1. خانه
  2. مقالات
  3. آشنایی با انواع موخوره و روش های درمان

آشنایی با انواع موخوره و روش های درمان

آشنایی با انواع موخوره و روش های درمان

  1. خانه
  2. مقالات
  3. آشنایی با انواع موخوره و روش های درمان
آشنایی با انواع موخوره
folder_openمقالات

آیا می دانستید که موخوره هم چندین نوع مختلف دارد؟ وقتی موها دچار موخوره می شود زیبایی و درخشندگی خود را از دست می دهد. مات و کدر شدن مو، پف و وز همگی می تواند به علت موخوره باشد. ظاهر موخوره ها نیز همیشه یکسان نیست. انواع موخوره به صورت دو یا چند شاخه در انتهای مو دیده می شود.

استفاده از دستگاه های حرارتی حالت دهنده مو، نور مستقیم خورشید، مواد شیمیایی در رنگ مو و محصولات مراقبت از مو و …. در ایجاد موخوره نقش دارند. در این مطلب چندین نوع از رایج ترین مدل های موخوره، بررسی شده است. یک قسمت از موها را در دست بگیرید و به انتهای مو نگاه کنید، کدامیک از این شکل ها را می بینید؟

انواع موخوره کدام است؟

موخوره خیلی سریع همه قسمت های مو را درگیر می کند. در ابتدا تنها قسمت انتهای ساقه مو به صورت دو شاخه و یا چندین شاخه شکاف می خورد. شکل شکافته شدن نوک مو دارای تنوع زیادی است. همیشه یک الگوی مشخص را نمی بینید شاید در یک نفر، تارهای مو در انتها به دو شاخه تقسیم شده باشند اما در فرد دیگری نوعی دیگر از موخوره را می بینید.

برای اینکه غافلگیر نشوید لازم است تا به طور مرتب نوک موها را بررسی کنید. موخوره روی موهای خشک به راحتی دیده می شود. به دنبال موهای دو شاخه نباشید ممکن است نوعی دیگر از موخوره وجود داشته باشد که حتی تا به حال آن را ندیده اید. در برخی انواع موخوره حتی حالت دو شاخه شدن مو نیز دیده نمی شود. مدل شکاف انتهای مو به صورت تقسیم لایه فولیکولی است و تار مو به شکلی متفاوت تغیییر می کند. در ادامه مدل های متنوع موخوره به همراه تصویر آورده شده است.

موخوره معمولی

موخوره معمولی Basic Split

این نمونه از رایج ترین انواع موخوره است. درست همانند تصویر یک حالت دو شاخ شدن در انتهای ساقه مو به وجود می آید. موخوره دو شاخه یا معمولی، ساده ترین ولی شایع ترین نوع موخوره است. قسمت انتهای مو به صورت حرف Y انگلیسی دو نیم می شود. درست از همین بخش، موها خورد شده و شروع به جدا شدن می کنند.

آنچه باقی می ماند مویی نازک و آسیب دیده است که هنوز کل سر را فرا نگرفته. در این مرحله موخوره فقط در انتهای مو دیده می شود و شاید تعداد موهای کمتری را نیز درگیر کرده باشد. تا دیر نشده برای ترمیم موهای آسیب دیده و از بین بردن موخوره ها اقدام کنید. بهتر است چند سانتیمتر از نوک مو را کوتاه کنید و با تغذیه مناسب، نیاز مو را تامین نمایید. این الگو در افرادی که رژیم های غذایی سخت را دنبال می کنند، بیشتر دیده می شود.

موخوره سه شاخه

موخوره چنگالی Fork in the road

یکی از انواع موخوره که رواج کمتری دارد شبیه به تصویر است. همان طور که می بینید انتهای مو به سه شاخه و چنگال مانند تقسیم شده است. برخی این نوع را با نام موخوره سه شاخه نیز می شناسند. این چنگال نشان می دهد که ساقه مو به طور جدی آسیب دیده است و فیبر مو دچار صدمه شده. موخوره چنگالی و سه شاخه از مدل قبلی، بدتر است و نشان می دهد که مو اوضاع خوبی ندارد.

دلیل اصلی این مشکل، کاهش رطوبت و خشکی بیش از حد مو است. وقتی آب و رطوبت به مو نرسد، کوتیکول مو ضعیف می شود. در نهایت کوتیکول از بخش  کورتکس مو  به طور کامل جدا خواهد شد و به صورت سه شاخه و شبیه به یک چنگال دیده می شود. با استفاده از ماسک موی آبرسان می توان از بروز چنین مشکلی پیشگیری کرد.

انواع موخوره درختی

موخوره درختی The Tree

به تصویر نگاه کنید چه می بینید؟ دقیقا همین شکل و شمایل می تواند در انتهای ساقه مو نیز پدیدار شود. در این نمونه لایه بیرونی کوتیکول و فیبر مو دچار آسیب شده و به صورت چند لایه، از بقیه قسمت ها جدا شده است. به طور معمول این ضایعه ناشی از اثرات زیان بار نور خورشید است. اشعه مستقیم آفتاب روی موها تاثیر ناخوشایندی دارد.

تخریب لایه کوتیکولی و آسیب به فیبر مو می تواند در اثر تابش آفتاب روی موهای بدون پوشش، ایجاد شود. برای جلوگیری از موخوره لازم است تا موها را از هوای بیرون محفوظ بدارید. پوشاندن موها با شال و روسری یا کلاه یک راه ساده برای جلوگیری از آسیب به موها در هوای آفتابی است. موهایی در معرض تابش مستقیم خورشید قرار گرفته اند، مستعد موخوره هستند. حالت دادن موها با سشوار، این وضعیت را وخیم تر می کند.

در صورتی که انواع موخوره به شکل تصویر را مشاهده می کنید نیاز به درمان های تخصصی پزشکی دارید. با متخصص پوست و مو مشورت کنید.

شکاف جزئی انتهای ساقه مو

انواع موخوره جزئی Mini Split

موخوره جزئی و کلی ندارد همه انواع موخوره بد و ناجور هستند. مشکل اینجاست که همین شکاف های کوچک، به زودی همه موها را درگیر می کنند. علاوه بر آن همیشه امکان پیشرفت موخوره و ایجاد شکاف های بیشتر در انتهای مو نیز وجود دارد.

موخوره جزئی نیز از نمونه های بسیار رایج است و تقریبا در اکثر افراد دیده می شود. حالت شکاف انتهای مو در این نوع از موخوره، وسیع نیست و شباهت به موخوره معمولی دارد.

در این مرحله هنوز می توانید موها را نجات دهید. موخوره جزئی معمولا در موهای خشک و دهیدراته ایجاد می شود. نوک ساقه مو را با ماسک موی ضد موخوره درمان کنید. نادیده گرفتن این موخوره ها به بهای از دست رفتن موهایتان تمام می شود.

درمان موخوره مدل شمعی

 موخوره شمع گونه The Candle

این یکی از انواع موخوره به نسبت عجیب تر است. هیچ گونه شکافی در انتهای ساقه مو دیده نمی شود اما آسیب به کوتیکول بیرونی کاملا قابل مشاهده است. این موها بسیار شکننده تر هستند و به سادگی دچار شکاف می شوند.

با وجودی که هنوز هیچ نوع حالت شکافتگی یا دو شاخ شدن در نوک مو دیده نمی شود ولی موها مستعد شکاف خوردن هستند. شکل مو فریب تان ندهد در هر صورت نمونه ای که در تصویر مشاهده می کنید نیز نوعی موخوره به حساب می آید.

موخوره وقتی پیشرفت می کند به همه موها آسیب می زند. در مراحل نهایی چاره ای جز کوتاه کردن مو نیست. البته اگر فقط چند تار مو مبتلا به موخوره باشد می توانید با روغن های طبیعی از پیشرفت موخوره جلوگیری کنید.

بهترین روغن ها برای درمان موهای آسیب دیده و مستعد موخوره، روغن آرگان است. مراقب باشید نمونه های تقلبی این روغن در بازار موجود است تنها با خرید روغن اصل می توانید از مزایای آن برای درمان موخوره استفاده کنید.

گره های مو

 انواع موخوره گره ای

موخوره ها همیشه دو شاخه و سه شاخه نیستند. گاهی ظاهر موخوره طوری است که اصلا متوجه آن نمی شوید. برای مثال این نوع بیشتر به گره شباهت دارد در حالی که نوعی موخوره به حساب می آید. در موهای فر امکان ابتلا به این نوع موخوره زیادتر است. شاید تصور کنید که موها گره خورده و سعی در باز کردن گره مو داشته باشید.

موهای فر و مجعد بیشتر به هم گره می خورند و طبیعی است که فکر کنید این ها گره مو هستند. کمی با دقت بیشتری موها را بررسی کنید فرق موخوره گره ای با گره های عادی مو در این است که این نقاط خورد می شوند. موقع شانه زدن موخوره های گره ای از همان محل منگوله ها و گره ها، قطع خواهند شد.

این با ریزش مو تفاوت دارد. دقت کنید که موها از ریشه جدا نمی شود بلکه درست در محل گره، مو خورد شده و می ریزد. افرادی که موهای فر دارند همیشه با مشکل گره خوردن حلقه های فر روبرو هستند اما نباید تصور کنید این یک گره معمولی است. علت ایجاد موخوره گره ای، اشتباه در شستشوی مو است.

 چنگ زدن موها موقع شستشو یکی از دلایل ایجاد موخوره گره ای است. موها در حالت خیس بسیار آسیب پذیرتر هستند. وقتی موها را چنگ می زنید و با خشونت با مو رفتار می کنید، نتیجه شکستگی و آسیب به مو است.

70 درصد از انواع موخوره در اثر عدم مراقبت صحیح از مو ایجاد می شود. البته در برخی موارد عوامل داخلی بدن نیز در ایجاد موخوره نقش دارند اما با رسیدگی اصولی می توانید بسیاری از انواع موخوره را درمان کنید.

مرکز تخصصی ترمیم و احیا مو درویش زاده

قبل از اینکه موخوره کل موی سر را آلوده کند نسبت به درمان اقدام کنید. بدون تردید تنها راه برای از بین بردن موخوره ها، کوتاه کردن مو است. البته با استفاده از تکنیک های جدید احیا مو می توان جلوی پیشرفت موخوره را گرفت. موهایی که دچار موخوره شده در قسمت انتهای ساقه مو، حالت شکاف دارد. با استفاده از نانو ذرات می توان ترکیبات مناسب و ویتامینه را به بافت مو وارد کرد. به این ترتیب موخوره به قسمت های دیگر مو سرایت نمی کند و پیشرفت نخواهد کرد. در واقع بدون کوتاهی مو، مشکل کنترل می شود.

پلکس تراپی و پروتئین تراپی، کراتینه و احیا، نانو بوتاکس مو، دتوکس تراپی و … از خدمات روتین در این مرکز هستند. با استفاده از روش های نوین می توان آسیب دیدگی موها را تا حد زیادی، درمان کرد. آیا تا حالا از تراپی های مو استفاده کرده اید؟

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed