1. خانه
  2. مقالات
  3. آیا روشن شدن موها با پراکسید هیدروژن مضر است؟

آیا روشن شدن موها با پراکسید هیدروژن مضر است؟

آیا روشن شدن موها با پراکسید هیدروژن مضر است؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. آیا روشن شدن موها با پراکسید هیدروژن مضر است؟
پراکسید هیدروژن
folder_openمقالات

روشن کردن موهای تیره در بین بانوان ایرانی بسیار پر طرفدار است. به طور ژنتیکی رنگ موی اغلب ایرانی ها تیره با تناژ قرمز است. برای تغییر رنگ موهای تیره به بلوند لازم است تا ابتدا موها کامل، سفید شوند. به این ترتیب رنگ پذیری مو بسیار بیشتر می شود و نتیجه دقیقا همانی است که انتظارش را داشتید. برای روشن کردن و بی رنگ کردن موهای تیره از مواد شیمیایی قوی و دکلره استفاده می شود که معایب آن بر هیچکس پوشیده نیست. اخیرا روشن کردن موها با پراکسید هیدروژن خیلی مورد توجه قرار گرفته است.

بسیاری از خانم ها در منزل با استفاده از پر اکسید هیدروژن، رنگ موها را روشن می کنند. این مواد گاهی به تنهایی هم نتیجه خوبی دارد ولی امکان ترکیب رنگ های دیگر با مواد پر اکسید هیدروژن نیز وجود دارد. حتی در بسیاری از سالن ها نیز پر اکسید هیدروژن به عنوان ترکیب روشن کننده مو، استفاده می شود. آیا قبلا از این پر اکسید هیدروژن برای رنگ کردن موها استفاده کرده اید؟

روش های روشن کردن موی تیره

 پراکسید هیدروژن چیست؟

Hydrogen Peroxide با فرمول شیمیایی H2O2 یک ماده شیمیایی مایع بی رنگ است. مقادیر کمی از آن به طور طبیعی وجود دارد ، اما پراکسید هیدروژن که در فروشگاه ها یا سالن های زیبایی پیدا می کنید در آزمایشگاه ها سنتز می شود. پر اکسید هیدروژن یک ماده ضد عفونی کننده، اکسید کننده و سفید کننده است. از این ماده در ترکیب بسیاری از مواد سفید کننده نظیر خمیر دندان و … نیز استفاده می شود. اخیرا توجه زیادی به خواص روشن کنندگی پر اکسید هیدروژن شده و بسیاری از افراد در خانه، با این ماده موهایشان را روشن و بلوند رنگ می کنند.

آب اکسیژنه نام دیگر هیدروژن پر اکسید است و با اسامی پر اکسید هیدروژن، Dioxidane، Oxidanyl، و Per Hydroxic Acid نیز از آن یاد می شود. اغلب مردم با همان نام آب اکسیژنه این ماده شیمیایی را می شناسند. پراکسید هیدروژن در داروخانه ها و خواربار فروشی ها با غلظت کم و معمولاً بین 3 تا 9 درصد به فروش می رسد. می توان از آن به عنوان ضدعفونی کننده و سفید کننده ، از جمله به عنوان روشن کننده مو استفاده کرد.

روشن کردن موها با پراکسید هیدروژن

روشن کردن موها با پراکسید هیدروژن چه عوارضی دارد؟

 پراکسید هیدروژن در ترکیب بسیاری از رنگ موهای بلوند استفاده می شود. به طور کلی این ماده شیمیایی غلظت زیادی ندارد و برای پوست و مو بی خطر است. البته در برخی موارد تحریک پوست، ریه و چشم نیز دیده شده است. این موارد حتی با غلظت های کم در مصارف خانگی نیز می تواند به وجود بیاید.

پراکسید هیدروژن می تواند به تنهایی و یا در ترکیب با سیار رنگ های بلوند نیز استفاده شود. تغییر رنگ موها و روشن کردن موها با پراکسید هیدروژن به عنوان یک رنگ موی دائمی به حساب می آید. در واقع تا زمانی که موهای تاره، رویش نکنند رنگ روشن مو از بین نمی رود. این ماده می تواند از کوتیکول مو عبور کرده و به قشر مو نفوذ کند و رنگدانه های مو را بی رنگ کند.

روشن کردن موها با پراکسید هیدروژن برای موهای تیره نتیجه خوبی دارد و به تنهایی مو را به بلوند روشن تغییر می دهد. با افزودن رنگ دیگری به این ترکیب می تواند موی تیره را به رنگ موی فانتزی نیز تغییر داد. برای مثال از آب اکسیژنه به عنوان روشن کننده در موی قهوه ای تیره استفاده می شود. اگر کمی تناژ قرمز به مواد افزوده شود، موی قهوه ای تیره به قرمز تغییر می کند.

قبل از اینکه موهایتان را با آب اکسیژنه روشن کنید، از مشکلات احتمالی آن نیز اطلاع کسب کنید.

رنگ کردن ریشه مو

روشن کردن موها با پراکسید هیدروژن و سوزش پوست سر

هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه خاصیت ضد عفونی کنندگی خفیفی دارد. حتی می توان از این ماده برای ضد عفونی کردن پوست در موارد خاص نیز استفاده کرد. البته تماس بیش از حد آب اکسیژنه با پوست، امکان بروز واکنش های حساسیت زا را افزایش می دهد.

بنابراین وقتی برای روشن کردن موها با پراکسید هیدروژن اقدام می کنید گاهی در کف سر و اطراف خط رویش موها، پوست دچار سوزش و حساسیت می شود. برای جلوگیری از بروز واکنش های آلرژی زا و تحریک پوست، لازم است تا مدت زمان ماندن ترکیب روی موها و پوست سر را کاهش دهید.

آسیب به کوتیکول مو با پر اکسید هیدروژن

کوتیکول لایه بیرونی مو است که نقش محافظتی مو را بر عهده دارد. این لایه با احاطه کامل مو، موجب تقویت تارهای مو نیز می شود و از آسیب های محیطی، موها را دور نگه می دارد. روشن کردن موها با پراکسید هیدروژن به قیمت آسیب به کوتیکول مو تمام می شود.

این ماده وارد کوتیکول مو می شود و برای این کار، در لایه پولکی کوتیکول، شکستگی ایجاد می کند. در نتیجه موها بعد از رنگ کردن با آب اکسیژنه به حالت وز در می آید. برای برطرف کردن این مشکل می توان از نرم کننده های عمیق مو استفاده کرد. این مواد می توانند عوارض ناخوشایند آسیب به کوتیکول مو را کاهش دهند.

روشن کردن موها با آب اکسیژنه

ریزش مو از عوارض روشن کردن موها با پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن با ایجاد واکنش شیمیایی در قشر مو، باعث تغییر رنگ موها می شود. در واقع این ماده یک نوع رنگ مو نیست بلکه بیشتر شبیه به اکسیدان عمل می کند. رنگ های اکسیداتیو در مقایسه با رنگ موهای موقت، ماندگاری طولانی تری دارند ولی به همان میزان نیز احتمال آسیب به مو بیشتر است.

در واقع استرس ناشی از مواد شیمیایی نظیر پراکسید هیدروژن، به موها شوک وارد می کند. در نتیجه موها چیزی شبیه به پیری زودرس را تجربه می کنند و وارد فاز ریزش می شوند. از طرفی شکستگی و آسیب به کوتیکول مو نیز در ریزش مو تاثیر دارد. بنابراین احتمال ریزش مو و کاهش حجم موها بعد از روشن کردن موها با پراکسید هیدروژن خیلی زیادتر است.

طریقه روشن کردن موها با پراکسید هیدروژن

دو راه برای استفاده از آب اکسیژنه برای تغییر رنگ موها وجود دارد. در اولین روش، این ماده به تنهایی روی موها اعمال می شود. اگر در خانه این کار را انجام می دهید حتما دستکش به دست کنید و از قلمو برای رنگ کردن مو استفاده کنید. سپس خط رویش موها را با وازلین چرب کنید و آماده رنگ کردن موها بشوید.

مضرات دکلره کردن موها

روش اول

در یک ظرف مناسب نصف پراکسید هیدروژن و نصف آب را مخلوط کنید. مواد را هم بزنید تا یکنواخت بشود. ترکیب ساخته شده را در یک قوطی اسپری ریخته و با آن روی موها اسپری کنید. بهتر است ابتدا روی قسمتی از پوست دست، تست آلرژی انجام دهید تا موقع روشن کردن موها با پراکسید هیدروژن مطمئن باشید واکنش آلرژیک نشان نمی دهید.

اولین قدم برای رنگ کردن موها با پراکسید هیدروژن محافظت از پوست است. خط موهای خود را با ژله نفتی و یک نوار پنبه (در صورت داشتن) بپوشانید و دستکش بپوشید. سپس شما آماده رنگ آمیزی هستید.

روش دوم

در روش دیگر می توانید ترکیب پراکسید هیدروژن و جوش شیرین را برای رنگ پذیری بهتر موها استفاده کنید. جوش شیرین خاصیت قلیایی دارد و باعث می شود پراکسید هیدروژن به راحتی به قشر مو، وارد شود. به این ترتیب تخریب ملانین راحت تر انجام می شود.

برای روشن شدن موها با پراکسید هیدروژن مخلوط مساوی از جوش شیرین و آب اکسیژنه را تهیه کنید. این مواد به صورت خمیری هست. مواد را با دستکش و قلمو روی موها پخش کنید. با توجه به تیره یا روشن بودن پایه رنگ موها، پس از 15 دقیقه تا یک ساعت می توانید موها را با آب سرد، آبکشی کنید.

نکته مهم

مواد دکلره به موها آسیب زیادی می رساند اما اگر آرایشگرتان به اندازه کافی تجربه داشته باشد می داند چگونه موهایتان را بدون آسیب، رنگ و دکلره کند. برای روشن کردن موها با پراکسید هیدروژن نیز بهتر است به سالن زیبایی مراجعه کنید. اگرچه به نظر ساده است ولی این کار می تواند موجب آسیب دیدگی موها شود. این روزها از مواد کم ضرر و مطمئن تری برای روشن کردن موها استفاده می شود. به یک آرایشگاه خوب و با کادر حرفه ای مراجعه کنید تا کار طبق اصول صحیح پیش برود.

عوارض روشن کردن مو با پراکسید هیدروژن

مرکز تخصصی رنگ مو و هایلایت سعیده درویش زاده

در این سالن انواع رنگ و مش و هایلایت های روز دنیا، ارائه می شود. برای جلوگیری از آسیب به موها، مواد گیاهی و استاندارد استفاده می شود. در صورتی که موهایتان در اثر دکلره نامرغوب قبلی، سوخته و پودر شده، نگران نباشید. احیای موهای آسیب دیده را به حرفه ای های سالن زیبایی بسپارید. موهایی که دچار آسیب شدید هستند ابتدا با پروتئین، احیا می شوند و در صورت تمایل از مواد صاف کننده مو برای رفع فر و وز استفاده می شود.

مراحل اجرای رنگ موی روشن روی موهای طبیعی با موهایی که قبلا دکلره دارند، متفاوت است. برای جلوگیری از آسیب بیشتر ما به این عزیزان توصیه می کنیم تراپی های تخصصی را انجام دهند. همیشه نتیجه کار، فراتر از انتظارتان است. در این سالن تجهیزات مدرن و تکنولوژی روز دنیا استفاده می شود. مهارت کادر تخصصی، به همراه مواد استاندارد و مرغوب در اعتماد سازی مشتری حرف اول و آخر را می زند. کیفیت کار ما را از مشتری های قبلی بپرسید.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed