چرخه رشد مو
folder_openمقالات

 هر تار مویی که از کف سر جدا می شود، نگرانی به همراه دارد. کابوس از دست موها، طاسی و کاهش تراکم مو مردان و زنان بسیاری را درگیر کرده است. آیا می دانید که بخشی از این ریزش مو در محدوده نرمال و طبیعی قرار دارد. در چرخه رشد مو همواره تعدادی از تارهای مو از پوست سر جدا می شوند و می ریزند. تا وقتی که این روند به صورت عادی ادامه دارد جای هیچ نگرانی نیست. حتی حجم موها نیز کم نمی شود و جذابیت و زیبایی مو حفظ می شود.

حالا سوال اینجاست که چه موقع باید نگران ریزش مو باشیم؟ بدون تردید ریزش موی شدید و ناگهانی اصلا طبیعی نیست. وقتی موها در حجم وسیعی شروع به ریختن می کند باید دلیل آن را پیدا کرد. پزشکان متخصص ریزش کمتر از 100 تار مو در طول شبانه روز را عادی می دانند. در همه افراد روزانه بین 50 تا 100 تار مو از پوست سر جدا می شود و به اصطلاح مو می ریزد.

چرخه رشد مو چه تاثیری در زیبایی مو دارد؟

چرخه رویش مو یا رشد مو یک سیکل طبیعی است که در آن موها دائم در حال ریزش و رشد هستند. موهای بیرون آمده از پوست در همه بدن دیده می شوند اما اهمیت ریزش موی سر بیش از دیگر مناطق است. از لحاظ جنس، ضخامت و ویژگی های ظاهری موی افراد با هم متفاوت است. اما همیشه قسمت ساقه و ریشه در تارهای مو دیده می شود.

تا زمانی که چرخه رشد مو در محدوده طبیعی قرار دارد، موها سالم و زیبا هستند. به این ترتیب پر پشتی و تراکم مو نیز حفظ می شود و مو به طور دائم بلندتر می شود.آشنایی با چرخه رویش مو به شما کمک می کند که بدانید چه وقت باید به پزشک مراجعه کنید و برای درمان ریزش مو اقدام نهایی را انجام دهید.

هر گونه اختلال در این چرخه موجب می شود که موها کم پشت بشود و زیبایی طبیعی مو از دست برود. موها در جذابیت چهره نقش پر رنگی دارند اما این تا وقتی است که سلامت مو حفظ شود. هر مو از دو بخش تشکیل شده، ساقه در بیرون از پوست سر است. اما فولیکول مو در زیر پوست کف سر و بخش ریشه مو قرار دارد.

ساختار موی سر

ساقه مو دارای چه ساختاری است؟

ساقه مو از فولیکول رشد می کند و خودش از چندین بخش مجزا تشکیل شده است. کوتیکول، کورتکس و مدولا قسمت های سه گانه تار مو هستند. مدولا بخش اسفجی ساقه مو است که مواد مغذی را از ریشه دریافت می کند و دفع مواد زائد را نیز انجام می دهد.

در حدود 75 تا 90 درصد از حجم مو مربوط به لایه کورتکس است. این بخش دارای رنگدانه و ملانین مو است و جزئیات زیادی را شامل می شود. لایه پوشاننده و محافظ مو، کوتیکول نام دارد. انعطاف پذیری، درخشندگی و زیبایی موهایتان را مدیون کوتیکول های سالم مو هستید. عوال محیطی به طور مستقیم روی کوتیکول مو اثر می گذارد. در صورت آسیب به این لایه، موها خشک و شکننده و وز می شود و ظاهر خوبی ندارد.

نقش فولیکول در چرخه رشد مو چیست؟

فولیکول به ظاهر دیده نمی شود زیرا در زیر پوست سر جا خوش کرده است. فولیکول ها کیسه های کوچکی هستند که کارشان تولید مو است. اگر به هر دلیلی این بخش آسیب ببیند، موها ضعیف می شوند. ساقه مو از درون کیسه فولیکولی شروع به رشد می کند. تغذیه مو از طریق رگ های خونی در اطراف کیسه های فولیکول انجام می شود.

موها در سطح پوست به هم نزدیک دیده می شوند زیرا به صورت دسته های 2، 3 و 4 تایی از سطح پوست خارج می شوند. فولیکول همچون یک غشا ظریف، موها را حمایت می کند تا رشد کنند. حتی پس از رویش نیز هنوز کار فولیکول ها تمام نشده است. مادامی که چرخه رشد مو منظم کار می کند همواره فولیکول ها نیز فعال هستند. هر واحد فولیکولی به اندازه 1 تا 2 میلیمتر با دیگر واحدها فاصله دارد. در ریزش مو، گاهی این فاصله چند برابر می شود.

پروسه طبیعی رویش موی سر

چرخه رشد مو شامل چه مراحلی می باشد؟

پروسه شروع رویش مو تا زمان ریزش مو ، زمان بر است. مراحل متعددی طی می شود تا یک تار مو کامل رشد کند. دریافت مواد مغذی و ویتامین ها و املاح ضروری بدن، روی رشد و سلامت موها تاثیر دارد. گرما و مواد شیمیایی نیز دو مورد مهم هستند که موها را نابود می کنند. برخی بیماری ها و داروها در افزایش ریزش مو نقش دارند زیرا موجب نامنظم شدن چرخه رشد مو می شوند.

رشد و رویش مو در طی 3 مرحله اصلی انجام می شود. هر کدام از این مراحل باید به درستی و با سلامت طی شود در غیر این صورت روند رشد مو دچار اختلال می شود. برای اینکه بدانید تا چه مقدار ریزش مو طبیعی است و کی باید نگران ریختن موها باشید، چرخه طبیعی رشد مو را بشناسید.

الگوریتم رشد و ریزش مو

فاز آناژن

این مرحله ابتدایی ترین بخش در چرخه رشد مو است. از ابتدا تقسیم سلولی در ریشه مو انجام می شود و موی جدید شروع به رشد می کند. هم زمان با این ماجرا، موی قدیمی از پوست سر خارج می شود. کلی سلول و رگ و ریشه و …. با هم همکاری دارند تا یک تار مو رشد کند. در این مرحله نیز پیاز مو با نفوذ به عمق پوست، مواد مغذی را دریافت می کند.

هر چقدر زمان آناژن مو طولانی تر باشد، موها طول و بلندی بیشتری خواهند داشت. اگر موهایتان از حد مشحصی بلندتر نمی شود احتمال دارد فاز آناژن مو خیلی کوتاه شده باشد. طولانی ترین فاز آناژن مربوط به موهای سر است و موهای سایر قسمت های بدن، آناژن کوتاه تری دارند. به همین علت موهای دست و پا و ابرو . از حد معینی، بلندتر نمی شوند.

مدت زمان فاز آناژن بین 2 تا 8 سال است. طولانی شدن این زمان ارتباط مستقیم با سلامت موها دارد.

فاز کاتاژن مو

بعد از طی فاز آناژن، دومین مرحله چرخه رشد مو آغاز می شود. حالا دیگر موها رشد نمی کنند و رشد مو متوقف شده است. از نظر فیزیکی نیز پیاز مو دیگر کارایی قبل را ندارد و قادر به دریافت مواد مغذی نیست. پیاز مو از رگ های خونی جدا می شود و موها آماده انتقال به مرحله بعدی از چرخه رشد مو هستند.

از ویژگی های فاز کاتاژن می توان به چماقی شدن مو در مجاورت سطح پوست اشاره کرد. به طور متوسط این مرحله 10 روز طول می کشد ( بین یک تا سه هفته)

چرخه رشد مو در نوجوانان

فاز تلوژن مو

تلوژن آخرین مرحله از چرخه رشد مو است. این فاز به مرحله استراحت مو نیز شناخته می شود. به طور عادی تا اینجا موها رشد کرده و پس از توقف رشد در انتظار ریزش هستند. موها در این مرحله از پوست سر جدا شده و به بیرون هدایت می شوند. چیزی در حدود 50 تا 100 تار مو در هر روز در فاز تلوژن قرار دارند.

رویش موی جدید در فولیکول باعث می شود تا موی قبلی بریزد. در واقع موی جدید، موهای قبلی را از فولیکول خارج می کند. این یک پدیده طبیعی و عادی است. دندان های شیری و رشد دندان های دائمی، پروسه ای شبیه به همین ماجرا دارد.

مرحله تلوژن به یکباره اتفاق نمی افتد یه این معنا که همه موها در طی یک روز نمی ریزند. تقریبا 2 تا 3 ماه طول می کشد تا موهای تازه روییده، همه موهای قبلی را به بیرون هدایت کنند. این موضوع طی یک نظم صحیح انجام می شود. برای مثال همه موها در یک زمان وارد فاز تلوژن نمی شوند. اگر این اتفاق بیفتد پوست سر در عرض مدت کوتاهی خالی از مو می شود.

همیشه بین 6 تا 8 درصد از موها در مرحله تلوژن هستند. طول دوره ریزش مو با توجه موی سر یا ابرو و … نیز متفاوت است. فاز تلوژن موی سر در حدود 100 روز زمان می برد اما برای موهای دست و پا و ابرو، این زمان اندکی طولانی تر است.

تا زمانی که ریزش مو در حد طبیعی باشد، چرخه رشد مو سالم است. اگر این چره دچار اختلال باشد تناسب ریزش و رشد مو به هم می خورد. به طوری که به وضوح می سر کم پشت و نازک می شود.

چرخه رویش مو چیست؟

مرکز تخصصی ترمیم و احیا مو سعیده درویش زاده

با استفاده از ترکیبات پروتئینی و آبرسان می توان ساقه مو را تا حدود زیادی احیا کرد. روش های درمان متنوعی برای ترمیم موهای آسیب دیده وجود دارد. با توجه به ویژگی های جنس مو و میزان آسیب می توان درمان مناسب را انتخاب کرد. شاید یک مو نیاز به پروتئین تراپی داشته باشد اما این درمان برای فرد دیگری، پیشنهاد نشود.

ما در این مرکز از درمان های تخصصی برای کمک به بهبود کیفیت مو و درمان استفاده می کنیم. روش های ترمیم و احیا مو به صورت اختصاصی برای هر مراجعه کننده، در نظر گرفته می شود. ابتدا مو بررسی شده و پس از تعیین میزان آسیب، ترکیبات متناسب با نیاز مو به کار می رود. شاید لازم باشد هم زمان از دو ترکیب متفاوت و تراپی های بیشتری بر روی موها استفاده شود.

با خیال راحت زیبایی موهایتان را به متخصصین سالن بسپارید ما سلامت موهایتان را تضمین می کنیم. با یک بار مراجعه مشتری دائمی کلینیک زیبایی مو خواهید شد.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed