1. خانه
  2. مقالات
  3. ریزش مو در کرونا و راه های درمان آن

ریزش مو در کرونا و راه های درمان آن

ریزش مو در کرونا و راه های درمان آن

  1. خانه
  2. مقالات
  3. ریزش مو در کرونا و راه های درمان آن
درمان ریزش مو در کرونا
folder_openمقالات

 امید است که با واکسیناسیون همگانی، کووید 19 مهار شود. در حال حاضر افرادی که به کرونا مبتلا می شوند با مشکلات زیادی درگیر هستند. حتی بسیاری از بهبود یافتگان نیز هنوز درگیر تبعات بیماری هستند. ریزش مو در کرونا و بعد از آن، یکی از همین موارد است.

تب، سرفه و مشکلات ریوی، سرگیجه و سردرد و بدن درد برخی از عوارض شایع ابتلا به کرونا هستند. این عوارض در همه افراد یکسان نیست. برخی از مبتلایان درجات خفیف تر بیماری را تجربه می کنند. به هر صورت این موارد کم یا بیش در همه مبتلایان دیده شده اما ریزش مو در کرونا موضوعی است که مدت ها پس از بهبودی نیز نمایان می شود.

برخی از عوارض کووید 19 حتی بعد از بهبودی نیز باقی می ماند برای مثال مشکلات تنفسی و یا اختلالات بویایی و چشایی می تواند تا مدت ها همراه فرد باشد. یکی دیگر از شایع ترین عوارض کووید 19، ریزش مو در مبتلایان کرونا است. همچون دیگر موارد، ریختن موها نیز با شدت کم و زیاد در برخی افراد دیده می شود.

سوال اینجاست که آیا واقعا کرونا در ریزش مو دخالت دارد یا مشکل چیز دیگری است؟

علت ریزش مو در کرونا

علت ریزش مو در کرونا چیست؟

مدت زمان زیادی از شروع کرونا گذشته ولی هنوز بسیاری از عوارض بیماری و راه های درمان، ناشناخته مانده است. این ویروس به طور ناگهانی شایع شد و خیلی سریع، کل جهان را فرا گرفت. در واقع حتی پزشکان و محققین نیز به نوعی غافلگیر شدند و در مورد عوارض بیماری اطلاعات دقیقی ندارند. بسیاری از نجات یافتگان در مورد ریختن موهایشان نگرانی دارند. شدت ریزش گاهی به قدری زیاد است که فرد دچار کم مویی شدید می شود.

طبق مطالعات انجام شده روی افراد بهبود یافته، تلوژن افلوویوم عامل اصلی ریزش مو در کرونا است. تلوژن بخشی از چرخه رشد مو است. به طور خلاصه موهایی که در مرحله رشد قرار دارند به اصطلاح وارد فاز آناژن هستند. موهایی که در مرحله ریزش قرار دارند وارد فاز تلوژن می شوند. این چرخه کاملا طبیعی است و در همه افراد همین الگو دیده می شود.

هنگامی که چرخه طبیعی رشد و ریزش مو دچار اختلال بشود، ریزش مو تلوژن افلوویوم به وجود می آید. این نوع ریزش مو اصلا طبیعی و عادی به حساب نمی آید. در چنین وضعیتی موها در فاز تلوژن ( ریزش مو) باقی می مانند و فاز آناژن ( رویش مو) متوقف و یا بسیار کند می شود. نتیجه اینکه پوست سر خالی و خالی تر می شود تا جاییکه به وضوح کاهش موی سر به چشم می آید.

 بسیاری از افراد ادعا می کنند موقع استحمام میزان ریزش مو بیشتر می شود و این امر نگرانی را افزایش می دهد. موقع شستشو موها دسته به دسته می ریزند. در حالت عادی هرگز چنین چیزی را مشاهده نمی کنید. برخی از دلایل ریزش مو در کرونا را در ادامه می خوانید.

ارتباط کرونا و ریختن موها

-استرس

ریزش مو تلوژن افلوویوم در بهبود یافتگان کرونا به وفور دیده شده. در این مورد موها به صورت ناگهانی در سطح وسیعی شروع به ریختن می کند. ریزش مو دسته ای و شدید است. واقعیت این است که خود بیماری به قدری وحشتناک است که افراد دچار استرس می شوند. در مورد ریزش موی ناشی از استرس صحبت های زیادی شده.

حتی افرادی که تحت استرس های شغلی، تحصیلی یا خانوادگی هستند نیز درجاتی از ریزش مو را تجربه می کنند. علت ریزش مو در جوانی و نوجوانی می تواند استرس زیاد باشد. ریزش مو در کرونا نیز به همین علت است. در واقع استرس بیماری موجب می شود تا موها شروع به ریختن کنند. این استرس ناشی از ترس، فشار قرنطینه، نگرانی برای ابتلای سایر اعضای خانواده و …. باشد.

خبر خوب اینکه ریزش مو در کرونا دائمی نیست. بعد از درمان بیماری و از بین رفتن استرس و نگرانی ها، به مرور ریزش مو متوقف می شود.

ریزش مو در کرونا و پس از آن

-ریزش مو در اثر تب شدید

 تب و بالا رفتن حرارت بدن از عواملی است که در ریزش مو تاثیر دارد. به طور معمول هر گاه دچار تب می شوید موهایتان شروع به ریختن می کند. تب از علائم شایع در کرونا است برخی از مبتلایان به کرونا دچار تب شدید می شوند. ولی همه بیماران به یک میزان تب را تجربه نمی کنند. در این مورد شرایط بدنی و مقاومت بدن هر فرد متفاوت است. به طور کلی در همه بیماری های عفونی و ویروسی، تب وجود دارد.

نتیجه یکی از تحقیقات در سال گذشته نشان می شود که 24 درصد از بهبود یافتگان کرونا، به ریزش مو مبتلا شده اند. در این افراد زمان شروع ریزش مو، تا 2 ماه بعد از بهبودی بوده. در واقع احتمال اینکه موها به فاصله یکی دو ماه بعد از بهبودی، شروع به ریختن کند وجود دارد. در این مورد نمی توان عامل تب را موثر دانست و احتمالا موضوع به مصرف دارهای درمان کرونا ارتباط دارد.

ریزش مو در کرونا

-ریزش مو در اثر مصرف داروی درمان کرونا

کرونا یک بیماری ناشناخته است که به طور ناگهانی اپیدمی شد. این موضوع مشکلاتی را به همراه داشته و مهم ترین آن، مشخص نبودن راه درمان قطعی بیماری است. در واقع هنوز نمی توان با اطمینان از داروی مشخصی برای درمان کرونا، استفاده کرد. متخصصین داروهای مختلف را برای مهار بیماری به کار می گیرند.

یکی از علل ریزش مو در کرونا استفاده از داروهای شیمیایی قوی است. مشابه همین قضیه در سایر بیماری ها نیز دیده می شود. داروهای شیمیایی دارای عوارض زیادی هستند ریزش مو نیز یکی از همین عوارض است.

در این مورد نیز اولویت با درمان فرد مبتلا به کرونا است. این ویروس می تواند جان بیمار را در معرض خطر قرار دهد. بنابراین ریزش مو در حال حاضر اهمیتی ندارد. پس از بهبود می توان برای درمان ریزش مو اقدام کرد. خوشبختانه این نوع ریزش مو نیز موقتی است و پس از قطع مصرف دارو به طور معمول مشکل برطرف می شود.

درمان ریزش موی ویروسی

 درمان ریزش مو در کرونا

در صورتی که ریزش مو به طور طبیعی قطع نشود لازم است تا درمان های پزشکی انجام شود. به طور معمول پس از بهبود بیماری و رفع استرس می توان انتظار داشت که عوارض دیگر هم برطرف شود. پزشک متخصص در صورت نیاز آمپول تقویت مو برای تقویت ساقه و ریشه مو را تجویز می کند. مصرف مکمل های غذایی و آمپول های تقویتی، جلوی ریزش مو را می گیرد و روند رشد موها را تسریع می کند.

اگر مشکل با مصرف مکمل ها بر طرف نشود امکان تجویز قرص فیناستراید برای جلوگیری از ریزش مو، هست. با توجه به عوارض احتمالی این قرص در کاهش میل جنسی و ناباروری، حتی الامکان از روش های دیگری استفاده می شود.

مزوتراپی یکی از روش های جایگزین است. این درمان با تزریق مواد مغذی به داخل پوست سر انجام می شود. مزوتراپی از درمان های تخصصی و رایج در ریزش مو است که حتی روی الگوی ریزش موی مردانه هم تاثیر خوبی دارد.

برای درمان ریزش مو در کرونا می توان از ماینوکسیدیل نیز کمک گرفت. با توجه به عوارض ماینوکسیدیل بهتر است حتما فراورده های حاوی این ماده را تحت نظر پزشک استفاده کنید.

راه های درمان موهای آسیب دیده

درمان های خانگی برای ریزش مو در کرونا

علت اصلی ریختن موها در مبتلایان به کرونا، تب بالا، استرس و مصرف داروهای قوی است. هر 3 این موارد بعد از بهبودی، حذف می شود. البته استرس و نگرانی تا مدت ها گریبان فرد را می گیرد ولی به مرور، اوضاع بهتر می شود و فرد بهبود یافته آرامش بیشتری خواهد داشت. در صورتی که مشکل حاد دیگری وجود نداشته باشد می توان از درمان های خانگی برای درمان ریزش مو بعد از کرونا استفاده کرد.

مصرف آمینو اسیدها یکی از موثرترین درمان های خانگی است. این مواد در تقویت ریشه مو تاثیر زیادی دارند. در بسیاری از مواد غذایی می توان آمینو اسیدها را پیدا کرد. سفیده تخم مرغ، جوانه گندم، سبزیجات برگ سبز، مرغ و شیر از منابع غنی آمینو اسیدها هستند.

مصرف امگا 3 و روغن ماهی نیز تا حد زیادی جلوی ریزش مو در کرونا را می گیرد. حتی پس از برطرف شدن ریزش مو نیز می توانید از این مکمل های غذایی استفاده کنید. برای داشتن موهای پر پشت و سالم باید همه گروه های مواد غذایی را به طور منظم استفاده کنید.

ماساژ روغن رزماری نیز در تسریع رشد موها موثر است. از انواع ماسک موی تقویت کننده نیز می توانید برای درمان ریزش مو استفاده کنید. درمان های خانگی بدون ضرر هستند ولی برای احتیاط با پزشک تان نیز مشورت کنید.

عوارض کرونا چیست؟

مرکز تخصصی احیا مو سعیده درویش زاده

اگر به یادگیری فنون و تکنیک های احیا مو علاقه مند هستید می توانید کلیه مباحث را به سادگی فرا بگیرید. دوره هیر مستران، یک آموزش کامل و حرفه ای است که برای علاقمندان طراحی شده است. این دوره به صورت آنلاین برگزار می شود. تعداد محدودی از هنرجویان می توانند از کلاس های حضوری هیر مستران بهره ببرند.

در طی این دوره مراحل احیا مو و تکنیک های بازیابی و درمان موهای آسیب دیده، آموزش داده می شود. پس از گذراندن دوره هیر مستران می توانید وارد بازار کار شده و کسب و کار مستقل خود را در هر کجای دنیا راه اندازی کنید. آرایشگرهای همکار نیز می توانند از مباحث دوره تخصصی جهت ارتقا مهارت های خود، استفاده کنند.

جهت اطلاع از شرایط ثبت نام و زمان تشکیل کلاس ها، تماس بگیرید.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed