی در رنگ موهای دائمی است. وقتی رطوبت مو از بین می رود ساقه مو به راحتی شکسته می شود. شکنندگی مو یکی از شایع ترین عوارض رنگ مو است که به مرور درخشندگی مو را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

در برخی موارد میزان آسیب وارده به موها بسیار زیاد است و ناچارید مو را کوتاه کنید. موهای خشک و دهیدراته بیش از موهای سالم، دچار موخوره می شوند. وقتی انتهای ساقه مو دو یا چند شاخه می شود، مو نازک و ضعیف تر می شود. موخوره به سرعت به همه قسمت های مو سرایت می کند و حتی گاهی تا ریشه موها نیز پیشروی دارد.

قبل از اینکه مجبور به کوتاه کردن موها بشوید با استفاده از انواع ماسک آبرسان، رطوبت مورد نیاز مو را تامین کنید. با طولانی کردن فاصله بین رنگ کردن موها نیز لطف بزرگی به خود می کنید.

حساسیت به مواد رنگ مو

سرطان از عوارض رنگ مو

برخی تحقیقات موید آن است که مواد شیمیایی موجود در رنگ مو می تواند به سلول‌های DNA انسان آسیب رسانده و باعث سرطان شود. البته این موضوع چندان نگران کننده نیست زیرا هنوز به طور صد در صد سرطان زا بودن رنگ مو به اثبات نرسیده است. جامعه سرطان آمریکا معتقد است که تحقیقات بیشتری باید انجام شود. علت شک به این موضوع وجود رزورسینول در رنگ موهای شیمیایی است.

رزورسینول یک ماده شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز است و تعادل هورمون های طبیعی بدن را به هم می ریزد. در مورد جذب رنگ مو از طریق پوست سر، یک چالش جدی در بین محققین وجود دارد. خطر ابتلا به سرطان سینه در اختلال هورمونی بسیار زیاد است. البته این عارضه با سالی یکی دو بار رنگ کردن موها ایجاد نمی شود. افرادی که به طور افراطی از رنگ موهای شیمیایی و دائمی استفاده می کنند، در معرض این آسیب ها قرار دارند.

همه مواردی که در این مطلب ذکر شده، در یک نفر دیده نمی شود. شاید فردی بعد از رنگ کردن موهایش با مواد شیمیایی، دچار خارش پوست سر بشود ولی دیگر عوارض را تجربه نکند. برخی افراد نیز اصلا واکنش آلرژی زا یا عوارض نشان نمی دهند. البته خشکی و دهیدراته شدن موها همیشه وجود دارد و در اثر استفاده مکرر از هر نوع مواد شیمیایی بر روی موها ایجاد می شود.

شستشوی موها بعد از رنگ کردن

نکاتی برای کاهش عوارض رنگ مو

هرگز خودتان اقدام به رنگ کردن موها نکنید. وقتی در خانه مواد رنگ مو را ترکیب می کنید احتمال اشتباه وجود دارد. برای رنگ کردن مو به آرایشگاه مراجعه کنید تا افراد متخصص کار را به درستی انجام دهند.

در صورت امکان فواصل بین رنگ کردن موها را به 3 ماه افزایش دهید تا کمتر عوارض رنگ مو را تجربه کنید.

در صورت رنگ کردن موها در خانه حتما به توصیه سازنده در مورد زمان توجه کنید. هرگز رنگ مو را مدت بیشتری روی موها قرار ندهید.

حتما بعد از استفاده از رنگ های شیمیایی، موهایتان را به خوبی شستشو دهید. باقی ماندن مواد روی پوست سر و موها عوارض خطرناکی دارد.

رنگ موهای مختلف را با هم ترکیب نکنید به خصوص برندهای متفاوت رنگ مو نباید با هم ترکیب شود. امکان تداخل مواد و عوارض شدیدتر وجود دارد.

انواع رنگ موی شیمیایی برای ابروها ساخته نشده و موجب آسیب جدی و سوختن ابروها می شود.

تا جایی که می توانید رنگ کردن موها را دیرتر شروع کنید. بهتر است تا سفید شدن موها، اقدام به رنگ کردن مو نکنید اگرچه موی سفید نیز زیبایی خاص خود را دارد.

برای جلوگیری از عوارض رنگ مو حتما قبل از استفاده آن را روی پوست دست تست کنید.

برای رنگ کردن موها در خانه همیشه دستکش دست کنید البته دستکش تنها از پوست دست تان محافظت می کند ولی هنوز خطر وجود دارد.

هرگز در مکان های کوچک و بسته موهایتان را با مواد شیمیایی رنگ نکنید. احتمال مسمویت تنفسی از بخارات مواد شیمیایی رنگ مو وجود دارد.

عوارض رنگ موی شیمیایی

مرکز تخصصی ترمیم و احیا مو سعیده درویش زاده

اگر از وضعیت موهایتان رضایت ندارید و یا به دنبال یک تغییر اساسی در موها هستید، چاره کار رنگ مو نیست. در اغلب اوقات موها خشک و دهیدراته هستند. به خصوص مواد دکلره باعث پوکی و سوختگی موها می شود. موهای آسیب دیده غیر قابل کنترل هستند و به راحتی حالت نمی گیرند. یک بار برای همیشه تصمیم بگیرید که اصولی موها را ترمیم کنید.

کراتینه مو، نانو بوتاکس مو، پلکس تراپی، پروتئین تراپی و انواع ویتامینه های کابین می توانند زیبایی و سامت موهایتان را تامین کنند. در بسیاری موارد حتی نیازی به رنگ کردن دوباره موها نیست. رنگ مو بعد از انواع تراپی، تازه خودش را نشان می دهد. در این سالن از مواد مرغوب و گیاهی برای ترمیم و احیا موهای آسییب دیده استفاده می شود.

برای نفوذپذیری بیشتر مواد به عمق مو، از نانو ذرات کمک گرفته شده. به این ترتیب مواد شیمیایی قوی با یک ترفند عالی، جایگزین شده اند و دیگر نگرانی بابت مشکلات بعدی وجود ندارد. جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. بعد از دریافت راهنمایی های تخصصی، تصمیم گیری برای تان راحت تر خواهد شد.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed