1. خانه
  2. مقالات
  3. چگونه پوست سر را مرطوب کنیم؟

چگونه پوست سر را مرطوب کنیم؟

چگونه پوست سر را مرطوب کنیم؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. چگونه پوست سر را مرطوب کنیم؟
رفع خشکی پوست سر
folder_openمقالات

موها گنجینه ارزشمندی هستند که زیبایی چهره را صد برابر افزایش می دهند. با مرطوب کردن پوست سر می توانید بستری مناسب برای رشد موها ایجاد کنید. گاهی مشغله زیاد و یا روزمرگی ها باعث می شود فراموش کنیم که پوست سر هم نیاز به رسیدگی دارد. وقتی موها خشک، وز و شکننده شده شک ندشته باشید که مشکل از پوست سرتان است.

برای اینکه موها سالم و جذاب تر دیده شود باید پوست سرتان سالم و مرطوب باشد. وقتی پوست سر دچار خارش می شود یا خشک شده و پوسته پوسته می شود، نمی توانید انتظار داشته باشید که موها سالم باقی بمانند. با مرطوب کردن پوست سر، شادابی و سلامت موها نیز تضمین می شود.

فولیکول های مو هر چقدر بزرگ تر و فعال تر باشند، موها پر پشت تر و ضخیم تر می شود. فولیکول در پوست سر قرار گرفته با آبرسانی پوست سر، رطوبت کافی پوست تامین می شود و فولیکول ها نیز حال و روز بهتری دارند. برای برطرف کردن خشکی پوست و مرطوب نگاه داشتن پوست سر، روتین مراقبت از مو الزامی است.

راه های رفع خشکی پوست سر رفع خشکی پوست سر رفع خشکی پوست سر

چرا رطوبت برای موها اهمیت دارد؟

بدون رطوبت موها خشک، وز و مستعد شکستن می شوند. غدد چربی در پوست سر، با ترشح روغن طبیعی، موها را نرم و براق نگه می دارند. پوست سر خشک، قادر به نگهداری و تولید چربی نیست. رطوبت پوست سرتان را سالم و شاداب نگه می دارد و به منجر به حفظ سلامت موها می شود.

اگرچه رطوبت رشد مو را سرعت نمی دهد ، اما از شکستگی و گره خوردن مو جلوگیری می کند. این موضوع می تواند روی تداوم رشد مو و افزایش طولی موها نیز اثر داشته باشد.

چگونه پوست سر را مرطوب نگه داریم؟

همه مشکلات از اشتباهات رایج در مراقبت از مو، بر می گردد. برای مثال شستشوی موها باآب داغ می تواند پوست سر را به شدت خشک کند ولی هنوز هم خیلی ها یک دوش آب گرم را ترجیح می دهند. یا محصولات شیمیایی همین طور که پوست دست تان را خشک می کند به پوست سر هم آسیب می رساند ولی گاهی هر محصولی را روی موها استفاده می کنیم. برای مرطوب کردن پوست سر راه های ساده ای وجود دارد که در ادامه به آن پرداخته شده است.

رطوبت رسانی به پوست خشک سر

ریشه مسئله را پیدا کنید

خشکی بیش از حد پوست سر منجر به پوسته ریزی از کف سر می شود. اما آیا مطمئن هستید که پوست سرتان خشک است؟ پوسته های جدا شده از پوست سرتان می تواند به علت شوره سر باشد. در این صورت مشکل با مرطوب کردن پوست سر به هیچ وجه حل نخواهد شد.

در شوره سر نوعی قارچ به نام مالاسزیا که روی پوست زندگی می کند، دخالت دارد. فعالیت این قارچ موجب می شود تا سلول های مرده پوست با روغن طبیعی پوست سر مخلوط شود که در نهایت منافذ پوست را مسدود می کند و پوسته ریزی شروع می شود.

خشکی پوست سر می تواند در اثر خشکی هوا به ویژه در زمستان به وجود بیاید. شستشوی بیش از حد و حتی اگزما عامل خشک شدن پوست سر است و هیچ ارتباطی با شوره سر ندارد. بهتر است از یک پزشک متخصص کمک بگیرید تا مطمئن شوید مشکل از شوره است یا خشکی پوست سر.

شامپوی مناسب انتخاب کنید

ساده ترین راه برای مرطوب کردن پوست سر این است که اصلا اجازه ندهید روغن و چربی طبیعی پوست سر از بین برود. موقع حمام و شستشوی موها، مقدار زیادی از چربی پوست سر همراه با شامپو زدن، روانه فاضلاب می شود. وقتی چربی پوست کم می شود، توانایی حفظ رطوبت پوست نیز کاهش می یابد.

برخی از شامپوها و نرم کننده ها ممکن است روغن طبیعی پوست سر را از بین ببرند و آن را خشک و تحریک کنند. سولفات های موجود در شامپوها، قدرت تمیز کنندگی آن را افزایش می دهند اما چربی طبیعی پوست سر را نیز از بین می برند.

اگر مشکل خشکی پوست سر است، به سراغ شامپوها و نرم کننده هایی بروید که مخصوص پوست سر خشک طراحی شده اند. فرمولاسیون این شامپوها طوری است که چربی پوست سر را کاهش نمی دهد و قدرت پاک کنندگی خوبی هم دارد. فراموش نکنید حتما از نرم کننده مناسب نیز استفاده کنید. در اغلب موارد با همین راهکار ساده، مشکل خشکی پوست سر برطرف خواهد شد.

تامین رطوبت مورد نیاز مو و کف سر

مرطوب کردن پوست سر با سرم مو توصیه می شود

وقتی پوست سر خشک می شود موها نیز زبر و خشک و وز خواهند شد و اصلا ظاهر خوبی ندارند. برای مرطوب نگاه داشتن موها، محصولات متنوعی در بازار موجود است. محصولات آبرسان و مرطوب کننده حتما به کارتان می آید. اگر شوره سر مسئله اصلی شما نیست، از لوسیون و سرم های مو استفاده کنید. این محصولات پوست سر را نیز مرطوب نگه می دارند و کارایی خیلی خوبی دارند. به خصوص اگر موها را با سشوار خشک می کنید حتما نیاز به یک محافظ حرارتی مو دارید. سرم مو یا روغن یا هر نوع محافظ دیگری را روی موها استفاده کنید.

حفظ رطوبت پوست سر با اسکراب را فراموش نکنید

برای اینکه موها ظاهر بهتری داشته باشند از روغن های مو و محصولات متفاوتی استفاده می کنید. استفاده از مواد حاوی روغن روی پوست سر می تواند موجب مسدود شدن منافذ پوست سر شود. در این صورت سلول های مرده پوست در سر تجمع پیدا می کنند و مشکل بدتر خواهد شد.

بهتر است ماهی یک بار پوست سرتان را با مواد ملایم اسکراب کنید. با این کار سلول های مرده و بقایای محصولات از روی مو و پوست سر، پاک می شود. از لایه برداری (اسکراب ) بیش از حد خود داری کنید تا پوست سرتان تحریک نشود.

محصولات آبرسان برای پوست سر تهیه کنید

برای مرطوب کردن پوست سر از محصولاتی استفاده کتید که با هدف آبرسانی به پوست سر طراحی شده اند. مطمئن شوید محصولات مراقبت از مو با پوست سرتان مطابقت دارد. در اغلب اوقات همین مواد عامل ایجاد خشکی پوست سر هستند.

از ماسک مو گرفته تا شامپو، نرم کننده، سرم مو و … همگی باید برای پوست سر هم مناسب باشند. به خصوص مواد حاوی الکل پوست سر را به شدت خشک می کنند. در این صورت فولیکول های مو دچار آسیب می شود موها شروع به ریزش می کنند.

روغن درمانی پوست و مو

تعداد محصولات مورد استفاده خود را کاهش دهید

یکی از مهمترین مراحل برای داشتن پوست سر مرطوب و سالم ،کاهش تعداد محصولات مورد استفاده است. برای مرطوب کردن پوست سر نیازی به ده ها محصول رنگارنگ ندارید. روتین مراقبت از مو را ساده نگه دارید. هر چقدر از مواد شیمیایی کمتری استفاده کنید، رطوبت طبیعی پوست سر حفظ می شود.

از محصولاتی استفاده کنید که منافذ پوست را مسدود نمی کنند و فرمولاسیون ساده تری دارند. همیشه روی برچسب محصولات را بخوانید و از مصرف مواد حاوی سولفات، الکل و … خود داری کنید. محصولات شیمیایی قوی می تواند تعادل pH پوست سر را از بین ببرد و باعث خشکی بیش از حد پوست بشود.

برای مرطوب کردن پوست سر از ماسک موی خانگی استفاده کنید

وقتی ویتامین ها و املاح مورد نیاز پوست سر تامین شود، تولید و نگهداری رطوبت نیز بیشتر می شود. برای مرطوب کردن پوست سر از ماسک موی آبرسان و ویتامینه استفاده کنید. ماسک مو به صورت آماده نیز به فروش می رسد ولی می توانید خودتان هم ماسک موی مناسب را تهیه کنید.

از میوه ها، گیاهان و مواد طبیعی در تهیه این ماسک مو کمک بگیرید. ترکیبات حاوی تخم مرغ به دلیل تامین پروتئین پوست سر در حفظ رطوبت نیز موثر هستند. ماسک مو را می توانید به پوست سر و از ریشه تا نوک موها بمالید. این مواد بر روی پوست و موی تمیز، تاثیر بیشتری دارند. به طور معمول ماسک مو بین 30 تا 60 دقیقه روی موها می ماند و سپس موها بدون شامپو، آبکشی می شود.

طریقه رفع خشکی پوست سر

کلینیک تخصصی احیا مو سعیده درویش زاده

اینجا یک مرکز حرفه ای و تخصصی مو است که به طور خاص در ارتباط با زیبایی مو فعالیت دارد. انواع خدمات زیبایی مو و احیا موهای آسیب دیده در این مرکز ارائه می شود. نانو بوتاکس مو، پلکس تراپی، نانو کراتین مو، پروتئین تراپی و …. از خدمات روتین در سالن زیبایی مو هستند. استفاده از مواد مرغوب و گیاهی بخشی از تعهدات ما به مشتری است. کلیه امور سالن زیر نظر مستقیم سرکار خانم درویش زاده قرار دارد.

یکی دیگر از فعالیت های این مرکز، بحث آموزش خدمات احیا مو به علاقه مندان است. اگر تمایل دارید کسب و کار مستقل خود را راه اندازی کنید و به زمینه زیبایی مو علاقه دارید با ما تماس بگیرید. دوره هیر مستران ویژه شاغلین در این حرفه و افراد علاقمندان برگزار می شود. این دوره توانایی کار کردن مستقل را به هنرجویان می دهد. جهت اطلاع از تاریخ ثبت نام و بهره مندی از تخفیف های دوره ای با ما تماس بگیرید.

اما بخش مهمی از خدمات سالن مربوط به تهیه محصولات مراقبت از مو برای مشتریان عزیز است. مراقبت از مو پس از احیا یک ضرورت است. برای اینکه موهای احیا شده، دوام بیشتری داشته باشد و مواد مدت زمان بیشتری روی موها باقی بماند لازم است تا محصولات مناسب استفاده شود. در این سالن مشاوره برای تهیه محصولات مراقبت از مو، به رایگان انجام می شود.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed