1. خانه
  2. مقالات
  3. همه چیز درباره کراتینه کردن موی آسیب دیده

همه چیز درباره کراتینه کردن موی آسیب دیده

همه چیز درباره کراتینه کردن موی آسیب دیده

  1. خانه
  2. مقالات
  3. همه چیز درباره کراتینه کردن موی آسیب دیده
کراتینه کردن موی آسیب دیده
folder_openمقالات

موها یکی از مهمترین اجزای بدن ما هستند که بسیار آسیب پذیر محسوب می شوند؛ ممکن است علل زیادی باعث آسیب رساندن به موهای شما شوند و موهایتان را بسیار خشک و سوخته کنند. این موضوع می تواند برای کسانی که به خوش استایلی خودشان اهمیت زیادی می دهند، بسیار ناراحت کننده باشد؛ اما نکته امیدوار کننده این است که شما می توانید با کراتینه کردن موی آسیب دیده، موهای خودتان را از خشکی و سوختگی نجات دهید و مجددا موهایی نرم، صاف و حالت پذیر داشته باشید.

در این مقاله می خواهیم به شما بگوییم که اصلا چه کارهایی می توانند باعث آسیب رسیدن به مو شوند و چطور می توانید با کراتینه کردن موی آسیب دیده، سلامتی را به موهای خودتان بازگردانید.

 

موارد آسیب زننده به مو

 

اصلی ترین دلایل آسیب دیدن موها چیست؟

قبل از اینکه به سراغ این موضوع برویم که با هم در مورد کراتینه کردن موی آسیب دیده صحبت کنیم، بهتر است به این موضوع بپردازیم که اصلا چه کارهایی می توانند باعث آسیب رسیدن به موهای شما شوند تا بیشتر با این کارهای آسیب زننده آشنا شوید.

1- سشوار و اتو مو:

اولین دلیلی که می تواند شدیدا به موها آسیب برساند، استفاده مکرر و زیاد از اتو مو و سشوار است. خیلی از افراد بعد از حمام و شستشو موها و… از این وسایل استفاده می کنند، غافل از اینکه حرارت این ابزارها می تواند شدیدا موها را خشک کرده و بسوزاند. استفاده از سشوار و اتو مو به تدریج موها را ضعیف تر می کند و باعث می شود که موها شدیدا آسیب پذیر باشند و حتی می توانند باعث ریزش موهای سرتان نیز بشوند، پس سعی کنید در استفاده از این وسایل احتیاط کنید.

2- استفاده از رنگ های نامناسب:

رنگ موی نامناسب و بی کیفیت، می تواند شدیدا به موها آسیب بزند، حتی استفاده از رنگ های مختلف و تغییر رنگ مدام موها، می تواند باعث آسیب رسیدن به آنها شود و توصیه می کنیم که شدیدا از این کار پرهیز کنید. نکته دیگری که باید مدنظر داشته باشید، این است که هرگز موهای خودتان را برای رنگ شدن دست افراد نابلد و کم تجربه نسپارید، زیرا این کار شدیدا به موهای شما آسیب زده و آنها را می سوزاند.

3- مش و دکلره:

در گذشته استفاده از مش و دکلره بسیار زیاد بود اما با توجه به آسیب های زیادی که این مواد برای موها و پوست سر دارند، کم کم استفاده از آنها کمتر شده و دیگر در حال منسوخ شدن هستند.

باید بدانید که استفاده از دکلره و مش می تواند به موهای شما آسیب زیادی وارد کند و باعث سوختگی موها شود و حتی در برخی اوقات باعث ریزش موها نیز خواهد شد.

4- ژل مو و واکس و…:

یکی از مهمترین اصول در نگهداری از موها، این است که موهای خودتان را بشناسید و براساس جنس و حالت پذیری آنها، بهترین مدل ممکن را انتخاب کنید. مشکلی که وجود دارد این است که خیلی از افراد موهای خود را به خوبی نمی شناسند و به همین خاطر حالت های اشتباهی را برای موها انتخاب می کنند. به گونه ای که برای حفظ حالت موهای خودشان، از موادی مانند ژل مو، واکس و چسب مو و… استفاده می کنند که این مواد شدیدا آسیب زننده هستند و می توانند موهای شما را خراب کنند.

نکته مهم دیگری که در مورد این مواد وجود دارد این است که استفاده مکرر از آنها باعث می شود که دیگر موهای شما حالت طبیعی خود را نیز از دست بدهند و نمی توانید به راحتی حالت خاصی را در آنها ایجاد کنید و حتما باید از مواد این چنینی استفاده کنید.

5- محیط و سبک زندگی:

یکی دیگر از عواملی که می تواند شدیدا در آسیب دیدگی موها تاثیرگذار باشد، محیط و سبک زندگی است. مثلا اگر در محیطی خشک زندگی می کند، احتمال اینکه موهایتان خشک شده و آسیب ببینند بسیار زیاد است. یا اگر در شهرهای ساحلی زندگی می کنید و زیاد از دریا استفاده می کنید، ممکن است نمک موجود در آب دریا به موهایتان آسیب زیادی وارد کند و آنها را خشک و شکننده کند.

تا به اینجا در مورد عواملی صحبت کردیم که باعث آسیب دیدگی موهایتان می شوند و اصطلاحا موها را دچار دمج می کنند. حالا می خواهیم به سراغ موضوع کراتینه کردن موی آسیب دیده برویم و با هم این موضوع را به صورت کامل بررسی کنیم.

 

کراتینه کردن موی آسیب دیده

 

مراحل کراتینه کردن موی آسیب دیده چیست؟

اگر بخواهیم به زبانی ساده کراتینه کردن موی آسیب دیده را توضیح بدهیم، باید بگوییم که در فرآیند کراتینه کردن، اصطلاحا موهای آسیب دیده شما احیا می شوند و صاف و حالت پذیر و نرم خواهند شد.

این کار کمک می کند که بتوانید مجددا موهای خودتان را به حالت اول برگردانید و آنها را شاداب و سرحال کنید و حالت پذیری بیشتری در موهایتان ایجاد کنید. برای این کار از مواد خاصی استفاده می شود و ماده اصلی که مورد استفاده قرار می گیرد کراتین نام دارد.

کراتین به نوعی پروتئین گفته می شود که می تواند به ریشه مو نفوذ کرده و سلول های آسیب دیده موی شما را احیا کند و باعث ترمیم آنها شود. برای اینکه این کار را انجام دهید نیاز است که به سراغ یک متخصص کراتین بروید تا به موهایتان آسیبی وارد نشود.

 

فواید کراتینه کردن موی دکلره یا آسیب دیده

 

کراتینه کردن موی آسیب دیده چه فوایدی دارد؟

در ادامه می خواهیم به چند مورد از فواید کراتینه کردن موهایی اشاره کنیم که آسیب دیده اند تا بتوانید با آنها آشنا شوید و بهتر تصمیم بگیرید که کراتین برای موهای شما مناسب است یا خیر.

1- حالت پذیری موها:

موهای آسیب دیده عموما به هیچ عنوان حالت پذیر نیستند و ظاهری خشک و مجعد دارند که این موضوع باعث می شود احساس کلافگی داشته باشید. یکی از مهمترین فواید کراتینه کردن موی آسیب دیده این است که موهایتان کاملا حالت پذیر می شوند و می توانید هر حالتی را به آنها بدهید.

همچنین شانه شدن موها نیز بسیار راحت تر می شود و دیگر شانه در موهایتان گیر نمی کند و تارهای مویتان دچار گره خوردگی نمی شوند که این موضوع برای خیلی از افراد دارای موی آسیب دیده یک رویا است.

2- نرم و صاف شدن موها:

همانطور که گفتیم در حالت عادی موهای آسیب دیده بسیار خشک هستند و با دست زدن به آنها احساس خشکی کاملا به شما منتقل خواهد شد. فایده دیگری که کراتینه کردن موی آسیب دیده دارد این است که می تواند موهایتان را کاملا نرم و صاف کند و باعث شود کاملا احیا شوند.

3- افزایش ضخامت تارهای مو و بالا رفتن کیفیت موها:

موهای آسیب دیده معمولا کیفیت پایینی دارند و مشکلاتی مانند موخوره و ریزش موها و شکنندگی در آنها بسیار زیاد است. کراتینه کردن موها می تواند کیفیت موهای شما را شدیدا افزایش دهد و باعث شود که مشکلات مو را کاملا حذف کنید.

4- درخشندگی موها:

یکی دیگر از نکاتی که در موهای آسیب دیده بسیار زیاد است، این است که رنگ این موها معمولا کاملا مات شده و هیچگونه درخششی ندارد و این موضوع برای صاحب این موها بسیار اذیت کننده است. کراتینه کردن موی آسیب دیده می تواند باعث ایجاد درخشندگی در موهایتان شود و موهایتان را زیباتر از گذشته کند.

 

مراقبت های لازم بعد از کراتینه کردن موها

 

مراقبت های لازم بعد از کراتینه کردن موی آسیب دیده

یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه ویژه داشته باشید، مراقبت از موها بعد کراتینه است که در کیفیت نتیجه کار و ماندگاری آن تاثیر زیادی می گذارد.. در ادامه به شما نکاتی را می گوییم که کمک می کنند بعد از کراتینه کردن موهایتان، ماندگاری کراتینه را بیشتر کنید. در حالت عادی زمان ماندگاری کراتینه به جنس و نوع موهایتان و نوع کراتین بستگی دارد اما عموما تا 6 ماه ماندگاری دارد. کارهایی که در ادامه می گوییم کمک می کنند بتوانید این ماندگاری را بیشتر و بهتر حفظ کنید:

·   از مواد دارای آمونیاک که شامل رنگ های مو می شوند به هیچ وجه استفاده نکنید.

·   پس از کراتینه کردن موها به مدت حداقل دو هفته، نباید در استخر و یا دریا شنا کنید، چون کلر و سدیم موجود در این آبها، می تواند به کراتین موهایتان آسیب وارد کند.

·   تا حدود یک ماه پس از کراتینه کردن، موهای خودتان را با شامپو بچه یا شامپوهای دارای PH پایین بشویید.

·   موهای خودتان را به هیچ وجه با آب داغ نشویید و از آب ولرم و خنک استفاده کنید.

جمع بندی مطالب

در این مقاله در مورد کراتینه کردن موی آسیب دیده صحبت کردیم و گفتیم که این کار چطور می تواند به احیای موهای آسیب دیده شما کمک کند و باعث شود که مجددا موهایتان را به حالت اول خود یا حتی به حالتی بهتر برگردانید. همچنین گفتیم که چه مواردی باعث آسیب رساندن به موهایتان می شوند و با هم مراقبت های بعد از کراتینه کردن مو را نیز بررسی کردیم. از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید از شما متشکریم و امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد در مورد کراتینه کردن موی آسیب دیده اطلاعات بیشتری کسب کنید و با این کار به خوبی آشنا شوید.

5/5 - (1 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed