1. خانه
  2. مقالات
  3. روتین مراقبت از پوست آقایان

روتین مراقبت از پوست آقایان

روتین مراقبت از پوست آقایان

  1. خانه
  2. مقالات
  3. روتین مراقبت از پوست آقایان
روتین مراقبت از پوست آقایان
folder_openمقالات

پوست انسان یک بخش حساس بدن است که نیاز به مراقبت های زیادی دارد تا همیشه شاداب و زیبا باقی بماند. در گذشته تنها خانم ها بودند که از پوست خودشان مراقبت می کردند و اگر کسی می گفت آقایان نیز باید از پوست خودشان مراقبت کنند، ممکن بود این حرف خنده دار به نظر برسد؛ اما با رشد اطلاعات و تبلیغات شرکت های آرایشی و بهداشتی، فرهنگ روتین مراقبت از پوست آقایان نیز جا افتاده است و در دنیای امروز نیاز است که آقایان هم به پوست خودشان رسیدگی کنند تا بتوانند پوستی شاداب تر و سالم تر داشته باشند و دچار پیری زودرس نشوند.

اگر شما هم آقایی هستید که به زیبایی و جوانی پوست خود اهمیت می دهید و می خواهید بدانید که روتین مراقبت از پوست آقایان چیست و چرا باید انجامش دهید و اصلا چه مراحلی را باید برای انجام این کار طی کنید، حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا روتین مراقبت از پوست آقایان را به شما یاد بدهیم.

روتین مراقبت از پوست آقایان

روتین مراقبت از پوست آقایان چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم به مراحل روتین مراقبت از پوست آقایان بپردازیم، ابتدا نیاز است که توضیح بدهیم اصلا این روتین چیست و چه کاربردی دارد. اگر بخواهیم به صورت ساده و خودمانی توضیح بدهیم، باید بگوییم که روتین مراقبت از پوست مجموعه کارهایی است که شما آنها را انجام می دهید تا بتوانید به پوست خودتان رسیدگی کنید و پوستی شاداب تر و سالم تر داشته باشید.

این مجموعه کارها به این صورت نیستند که فقط یکبار انجامشان دهید، بلکه باید به صورت منظم به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه انجام شوند تا تاثیر آنها را در بلند مدت مشاهده کنید، دقیقا به همین خاطر است که به آنها روتین گفته می شود، یعنی باید جزو کارهای روزمره شما قرار بگیرند و آنها را در عادات خودتان بگنجانید تا بتوانید همیشه برنامه رسیدگی به پوستتان را داشته باشید.

روتین مراقبت از پوست آقایان

فواید روتین مراقبت از پوست آقایان چیست؟

اگر به پوست یک خانم و آقا دقت کنید، متوجه می شوید که معمولا خانم ها پوستی نرم و لطیف دارند اما پوست آقایان خشن و زمخت است. این موضوع به خاطر این است که خانم ها به پوست خودشان بیشتر رسیدگی می کنند اما آقایان هیچ توجهی به این موضوع ندارند.

در ادامه می خواهیم چند مورد از فواید روتین مراقبت از پوست آقایان را توضیح بدهیم تا بدانید که این کار چه فواید شگفت انگیزی را برای پوست شما دارد و سپس به سراغ مراحل این روتین می رویم تا مرحله به مرحله شما را برای داشتن یک روتین حرفه ای راهنمایی کنیم.

1- آبرسانی به پوست:

یکی از مهمترین کارهایی که در روتین انجام می شود، آبرسانی به پوست است. پوست برای اینکه شاداب بماند و خشک نشود، نیاز به آب دارد. اما خیلی اوقات آقایان به این موضوع توجهی ندارند.

احتمالا برایتان پیش آمده که به خاطر مصرف کم آب، پوست لب تان ترک خورده باشد. این موضوع دقیقا برای پوست صورت نیز می تواند اتفاق بیفتد، اما مشکل اینجاست که شما ترک های بافتی که ایجاد می شوند را نمی بینید اما در آینده این ترک ها به صورت چروک های زیادی خودشان را نشان خواهند داد.

تنها راه جلوگیری از این مشکل این است که سعی کنید روتین مراقبت از پوست آقایان را رعایت کنید و به پوست خودتان به اندازه کافی آبرسانی کنید تا بتوانید بهترین نوع مراقبت را از پوستتان داشته باشید.

 

2- جلوگیری از آفتاب سوختگی پوست:

یکی دیگر از مراحل روتین مراقبت از پوست، استفاده از کرم های ضدآفتاب و ضد آفتاب سوختگی است. خیلی از آقایان بدون توجه به اینکه نور خورشید می تواند باعث سوختن پوستشان شود، به زیر نور آفتاب می روند و پوستشان تیره می شود.

این مشکل شاید در ابتدا چیز خاصی نباشد؛ اما در بلند مدت می تواند تاثیر بسیار بدی را روی پوست صورت بگذارد و باعث پیری زودرس شود. به همین خاطر نیاز است که حتما به این مرحله توجه داشته باشید.

3- تمیز شدن سطح پوست:

در حالت عادی، ممکن است خیلی کم در طول روز صورت خودمان را بشوییم و معمولا این کار را تنها بعد از بیدار شدن از خواب انجام می دهیم، اما در طول روز رفت و آمدها و برخورد با افراد مختلف باعث می شود که آلودگی های زیادی روی پوست بنشیند و عدم توجه به این آلودگی ها، باعث بیماری های پوستی و جوش های چرکی خواهد شد.

در روتین پوست نیاز است که حتما پوست به صورت کامل شسته و تمیز شود و آلودگی های سطح پوست نیز به صورت کامل از بین می روند و این موضوع کمک می کند از بیماری های پوستی در امان باشید و جوش های چرکی نیز با پوستتان خداحافظی کنند.

روتین مراقبت از پوست آقایان

چطور روتین مراقبت از پوست آقایان را شروع کنیم؟

در ادامه می خواهیم در مورد مراحل روتین مراقبت از پوست آقایان صحبت کنیم و بگوییم که چه کارهایی را باید برای مراقبت از پوست خودتان انجام دهید. روتینی که به شما معرفی می کنیم ساده ترین روتین ممکن است تا بتوانید به آن عادت کنید و بعدها می توانید با جستجو در اینترنت روتین های سخت تری را نیز انجام دهید.

توصیه ما به شما این است که خیلی سخت نگیرید و تمرکزتان فقط روی این موضوع باشد که در روتین خودتان استمرار داشته باشید و به خوبی آن را انجام دهید. حالا برویم به سراغ مراحل یک روتین ساده برای مراقبت از پوست آقایان و مراحل آن را بررسی کنیم.

1- تشخیص نوع پوست:

به صورت کلی پوست به سه دسته خشک، چرب و معمولی تقسیم می شود و اولین وظیفه شما برای شروع روتین، این است که تشخیص دهید پوست صورت شما از چه نوعی است.

حواستان به پوستتان باشد که در حالت عادی به چه صورت است؟ اگر در حالت عادی و نه در یک روز گرم به پوستتان دست بزنید و پوستتان چرب باشد، احتمالا پوستی چرب دارید.

اگر پوستتان خشک و کم آب باشد یعنی احتمالا پوستی خشک دارید و اگر هم مابین این دو حالت بود، یعنی پوست صورت شما معمولی است. اگر تشخیص این موضوع برایتان سخت است، می توانید از اطرافیان یا کسانی که در کار پوست تخصص دارند راهنمایی بگیرید تا این مرحله را با موفقیت انجام دهید.

2- خرید شوینده پوست:

دومین مرحله ای که باید برای اجرای روتین مراقبت از پوست آقایان انجام دهید، این است که پس از تشخیص نوع پوست صورت خودتان، به یک داروخانه یا فروشگاه آرایشی و بهداشتی مراجعه کنید و متناسب با نوع پوست صورت خودتان، یک شوینده مناسب خریداری کنید.

این شوینده باید با نوع پوست هماهنگ باشد و بهتر است از برندهای معتبر و مناسب استفاده کنید و کمی در این مورد تحقیق کنید تا بهترین شوینده ممکن را خریداری کرده و استفاده کنید.

اگر نمی دانید چه شوینده ای برای شما بهترین گزینه ممکن است، بهتر است یک شوینده را خریداری کرده و تاثیر آن را روی پوست خودتان بسنجید تا بتوانید در نهایت یک شوینده مناسب پیدا کنید.

3- شستشوی پوست صورت:

پس از اینکه دو مرحله اول را انجام دادید، به این مرحله می رسیم که روزانه 2 بار پوست صورت خودتان را با استفاده از شوینده تمیز کنید و به صورت کامل آلودگی ها را از روی آن پاک کنید.

همانطور که قبل تر اشاره کردیم، در طول روز از طریق هوا، برخورد با افراد مختلف، تماس گوشی موبایل با صورت و تماس دست با صورت ممکن است آلودگی های زیادی روی پوست شما قرار بگیرد و نیاز است که هر شب قبل از خواب و هر صبح بعد از بیدار شدن از خواب، پوست صورت خودتان را با استفاده از شوینده بشویید تا هیچ آلودگی روی سطح آن باقی نماند.

4- استفاده از کرم ضد آفتاب:

خیلی از افراد فکر می کنند که کرم ضد آفتاب تنها زمانی باید استفاده شود که هوا آفتابی است، اما در تمام فصول خورشید وجود دارد و تنها قدرت تابش آن کمتر و بیشتر می شود.

به همین خاطر نیاز است که در روتین مراقبت از پوست آقایان استفاده از کرم ضدآفتاب را جدی بگیرید و هر زمان که می خواهید از خانه خارج شوید، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید تا یک لایه محافظ روی پوستتان تشکیل شود و از آسیب رسیدن به پوستتان جلوگیری کند.

جالب است بدانید که خطوط پنجه کلاغی و حلقه هایی که با بالا رفتن سن دو چشم آقایان ایجاد می شود، به خاطر قرار گرفتن پوست در نور آفتاب است و نرسیدگی به پوست می تواند باعث کدر شدن آن نیز شود.

پس توصیه ما این است که این مرحله یعنی استفاده از کرم ضد آفتاب را نیز جدی بگیرید و براساس نوع پوست خودتان یک کرم ضد آفتاب مناسب تهیه کرده و از آن هر روز استفاده کنید.

البته حواستان باشد که از ضد آفتاب در زیر چشم استفاده نکنید؛ چون پوست این قسمت ضخامت کمتری دارد و حساس تر است و نباید ضد آفتاب را روی آن بمالید.

5-  استفاده از عینک آفتابی:

همانطور که در مورد قبل گفتیم، پوست زیرچشم بسیار حساس است و نازک تر از پوست بقیه صورت است، به همین خاطر سریعتر می تواند آسیب ببیند. برای اینکه از آسیب رسیدن به این قسمت پوست جلوگیری کنید، باید از کرم ضدآفتاب استفاده کنید تا نور آفتاب را خنثی کند.

بهتر است هرچه زودتر یک عینک مناسب خریداری کنید تا در طول روز از آن استفاده کنید تا هم از پوستتان محافظت کنید و هم استایل زیباتری داشته باشید.

6- استفاده از آبرسان:

در مراحل قبلی گفتیم که روزانه 2 بار باید صورت خودتان را بشویید، اما موضوعی که وجود دارد این است که وقتی صورت خودتان را می شویید، تمام چربی های سطح پوست هم شسته می شوند و احتمالا احساس خشکی در پوست خواهید داشت.

برای اینکه این احساس خشکی را از بین ببرید، نیاز است که از یک آبرسان قوی و متناسب با نوع پوستتان استفاده کنید. می توانید از داروخانه یا فروشگاه آرایشی و بهداشتی یک آبرسان خوب تهیه کنید تا بتوانید از آن پس از هربار شستشو استفاده کنید.

استفاده از آبرسان هم از خشک شدن پوست جلوگیری می کند و هم می تواند کمک کند که دچار پیری زودرس و چروک نشوید.

7- رژیم غذایی مناسب:

در کنار تمام کارهایی که گفته شد، برای روتین مراقبت از پوست آقایان نیاز است که کمی تغییر در رژیم غذایی خودتان ایجاد کنید که البته کار سختی هم نیست. تنها کافی است در طول روز مقدار بیشتری آب بنوشید.

همچنین طی تحقیقات ثابت شده است که لبنیات می توانند روی پوست تاثیر بدی داشته باشند و به همین خاطر بهتر است مخصوصا استفاده از لبنیات صنعتی را تا حد ممکن کاهش دهید و از آنها کمتر استفاده کنید.

خوردن شکلات و شیرینی جات نیز می تواند باعث خراب شدن پوست و بهم خوردن میزان چربی پوست شود و به همین خاطر بهتر است تا حد امکان این خوراکی ها را کمتر مصرف کنید.

8- استفاده از ویتامین های مفید:

برخی از ویتامین ها هستند که می توانند برای پوست بسیار موثر باشند و کمک می کنند که روتین مراقبت از پوست آقایان بهتری داشته باشید. معمولا شناخته شده ترین ویتامین هایی که برای پوست وجود دارند، ویتامین سی، ویتامین ای، امگا 3 و زینک هستند که می توانید با هزینه ای ناچیز آنها را تهیه کنید و در کنار غذاها به عنوان مکمل از آنها استفاده کنید.

این ویتامین ها می توانند در بلند مدت پوستتان را تغذیه کرده و کمک کنند پوستی سالم تر و شاداب تر داشته باشید.

استفاده از مرطوب کننده مخصوص آقایان

 

علاوه بر تمام موارد گفته شده، خواندن مقاله نکات مهم برای جلوگیری از چین و چروکهای پوستی را به شما پیشنهاد می دهیم.

جمع بندی مطالب

در این مقاله در مورد روتین مراقبت از پوست آقایان صحبت کردیم و گفتیم که اصلا روتین مراقبت از پوست چیست و برای پوست صورت آقایان چه فایده هایی دارد. در ادامه گفتیم که برای اجرای روتین مراقبت از پوست آقایان چه نکاتی را باید رعایت کنید و چه مراحلی برای این کار باید طی شوند.

امیدواریم که این مقاله کمک کرده باشد با روتین مراقبت از پوست آقایان بیشتر آشنا شوید و بتوانید با انجام همین موارد گفته شده ساده به بهترین شکل ممکن از پوست صورتتان نگهداری کنید و استایل جذاب تری داشته باشید.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed