1. خانه
 2. مقالات
 3. آشنایی با انواع ماسک مو و طرز استفاده از آن

آشنایی با انواع ماسک مو و طرز استفاده از آن

آشنایی با انواع ماسک مو و طرز استفاده از آن

 1. خانه
 2. مقالات
 3. آشنایی با انواع ماسک مو و طرز استفاده از آن
انواع ماسک مو شیمیایی
folder_openمقالات

محصولات متنوعی برای کمک به سلامت مو تولید شده ولی هیچکدام به اندازه ماسک مو، تنوع ندارند. انواع ماسک مو به دو نوع شیمیایی و طبیعی موجود است. ترکیبات به کار رفته در این ماسک ها بسیار متغیر هستند. فرمولاسیون ماسک های آماده و شیمیایی کاملا اختصاصی است و دستورالعمل استفاده از آن نیز روی برچسب قوطی درج شده. البته بسیاری از خانم ها تمایل دارند از فواید ماسک مو  طبیعی و دست ساز خودشان استفاده کنند.

خوبی این نوع ماسک موها، ارزان قیمت بودن و سهولت تهیه آن است. در واقع حتی با مواد ساده و در دسترس هم می توانید یک ماسک موی خوب و بسیار موثر تهیه کنید. مواد اولیه در این ترکیبات در هر آشپزخانه ای پیدا می شود. با توجه به نوع ترکیبات، هر ماسک مو دارای خواص متفاوتی است. برخی از این ماسک ها جلوی ریزش مو را می گیرند و برخی دیگر از خشک شدن موها جلوگیری می کنند. انواع ماسک مو به حدی فایده دارد که توصیه شده حتما در روتین مراقبت از مو، از این ماسک ها هم استفاده کنید.

ماسک مو و فواید آن

فواید ماسک مو چیست؟

موهای شما هم مثل پوست صورت و دست ها نیاز به رسیدگی دارد. پوست و مو هر دو در معرض تغییرات محیطی هستند و در برابر صدمات، مقاومت زیادی ندارند. نور خورشید، کلر استخر، آلودگی هوا و … روی کیفیت موها تغییر ایجاد می کند. بعد از مدتی تارهای مو به شدت خشک، زبر و وزدار می شود که اصلا جلوه خوبی ندارد.

البته در اغلب موارد مواد شیمیایی موجود در رنگ مو و مواد دکلره، علت دمیج شدن موها هستند. اگر از آن دست خانم هایی باشید که سالی چند بار موهای خود را دکلره می کنید، خوب می دانید در مورد چه چیزی صحبت می کنم. موها هم نیاز به تغذیه و آبرسانی دارند و باید کلیه نیازهای مو تامین شود. فقط در چنین حالتی است که می توانید امیدوار باشید، چیزی زیبایی تان را تهدید نمی کند.

با توجه به اینکه چه موادی در تهیه ماسک مو استفاده شده، تاثیر آن هم متفاوت است. اما به طور کلی فواید ماسک مو را می توان به چند مورد مشخص تقسیم کرد:

 • نرم و درخشان کردن موهای مات و کدر
 • آبرسانی و رطوبت رسانی به موهای خشک و دهیدراته
 • جلوگیری از شکنندگی و خورد شدن موهای آسیب دیده
 • از بین بردن پف و وز موهای مجعد
 • کاهش آسیب های محصولات شیمیایی به مو
 • افزایش سلامت پوست کف سر
 • تقویت مو و کمک به رشد طولی موها
 • افازیش تراکم و پر پشت شدن موی سر

کلاه حمام برای رنگ مو

آشنایی با انواع ماسک مو

برای استفاده از فواید ماسک مو باید به درستی آن را انتخاب کنید. همه محصولات آرایشی- بهداشتی پوست و مو به طور اختصاصی بر اساس نوع پوست یا مو طبقه بندی می شوند. برای مثال وقتی موهای خشک و زبری دارید باید حتما از یک شامپوی مخصوص موهای خشک استفاده کنید. این محصولات فاقد سولفات هستند و خاصیت رطوبت رسانی و نرم کنندگی فوق العاده ای دارد. در مورد ماسک مو هم چنین قانونی وجود دارد.

ماسک موی مخصوص موهای خشک، وز، چرب و … را می توانید با مواد طبیعی تهیه کنید. از فواید گیاهان و روغن های طبیعی و میوه ها و …. نهایت استفاده را داشته باشید. خیلی زود متوجه تغییر ظاهر موها می شوید زیرا به مرور بافت مو، اصلاح می شود و دیگر خبری از خشکی و وز و … نیست.

فواید ماسک مو برای موهای خشک و وز و آسیب دیده

خشک شدن موها به دلیل از دست دادن رطوبت و چربی طبیعی مو است. با استفاده از ترکیباتی که خاصیت برسانی داشته باشند می توانند این مشکل را برطرف کرد. وزی هم از پیامدهای دهیدراته شدن مو است و با تامین نیازهای مو، وز هم گرفته می شود. در صورتی که خشکی مو ادامه پیدا کند، پروتئین مو نیز از بین می رود. علت این است که تخلخل مو زیاد شده و مواد غنی مغز مو از ساقه، خارج می شود.

به طور واضح نمی شود گفت که موهای خشک بیشتر به آب نیاز دارند یا پروتئین. با استفاده از انواع ماسک مو حاوی روغن های طبیعی می توان این مشکل را برطرف کرد. ماسک برای موهای خشک و وز، به دلیل وجود روغن دارای بافت ضخیم تر و سنگین تری است. روغن آرگان، جوجوبا، کرچک، زیتون، نارگیل و … در ترکیبات ماسک های ضد خشکی و شکنندگی مو وجود دارند.

موهای رنگ شده نیز می توانند از فواید ماسک مو مخصوص موهای خشک و وز بهره کافی را ببرند.

آشنایی با ماسک مو

فواید ماسک مو برای کف سر چرب

ترشح چربی از غدد زیر پوست سر، به حفظ نرمی و درخشش موها کمک می کند. اما اگر این میزان چربی خیلی زیاد باشد، تارهای مو حالت به هم چسبیده و روغنی می گیرند. هر چقدر که بیشتر این موها را شستشو می دهید، میزان ترشح چربی پوست سر، بیشتر می شود. تنها راه برای کنترل چربی کف سر این است که از ماسک مو استفاده کنید.

در ترکیبات این نوع ماسک ها اغلب از خاک رس استفاده می شود. با افزودن برخی مواد به خاک رس می توان هم موها تغذیه می شوند و هم چربی اضافی به رس جذب می شود.

ماسک برای موهای نازک و لخت

اغلب افرادی که موهای لختی دارند با یک مشکل جدی به نام نازکی مو روبرو هستند. نازک شدن موها یکی از دلایل کمبود ویتامین ها و املاح است که در برخی بیماری ها و یا سنین سالمندی نیز مشاهده می شود. نقش ژنتیک در جنس و ضخامت مو را نمی توان نادیده گرفت. استفاده از ماسک موهای سنگین موجب آسیب بیشتری به موهای نازک می شود.

برخی روغن های طبیعی نظیر روغن نارگیل که سبک هستند را می توان برای تقویت این نوع مو استفاده کرد.

ترمیم موهای آسیب دیده

جلوگیری از ریزش مو با ترکیبات خانگی

ریختن موها پیر و جوان نمی شناسد. دلایل زیادی برای این پدیده وجود دارد. از ژنتیک گرفته تا استرس و خیلی موارد جرئی می تواند علت ریزش موها در جوانی باشد. اگر دچار ریزش موی شدید هستید حتما برای درمان به پزشک متخصص مراجعه کنید. این کار شوخی بردار نیست و یک وقت به خود می آیید که دیگر نیمی از موها را از دست داده اید.

گاهی هم بعد از تب و بیماری و مصرف دارو … موها شروع به ریختن می کنند. ریزش مو در بارداری هم به طور موقت ایجاد می شود که به دلیل تغییرات هورمونی است. در این موارد، ضعیف شدن ریشه مو مشکل ساز شده که با استفاده از ماسک موی مناسب می توان آن را درمان کرد. ماسک موهای حاوی پروتئین( مثل تخم مرغ ) و نرم کننده در جلوگیری از ریزش مو پیشنهاد می شود.

طرز تهیه انواع ماسک موی خانگی

طرز استفاده از ماسک مو

تنها به شرط استفاده صحیح می توانید از فواید ماسک مو استفاده کنید. برخی از  ترکیبات تنها برای ساقه مو و برخی دیگر برای پوست سر، استفاده می شوند. اگر موهای بلندی دارید بهتر است حجم مو را تقسیم بندی کنید. به این ترتیب می توانید مواد ماسک مو را به همه قسمت ها، بمالید. پس با یک گیره مو یا کلیپس، بخشی از مو را جدا کنید.

 • قلمو را کنار بگذارید از انگشتان خود برای استفاده از ماسک مو، کمک بگیرید
 • انواع ماسک مو ضد شوره باید روی کف سر مالیده شود نه موها
 • موهای خشک را از قسمت  نوک ساقه به طرف ریشه مو ، با ماسک بپوشانید
 • ماسک موی چرب را از میانه ساقه شروع کنید و سپس همه قسمت های مو را پوشش دهید
 • سپس با یک شانه دندانه درشت، موها را شانه بزنید تا مواد به همه قسمت ها پخش شود.
 • موها را با کلاه حمام ( کلاه رنگ مو ) بپوشانید و از یک حوله برای گرم ماندن مو استفاده کنید.
 • برای استفاده از فواید ماسک مو آبرسان، اجازه دهید مواد یک شب تا صبح روی سر باقی بماند
 • برای آبکشی از آب ولرم استفاده کنید

پر پشت شدن موهای ضعیف

احیا موهای آسیب دیده در سالن سعیده درویش زاده

وقتی آسیب های مو از یک حدی بیشتر می شود، دیگر نمی توانید با ماسک، موها را ترمیم کنید. در واقع ماسک مو قدرت نفوذپذیری خیلی زیادی ندارد زیرا حاوی درشت مولکول هایی است که نمی توانند وارد لایه های عمق مو بشوند. احیا مو به صورت تخصصی در سالن سرکار خانم درویش زاده انجام می شود. در این سالن برای بازسازی و احیا مو از ترکیبات حاوی ذرات نانو، استفاده می شود.

نانو ذرات ریز مولکول هستند و با نفوذ به لایه های عمقی مو، آسیب ها را اصلاح می کنند. بازسازی و ترمیم پل های گوگردی مو منجر به از بین رفتن پف و وز مو می شود. برای مثال بعد از کراتینه و احیا، هم آسیب های مو ( ایجاد شده از رنگ و دکلره) از بین می رود و هم مو حالت صاف و براق تری می گیرد. البته با توجه به جنس موها و میزان آسیب از عملیات احیا متفاوتی استفاده می شود.

نانو بوتاکس مو، نانو پروتئین مو، نانو کراتین مو، پلکس و اولاپلکس تراپی برخی از خدمات مرکز تخصصی احیا مو درویش زاده هستند. پس از مشاوره اختصاصی می توانید نسبت به درمان مناسب، اقدام کنید. کلیه مشاوره ها به طور کاملا رایگان در اختیارتان است پس از همین حالا برای بازسازی موهای خود اقدام کنید این شنبه ای که منظرش هستید هرگز نمی آید!

4.2/5 - (4 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

1 دیدگاه. Leave new

 • زهرا نوری
  1400/11/21 12:56

  با سلام موهای من زبر و خشک بود و بعد گذاشتن رنگ مو شکننده و خیلی ریزش داشت . از روش های مراقبت مو استفاده کردم تاثیری نمیدیدم ولی از وقتی ماسک مو گارنیک استفاده کردم ، موهام خیلی نرم و براق شدن حتما امتحان کنین

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed