1. خانه
  2. مقالات
  3. آیا رنگ کردن مو باعث ریزش مو می شود؟

آیا رنگ کردن مو باعث ریزش مو می شود؟

آیا رنگ کردن مو باعث ریزش مو می شود؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. آیا رنگ کردن مو باعث ریزش مو می شود؟
ارتباط رنگ مو و ریزش مو
folder_openمقالات

رنگ کردن مو در بین خانم ها و آقایان رایج است. استفاده از رنگ مو چالش های خاص خود را دارد برای مثال عده ای بعد از رنگ کردن موها با ریزش مو روبرو می شوند. این مشکل در افرادی که به طور دائمی موهای خود را رنگ می کنند، بیشتر دیده می شود. در این مطلب روی ارتباط رنگ مو و ریزش مو بررسی شده است. آیا شما هم موهایتان بعد از رنگ کردن، می ریزد؟

این روزها رنگ کردن موها به عنوان یکی از المان های زیبایی، بسیار پر طرفدار شده است. حتی جوان ترها هم تمایل دارند رنگ طبیعی موهای خود را با رنگی متفاوت، تغییر دهند. علاوه بر آن بسیاری از افراد در سنین بالا، برای پوشاندن موهای سفید و خاکستری از رنگ مو استفاده می کنند. هیچ راهی برای توقف پیر شدن موها وجود ندارد و دیر یا زود، تارهای مو رنگ خود را از دست می دهند. با کمک رنگ مو این مشکل برطرف می شود اما با ریزش مو چه کنیم؟

شرکت های تولید کننده رنگ مو، فرمولاسیون اختصاصی خود را دارند. در ترکیبات برخی از رنگ موها موادی اضافه شده ولی اساس همه رنگ موهای شیمیایی شبیه به هم است. هم اکنون انواع رنگ موهای دائمی، نیمه دائمی و موقت به فروش می رسد که دارای ترکیبات متفاوتی هستند. برخی افراد نسبت به مواد رنگ مو حساسیت دارند. اگر رنگ موی جدیدی استفاده می کنند و دچار خارش سر و قرمزی  التهاب پوست سر شدید، احتمال زیاد به ترکیبات رنگ مو، حساسیت نشان داده اید.

 ریزش موی رنگ شده

چرا موها بعد از رنگ کردن می ریزد؟

همین ابتدا بگویم که همیشه هم این طور نیست و همه رنگ موها، ریزش ایجاد نمی کنند. اما رنگ مو و ریزش مو بعد از آن پدیده ای رایج است که در بین بسیاری از افراد دیده می شود. مقصر اصلی ریختن موها بعد از رنگ کردن، مواد شیمیایی موجود در رنگ موها است. ترکیبات شیمیایی قوی موجب ضعیف شدن ساقه مو می شوند.

مکانیسم اثرگذاری رنگ مو به این ترتیب است که رنگ از لایه خارجی مو به داخل نفوذ می کند. همین موضوع موجب آسیب شدید به لایه بیرونی مو یا همان کوتیکول مو می شود. به خصوص ترکیباتی که دارای مولکول های درشت تر هستند هنگام نفوذ به مو، کوتیکول را تخریب می کنند. در نتیجه موها به راحتی خورد شده و می ریزد. کوتیکول نقش محافظتی روی تارهای مو دارد هر گونه آسیب به این لایه موجب می شود که مغز مو تحت تاثیر عوامل محیطی، قرار بگیرد و بسیار آسیب پذیرتر بشود.

علت اینکه بعد از رنگ مو، ریزش مو اتفاق می افتد این است که ساقه مو به شدت آسیب دیده است. در مورد رنگ موهای دائمی این آسیب بسیار شدیدتر است ولی رنگ موهای موقت، ماندگاری کمتری دارند و تا به این اندازه اثرات مخرب ایجاد نمی کنند.

ریزش مو بعد از رنگ کردن موها

آمونیاک در رنگ مو و ریزش مو

در ترکیبات اغلب رنگ موها از آمونیاک استفاده می شود. این ماده با شکستن کوتیکول مو راهی برای عبور از آن و ورود به درون مو پیدا می کند. آمونیاک با تغییر سطح PH مو به آن آسیب می زند. در واقع هم زمان با استفاده از رنگ مو، کوتیکول مو به شدت دچار تخریب می شود. شاید بلافاصله موها نریزد ولی آسیب به مو از همین ابتدای کار، اتفاق افتاده است.

کوتیکول مو به صورت پولکی روی هم قرار گرفته و سرتاسر ساقه مو را پوشش می دهد. آمونیاک با شکستن ساختار کوتیکول، موجب بلند شدن لایه های پولکی شکل می شود. بالا آمدن کوتیکول، خود به خود ترمیم نمی شود و مو بعد از این عملیات، شروع به خورد شدن می کند. البته برخی از برندها با تولید رنگ موی بدون آمونیاک ظاهرا مشکل را برطرف کرده اند.

وقتی موها به طور منظم رنگ می شود و یا اینکه دائم از رنگ موی روشن استفاده می کنید امکان ریزش مو وجود دارد. حتی رنگ موهای فاقد آمونیاک نیز از سیستمی مشابه استفاده می کنند ولی به علت اینکه بویی ندارند، شاید تصور کنید که این رنگ موها مطمئن هستند.

رنگ مو و افزایش ریزش مو

نقش اکسیدان در رنگ مو و ریزش مو

رنگ مو به تنهایی نمی تواند به تنهایی رنگ ایجاد کند. لازم است تا با استفاده از اکسیدان، رنگ به ساقه مو نفوذ کند. ضررهای اکسیدان نیز دست کمی از آمونیاک ندارد. در واقع هر چقدر مدت زمان ماندن آمونیاک و اکسیدان روی موها بیشتر باشد، درصد آسیب به ساقه مو نیز بیشتر می شود. در این صورت بعد از رنگ کردن موها، ریزش مو نیز ایجاد می شود. به هر حال آسیب جدی به ساقه مو وارد شده.

البته بعد از شستن رنگ مو، امکان برگشت کوتیکول تا حدی وجود دارد. اگر دائم موها را رنگ می کنید به مرور میزان آسیب وارد شده به ساقه مو بیشتر می شود تا جایی که کوتیکول به کلی بالا آمده و قابلیت برگشت را ندارد. با هر بار شانه زدن و شستن موها، تعداد زیادی از تارهای مو می ریزد و این تازه شروع ماجرای رنگ مو و ریزش مو است. گاهی حتی ریشه مو نیز آسیب می بیند در این صورت ریزش مو، دائمی می شود و به مرور موها کم پشت تر می شوند.

مشکلات رنگ کردن موها

ریزش مو در اثر دکلره

در مقایسه با تمام رنگ موها، دکلره قدرت تخریب بیشتر دارد. به طور کلی مواد سفید کننده مو نظیر دکلره، دارای مواد شیمیایی بسیار قوی هستند. از سفید کننده ها برای تغییر در رنگدانه های مو استفاده می شود. وقتی موهای طبیعی تیره باشد لازم است تا ابتدا رنگدانه ها سفید شوند و بعد موها به رنگ روشن در بیایند.

مواد شیمیایی موجود در دکلره، قدرت نفوذ بیشتری دارند و به شدت کوتیکول مو را تخریب می کنند. این مواد حتی اسیدهای چرب ساقه مو را نیز تجزیه می کنند و آسیب دائمی به وجود می آورند. به این ترتیب موها ضعیف شده و خشک و دهیدراته می شود. مدت زمان ماندگاری دکلره روی موها در میزان آسیب وارد شده، تاثیر می گذارد.

همچنین اگر بارها برای رنگ کردن موها از دکلره استفاده شود، خشکی و شکنندگی موها بیشتر هم خواهد شد. استفاده از دکلره برای رنگ مو و ریزش مو پس از آن یک آسیب دائمی است و باید تا حد امکان از دکلره کردن مو خودداری کنید. حتی دیده شده که گاهی دکلره به پوست سر و فولیکول های مو نیز آسیب زده است. دکلره مو توسط افراد بی تجربه منجر به سوختن موها نیز می شود.

جایگزین رنگ موی شیمیایی

روش جایگزین برای رنگ کردن مو

اگر بعد از رنگ کردن موها دچار ریزش مو می شوید باید راه دیگری پیدا کنید. تغییر رنگ موها می تواند به جذابیت چهره اضافه کند اما اگر موها بریزد دیگر جذابیتی ندارد. رنگ مو و ریزش مو با هم در ارتباط مستقیم هستند این مشکل در رنگ موهای دائمی بیشتر دیده می شود. آیا بعد از رنگ کردن موها، روزانه بیش از 100 تار مو از دست می دهید؟ در این صورت دیگر وقت آن رسیده تا جایگزین مناسبی برای رنگ موی دائمی پیدا کنید.

انواع رنگ موی بدون آمونیاک قدرت تخریب کمتری دارند و به این شدت، موها را از بین نمی برند. مطمئن شوید که ترکیبات رنگ مو بدون آمونیاک باشد.

در صورت امکان فواصل استفاده از رنگ مو را افزایش دهید. پس از یک دوره رنگ کردن مو بهتر است یک دوره به مو استراحت دهید. به این ترتیب موها آسیب کمتری می بینند.

از رنگ موهای طبیعی و گیاهی استفاده کنید. حنا از قدیمی ترین رنگ های گیاهی است که برای تغییر رنگ موها استفاده می شده است. قهوه، رازیانه و بسیاری دیگر از گیاهان را می توانید امتحان کنید. قدرت رنگ دهندگی گیاهان خیلی کمتر از مواد شیمیایی رنگ مو است اما حداقل دچار ریزش مو نمی شوید.

به عنوان آخرین راه حل حتما روتین مراقبت از مو را انجام دهید. موهای رنگ شده را مرطوب نگه دارید و به طور مرتب به آن رسیدگی کنید. برای داشتن موهای سالم باید نیاز مو را تامین کنید. انواع ماسک موی آبرسان و پروتئینه از ریزش مو جلوگیری می کند. حتی می توانید از ماسک موی خانگی نیز برای جان دادن به موها استفاده کنید. اگر لازم است از درمان های تخصصی برای ترمیم موهای آسیب دیده کمک بگیرید.

نحوه صحیح رنگ کردن مو

مرکز تخصصی کراتینه و احیا مو سعیده درویش زاده

اگر موهایتان مدام گره می خورد یا حالت کشی پیدا کرده، به سرعت برای احیا مو اقدام کنید. موهای سوخته، خمیری، پودر و پوک شده دوام زیادی ندارند و خیلی زود شروع به ریختن می کنند. البته صنعت آرایشگری و احیا مو پیشرفت های زیادی داشته و می توان تقریبا هر نوع موی آسیب دیده ای را زنده کرد.

خبر خوب اینکه کلیه تکنیک های احیا مو توسط رهبر احیای موی ایران خانم درویش زاده، ارائه می شود. اگر با موهایتان مشکل دارید راه حل قطعی ترمیم و احیا مو در دستان هنرمند تیم حرفه ای سالن موی درویش زاده است. با یک بار مراجعه خودتان از نزدیک تجربه و مهارت کادر آرایشگاه را خواهید دید.

اینجا همه کارها طبق اصول حرفه ای انجام می شود از مواد و ترکیبات به کار رفته برای احیا مو گرفته تا تجهیزات و … همگی از بهترین ها است. امکان رنگ کردن مو بعد از احیا نیز وجود دارد.

جهت اطلاع از هزینه ها و دریافت مشاوره اختصاصی رایگان، تماس بگیرید.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed