1. خانه
  2. مقالات
  3. ریزش مو تا چه حدی طبیعی است؟

ریزش مو تا چه حدی طبیعی است؟

ریزش مو تا چه حدی طبیعی است؟

  1. خانه
  2. مقالات
  3. ریزش مو تا چه حدی طبیعی است؟
ریزش موی طبیعی
folder_openمقالات

ریزش مو تا چه حد طبیعی است و چه وقت باید نگران ریختن موها باشیم؟ بسیاری از افراد تصور می کنند که دچار ریزش مو هستند در حالی که اصلا این طور نیست. ریختن موها تا حد مشخصی، کاملا عادی است و جای نگرانی ندارد. در واقع ریزش موی طبیعی بخشی از چرخه رشد مو به حساب می آید و همواره موهای جدید جای موهای ریخته شده را می گیرند. اما گاهی اوقات میزان تارهای ریخته شده مو، خیلی بیشتر از موهای رشد یافته است. در چنین وضعیتی شخص دچار ریزش مو می شود.

در پوست سر صدها هزار فولیکول مو وجود دارد که از آن مو بیرون آمده. به طور معمول هر تار مو بین 2 تا 5 سال عمر می کند و در نهایت شل شده و از پوست سر جدا می شود. برخی موارد نظیر بهداشت، تغذیه، شرایط آب و هوایی، نحوه مراقبت از مو و حتی محصولات بهداشتی که استفاده می کنید نیز روی روند ریزش مو تاثیر می گذارد.

اینها تنها برخی از مواردی هستند که موجب افزایش ریزش مو می شوند. ریزش موی طبیعی شامل این موارد نمی شود بلکه مربوط به چرخه رشد و استراحت و طول عمر موها است. محدوده این ریزش در هر فرد تقریبا ثابت است و سایر موارد می تواند روی تعداد موهای ریخته شده در یک شبانه روز تاثیر بگذارد.

میزان ریزش موی طبیعی

چه میزان ریزش مو، طبیعی است؟

برای درک این موضوع بهتر است چرخه رشد مو را بررسی کنیم. هر تار مو پیش از آنکه بریزد باید مراحل مختلفی را طی کند. اولین مرحله از رشد مو مربوط به فاز آناژن است. در این مرحله موها فعال هستند و رشد دارند. به طور متوسط در حالت عادی، چیزی حدود 90 درصد از تارهای مو در این فاز قرار دارند. به همین دلیل شاهد رشد موها به اندازه حدود یک سانتیمتر در ماه هستیم.

در حدود 1 تا 2 درصد از موها در مرحله کاتاژن قرار دارند. در این مرحله تارهای مو هیچ رشدی ندارند. در واقع رشد مو متوقف شده است. این مراحل در موهای کاملا سالم هم دیده می شود و به عنوان بخشی از چرخه طبیعی رشد مو به حساب می آید.

در آخرین مرحله که به تلوژن نامیده می شود موها در فاز استراحت قرار می گیرند. تقریبا چیزی در حدود 8 تا 9 درصد از تارهای مو، در وضعیت تلوژن قرار دارند. منظور از فاز استراحت این است که موها آماده جدا شدن از پوست سر هستند. تا اینجا هیچ مشکلی وجود ندارد و همواره تعداد فولیکول های مو تقریبا در حدود 100 هزار باقی می ماند.

میزان ریختن مو در شبانه روز

چه موقع نگران ریزش مو باشیم؟

چرخه رشد مو طوری است که مرتب تعدادی مو در حال جدا شدن از پوست سر هستند. در حالت عادی و خود به خود هم موها می رزند اما در برخی اوقات، میزان ریزش مو شدیدتر است. برای مثال در ریزش موی هورمونی به یکباره مقدار زیادی از موها در فاصله کوتاهی شروع به ریختن می کند. این میزان بستگی به شدت تغییرات هورمونی در فرد دارد. معمولا در بیماری کم کاری تیروئید و پر کاری تیروئید شاهد افزایش ریزش مو هستیم.

حتی گاهی مصرف داروها و یا برخی از درمان های پزشکی به خصوص شیمی درمانی می توانند روی ریزش موی طبیعی تاثیر بگذرند. در این موارد تعداد تارهای ریخته شده در شبانه روز، خیلی بیشتر از حد عادی است. به همین دلیل موی افراد بسیار کم می شود و گاهی لازم است تا موهای باقی مانده نیز تراشیده شود تا نگرانی بیشتری ایجاد نشود.

در حالتی که پای هیچ دارو و ماده شیمیایی یا بیماری در بین نباشد باز هم موها می ریزد. در ادامه به برخی از این موارد اشاره شده است.

ریزش موی طبیعی در موفرفری ها

ریزش موی طبیعی در مو فرفری ها

وقتی موها گره می خورد، امکان جدا شدن موها از پوست سر بیشتر است. مو فرفری ها بیشتر با این مشکل روبرو هستند. موهای خشک و خشن و زبر، ذات شکننده تری دارند. در این حالت معمولا موها از ساقه قطع می شوند. به این ترتیب موها در قسمت ریشه حجم بیشتری دارند ولی در انتها موها نازک و کم پشت تر هستند.

به طور کلی شانه زدن موهای گره خورده، مجعد و فر هم خودش داستانی است باعث ریزش موی شدیدتری می شود. برای جلوگیری از ریزش مو در این وضعیت باید نیازهای مو تامین شود. موهای خشک و دهیدراته به آبرسانی و رطوبت نیاز دارند.

ریزش مو در موقع شانه زدن

ریزش موی طبیعی در موقع شانه زدن

وقتی موها را شانه می زنید تعداد زیادی از تارهای مو جدا شده و در شانه و برس گیر می کند. شاید به نظر این تعداد مو خیلی زیاد باشد ولی در اغلب موارد، میزان موهای ریخته شده در محدوده طبیعی قرار دارد. هر چقدر موها گره های بیشتری داشته باشد، تعداد موهای ریخته شده هم بیشتر می شود.

تا وقتی که پوست سر دیده نمی شود و فاصله فرق سر زیادتر نشده است، جای هیچ نگرانی نیست. برای اینکه موها در حین شانه زدن کمتر بریزد این کار را انجام بدهید. شانه یا برس را روی قسمت انتهای ساقه مو قرار دهید و به آرامی شانه بزنید. کم کم به سمت بالا و ریشه مو حرکت کنید.

اگر از ابتدا شانه را روی قسمت ریشه و پوست سر قرار دهید، تعداد زیادی موی گره خورده، در برس گیر می کند و کنده می شود. همیشه موها را از پایین به بالا شانه بزنید.

برای اینکه موها راحت تر شانه شود، حتما از نرم کننده مو استفاده کنید. اگر موها زیاد گره می خورد اسپری گره بازکن می تواند مشکل را حل کند.

ریزش موی طبیعی چقدر است؟

ریزش موی طبیعی در موقع استحمام

وقتی موها را شستشو می دهید تعداد زیادی مو می ریزد. با نگاهی به چاهک حمام نیز می توانید متوجه موهای ریخته شده بشوید. اغلب افراد موقع شستن مو به آن چنگ می زنند. چنگ زدن به موها در حین شستشو اصلا لزومی ندارد. روش صحیح این است که مقداری شامپو را در کف دست ریخته و آن را روی کف سر بمالید. ساقه موها نیازی به شامپو زدن ندارند.

موقع شستشوی سر، شامپو به همه قسمت های مو می رسد پس نیازی به استفاده از شاوی اضافی نیست. موها را چنگ نزنید بلکه به آرامی شامپو را روی پوست سر پخش کنید و مالش دهید. اگر در حمام موها را شانه بزنید نیز تعداد موهای ریخته شده، بیشتر می شود.

استفاده از حوله های زبر و خشن و کشیدن حوله روی موها یا پیچاندن مو در حوله نیز به ساختار مو آسیب می زند. در همه این حالت ها احتمال ریختن موها وجود دارد. تا وقتی که تعداد تارهای ریخته شده در محدوده نرمال قرار دارد، جای نگرانی نیست.

ریختن موها در زیر دوش

در یک شبانه روز، چند تار مو می ریزد؟

ریختن موها بخشی از چرخه طبیعی نوسازی بدن است. دیدن تارهای موی جدا شده ار پوست سر در حمام یا شانه، جای نگرانی ندارد. به طور طبیعی هر فرد در یک شبانه روز، بین 50 تا 100 تار مو از دست می دهد. قبلا ذکر شد که در حدود 100000 فولیکول مو در پوست سر وجود دارد. با این وجود 100 تار موی ریخته شده اصلا موضوع مهمی نیست و حتی ذره ای از تراکم موها را کاهش نمی دهد.

مشکل وقتی است که موها به دلایل گوناگون شروع به ریختن می کنند. در این وضعیت روزانه چندین برابر حالت طبیعی، مو از دست می دهید. به مرور فاصله تارهای مو در پوست سر بیشتر و بیشتر می شود تا جایی که به وضوح می توانید پوست سرتان را ببینید. تشخیص ریزش موی طبیعی و غیر طبیعی در ابتدا بسیار مشکل است.

شاید به نظر برسد که این میزان در محدوده نرمال است ولی پس از مدتی توجه خالی شدن سر شوید. گاهی هم بر عکس تصور می کنید ریزش مو شدید است اما همه چیز عادی است. برای تشخیص این موضوع می توانید از یک تست ساده استفاده کنید.

یک دسته مو ( حدود 100 تار مو) را در دست بگیرید. موها خشک و تمیز باشد. دست را از قسمت ریشه حرکت دارید و به سمت انتهای مو بروید. کمی موهای در دست تان را بکشید. تعداد تار موهای کنده شده را بشمارید. اگر 10 تار مو کنده شده، ریزش مو دارید. در هیچ حالتی نباید بیش از 10 عدد، تار مو از دسته موها جدا شود.

برای درمان و جلوگیری از کم پشت شدن موها حتما به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

ریزش موی طبیعی در روز

مرکز تخصصی ترمیم و احیا مو سعیده درویش زاده

اینجا یک سالن زیبایی مو با تجهیزات کامل است. صفر تا صد عملیات احیا مو در این مرکز ارائه می شود. اگر موهایتان با مواد دکلره سوخته و به شدت آسیب دیده است، نگران نباشید. خیلی ها با چنین مشکلی به ما مراجعه کرده اند و با موهایی سالم و زیبا، به خانه برگشته اند. در این سالن با استفاده از جدیدترین تکنولوژی روز، موها سالم و احیا می شود. برای نفوذ بهتر مواد به داخل مو از نانو ذرات استفاده می شود.

نانو کراتینه مو، نانو بوتاکس مو، پلکس و اولاپلکس تراپی، پروتئین تراپی و …. برخی از خدمات سالن برای احیا و بازگردانی سلامت مو هستند. در صورتی که نیازهای مو تامین شود ظاهر مو حالت زیباتری پیدا می کند. پس از اجرای عملیات احیا دیگر خبری از خشکی، زبری، پف و وز و شکنندگی مو باقی نمی ماند. موها ظاهری جذاب تر پیدا می کنند و به نرمی و لطافت فوق العاده ای تغییر می کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاره رایگان با ما تماس بگیرید

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed