1. خانه
 2. مقالات
 3. ساده ترین راه برای باز کردن گره مو

ساده ترین راه برای باز کردن گره مو

ساده ترین راه برای باز کردن گره مو

 1. خانه
 2. مقالات
 3. ساده ترین راه برای باز کردن گره مو
باز کردن موهای گره خورده
folder_openمقالات

موهای شما بلند است یا کوتاه؟ صاف است یا فرفری؟ طبیعی است یا رنگ شده؟ با هر مویی که داشته باشید احتمالا در مواقعی با گره های مو برخورد کرده اید. پیچ و گره خوردگی مو گریبان بعضی ها را بیشتر می گیرد ولی حداقل گاهی این مشکل را تجربه کرده اید. برای باز کردن گره مو چه کاری انجام می دهید؟

راه های زیادی برای رفع گره از موها وجود دارد ولی ابتدا باید علت گره خوردن موها را پیدا کنید. با پیدا کردن علت، راحت تر می توانید از شر گره های مزاحم خلاص شوید.

چرا موها گره می خورد؟

زمانی که دو یا چند تار مو به هم پیچیده می شود، موها به هم گره می خورند. هر چه قدر تارهای بیشتری به هم پیچیده و چسبیده باشند، در هم تنیدگی مو بیشتر است و گره های بزرگ تری ایجاد می شود. دلیل اصلی گره خوردن موها، ریزش طبیعی موی سر است. به طور عادی حدود 100تار مو در روز از کف سر جدا شده و می ریزد.

ریزش موها بخشی از چرخه زندگی موهای سالم است. اگر موها صاف باشد راحت تر از پوست سر خارج می شود ولی موهایی که بافت دار هستند معمولا با گره های مو مشکل بیشتری دارند. علت این است که کوتیکول و لایه بیرونی ساقه مو، اغلب صاف نیست. بنابر این تارهای مو به جای اینکه بریزند در هم پیچیده و گره می خورند.

البته ریزش طبیعی موها تنها دلیل، گره خوردگی موها نیست. هر گونه تماس موها با سطوح نیز می تواند در ایجاد گره های مو تاثیر داشته باشد. برای مثال مالیدن موها به سطح حوله، ملحفه یا روبالشی نیز در ایجاد گره های در هم تنیده موثر است.

باز کردن گره مو

چه موهایی بیشتر مستعد گره خوردگی و در هم پیچیدگی است؟

قبل از پرداختن به روش های باز کردن گره مو لازم است تا مشکل اصلی را پیدا کنید. اگر چه در هم پیچیدگی و گره خوردن موها برای هر کسی پیش می آید ولی برخی موارد احتمال گره خوردن موها بیشتر است از جمله در این موارد:

 • موهای آسیب دیده از حرارت، اشعه خورشید یا سفید کننده مو
 • موهای مستعد شکستن
 • موهای بلندتر از طول شانه
 • موهای فر طبیعی
 • موی خشک
 • موهایی آسیب دیده با شانه و برس نامناسب
 • موهای در معرض ابزارهای حالت دهنده داغ
 • موهای در تماس با محصولات حاوی الکل مانند اسپری مو، موس یا ژل

ساده ترین راه برای باز کردن گره مو

ممکن است وسوسه کننده باشد که با برس به جان گره های مو بیفتید و سعی کنید گره ها را باز کنید! این کار مشکل را چند برابر بدتر خواهد کرد و به موها آسیب می رسد. برای جلوگیری از شکستگی مو بهتر است از تکنیک های مناسب تری استفاده کنید. روش های خشن برای باز کردن گره مو اصلا مناسب نیست این کار نیاز به دقت بیشتری دارد.

ساده ترین و کم دردسر ترین راه برای از بین بردن گره مو این است که از اسپری های جدا کننده یا همان گره باز کن، استفاده کنید. بیشتر این اسپری ها حاوی مواد مرطوب کننده هستند که روی موهای خشک استفاده می شوند. بعد از اینکه گره های مو را با اسپری باز کردید، نیازی به شستن موها نیست.

اگر موهایی در هم پیچیده و گره خورده دارید این اسپری ها خیلی کار راه انداز هستند. بعد از شستشوی موها و خشک شدن می توانید موها را به 4 قسمت تقسیم کنید. از فرق وسط موها را به دو نیم تقسیم کرده و هر قسمت را نیز به دو قسمت دیگر قسمت کنید. سپس اسپری گره باز کن را روی هر قسمت از مو بمالید.

در مرحله بعد برای باز کردن گره مو از یک شانه کمک بگیرید. از ریشه مو شروع کنید و به آرامی تا انتهای مو را شانه کنید. در صورت لزوم چندین بار این کار را تکرار کنید. نیازی به شستشو نیست، فقط اجازه دهید موهایتان خشک شود و سپس طبق معمول حالت دهید.

ترمیم موهای پیچ خورده

برای جلوگیری از گره مو چه کاری انجام دهیم؟

باز کردن گره مو کار ساده ای نیست بهتر است از همین ابتدا جلوی گره مو را بگیرید. بیشترین میزان گره مو بعد از بیدار شدن از خواب، دیده می شود. هنگامی که  در خواب، سر خود را روی بالش می چرخانید، ممکن است فولیکول های مو دچار شکستگی شوند و در موها گره ایجاد شود.

– رو بالشی ها را عوض کنید

اگر می توانید وسایل خواب تان را تعویض کنید. از یک روبالشی ساتن و حتی ملحفه های ساتن استفاده کنید. ساتن همان ابریشم است و مانع گره خوردن موها می شود.

در صورتی که این کار مقدر نیست حداقل موهایتان را با روسری ابریشمی ببندید و بخوابید. با این کار هر موقع که سرتان را حرکت می دهید تارهای مو دچار شکستگی نمی شود.

-موهایتان را قبل از خواب ببافید

به جای اینکه به فکر باز کردن گره مو باشید از قبل جلوی ایجاد گره و پیچ خوردگی مو را بگیرید. موهایتان را به یک یا دو قسمت تقسیم کنید و موها را شل ببافید. به این ترتیب هنگام خواب، موها در هم تنیده و پیچیده نمی شود. صبح بعد از بیدار شدن از خواب هم کافی است بافت مو را باز کنید و موها را شانه بزنید.

بافتن موها در حالت خیس هم راه دیگری برای جلوگیری از گره خوردن موها است. همچنین می توانید هنگام ورزش کردن نیز موها را ببافید همه این کارها در جلوگیری از ایجاد گره های مو تاثیر دارد.

راه حل قطعی باز کردن گره مو

– برای باز کردن گره مو از نرم کننده استفاده کنید

برای باز کردن گره مو از یک نرم کننده مناسب استفاده کنید. جهت افزایش کارایی نرم کننده می توانید از جوش شیرین کمک بگیرید. با نسبت سه قسمت نرم کننده و یک قسمت جوش شیرین یک محصول گره باز کن عالی درست کنید. این ترکیب را با همین نسبت تهیه کنید و در یک قوطی بریزید.

بعد از شامپو زدن به موها و شستشو می توانید از نرم کننده دست سازتان استفاده کنید. مواد را روی ساقه مو ماساژ دهید و بعد از چند دقیقه، موها را آبکشی کنید. نتیجه عالی است و دیگر گره های مو ایجاد نمی شوند. البته نحوه خشک کردن موها هم خیلی مهم است.

-حوله را دور بیندازید

وقتی موهای خیس را با حوله پارچه ای مالش می دهید، باید به فکر باز کردن گره مو نیز باشید. مالیدن موها با حوله باعث شکستن موها و آسیب به کوتیکول مو می شود. احتمال ایجاد گره در موهای آسیب دیده، بیشتر است.

بهترین راه باری گرفتن رطوبت اضافی مو بعد از حمام کردن این است که موها را با حوله میکرو فایبر خشک کنید. در صورتی که چنین حوله ای ندارید از یک تی شرت نخی ساده استفاده کنید.

تی شرت را دور سر خود بپیچید ( موها را پیچ ندهید) به این ترتیب تی شرت به آرامی، رطوبت مو را جذب می کند. راه حل آخر هم این است که موها را باز بگذارید تا در هوای آزاد، خشک بشود.

شانه زدن موهای گره خورده

نکات مهم برای باز کردن گره مو

کوتاه کردن موها هر 8 تا 10 هفته یک بار می تواند به خلاص شدن از شر موهای شکسته کمک کند. انتهای تارهای مو عمر بیشتری دارند. این قسمت از مو معمولا آسیب دیده است. شاید موخوره هم وجود داشته باشد یا خیر ولی احتمال زیاد نوک موها همیشه خشک است. برای اینکه موها راحت تر جدا شود و در نتیجه گره های مو کمتر شود، یک تا دو سانت از انتهای مو را در هر 8 تا 10 هفته کوتاه کنید. این کار از بروز موخوره هم جلوگیری می کند.

از محصولات مناسب برای نوع موهای خود استفاده کنید. محصولات حاوی الکل، موها را خشک می کند. برای جلوگیری از خشکی موها از روغن، سرم مو و نرم کننده های مناسب با جنس موهایتان استفاده کنید.

اگر موهای طبیعی و رنگ نشده دارید نیز باید به موهایتان رسیدگی کنید. برای درخشش موها و جلوگیری از پیچ خوردگی تارهای مو، یک کرم موی مناسب استفاده کنید و موهایتان را با شانه دندانه درشت مرتب کنید.

اگر موهای شما صاف است از اسپری های بافت دار یا حجم دهنده که حاوی مقدار زیادی سیلیکون هستند خودداری کنید. این مواد می تواند موهای شما را چسبناک و مستعد گره خوردگی کند.

در صورتی که موها دچار آسیب شدید شده، بیشتر مستعد گره و پیچ خوردگی است. شاید بهتر باشد از درمان های تخصصی برای ترمیم و احیا مو استفاده کنید و برای همیشه از شر گره های مو راحت شوید.

محصولات مناسب برای باز گردن گره های مو

مرکز تخصصی احیا مو سعیده درویش زاده

موهای آسیب دیده، بیش از موهای سالم مستعد گره خوردگی هستند. اگر مرتب موهایتان به هم می پیچد و گره می خورد باید برای رفع آسیب های ساقه مو، درمان های تخصصی را شروع کنید. موهای خشک و پف و وز را می توان با استفاده از روش های نوین احیا مو، ترمیم کرد. در سالن زیبایی مو درویش زاده انواع تراپی مو مطابق با جدیدترین متدها در کشورهای پیشرفته دنیا، انجام می شود.

نانو بوتاکس مو، پلکس تراپی، ویتامینه کردن موهای خشک و نازک و …. برخی از خدمات تخصصی برای ترمیم و احیا موهای آسیب دیده هستند. درمان های تخصصی با توجه به نیاز مو برای هر فرد، متفاوت است. قبل از هر تصمیمی می توانید با متخصصین ما مشورت کنید. در این مرکز کلیه مشاوره های تخصصی، به رایگان ارائه می شود.

3.2/5 - (10 امتیاز)

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed