1. خانه
  2. مقالات
  3. 5 نشانه کمبود پروتئین مو که باید جدی بگیرید

5 نشانه کمبود پروتئین مو که باید جدی بگیرید

5 نشانه کمبود پروتئین مو که باید جدی بگیرید

  1. خانه
  2. مقالات
  3. 5 نشانه کمبود پروتئین مو که باید جدی بگیرید
نشانه های کمبود پروتئین مو
folder_openمقالات

وقتی میزان مصرف پروتئین از نیاز بدن کمتر باشد، اثرش روی موها به وضوح دیده می شود. کمبود پروتئین مو به شکل ریزش مو و دیگر مشکلات خودش را نشان می دهد. با دیدن این نشانه ها باید سریع نسبت به درمان اقدام کنید. نادیده گرفتن این موارد به بهای از دست دادن موها و زیبایی تان تمام می شود.

برخی موارد نظیر بیماری و درمان با مواد شیمیایی یا استرس زیاد و حتی استفاده از دستگاه های حرارتی حالت دهنده مو، روی کراتین تاثیر مخرب دارد. کمبود پروتئین مو قابل درمان است به شرطی که بتوانید نشانه های آن را شناسایی کنید. در بسیاری موارد این نشانه ها نادیده گرفته می شود زیرا گول زننده هستند. در واقع شاید تصور کنید که علت چیزی به غیر از کمبود پروتئین است.

قبل از اینکه به موارد نشان دهنده کمبود پروتئین در موها بپردازیم، باید بدانیم اصولا پروتئین چیست و چه نقشی در سلامت موها دارد؟

پروتئین و تاثیر آن روی موها

موها دارای ساختار کراتینی هستند. کراتین در بافت پوست، مو و ناخن وجود دارد.موها شامل زنجیره ای از امینو اسید و بافت پروتئینی هستند. هر گاه پروتئین مو کمتر از حد طبیعی باشد، موها به شدت تحت تاثیر قرار می گیرند. اساسا بافت پروتئین از مهم ترین اجزای مو به حساب می آید. بدون انسان به طور طبیعی کراتین مورد نیاز موها را از پروتئین دریافت می کند. هر غذایی که خورده می شود می تواند در تامین پروتئین موثر باشد.

یک انسان سالم می تواند پروتئین مورد نیاز بدن و موها را از طریق مواد غذایی دریافت کند. افرادی که رژیم غذایی دارند و مصرف پروتئین را محدود می کنند در معرض آسیب هستند. برای اینکه موهایی سالم و با طراوت داشته باشید در مصرف مواد غذایی، تعادل را رعایت کنید. تعادل به معنای مصرف منظم و دائمی مواد مغذی به خصوص پروتئین است.

در سنین بالاتر، بدن به پروتئین بیشتری نیاز دارد ولی اغلب این موضوع نادیده گرفته می شود. لازم است بدانید که مصرف پروتئین در یک بازه زمانی کافی نیست و باید دریافت پروتئین، دائمی باشد زیرا سلول های کراتین مو که بافت پروتئین دارند دائم در حال تخریب و بازسازی مجدد هستند.

اکنون سوال اینجاست از کجا بدانیم، مو نیازمند دریافت پروتئین است؟ البته از روی برخی نشانه ها می توان متوجه کمبود پروتئین در موها شد. آثار و عوارض فقر پروتئین خیلی زود خودش را نشان می دهد. به جزئیات توجه کنید هر تغییری می تواند یک هشدار جدی باشد.

کمبود پروتئین مو

نشانه های کمبود پروتئین مو چیست؟

وقتی پروتئین کم باشد، بافت کراتین مو فرسوده می شود. این یک مشکل جدی است که پیامدهای نگران کننده ای دارد. اولین نشانه ها در پوست و مو نمایان می شود. در صورت کمبود شدید پروتئین بدن، بافت عضلانی نیز تحلیل می رود و اندام ها شروع به تورم می کنند.

از سایر عوارض کاهش پروتئین در بدن می گذریم و تمرکز را روی کمبود پروتئین مو قرار می دهیم. به این ترتیب بهتر می توان روی تشخیص و درمان به موقع، اقدام کرد. در ادامه برخی از مهم ترین نشانه ها که دلالت بر کاهش پروتئین در بافت مو دارد را بررسی می کنیم.

تخریب کلاژن موها

تخلخل از نشانه های کمبود پروتئین مو است

آیا موهایتان خشک و زبر شده؟ زمختی و خشونت موها یکی از واضح ترین نشانه های فرسودگی کراتین است. در این وضعیت موها نامرتب و غیر قابل کنترل هستند. علت اینست که تارهای مو دارای شکاف و شکستگی شده اند و به اصطلاح تخلخل زیادی دارند. چنین وضعیتی تنها از لحاظ ظاهری نگران کننده نیست بلکه نشان می دهد که وضعیت موها روز به روز بدتر می شود.

تخلخل موها باعث می شود که ساقه مو خیلی زودتر رطوبت را جذب کند و به همان نسبت نیز رطوبت از دست بدهد. این پروسه موجب می شود تا موها گره خورده و در هم پیچیده شوند. در نهایت موها دچار شکستگی شده و اصلا ظاهر مناسبی ندارد. قبل از اینکه به فکر کوتاه کردن موها باشید می توانید با روش های درمانی نظیر پروتئین تراپی مو ، ساختار مو را ترمیم کنید.

تاثیر پروتئین روی تارهای مو

کمبود پروتئین مو، خاصیت ارتجاعی موها را کم می کند

موها در حالت طبیعی دارای خاصیت ارتجاعی هستند. این بدان معناست که تارهای مو پس از کشیده شدن، سریع به حالت طبیعی بر می گردد. برای سنجش میزان ارتجاعی بودن موها می توانید از تست کشش مرطوب استفاده کنید. برای آزمایش حدود 10 تار مو را بردارید و روی آن کمی آب، اسپری کنید. سپس به آرامی موها را بکشید.

اگر موها بدون شکستگی، کشیده شد و به حالت طبیعی برگشت که مشکلی نیست. در این حالت موها سالم است. اما اگر موها بعد از کشیده شدن دیگر به حالت طبیعی بر نگردد و یا اینکه همراه با کشش، موها دچار شکستگی بشود احتمالا پروتئین مو کم شده است. برای درمان هر چه سریع تر اقدام کنید زیرا موهایی که دیگر مثل قبل قابلیت ارتجاعی ندارند به شدت در معرض آسیب هستند.

به خصوص در موقع شستشو و شانه زدن، ارتجاعی بودن موها خودش را نشان می دهد. اگر موهایی با طراوت و سالم دارید پس ریشه مو مواد مغذی را دریافت می کند.

پروتئین درمانی موهای نازک

کمبود پروتئین مو باعث سفید شدن موها می شود

این یکی از همان نشانه های گول زننده است. سفید شدن موها دلایل زیادی دارد از جمله اینکه با بالا رفتن سن و سال، تعداد موهای خاکستری و سفید هم بیشتر می شود. گاهی هم استرس های مالی، شغلی یا خانوادگی موجب چنین مشکلی می شود. به هر حال در وهله اول حتی فکرش را هم نمی کنید که سفیدی موها ناشی از کمبود پروتئین مو باشد.

اگر به تازگی و به یکباره تارهای سفید مو زیاد شده احتمالا مربوط به کاهش پروتئین است. تغییر رنگ مو ناشی از تغییرات شیمیایی در ساختار مو است که در طی آن پیوند های مو آسیب می بیند. مواد شیمیایی موجود در ساختار مو، رنگ و سفیدی مو را تحت کنترل دارند. تغییر مواد شیمیایی منجر به بالا رفتن pH مو می شود و کوتیکول مو نیز بالا می آید.

کوتیکول حالت لایه به لایه دارد و چیزی شبیه به فلس ماهی، بافت کوتیکولی روی هم قرار می گیرد. وقتی این لایه ها بلند می شود و بالا می آید، قشر مو در معرض آسیب بیشتری قرار می گیرد. در این حالت رطوبت موها به سرعت از دست می رود و شکستگی در پیوند پروتئین صورت می گیرد.

کمبود پروتئین مو خانم ها

ریزش و شکستگی تارهای مو بیشتر می شود

موها به طور طبیعی ریزش دارند همه ما در حدود 100 تار مو  در روز از دست می دهیم. این مقدار ریزش مو اصلا نگران کننده نیست زیرا موها از ریشه نمی ریزد و این ریزش بخشی از پروسه رشد مو است. تارهای مو به طور مداوم در فاز رشد و استراحت سیر می کنند پس همیشه چند تار مو برای ریختن وجود دارد.

اما اگر تارهای مو از ریشه دچار ریزش می شوند کمی نگران کننده است. با نگاه کردن به ساقه موی ریخته شده می توانید سفیدی سر مو را ببینید. این مسئله نشان دهنده مشکل پروتئینی است. کمبود پروتئین مو نیاز به رسیدگی فوری دارد. قبل از اینکه تصمیم به درمان های تخصصی مو نظیر پروتئین تراپی بگیرید نسبت به سایر موارد بررسی کنید.

ریزش مو می تواند در اثر عدم تعادل هورمون ها، اختلالات خود ایمنی، مصرف برخی داروها، شیمی درمانی، کمبود ویتامین و حتی استرس باشد. اول مقصر اصلی را پیدا کنید تا روش درمانی مناسب تری را انتخاب کنید.

اثرات کمبود پروتئین مو

موهای چسبناک نشان دهنده کمبود پروتئین است

آیا موهایتان حالت قارچی و چسبناک به خود می گیرند؟ وقتی پروتئین مو( کراتین) کم می شود موها دچار چنین وضعیتی می شوند. در این حالت موها بیش از حد ضعیف شده و حالت چرب و چسبنده دارد. این وضعیت اصلا شباهتی به چرب شدن پوست سر ندارد و ناشی از ترشح بیش از حد غدد چربی پوست سر نیست.

هم زمان با چسبناک شدن موها، تارهای مو نرم و نازک و ضعیف می شوند که خودش دلیل خوبی برای کمبود پروتئین است. با استفاده از پروتئین درمانی تارهای مو احیا می شود و حالت نرمی و نازکی مو نیز برطرف خواهد شد.

مرکز تخصصی احیا مو سعیده درویش زاده

خوشبختانه با روش های تخصصی می توان جلوی آسیب ناشی از کمبود پروتئین مو را گرفت. پس از شناسایی علت، نوبت به تراپی مو می رسد. بهترین درمان برای حل این مشکلات، پروتئین تراپی مو است. در این تکنیک پروتئین مورد نیاز ساقه و ریشه مو تامین می شود. پروتئین تراپی از روش های درمانی بی ضرر است و هیچ آسیبی به موها نمی رساند.

مرکز تخصصی مو سعیده درویش زاده، انواع روش های درمان موهای آسیب دیده را ارائه می کند. درمان با پروتئین یکی از پر طرفدارترین تکنیک ها در این کلینیک است. برای پروتئین تراپی از محصولات استاندارد از بهترین برندهای آرایشی و بهداشتی استفاده می شود. کادر متخصص و با تجربه سالن زیبایی نهایت دقت را در احیا مو دارند.

اگر نیاز به مشورت تخصصی دارید و می خواهید نظر یک متخصص را در مورد موهایتان بدانید، با ما تماس بگیرید. در این مرکز مشاوره های تخصصی برای استفاده از خدمات و یا تهیه محصولات مراقبت از مو، انجام می شود. مشاوره ها رایگان هستند و هیچ هزینه ای بابت آن دریافت نمی شود. جهت هماهنگی با ما تماس بگیرید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed