1. خانه
  2. مقالات
  3. علت ریزش مو پس از کاهش وزن چیست؟

علت ریزش مو پس از کاهش وزن چیست؟

علت ریزش مو پس از کاهش وزن چیست؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. علت ریزش مو پس از کاهش وزن چیست؟
ریزش مو بعد از کاهش وزن
folder_openمقالات

ریزش مو بعد از کاهش وزن بسیار شایع است. اغلب افرادی که برای لاغر شدن، رژیم های غذایی محدود را رعایت می کنند، با این مشکل روبرو هستند. البته جراحی کاهش وزن نیز می تواند ریزش موی شدید، ایجاد کند. استرس ناشی از جراحی به اندازه کمبود مواد مغذی روی کیفیت موها تاثیر دارد. این نوع ریزش مو به تلوژن افلوویوم شناخته می شود و یکی از علل شایع ریزش مو در جوانان و نوجوانان است.

دختر خانم های جوان بیشتر با این مشکل درگیر هستند. دلیل هم کاملا مشخص است تب لاغری و باربی شدن در بین دختران کم و سن خیلی زیاد است. در اغلب موارد هم این افراد با رژیم های سخت و محدود سعی دارند سریع لاغر شوند. معمولا حدود 3-4 ماه پس از کااهش وزن سریع، موها شروع به ریختن می کنند. در ابتدا تصور می کنید که این یک ریزش موی عادی و معمولی است ولی به مرور اوضاع بدتر می شود.

ریزش مو بغد از لاغر شدن

چرا پس از لاغر شدن، موها به شدت می ریزد؟

کاهش وزن و لاغر شدن به خودی خود، موجب ریزش مو نمی شود اما وقتی این کاهش وزن سریع باشد، اوضاع فرق دارد. افرادی که در مدت کوتاهی، وزن زیادی از دست می دهند بیشتر با علائم ریزش مو روبرو می شوند. قبل از پرداختن به علل ریزش مو پس از کاهش وزن ذکر یک نکته ضروری است. همه موهایی که می ریزند  را به حساب ریزش مو نگذارید. در حالت عادی نیز موها در طی روز، ریزش دارند.

طبق نظر آکادمی تحقیقاتی پوست آمریکا، ریزش حدود 50 تا 100 تار مو در یک روز طبیعی است. در تلوژن افلوویوم تعداد تارهای موی ریخته شده، بسیار بیشتر است حتی بدون شمردن نیز می توانید متوجه این تفاوت شوید. در حالت عادی وقتی موها را شانه می کنید چند تار مو از پوست سر جدا شده و می ریزد. اما در ریزش مو پس از کاهش وزن می توانید به وضوح حجم زیادی از موی کنده شده را ببینید. در موقع استحمام و شستشوی موها که این مقدار بیشتر هم خواهد شد.

خبر خوب اینکه ریزش موی ناشی از کاهش وزن سریع، دائمی نیست. تقریبا 6 تا 9 ماه طول می کشد تا بدن به شرایط جدید عادت کند. این نوع ریزش مو در بانوانی که به تازگی زایمان داشته اند یا افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند نیز مشاهده می شود. در ادامه به مهم ترین دلیل ریزش مو پس از کاهش وزن سریع، اشاره شده است.

کمبود مواد غذایی و ریزش مو

کمبود مواد مغذی و رژیم های سخت

حتما می دانید که این چربی ها و کیلوهای اضافه، یک شبه ایجاد نشده است. در اثر بی تحرکی و مصرف مواد غذایی به مقدار زیاد، به مرور وزن بدن بیشتر می شود. هر روشی که منجر به کاهش وزن سریع بشود، نوعی تهاجم به بدن محسوب می شود و اثرات ناخوشایندی به همراه دارد. ریزش مو پس از کاهش وزن می تواند به دلیل استفاده از رژیم های سخت و محدود کننده غذایی باشد.

تغذیه مناسب برای تشکیل ساقه های موی سالم و تقویت رشد مو، حیاتی است. موهای سالم از فولیکول های سالم می رویند وقتی بدن با فقر مواد غذایی روبرو می شود، خون قادر به تامین نیازهای ریشه مو و فولیکول مو نیست. نتیجه اینکه رشد و رویش موها با اختلال روبرو می شود. رژیم های غذایی که فاقد روی و آهن هستند اصلی ترین علت ریزش مو شناخته شده اند. کمبود اسیدهای چرب، ویتامین B و D، سلنیوم و دیگر ویتامین ها و املاح ضروری نیز، بر رشد مو تاثیر منفی دارند.

کم خونی ناشی از فقر آهن از دلایل اصلی ریزش مو در دختران جوان است. این عارضه در افرادی که برای کاهش وزن، خود را از مواد مغذی محروم می کنند نیز دیده می شود. برای داشتن موهای سالم و با طراوت به همه گروه های غذایی نیاز دارید. هرگز به یک باره جیره خوراکی خود را کاهش ندهید زیرا بدن با شوک شدید روبرو می شود.

جراحی کاهش وزن و ریزش مو

جراحی کاهش وزن

یکی دیگر از علل ریزش مو پس از کاهش وزن این است که فرد با جراحی، لاغر شده است. افراد چاق که تحت عمل جراحی اسلیو گاسترکتومی قرار می گیرند در اغلب موارد دچار ریزش مو می شوند. البته این مشکل در همه افراد دیده نمی شود ولی حداقل نیمی از آنان، با ریزش مو روبرو می شوند. این جریان نیز به نوعی در ارتباط با کمبود مواد مغذی در بدن است.

ریزش مو پس از کاهش وزن به فاصله 3-4 ماه بعد از جراحی شروع می شود. احتمال اینکه فرد مورد نظر تا مدت ها مواد غذایی مناسب دریافت نکند، هست. از طرفی خود جراحی نوعی تهاجم به بدن محسوب می شود و استرس و فشار زیادی به همراه دارد. در مجموع ریزش مو در این مواقع اجتناب ناپذیر است.

مورد دیگر مربوط به رژیم های غذایی پس از جراحی است که منجر به کاهش مواد مغذی می شود. با افزودن آهن، روی و سایر مواد مغذی به برنامه غذایی می توان از ریزش مو در ماه های بعد از لاغری، پیشگیری کرد.

نقش استرس در ریزش مو

نقش استرس در ریزش مو پس از کاهش وزن

به هر طریقی که بدن وزن زیادی را در مدت کوتاهی از دست بدهد، مشکل ایجاد می شود. بدن طی سال ها به وضعیت موجود عادت کرده و به نوعی این حالت را طبیعی می داند. وقتی به یک باره حجم زیادی از وزن کمی می شود شوک و استرس زیادی به فرد وارد می شود. تفاوت زیادی هم ندارد که در اثر نخوردن مواد غذایی، وزن کم شود یا اینکه با جراحی، چربی های اضافی حذف شده باشد. هر دو این موارد می تواند عامل استرس روانی زیادی باشد.

به طور کلی استرس و فشار روانی یکی از عوامل مهم در ریزش مو است. استرس های شغلی، خانوادگی، مالی و …. همگی روی بدن تاثیر مخرب دارند. ریختن موها تنها بخش کوچکی از صدماتی است که در اثر استرس زیاد، ایجاد می شود. حتی افرادی که به دلیل بیماری ناچار، تحت عمل جراحی قرار گرفته اند نیز به ریزش مو در اثر استرس مبتلا می شوند.

ریزش مو در اثر کاهش وزن نه خطرناک است و نه دائمی. به طور کلی، بدن ظرف چند ماه تنظیم می شود و رشد مو از سر گرفته می شود.

مراحل ریزش مو پس از کاهش وزن

پیشگیری و درمان ریزش مو پس از کاهش وزن

تلوژن افلوویوم پس از کاهش وزن می تواند در نتیجه کمبود مواد مغذی یا کاهش وزن بسیار سریع باشد. برای درمان این عارضه باید روی تغذیه و رژیم غذایی غنی تمرکز کنید. یک رژیم غذایی متعادل می تواند از ریزش مو در ماه های آینده جلوگیری کند. در نظر داشته باشید با نخوردن و رژیم های غذایی سخت نمی توانید مدت زیادی دوام بیاورید و این بار، اضافه وزن بیشتری خواهید داشت.

بهترین راه برای لاغر شدن این است که از پزشک تغذیه کمک بگیرید. به این ترتیب حتی با دریافت مواد غذایی غنی نیز می توانید کاهش وزن تدریجی داشته باشید. این نوع لاغری برگشت ندارد و می توانید برای همیشه سبک غذا خوردن خود را تغییر دهید. در این شیوه هیچ فشاری به بدن وارد نمی شود و بدن دچار کمبود ویتامین ها و املاح نخواهد شد.

چرخه رشد مو در زنان

ریزش مو پس از کاهش وزن، چه موقع متوقف می شود؟

چنانچه با ورزش و تغذیه مناسب، طی مدت زمان طولانی از چربی های اضافی کاسته شود، موها نمی ریزد. البته در مواردی که با جراحی یا رژیم های محدود کننده، وزن کم می شود نیز همیشه شاهد ریزش مو نخواهید بود. در اغلب موارد این مشکل به وجود می آید و بیش از نیمی از افراد دچار ریزش مو می شوند.

بیشتر افراد پس از گذشت 6 تا 9 ماه پس از کاهش وزن، رشد عادی مو را تجربه می کنند. فولیکول های مو به بیش از شش ماه زمان نیاز دارند تا از فاز خاموشی وارد فاز رشد فعال شوند. با این وجود، گاهی اوقات ممکن است به مدت زمان بیشتری نیاز باشد تا فاز رشد مو فعال شود. در موارد معدودی نیز موهای ریخته شده، دوباره رشد نکرده اند.

روش های درمانی مختلفی برای درمان ریزش مو وجود دارد. هیچ یک از این روش ها معجزه نمی کنند و همیشه احتمال اینکه موها به کیفیت قبل نباشند، هست. قبل از اینکه به راه های درمان ریزش مو پس از کاهش وزن فکر کنید، به دنبال راه های منطقی برای لاغری باشید. از دست دادن وزن زیاد در زمان کوتاه، یک آسیب جدی به بدن است.

پیشگیری از ریزش مو به طور قطع بهتر از درمان آن است. تلوژن افلوویوم حدود 3 ماه بعد از کاهش وزن شروع می شود و در حدود 9 ماه دیگر نیز ریزش مو متوقف خواهد شد. این عارضه مربوط به کمبود مواد مغذی است که اغلب در رژیم های غذایی پس از جراحی نیز دیده می شود.

مرکز تخصصی احیا مو سعیده درویش زاده

اگر از ابتدای مطلب با ما بودید، دیگر دور رژیم های سخت و غیر اصولی را خط خواهید کشید. حالا به هر صورت این مشکل پیش آمده و موها به شدت می ریزند ولی چاره چیست؟ با استفاده از ویتامین تراپی می توان مواد مورد نیاز مو را تامین کرد. تا وقتی که همه موها نریخته هر چه زودتر برای درمان اصولی اقدام کنید.

لاین ویتامینه و احیا شامل انواع تراپی تخصصی برای موهای خشک و چرب انجام می شود پس از درمان، ریزش مو کنترل شده و موها شروع به رشد می کنند. برای اثرگذاری بهتر مواد ویتامینه روی موها، ترکیبات حاوی نانو ذرات استفاده می شود. قدرت نفوذ پذیری این مواد و اثر درمانی آن، بسیار بیشتر زا درمان های خانگی و سنتی است.

در صورتی که علاوه بر ریزش مو، تارهای مو دچار آسیب شده می توانید از لاین احیا با مواد کراتین و پروتئین استفاده کنید. برخی از محبوب ترین خدمات مرکز عبارتند از: پروتئین تراپی، نانو بوتاکس مو، کراتین درمانی، پلکس تراپی مو و ….

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید. مشاوره تخصصی به صورت اختصاصی انجام می شود و کاملا رایگان است.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed