1. خانه
  2. مقالات
  3. چگونه موهای آسیب دیده از گرما را درمان کنیم؟

چگونه موهای آسیب دیده از گرما را درمان کنیم؟

چگونه موهای آسیب دیده از گرما را درمان کنیم؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. چگونه موهای آسیب دیده از گرما را درمان کنیم؟
درمان موهای آسیب دیده از گرما
folder_openمقالات

استفاده از حرارت برای حالت دادن به موها، ترفندی بسیار رایج است. ابزارهای حالت دهنده حرارتی مو نظیر سشوار و اتوی مو در منازل و سالن های زیبایی مورد استفاده فراوانی دارند. گرما باعث تغییر شکل ظاهری تارهای مو می شود و درخشندگی و شفافیت موها را افزایش می دهد. با این همه از آسیب های حرارت شدید روی موها، غافل نشوید. گاهی به قدری میزان آسیب زیاد می شود که ناچارید موها را کوتاه کنید. قبل از اینکه موهایتان را از دست بدهید برای درمان موهای آسیب دیده از گرما اقدام کنید.

میزان آسیب به موها به شدت گرما بستگی دارد. در این مورد جنس ساقه مو و ساختار آن هم مهم است. برای اینکه موها در معرض آسیب کمتری باشند از روش های جایگزین حرارت، برای حالت دادن به موها می توان استفاده کرد.

تنها گرما نیست که موجب سوختن موها می شود گاهی تماس با مواد شیمیایی و مواد دکلره کننده مو نیز همین وضعیت را ایجاد می کنند. بنابراین دقت داشته باشید که برای رنگ کردن موها همیشه به سالن های خوب و شناخته شده مراجعه کنید. ممکن است یک آرایشگاه کم تجربه، ناخواسته موجب آسیب به موهای تان شود.

آسیب موها ناشی از حرارت

چرا موها در اثر گرما و حرارت، آسیب می بیند؟

موی انسان دارای 3 لایه به نام قشر، کوتیکول و مدولا است. هر کدام از این لایه ها در حفظ کیفیت و زیبایی موها نقش مهمی دارند. کوتیکول بخش خارجی مو است و در واقع نقش محافظ و نگهدارنده مو را دارد. اگر موها تحت حرارت بالا قرار بگیرند، کوتیکول به شدت دچار آسیب می شود. اشعه مستقیم نور خورشید نیز اثری مشابه سشوار و اتوی مو دارد.

بعد از کوتیکول نوبت به قشر یا لایه میانی مو است. این لایه در حالت عادی توسط کوتیکول محافظت می شود. با از بین رفتن کوتیکول، قشر کاملا در معرض آسیب قرار می گیرد. در این وضعیت موها به سادگی خورد و پاره می شود زیرا تمام رطوبت خود را از دست داده است.

مدولا یا مغز مو به این سادگی ها در اثر گرما دچار صدمه نمی شود زیرا توسط دو لایه دیگر مو، حفاظت می شود. چنانچه مدولا صدممه ببیند دیگر راهی برای حفظ مو و برگرداندن سلامت موها وجود ندارد. در این وضعیت بهترین راهاینست که موهای آسیب دیده را کوتاه کنید.

خشک و وز شدن موهای دهیدراته

چگونه موهای آسیب دیده از گرما را شناسایی کنیم؟

تشخیص به موقع موهای آسیب دیده اولین اصل در درمان است. به طور کلی می توان گفت که موهای آسیب دیده از حرارت حالت خشک و سوخته دارند. این موها به خوبی حالت نمی گیرند و مدیریت و کنترل موها مشکل می شود. برخی از علائمی که نشان می دهد، موهایتان دچار آسیب ناشی از گرما و حرارت زیاد شده است، اینها هستند:

  • موها بیش از حد خشک است
  • بافت ساقه مو حالت زبر و خشن گرفته است
  • انتهای ساقه موها دچار شکستگی شده و به راحتی خورد می شود
  • تارهای مو به راحتی گره می خورند
  • در حالت دادن به موها مشکل دارید

نحوه درمان موهای آسیب دیده از گرما

نحوه درمان موهای آسیب دیده از گرما

استفاده از دستگاه های حالت دهنده مو که با حرارت کار می کنند، اصلا چیز بدی نیست. البته به شرطی که احتیاط های لازم انجام شود. ساده ترین راه اینست که جلوی آسیب حرارت را بگیرید روش های درمانی اغلب پر هزینه و یا زمان بر است. برای درمان موهای آسیب دیده از گرما نیز می بایست بر اساس نوع و جنس موها اقدام کنید. برای مثال مراقبت هایی که یک فرد مو فرفری انجام می دهد کاملا متفاوت از فردی است که موهای صاف و لخت دارد.

اولین مرحله در درمان موهای آسیب دیده از گرما اینست که تا بهبود کامل موها استفاده از مواد شیمیایی را محدود کنید. در این شرایط حتی رنگ کردن موها نیز می تواند شرایط را بدتر کند. در مورد آسیب های مواد دکلره زیاد شنیده اید اگر موهای تان با اتوی مو یا سشوار سوخته و دچار آسیب شده تا مدت ها نباید موها را دکلره کنید.

مرحله بعدی استفاده از روغن های اساسی است. هیچ چیز مثل یک روغن طبیعی نمی تواند ظاهر موهای آسیب دیده از حرارت را بهبود دهد. حتی با یکبار روغن درمانی نیز می توانید تغییر موهای تان را مشاهده کنید. در مجموع موها نیاز به تامین رطوبت، چربی و پروتئین دارند تا ظاهری سالم و شاداب داشته باشند. در ادامه روش های درمان موهای سوخته در اثر حرارت را با توجه نوع موها، بررسی می کنیم.

ترمیم موهای آسیب دیده

درمان آسیب ناشی از گرما برای موی فر

ساختار طبیعی موی فر، زیبایی و جذابیت خاصی دارد اما این موها نیاز به مراقبت های بیشتری دارند. یکی از مواردی که به شدت روی موهای فرفری تاثیر می گذارد، گرمای زیاد اتوی مو و سشوار است. اگر موهای تان خشک شدن و گره می خورد یا پر از موخوره است، وقت زیادی ندارید. اگر همین حالا برای درمان موهایتان تلاش نکنید حتما کار به کوتاه کردن موها می کشد.

مو فرفری ها نباید هر روز موهایشان را با شامپو بشویند. شستشوی روزانه موها با آب اشکالی ندارد ولی شامپو زدن را به هفته ای 2 بار محدود کنند. شامپو را فقط روی پوست سر و ریشه مو بزنید تارهای موی فر با مواد شیمیایی شامپوها، سازگاری ندارند و خشک تر می شوند. برای درمان موهای آسیب دیده از گرما لازم است تا هفته ای یکبار از ماسک مو استفاده کنید. برای حفظ رطوبت عمق موها نرم کننده های غنی از رطوبت و روغن های اساسی، ایده آل هستند. بعد از حمام به انتهای ساقه موهای فر، روغن نارگیل بزنید تا سالم و شاداب باقی بماند.

درمان موهای صاف و آسیب دیده

درمان موهای صاف و آسیب دیده از گرما

در اغلب موارد از دمای بالای اتوی مو و سشوار برای حالت دادن به موهای صاف، استفاده می شود، زیرا این موها به سختی حالت می گیرند. ولی دمای زیاد موجب خشک و شکننده شدن تارهای مو می شود. در این صورت دیگر موها شفافیت و درخشندگی سابق را ندارند و حتی صاف هم دیده نمی شوند. موهای صاف در اثر حرارت بالای دستگاه های حالت دهنده مو، وز و مات می شوند.

مهم ترین راهکار برای درمان این موها، تامین پروتئین طبیعی مو است. ساختار موها از ماده ای به نام کراتین تشکیل شده که به صورت طبیعی در بدن ساخته نمی شود. گرما و حرارت زیاد از عوامل مخرب پروتئین مو هستند و به ساختار مو آسیب می زنند. این مورد در همه نوع جنس مو دیده می شود.

یک ماسک موی خانگی حاوی پروتئین می تواند ظاهر موها را بهبود دهد. البته انتظار نداشته باشید که آسیب موها یک شبه برطرف شود. هر چقدر میزان صدمه تارهای مو بیشتر باشد، زمان اصلاح و ترمیم موها نیز بیشتر می شود. ترکیبی از ماست، عسل و روغن زیتون بهترین ماسک موی خانگی است که می تواند پیوندهای شکسته فولیکول مو را تسکین دهد.

روتین مراقبت از مو با نمک اپسوم

مو فرفری هستید یا موهای صاف و لخت دارید؟ همیشه امکان سوختن موها در اثر حرارت وجود دارد پس مراقب باشید. بسیاری از افراد تصور می کنند که به اندازه کافی به موها رسیدگی می کنند ولی نتیجه رضایت بخش نیست! واقعیت اینجاست که هنوز کارهای زیادی باقی مانده که شاید فراموش کرده اید. اگر موهای تان در اثر گرمای سشوار یا اتوی مو دچار آسیب شده حتما از ماسک موی مرطوب کننده و پروتئینه استفاده کنید. این یک راهکار عمومی و روتین برای همه افراد است که نتایج خیلی خوبی دارد.

اندکی نمک اپسوم را به شامپو اضافه کنید و با آن موهای تان را بشویید. با همین ترفند ساده می توانید شادابی و شفافیت موها را باز گردانید. نمک اپسوم حاوی مواد معدنی، املاح و ویتامین های مورد نیاز مو است و یک روش درمانی ایمن شناخته شده است.

خدمات احیای مو دائمی

روغن درمانی موهای دمیج و آسیب دیده

روغن مورد استفاده در این شیوه درمانی به روش پرس سرد تهیه می شود. در واقع موقع روغن کشی از گرما یا مواد شیمیایی استفاده نشده و عصاره گیاه تحت فشار، خارج شده است. برای درمان موهای آسیب دیده می توانید از هر نوع روغن اساسی استفاده کنید. بهترین روغن ها عبارتند از روغن بادام، نارگیل، آووکادو، آلوئه ورا، روغن زیتون.

روغن درمانی را می توان قبل یا بعد از حمام نیز انجام داد. قبل از حمام می توانید موها را به طور کامل چرب کنید و بعد از یک ساعت موها را بشویید. در صورت استفاده از روغن روی موهای خشک، نیازی به چرب کردن موها نیست. چند قطره روغن را به انتهای مو بمالید و تا حمام بعدی این روغن روی موها باقی می ماند.

کلینیک تخصصی ترمیم و احیای موهای آسیب دیده سعیده درویش زاده

در این مرکز جمعی از بهترین های حرفه آرایشگری گرد آمده اند تا به طور تخصصی فعالیت های زیبایی مو را مدیریت کنند. کلینیک تخصصی درویش زاده انواع خدمات درمانی برای موهای دمیج و آسیب دیده را ارائه می دهد. پروتئین تراپی، پلکس تراپی ، نانو بوتاکس مو، کراتینه کردن موها، تقویت موهای ضعیف و نازک، ویتامینه موهای خشک و شکننده و ….. برخی از خدمات این مرکز است.

کلیه خدمات فوق به صورت آنلاین و حضوری آموزش داده می شود. علاقه مندان می توانند جهت اطلاع از نحوه برگزاری کلاس های آموزشی و یا استفاده از خدمات تخصصی سالن زیبایی، تماس بگیرند.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed