1. خانه
  2. مقالات
  3. بیماری هایی که موهایتان را هدف گرفته اند!

بیماری هایی که موهایتان را هدف گرفته اند!

بیماری هایی که موهایتان را هدف گرفته اند!

  1. خانه
  2. مقالات
  3. بیماری هایی که موهایتان را هدف گرفته اند!
نقش بیماری ها در سلامت مو
folder_openمقالات

حالت، بافت و ضخامت مو تحت تاثیر ژنتیک است ولی شرایط محیطی نیز می تواند تغییراتی را در کیفیت مو ایجاد کند. هر چیزی که می خورید یا هر رفتاری که با مو، دارید به طور مستقیم روی موها اثر می گذارد. حتی برخی بیماری ها نیز می توانند سلامت مو را تهدید کنند. اگر با موهای خود مشکل دارید، احتمال اینکه پای یک بیماری جسمی در میان باشد، هست.  بیماری ها در سلامت مو تاثیر دارند و می توانند شکل ظاهری مو را نیز تغییر دهند.

کیفیت موها در طول زندگی از نوزادی گرفته تا سالمندی، مدام در حال تغییر است. این تغییرات بخشی از روند طبیعی رشد مو هستند و بیماری به حساب نمی آیند. برای مثال موهای نوجوانان معمولا چرب می شود که مرتبط با تغییرات هورمونی است و پس از چند سال دوباره کیفیت مو به حالت قبل بر می گردد. در دوران بارداری، شیردهی، یائسگی نیز تغییرات هورمونی، ظاهر موها را تحت تاثیر قرار می دهند.

نقش بیماری ها در سلامت مو به حدی زیاد است که حتی تصورش را هم نمی کنید. برای مثال اغلب افراد ریزش مو دارند یا حتی جوان ها هم این روزها با سفید شدن مو روبرو هستند. این وضعیت اصلا طبیعی نیست و حتما یک علتی برای آن وجود دارد.

بیماری های مرتبط با سلامت مو

اثر بیماری ها در سلامت مو

دشمن اصلی مو ترکیبات شیمیایی و حرارت هستند. همه محصولاتی که در حمام استفاده می کنید حاوی مواد شیمیایی هستند. شامپوها، نرم کننده های مو، موس، ژل و …. نیز در همین گروه قرار دارند. اما مواد دکلره و رنگ مو مضرترین ماده شیمیایی است که با جان و دل روی موها استفاده می کنید. در واقع به قیمت زیبایی مو، سلامت مو را نابود می کنید.

دستگاه های حرارتی حالت دهنده مو هم در تخریب ساقه مو نقش دارند. این روزها استفاده از اتوی مو در بین جوانان خیلی رایج شده است. در اغلب موارد حتی اتوی مویی که استفاده می کنید دارای شرایط خوبی نیست و یا اینکه به صورت اشتباه از آن استفاده می کنید. به هر حال داغی دشمن زیبایی و سلامت مو است. حتی آفتاب مستقیم و آب داغ حمام نیز می تواند به موها آسیب بزند.

در نظر داشته باشید این ها همه شرایط محیطی و نحوه مراقبت از مو هستند و در گروه بیماری ها قرار ندارند. در ادامه برخی از مهم ترین بیماری ها در سلامت مو معرفی شده. این مشکلات و بیماری ها به وضوح ظاهر مو را خراب می کند.

علت سفیدی زودرس مو

استرس شدید موها را سفید می کند

استرس در برخی افراد به دلایلی زیادتر است. البته نه همیشه ولی خیلی ها در اثر استرس، موهایشان سفید می شود. در این مورد هنوز تحقیقات کاملی انجام نشده است ولی علت اصلی سفید شدن مو در جوانی می تواند ناشی از استرس شدید باشد. به نظر می رسد استرس دائمی در از بین بردن رنگدانه های مو تاثیر دارد.

معمولا این وضعیت با ریزش موی شدید نیز همراه است. عوامل زیادی در سفید شدن زود هنگام مو تاثیر دارند و استرس تنها یکی از این موارد است. برای مثال کسی که به علت بیماری، نیاز به عمل جراحی دارد، بعد از درمان متوجه می شود که موهایش در حجم وسیعی سفید شده. استرس ناشی از درمان و جراحی و بیهوشی و … از یک طرف، کم خونی باد از عمل جراحی و داروهایی که مصرف می کند نیز همگی دست به دست هم می دهند تا موها سفید شود.

طولانی شدن استرس به تنهایی نیز در سفیدی موها دخالت دارد. استرس موجب می شود تا دریافت مواد مغذی توسط ریشه مو کم بشود. در نتیجه مو ضعیف شده و نمی تواند از طریق گردش خون، مواد مغذی و اکسیژن کافی را دریافت کند. وقتی نیازهای فولیکول مو تامین نشود، موها هم تغییر می کنند.

اثر بیماری در سلامت مو

سندرم کوشینگ موجب شکننده شدن موها می شود

اثر این بیماری در سلامت مو غیر قابل انکار است. کوشینگ با افزایش ترشح کورتیزول همراه است و موجب بروز علائمی در بدن می شود. اگر بدون هیچ علتی، موها دچار شکستگی بشوند و هم زمان احساس خستگی و درد در کمر داشته باشید حتما به پزشک مراجعه کنید. در سندرم کوشینگ سطح فشار خون نیز بالا می رود که به دلیل نقص در عملکرد فوق کلیوی است.

البته ریزش مو و شکستگی موها از عوارض ابتلا به سندرم کوشینگ است ولی این موضوع قطعی نیست. برای مثال موهایی که در اثر رنگ و دکلره یا کلر استخر، به شدت خشک هستند نیز شکننده تر می شوند. در این حالت اصلا بیماری خاصی وجود ندارد و مشکل با مراقبت صحیح از موها برطرف می شود.

رایج ترین بیماری در سلامت مو تیروئید است

هر گونه تغییر در ترشح هورمون تیروکسین به طور مستقیم روی مو تاثیر می گذارد. کم کاری و پر کاری تیروئید هر دو در این زمینه دخالت دارند و با کمی تفاوت، سلامت مو را به خطر می اندازند. اصلی ترین مشکل و بیماری در سلامت مو مربوط به ریزش موی تیروئیدی است. تیروئید مهم ترین غدد داخلی است که در تنظیم سوخت و ساز بدن نقش دارد.

بی نظمب در ترشح هورمون های تیروئید موجب می شود تا بدن واکنش شدیدی نشان دهد. درد عضلات و مفاصل، پف کردگی صورت، افزایش یا کاهش وزن، ریز ش مو و خشک و ضخیم شدن تارهای مو نیز از دیگر علائم این بیماری است. درمان های خانگی نمی تواند ترشح هورمون را تنظیم کند. اگر موهای شما بی دلیل می ریزد و خیلی خشک و زبر شده است برای انجام آزمایشات به پزشک متخصص مراجعه کنید.

کم خونی و ریزش موی شدید

کم خونی موجب ریزش موهایتان می شود

موها در حالت عادی هم می ریزند اما این ریزش با ریزش موی ناشی از بیماری تفاوت دارد. طبق تحقیقات موسسه پوست و موی آمریکا، ریزش حداکثر 100 تار مو در روز طبیعی است. در چرخه رشد مو همواره تعدادی از موها از پوست سر جدا شده و می ریزند. این به دلیل رشد موهای جدید در روزن فولیکول مو است.

اگر موقع استحمام و شستشوی موها و یا هنگام شانه زدن به مو متوجه شدید که موی زیادی می ریزد، احتمال کم خونی را جدی بگیرید. کاهش ذخیره آهن بدن یا کم خونی فقر آهن از رایج ترین علل ریزش مو در بانوان و دختران جوان است. کسانی که از رژیم غذایی گیاهخواری پیروی می کنند یا برای لاغری تحت رژیم های سخت هستند نیز دچار ریزش مو می شوند.

با یک آزمایش خون ساده می توان میزان آهن خون را مشخص کرد. پزشک معالج با تجویز قرص آهن، مشکل را تحت کنترل در می آورد.

بدترین بیماری ها در سلامت مو

درماتیت سبوره، شوره سر ایجاد می کند

شوره سر از مشکلاتی است که درصد زیادی از افراد به آن مبتلا هستند. این بیماری در اثر التهابات پوستی و یا فعالیت زیاد نوعی مخمر ایجاد می شود. شاید تصور کنید که تنها کسانی که موهایی خشک دارند، درگیر شوره سر هستند. واقعیت این است که دو فرم شوره وجود دارد:

شوره سر خشک

این نوع شوره به صورت پوسته های نازک و خاکستری رنگی است که ظاهر خوبی ندارند. پوسته ها از کف سر جدا شده و به روی سرشانه می ریزند که بسیار جلوه بدی دارد. این نوع شوره سر همیشه همراه با خارش شدید پوست سر است. گرما و حرارت می تواند این عارضه را تشدید کند. افرادی که برای خشک کردن موها از سشوار استفاده می کنند در معرض این بیماری در سلامت مو هستند.

شوره سر چرب

این نوع شوره سر خیلی چندش آور است. پوسته های بزرگ، زرد و چربی در کف سر به وجود می آید که واقعا کلافه کننده است. در این افراد چربی پوست سر زیادتر است همین باعث می شود که پوسته ها به کف سر بچسبند.

علت نازک شدن موی سر

نقش بیماری ها در سلامت مو و نازک شدن موها

علت اصلی نازک شدن تارهای مو، عدم دریافت پروتئین کافی است. وقتی به میزان مناسب مواد غذایی حاوی پروتئین را دریافت نیم کنید به مرور موها نازک و ضعیف می شود. این موها استحکام خوبی ندارد و خیلی روی سرتان دوام نمی آورد.

گاهی سوء تغذیه در این میان نقش دارد و گاهی هم مشکل از بیماری های گوارشی است. برای مثال افرادی که بخشی از معده خود را در اثر عمل جراحی bypass برداشته اند، در جذب پروتئین مواد غذایی مشکل دارند.

مرکز تخصصی کراتینه و احیا مو سعیده درویش زاده

موهایی که در اثر رنگ و مواد دکلره دچار آسیب شده، نیاز به درمان فوری دارد. موهای پوک، سوخته، خمیری و پودر شده اصلا جذابیتی ندارند. اما اگر همین موها را تحت تراپی قرار دهید زیبایی و سلامت مو با هم تامین می شود. در مرکز موی درویش زاده انواع خدمات ترمیم و احیای مو ارائه می شود. ترکیبات استفاده شده حاوی مواد مضر و بخار سمی نیستند و به هیچ وجه موجب ریزش مو در ماه های بعدی نمی شوند.

پلکس تراپی، کراتینه و احیا، نانو بوتاکس مو، ویتامینه های خشک و چرب از درمان های تخصصی مو هستند که با مواد مخصوص انجام می شوند. علت رضایت مراجعه کنندگان این است که دوام و ماندگاری لاین های احیا مو، بسیار زیاد است. ترکیبات حاوی نانو ذرات برای تراپی مو استفاده می شود و اثرگذاری فوق العاده ای دارد. در صورتی که طبق توصیه های ما از موها مراقبت کنید بین 4 تا 6 ماه موها به همین کیفیت باقی می ماند.

لاین های احیا حالت درمانی دارند و قابل تمدید و تکرار در ماه های بعد هستند. اگر نیاز به راهنمایی دارید تماس بگیرید مشاوره های اختصاصی در این مرکز، به رایگان انجام می شود.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed