1. خانه
  2. مقالات
  3. نشانه هایی که خبر از طاسی نامرئی می دهد

نشانه هایی که خبر از طاسی نامرئی می دهد

نشانه هایی که خبر از طاسی نامرئی می دهد

  1. خانه
  2. مقالات
  3. نشانه هایی که خبر از طاسی نامرئی می دهد
طاسی نامرئی
folder_openمقالات

طاسی به یکباره اتفاق نمی افتد قبل از اینکه به طور کامل موها از دست برود، نشانه هایی دیده می شود. از روی این نشانه ها می توان فهمید که روند طاسی در حال شکل گرفتن است. بسیاری از افراد حتی نمی دانند چه عاملی باعث ریختن موهایشان شده و یا از چه زمانی، ریزش مو شدیدتر شده است. الگوی طاسی نامرئی بسیار آرام و پیشرونده است. به جز موارد اندکی در اکثر افراد، زمان زیادی طول می کشد تا حجم موها کم شود.

علت اصلی طاسی نامرئی ژنتیک است ولی مواردی مثل برخی بیماری ها و مصرف داروهای شیمیایی و …. نیز می تواند در این مورد، دخیل باشد. الگوی طاسی در مردان زیادی در حال شکل گرفتن است. این روند قابل پیشگیری و درمان است. با توجه به پیشرفت های علم پزشکی، حتی طاسی و ریزش موی ارثی نیز درمان پذیر است.

زنان به شکل گسترده دچار کچلی نمی شوند ولی الگوی طاسی نامرئی به نوعی در زنان نیز قابل مشاهده است. در این مطلب نشانه های مشخصی معرفی شده که می تواند هشدار جدی برای شروع طاسی باشد.

روش های تشخیص طاسی نامرئی

طاسی نامرئی از چه سنی شروع می شود؟

اگر از نظر ژنتیکی مقدر هستید که طاس شوید هیچ سن خاصی وجود ندارد. طاسی ارثی از هر سنی می تواند شروع بشود. البته نقش ژن ها در ریزش مو بسیار پر رنگ است اما موضوع قدری پیچیده تر از این حرف ها است. عوامل دیگری نیز می توانند این چرخه را سریع تر به پیش ببرند. به این ترتیب سرعت ریزش مو در افراد بستگی به نحوه مراقبت از مو و بهداشت فردی دارد. ممکن است کسی که ژن طاسی را دارد در طی یکی دو سال همه موهایش را از دست بدهد اما فرد دیگری در طی 10 یا 20 سال، طاس شود.

به طور معمول شروع طاسی در مردان از سن 35 سالگی است اما حدود 25 درصد از مردان قبل از 21 سالگی نیز با این پدیده مواجه می شوند. زنان در برخی سنین با ریزش موی شدید روبرو هستند. در اغلب موارد تغییرات هورمونی عامل این مشکل است. اما طاسی نامرئی اغلب در سنین بالاتر خودش را نشان می دهد.

در ادامه برخی از رایج ترین علائم طاسی را مشاهده می کنید. با مشاهده این موارد بهتر است برای بررسی پزشکی اقدام کنید. درمان های موثری برای جلوگیری از کاهش حجم مو وجود دارد و می تواند از طاسی جلوگیری کند.

نحوه درمان طاسی نامرئی

بیش از حد معمول موها می ریزد

آیا اخیرا متوجه ریزش موی بیشتری شده اید؟ البته این مورد لزوما به معنای طاس شدن نیست اما می تواند یکی از علائم طاسی نامرئی باشد.  پوست سر حاوی حدود 100000 فولیکول مو است که در آن تارهای مو رشد می کنند. ما روزانه حدود 100 تار مو از دست می دهیم. این بخشی از چرخه طبیعی زندگی مو است. فولیکول های پوست سر به طور مداوم در حال رشد و تولید مو هستند. موهای روییده پس از طی مرحله استراحت، شروع به ریزش می کنند.

چرخه رشد مو به طور طبیعی موجب طاسی و کم مویی نمی شود. البته گاهی سرعت ریزش مو شدید است و این می تواند علامتی هشدار دهنده باشد.

خط رویش مو، بالاتر رفته است

این یک نشانه اولیه کلاسیک از الگوی طاسی مردانه است. موهای شما ممکن است در ناحیه شقیقه ها نازک شود و به مرور بریزد. این روند می تواند تا پشت سر نیز ادامه پیدا کند. پسرفت خط رویش مو (Widow’s Peak’) در هر دو طرف پیشانی دیده می شود. نتیجه اینکه یک قله مثلثی در وسط پیشانی به وجود می آید.

گاهی در همین مرحله، ریزش مو متوقف می شود ولی امکان گسترش ریزش مو با پشت سر نیز هست. ممکن است حتی خودتان نیز متوجه خالی شدن شقیقه ها نشده باشید معمولا اطرافیان این نکته را یادآوری می کنند. موضوع این است که به مرور موها خالی می شود و چیزی نیست که در عرض یکی دو هفته اتفاق بیفتد.

الگوی طاسی مردانه در زنان نیز دیده می شود. این امر با ترشح هورمون تستسترون و آندروژن در ارتباط است.

الگوی ریزش موی مردانه

موهای تاج سر نازک می شود

این یکی دیگر از علائم اولیه رایج طاسی نامرئی است. موها در تاج (یا پشت) سر نازک می شوند و حجم مو کاهش پیدا می کند. با نگاه کردن به آینه و بررسی موهای بالای سر می توانید متوجه کم مویی بشوید. روند نازک شدن مو تدریجی است و به مرور ضخامت مو کم و کمتر می شود. عوامل زیادی در این مورد دخالت دارند حتی عدم تغذیه مناسب نیز می تواند ضخامت موها را تغییر دهد. در این مورد با پزشک تان مشورت کنید.

گاهی اوقات طاسی از خط مو یا تاج شروع نمی شود بلکه با سرعت ثابت در ناحیه ای بزرگتر از پوست سر موها نازک می شوند. کاهش ضخامت مو روی تراکم و حجم موها نیز اثر می گذارد.

ریزش موی ارثی در زنان

طاسی نامرئی در عکس ها نمایان است

می گویند یک عکس خوب از صدها حرف و سخن بهتر است. اگر می خواهید یک شاهد واقعی در مورد حجم موهای تان پیدا کنید، آلبوم های قدیمی را نگاه کنید. عکس فعلی خود را با عکس های قبلی مقایسه کنید. هر نوع تغییرات احتمالی در خط رویش مو و حتی ضخامت مو در عکس به خوبی قابل مشاهده است.

در نظر داشته باشید که 2 عکس با موقعیت نوری مشابه را مقایسه کنید. نورهای متفاوت می توانند خطای دید ایجاد کنند. برای مثال عکس های آتلیه ای از نظر نورپردازی و سایر جزئیات تقریبا مشابه هستند. عکس 5 یا 10 سال پیش را با عکس جدیدتان مقایسه کنید. گاهی حتی اختلاف زیادی بین عکس چند ماه پیش با عکس امروزتان وجود دارد که به خوبی نشان دهنده الگوی طاسی نامرئی است.

رشد موها کندتر می شود

آیا تصور می کنید موهایتان دیر رشد می کنند؟ رشد و افزایش طولی موها نیز مثل سایر مولفه ها تابعی از ژنتیک افراد است. بعضی از افراد موهایشان رشد سریع تری دارد و رشد موی عده ای هم، کندتر است. خودتان را با خودتان مقایسه کنید. در صورتی که رشد موهای شما در مقایسه با ماه های قبل، کمتر شده است حق دارید نگران باشید.

رشد مو بین 2 تا 6 سال طول می کشد پس از آن فولیکول مو به استراحت می رود و بعد موها شروع به ریزش می کند. بنابراین حداکثر طول موهای شما با توجه به مدت زمان چرخه رشد و سرعت رشد موهای شما کمتر یا بیشتر از دیگران است. شاید قبلا در یک زمان مشخص موهای شما به مقدار 2 یا 3 یا 4 سانت رشد می کرد. چنانچه اکنون این حالت را نمی بینید روند طاسی شروع شده است.

جلوگیری از طاسی نامرئی

از آرایشگرتان در مورد طاسی نامرئی راهنمایی بگیرید

جنس مو، حالت و ضخامت و نوع هر مویی متفاوت است. حتی تراکم و حجم مو نیز در همه افراد یکسان نیست. تفاوت های زیادی در کیفیت و ظاهر موها وجود دارد اما هر کسی که مدتی در آرایشگاه کار کرده باشد می تواند متوجه کم پشت شدن موها بشود. اگر مطمئن نیستید که آیا دچار طاسی نامرئی هستید یا خیر، از آرایشگرتان سوال کنید.

افرادی که آرایشگر اختصاصی دارند کارشان راحت تر است. معمولا آرایشگرها خیلی راحت متوجه تغییرات مو می شوند. ریزش مو علائمی دارد که در ابتدا چندان واضح نیست اما یک فرد حرفه ای حتی کوچکترین جزئیات را نیز در نظر می گیرد. البته این کار یک مزیت بزرگ هم دارد، آرایشگرتان می تواند در مورد انتخاب مدل موی مناسب نیز کمک تان کند.

برای اینکه ظاهر بهتری داشته باشید و تا حدودی قسمت های کم پشت مو را پوشش دهید، مدل کوتاهی مو خیلی موثر است. مدل موی مناسب می تواند حجم موها را بیشتر نشان دهد تا جایی که نازک بودن موها اصلا به چشم نیاید.

علت طاس شدن خانم ها

پوست سر شما خارش دارد

خارش سر یک علامت معمول طاسی نامرئی نیست اما می تواند نشانه بیماری های دیگری باشد که به ریزش مو کمک می کند. برای مثال تجمع چربی (روغن) روی پوست سر یا بیماری های پوستی مانند فولیکولیت، پسوریازیس یا درماتیت سبورئیک می توانند خارش ایجاد کنند.

خاراندن مکرر پوست سر می تواند به فولیکول های مو آسیب برساند و باعث ریزش شود. در صورتی که پوست سر شما دائم دچار خارش می شود، با متخصص پوست مشورت کنید.خارش از اثرات ثانویه بیماری های پوستی بوده و به صورت غیر مستقیم موجب ریزش مو و طاسی می شود. با بررسی پزشکی می توان علت خارش سر را پیدا کرد. درمان های موثری برای رفع خارش سر وجود دارد که با درمان عامل اصلی ایجاد این مشکل همراه است.

الگوی عقب رفتن خط رویش مو در زنان

کلینیک تخصصی احیا مو سعیده درویش زاده

وقتی موها خشک و زبر و خشن می شود، نیاز به درمان تخصصی دارد. انواع درمان کابین با لاین های مختلف در این مرکز ارائه می شود. حتی اگر موهای شما در اثر مواد دکلره نامرغوب و اشتباه آرایشگرتان، سوخته و پودر شده نیز هنوز امیدی هست. ویتامینه مو، بوتاکس ، پلکس ، کراتینه و احیا جان دوباره ای به موهای تان می دهد.

چاره موهای آسیب دیده، کوتاه کردن نیست. هنوز هم می توانید با روش های نوین ترمیم و احیا موهای زیبا و جذابی داشته باشید. در این مرکز از انواع تراپی های تخصصی برای درمان مشکلات مو استفاده می شود. این درمان ها غیر تهاجمی بوده و شامل جراحی و روش های مشابه نیست.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed