1. خانه
  2. مقالات
  3. تست تخلخل مو در کمتر از 5 دقیقه

تست تخلخل مو در کمتر از 5 دقیقه

تست تخلخل مو در کمتر از 5 دقیقه

  1. خانه
  2. مقالات
  3. تست تخلخل مو در کمتر از 5 دقیقه
انواع تست تخلخل مو
folder_openمقالات

یک محصول مو از برند معروف و خوشنامی را خریداری می‌کنید. پس از استفاده اصلاً حس خوبی ندارید و موهایتان بدتر از قبل شده است. در حالی که همین محصول را دوستتان معرفی کرده بود زیرا سلامت موهایش را مدیون این محصول است. به نظرتان چرا یک نوع محصول از یک برند، روی دو نفر واکنش متفاوتی داشته است؟ علت اینست که میزان تخلخل در موهایتان متفاوت است. با تست تخلخل مو می‌توانید میزان تخلخل در موهایتان را متوجه شوید.

 یعنی اینکه می توانید کم یا زیاد بودن تخلخل در موهایتان را متوجه شوید. حالا این به چه دردی می خورد؟ با دانستن نوع تخلخل مو می توانیم از موها به طرز درست و اصولی مراقبت کنیم. نوع مراقبت های روتین مو و حتی محصولاتی که بر روی موها استفاده می شود در انواع تخلخل مو تفاوت دارد. با دانستن میزان تخلخل در موها می توانیم رفتار درست با موها داشته باشیم و از روغن، ماسک مو، ژل، سرم مو و …. متناسب با موهایمان استفاده کنیم.

تست تخلخل مو

چگونه تخلخل موهایمان را تشخیص دهیم؟

از نظر علمی و آزمایشگاهی راه های ساده ای برای سنجش میزان تخلخل در موها وجود دارد. البته این پروسه به سادگی در اختیار عموم قرار ندارد اما با تست های خانگی و روش های ساده و ارزان قیمت هم می توانید به تخلخل کم یا زیاد موها پی ببرید. اگر منافذ کوتیکول های مو بسته باشند، تخلخل مو کم است و اگر منافذ در کوتیکول ها باز باشند میزان تخلخل در موها زیاد است.

این کار را می توان با تست تخلخل مو در منزل نیز انجام دهید. یک نکته مهم قابل ذکر است: برخی افراد حتی پس از انجام این تست نیز نمی توانند نتیجه درستی بگیرند. علت این است که در حین انجام تست تخلخل مو یا قبل از آن، اشتباهاتی صورت گرفته و برخی نکات مهم نادیده گرفته شده است. گاهی برخی جزئیات می تواند نتیجه را تحت تأثیر قرار دهد.

نکات مهم در انجام تست تخلخل در موها

قبل از ینکه هر نوع تستی روی موها انجام دهید باید موها را بشویید. شستشوی موها موجب می شود تا آلودگی ها، چربی و گرد و غبار از روی موها پاک شود. به این ترتیب این موارد در نتیجه اثرگذار نیستند.

دقت کنید که برای انجام تست، هیچ محصولی روی موها نباشد. حتی استفاده از نرم کننده و ماسک مو در حمام هم ممنوع است. هر محصولی که بعد از شامپو زدن استفاده می کنید تا حدودی روی ساقه مو باقی می ماند. وجود این مواد روی تارهای مو، باعث ایجاد خطا در تست مورد نظر می شود.

نکته مهم دیگر اینست که موهایتان را نباید با حوله خشک کنید. حوله موجب سایش تارهای مو به یکدیگر می شود و در تخلخل موها، تغییر ایجاد می کند. قبل از تست تخلخل، موهایتان را در هوای آزاد خشک کنید.

استفاده از حرارت سشوار برای خشک کردن موها هم روی نتیجه تست تاثیر می گذارد زیرا گرما، منافذ کوتیکول مو را باز می کند.

بعد از حمام یا وقتی موها خشک شد، از هیچ محصولی روی موها استفاده نکنید. روغن، اسپری یا هیچ چیز دیگری روی موها نزنید تا کاملا ساقه مو بدون پوشش اضافی در تست شرکت داده شود.

سنجش جنش موها

انواع تست تخلخل در مو

روش های مختلفی برای سنجش میزان کم یا زیاد بودن منافذ کوتیکول مو وجود دارد. در این مطلب روش  های ساده و کاربردی آموزش داده شده است. این تست ها را در خانه و بدون هیچ هزینه ای می توانید انجام دهید. اولین و رایج ترین تست، مربوط به شناور ماندن مو است که در ادامه به آن پرداخته ایم.

تست شناوری تارهای مو

برای انجام این تست به یک ظرف آب نیاز دارید. چند تار مو را از سرتان جدا کنید. حالا موها را با آرامی داخل ظرف آب بیندازید. چشم از موها برندارید و مراقب باشید چه زمانی تارهای مو در آب غوطه ور می شوند. اگر مو تمیز باشد و هیچ ماده اضافی روی موها نباشد، نتیجه آزمایش کاملا دقیق می شود.

  • اگر تارهای مو بلافاصله به زیر آب رفت نشان دهنده اینست که تخلخل موها خیلی زیاد است.
  • اگر تارهای مو روی سطح آب شناور ماند( در حدود 2تا 4 دقیقه) یعنی موها تخلخل کمی دارند.
  • در موهایی با تخلخل طبیعی، تارهای مو به آرامی در آب فرو می روند و به ته ظرف می رسند.

 قدرت جذب موها

تست حرکت انگشتان

در این تست تخلخل مو  میزان صاف بودن تار مو بعد از کشیدگی، سنجیده می شود. خیلی ساده یک تار مو را  از قسمت انتهایی، بین دو انگشت شست و اشاره قرار دهید. حالا مو را به سمت پوست سر بکشید. این کار را با حرکت دست انجام دهید. به احساسی که زیر انگشتان دارید توجه کنید. آیا موها در همه قسمت ها هموار است یا دارای ناصافی است؟

اگر حس کردید موها ناصاف است، میزان تخلخل در مو خیلی زیاد است چون در میزان تخلخل کم، سطح مو به نظر صاف است. موهایی با تخلخل طبیعی در موقع حرکت انگشتان حس خیلی صاف یا خیلی ناصاف را ایجاد نمی کنند. دقت کنید انتهای یک تار مو را در بین دو انگشت قرار دهید و از سمت پایین به سمت ریشه مو، انگشتان دست را روی موها بکشید.

 تست رایحه

آیا موقع آشپزی و سرخ کردن پیاز و …، علاوه بر لباس ها، موهایتان هم بو می گیرد؟ برای انجام این تست به مکانی بروید که بوهای قوی در آن وجود دارد. حتی رایجه عطر و ادکلن یک عطر فروشی و یا غذاهای رستوران هم می تواند به موها جذب شود. در حالت تخلخل طبیعی، موها کمی بو می گیرند اما در تخلخل موی زیاد حتی لحظه ای ماندن در آشپزخانه و …. نیز موجب می شود تا موهایتان بو بگیرد.

آزمایش تخلخل موها

تست تخلخل مو با اسپری آب

خیلی ساده یک تار مو را جدا کنید و با اسپری روی آن، آب بپاشید. حالا به تار مو نگاه کنید. آیا قطرات آب را روی آن می بینید؟ اگر بلی پس میزان تخلخل در مو کم است و آب نمی تواند به مو جذب بشود.

در صورتی که آب سریع جذب شود میزان تخلخل مو زیاد است. موهایی با تخلخل طبیعی به این ترتیب عمل می کنند که ابتدا آب روی تار مو می نشیند و پس از چند لحظه ، جذب مو می شوند.

تست انعکاس نور و درخشش مو

برای انجام تست تخلخل مو با این روش نیاز به هیچ چیزی ندارید. تنها کافی است به موها و درخشش آن توجه کنید. موهایی با تخلخل کم، نور را منعکس می کنند و درخشان تر هستند. موهای مات و کدر، تخلخل زیادتری دارند. این در حالی است که موی طبیعی درخشندگی دارد ولی در حد اعتدال است و موها به طرز عجیبی نمی درخشند.

سنجش کشسانی موها

 تست  جذب محصولات

موهایی با تخلخل زیاد قدرت جذب بالاتری دارند. در مقایسه با چنین مویی می توان گفت قدرت جذب موهایی با تخلخل کم، در حد صفر است. روی این نوع موها، محصولات آرایشی و بهداشتی مدت زمان زیادی باقی می مانند زیرا نمی توانند به مو جذب بشوند. این تست نیاز به دقت دارد. هر بار که یک محصول مختلف را روی موها اعمال می کنید به میزان نفوذ و مدت زمان آن دقت کنید.

زمان جذب مواد و محصولات مراقبت از مو روی موهای فر با موهای صاف متفاوت است. این مورد را می توان حتی از روی ظاهر موها نیز تشخیص داد. موقع حالت دادن به موها با محصولات مختلف به راحتی متوجه این قضیه می شوید.

تست خشک شدن مو

قسمتی از مو را مرطوب کنید. حالا مدت زمان خشک شدن موها را ملاک تست تخلخل مو در نظر بگیرید. اگر موها خیلی سریع خشک شد، تخلخل در موها زیاد است. اگر مدت زمان بیشتری طول کشید تا موها خشک شود، تخلخل در تارهای مو کم است. سرعت خشک شدن موهایی با تخلخل طبیعی چیزی مابین این دو زمان است.

تست گره خوردن موها

موهایی که دارای تخلخل زیادی هستند خیلی راحت در هم می پیچند. باز کردن گره این موها ساده نیست و معمولا در موقع شانه زدن، فرد با مشکل مواجه می شود. برعکس موهایی با تخلخل کم، اصلا گره نمی خورند و در هم پیچیده نمی شوند. هر دو این حالت غیر عادی است. موها در حالت نرمال چیزی میان این دو حالت هستند.

تست تخلخل مو در منزل

کلینیک تخصصی کراتیه و احیا مو سعیده درویش زاده

وقتی موها دچار آسیب های فیزیکی یا مکانیکی می شود، همیشه چاره کار کوتاه کردن مو نیست. این روزها روش های تخصصی نظیر تراپی ها به خدمت گرفته شده اند تا حال موها را خوب کنند. این درمان های تخصصی را نمی توانید در هر آرایشگاهی انجام دهید. افراد با تجربه و آموزش دیده در این زمینه، صلاحیت کار با مواد شیمیایی و دستگاه های تراپی مو را دارند.

انواع تراپی مو در مرکز تخصصی احیا مو سعیده درویش زاده ارائه می شود. با شیوه های نوین امکان احیا موها تا حدود 95 درصد هست. اگر تاکنون موفق به درمان نشده اید هنوز وقت هستید برای درمان موهای آسیب دیده در یک مرکز تخصصی و فوق مجهز، زمان را از دست ندهید. همین حالا برای بهبود موها اقدام کنید شاید فردا خیلی دیر باشد.

اگر در تصمیم گیری مردد هستید و نیاز به مشورت با فردی آگاه دارید، خوشحال می شویم که مشاوره رایگان بدهیم. در این مرکز برای مشاوره تخصصی، هیچ هزینه ای دریافت نمی شود. کافی است یکبار امتحان کنید تا به جمع مشتریان دائمی ما بپیوندید.

2/5 - (1 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed