1. خانه
  2. مقالات
  3. تفاوت کراتین مو و ریباندینگ چیست؟

تفاوت کراتین مو و ریباندینگ چیست؟

تفاوت کراتین مو و ریباندینگ چیست؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. تفاوت کراتین مو و ریباندینگ چیست؟
فرق کراتین با ریباندینگ
folder_openمقالات

کراتین مو و ریباندینگ برای بهبود ظاهر موها استفاده می شود. در وهله اول هر دو درمان نتایج یکسانی به همراه دارند. هم پس از کراتینه کردن موها و هم بعد از ریباندینگ، موها ابریشمی، صاف و قابل کنترل هستند. در پروسه اجرای هر دو از گرما و حرارت استفاده می شود. یک اتوی مو یا یک سشوار در طول فرایند درمان استفاده می شود. با همه این شباهت های ظاهری، تفاوت های کلیدی در این دو روش ترمیم مو وجود دارد.

کراتین نوعی پروتئین است که در حالت عادی، در موها و ناخن ها وجود دارد. از بین رفتن کراتین موجب می شود تا موها مستعد خشکی، شکنندگی، وز و موخوره و … باشند. موهایی که دچار کمبود کراتین هستند ظاهری کدر و مات دارند. عوامل زیادی در ایجاد این شرایط دخیل است. از رنگ و مواد دکلره مو گرفته تا غذایی که می خورید و شامپویی که استفاده می کنید همگی روی بافت کراتین مو اثر می گذارد. به طور کلی مواد شیمیایی و حرارت دشمن کراتین به حساب می آیند.

ریباندینگ نوعی صافی و لخت شدن موها را به همراه دارد. افرادی که موهای فر، مجعد و غیر قابل کنترل دارند به انواع روش های صاف کردن مو تمایل نشان می دهند. طرفداران ریباندینگ و کراتین هر کدام دلایل خوبی برای استفاده از این روش ها دارند در هر دو مورد موها حالت خشک و زبر و خشن دارد و لازم است تا رطوبت و پروتئین مو تامین شود.

 

کراتین مو و ریباندینگ

تفاوت بین درمان کراتینه و ریباندینگ چیست؟

موها تاثیر مستقیم روی زیبایی چهره دارند بنابراین همیشه مورد توجه هستند. جنس، ضخامت و حالت موها از مواردی هستند که از اجدادمان به ما ارث رسیده اند. اگر موهای فرفری،  مجعد یا صفا و لخت دارید اجتمال اینکه در فامیل موارد مشابه دیگری هم باشد، زیاد است. البته دقیقا موی هر فرد الگوی رشد و رویش والدین را ندارد همه چیز به ژن ها بر می گردد. باید ببینید ژن مو را از چه کسی به ارث برده اید. در برخی نژادها نیز نوعی موی خاص بیشتر دیده می شود برای مثال موهای زرد پوستان آسیایی صاف و لخت است.

موهای فرفری زیبایی و جذابیت طبیعی دارند ولی نگهداری از این موها دشوارتر از موهای صاف است. برای همین گاهی وقت ها مو فرفری ها به فکر صاف کردن موهایشان می افتند. اصطلاح صافی دائم مو نیز اشاره به یکی از همین روش ها دارد. کراتین مو و ریباندینگ در مقایسه با سایر روش ها محبوب تر هستند. در ادامه برخی از تفاوت های این دو تکنیک بررسی می شود.

تفاوت کراتین مو و ریباندینگ مو در اجرا

ریباندینگ با مواد شیمیایی انجام می شود و به منظور صاف کردن موها است. در واقع این تکنیک از روی مدل موهای صاف و شلاقی ژاپنی ها نام گذاری شده و پس از ریباندینگ، موها حالت لخت و شلاقی پیدا می کنند. موهای ریباندینگ شده بی حالت هستند و حالت ترمیم ندارند بلکه تنها ساقه مو به حالت صاف یک دست تغییر داده می شود.

در ریباندینگ مواد شیمیایی به عمق مو نفوذ می کنند و ساختار مو صاف و لخت دیده می شود. اما کراتینه کردن موها حالت درمانی دارد و به منظور اصلاح ساختار پروتئین مو انجام می شود. در واقع هدف اصلی از کراتین درمانی تامین پروتئین مورد نیاز مو است که خود به خود روی ظاهر و صافی مو نیز اثر می گذارد. از ابتدا با هدف صاف کردن مو، کراتینه انجام نمی شود ولی نتیجه در هر دو مورد صاف شدن موها است.

مواد کراتین روی لایه بیرونی مو را پوشش می دهند و به صورت سطحی ساقه مو را ترمیم می کنند. موهای تازه روییده در هر دو مورد صاف نیست اما در ریباندینگ با رشد موها، کل نظم مو به هم می ریزد و ناهماهنگ دیده می شود. ریباندینگ روی موهای رنگ شده انجام نمی شود. بعد از ریباندینگ نیز موها تا 3 روز نباید شسته شوند حتی شانه زدن به موها نیز در این زمان ممنوع است. در مورد مراقبت های بعد از کراتین مو و ریباندیگ آرایشگرتان توضیحاتی خواهد داد.

تغییر ساختار پیوندی مو در ریباندیگ

تغییر ساختار پیوندی مو در ریباندیگ

نقطه تمرکز ما در این مطلب روی تفاوت کراتین مو و ریباندینگ مو است. هر چند که ظاهر مو بعد از ترمیم با هر کدام از این موارد، بسیار شکیل تر دیده می شود ولی در مقام مقایسه تفاوت هایی دیده می شود. واقعیت این است که سالن های زیبایی مو از محصولات و روش های مختلفی برای صاف کردن موها استفاده می کنند. برخی از این مواد کیفیت بهتری دارند و برخی دیگر در شرایط آب و هوایی منطقه، انتخاب مناسب تری هستند.

در ریباندینگ با تغییر پیوندهای ساختاری مو و تغییر ساختار اصلی مو در سطح داخلی، نوعی صافی خارق العاده ایجاد می شود. مواد شیمیایی به کار رفته در تکنیک ریباندینگ مو، موجب شکستن ساختار شیمیایی مو می شود تا پیوندهای جدیدتری ایجاد شود. این کار موجب تغییر در ساقه مو می شود و ساختار ساقه منظم و کامل تر خواهد شد. این در حالی است که درمان کراتینه روی پیوندهای مو هیچ تغییری ایجاد نمی کند.

تفاوت کراتین مو و ریباندینگ در این است که مواد کراتینه به لایه بیرونی و کوتیکول مو تاثیر دارند. در این روش هیچ نوع ساختار مولکولی شکسته نمی شود و مواد برای تقویت پیوندهای جدید به ساقه مو تزریق می شوند. منظور از تزریق همان نفوذ نانو ذرات به درون کوتیکول است که تحت گرما و حرارت انجام می شود. به این ترتیب لایه های جداگانه ای از کوتیکول مو برای تقویت پیوندهای کراتینه از داخل اضافه می شود. در کراتین درمانی ساختار مو ثابت است و ترمیم آسیب ساقه مو در لحظه، انجام می شود.

صاف کردن موهای فر در آرایشگاه

تفاوت در ماندگاری کراتین و ریباندینگ

درمان کراتینه شامل اصلاح ساختار کوتیکول مو است. در واقع کراتین تنها لایه بیرونی مو را ترمیم می کند بنابراین ماندگاری محدودی دارد. هر بار که موها شسته می شوند به همراه آلودگی ها، مواد کراتینه نیز از روی مو پاک می شود. پس از 4 تا 6 ماه تقریبا همه کراتین مو از بین رفته است و دوباره فرهای مو خودشان را نشان می دهند. کراتین یک نوع صافی موقت می دهد و لازم است بعد از 4 تا 6 ماه، دوباره موها کراتینه شود.

ماندگاری درمان کراتینه هم به نوع مو و هم به کیفیت محصول بستگی دارد. نحوه مراقبت از مو و محصولاتی که روی موها استفاده می شود نیز به طور مستقیم روی ماندگاری مواد کراتینه تاثیر دارد. در حالی که ریباندینگ ماندگاری طولانی تری دارد.

در واقع موهای صاف شده همیشه صاف می مانند زیرا ساختار مو تغییر پیدا کرده است. البته وقتی موها رشد می کند موهای تازه روییده به کیفیت قبل است برای مثال کسی که موی فرفری دارد بعد از کراتین مو و ریباندینگ موهایش صاف می شود اما موهایی که رشد می کنند همان فرفری هستند.

مدت زمان ماندگاری ریباندینگ طولانی و تقریبا دائمی است. شستشوی موها هیچ تغییری در ظاهر آن ایجاد نمی کند. موها دائم صاف می مانند ولی در قسمت ریشه مو، فرهای قبلی ظاهر می شوند. برای مثال اگر موها را کوتاه نکنید موها در قسمت ریشه فر و مجعد و در قسمت پایین ساقه، صاف و ابریشمی است.

روش های صاف کردن موی فر

کدامیک برای موها بهتر است؟

در نگاه اول کراتین مو و ریباندینگ کاملا شبیه هستند و هیچ تفاوتی دیده نمی شود. میزان صاف و براق شدن موها در هر دو حالت، قابل قبول است. از کراتینه و ریباندینگ برای ترمیم موهای آسیب دیده استفاده می شود. روش های دیگری نیز برای احیا ساختار مو وجود دارد اما در بین همه تکنیک های احیا مو، کراتینه کردن و ریباندینگ مو معروف تر هستند.

ما توصیه می کنیم قبل از هر انتخابی، نظر یک متخصص را جویا شوید. بافت مو و نیازهای مو در هر فرد متفاوت است. به طور کلی نمی توان گفت کراتینه کردن مو بهتر است یا ریباندینگ مو! یک آرایشگر با تجربه و متخصص در زمینه احیا مو می تواند در تصمیم گیری کمک تان کند. لازم است تا موها از نزدیک بررسی شود. آیا می دانستید مرکز تخصصی موی درویش زاده، مشاوره رایگان ارائه می دهد؟

تفاوت کراتین مو با ریباندینگ

کلینیک تخصصی ترمیم و احیا مو سعیده درویش زاده

این مرکز در 3 لاین آموزش، مشاوره و خدمات فعالیت دارد. اگر به هنر جذاب احیا مو علاقه دارید می توانید فوت و فن کار را نزد خانم درویش زاده یاد بگیرید. آموزش ها به دو صورت آنلاین و حضوری است. کلاس های حضوری محدودیت تعداد دارد.شروع دوره ها از قبل اطلاع رسانی می شود و می توانید وقت تان را تنظیم کنید.

خدمات سالن شامل صفر تا صد احیا موهای آسیب دیده است. استفاده از مواد مرغوب و کادر حرفه ای مرکز، دو رکن مهم در رضایت مشتری هستند. برای اینکه مواد به عمق مو نفوذ کند، از ذرات نانو استفاده می شود. پلکس تراپی، نانو بوتاکس مو، کراتین تراپی و ویتامینه های کابین از خدمات روتین سالن هستند که روزانه سرویس دهی دارند.

افرادی که در تصمیم گیری تردید دارند و نمی دانند چه محصولی را برای موها تهیه کنند را فراموش نکرده ایم. در این مرکز مشاوره های تخصصی مو ارائه می دهد. برای استفاده از خدمات مورد نیاز موهایتان و یا خرید محصولات می توانید از ما مشورت بگیرید. جالب اینکه کلیه مشاوره های تخصصی، به رایگان ارائه می شود.

4.7/5 - (4 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed