1. خانه
  2. مقالات
  3. چرا موهایم بلند نمی شود؟ بررسی علت بلند نشدن موها

چرا موهایم بلند نمی شود؟ بررسی علت بلند نشدن موها

چرا موهایم بلند نمی شود؟ بررسی علت بلند نشدن موها

  1. خانه
  2. مقالات
  3. چرا موهایم بلند نمی شود؟ بررسی علت بلند نشدن موها
علت بلند نشدن موها
folder_openمقالات

موهای سالم در یک ماه حدود یک و نیم سانتیمتر بلندتر می شوند. گاهی اوقات موها آن طور که باید رشد نمی کند و حتی رشد مو برای مدتی متوقف می شود. در این وضعیت قد مو بلندتر نمی شوند و در اندازه مشخصی باقی می ماند. خیلی از خانم ها و حتی آقایان با این مشکل روبرو هستند. اگر موها به طور منظم رشد نکند بعد از مدتی، تراکم و حجم مو کم شده و موها نازک و ضعیف می شوند. چرا  رشد موها از یک جایی به بعد، کمتر می شود؟ علت بلند نشدن موها و یا توقف رشد مو چیست؟

آیا شما هم با این مشکل روبرو هستید؟ وقتی رشد موها متوقف می شود یک مشکل جدی در میان است. ابتدا باید دلیل بلند نشدن موها را پیدا کنید. بعد از شناسایی علت، به راحتی می توانید درمان مناسب را انجام دهید. گاهی نیاز به مداخله پزشک متخصص است اما در اغلب موارد با رعایت برخی نکات ساده می توانید مشکل را برطرف کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

علت بلند نشدن موهای رنگ شده

چرا موهایم از یک حدی بلندتر نمی شود؟

برخی از خانم ها تصور می کنند که رشد موها متوقف شده در حالی که واقعا چنین چیزی صحت ندارد. برای تست این موضوع به ریشه مو دقت کنید. به خصوص اگر موهای خود را رنگ کرده باشید بهتر متوجه رشد ریشه مو می شوید. اگر ریشه مو رشد می کند ولی بلندی مو ثابت است، پس مشکل جای دیگری است. به جز موارد اندک، معمولا رشد مو متوقف نشده بلکه موها خرد می شود.

با احتساب ماهی یک و نیم سانتیمتر، تقریبا در سال 18 سانتیمتر موها بلندتر می شود. البته در اکثر مواقع به دلیل خرد شدن انتهای مو، این رشد اصلا دیده نمی شود. در واقع همان اندازه که موها بلند می شود، نوک مو خرد شده و می ریزد. به این ترتیب همیشه حدود قد مو در یک اندازه ثابت می ماند. حالا علت خرد شدن مو چیست؟

این موضوع به سبک زندگی بر می گردد گاهی ناخواسته اشتباهاتی انجام می دهید که موها را در معرض آسیب قرار می دهد. در این صورت نباید انتظار داشته باشید که موها بلند بشود.

موخوره و توقف رشد مو

موخوره دلیل بلند نشدن موها

موخوره یک مشکل رایج است که کم و بیش همه خانم ها با آن درگیر هستند. وقتی انتهای مو دو یا سه شاخه می شود به موخوره مبتلا شده اید. در ابتدا تنها همین بخش از مو درگیر است ولی خیلی زود شکاف نوک مو به قسمت میانی و بالاتر ساقه مو نیز امتداد پیدا می کند. در این وضعیت ظاهر مو حالت خشک و وز و نامرتب می شود و زیبایی مو نیز از بین می رود.

انواع موخوره نشان دهنده سالم نبودن مو است. در اغلب موارد استفاده زیاد از مواد شیمیایی و شوینده ها دلیل موخوره است. هر چقدر که موها را بیشتر می شویید، ساقه مو نیز خشک تر می شود. انتهای مو عمر بیشتری از قسمت های بالاتر دارد و بارها تحت تاثیر شامپو و دیگر مواد شیمیایی بوده است. درست از همین قسمت ها موها خرد شده و می ریزند.

در چنین حالتی موها از ریشه رشد می کند ولی بلندی مو ثابت است. موخوره درمان ندارد و تنها با کوتاه کردن مو می توانید از آن خلاص شوید. البته راه هایی برای جلوگیری از ابتلا به موخوره وجود دارد ملی در صورت ابتلا باید موها تا بالای موخوره کوتاه شود.

معایب حرارت زیاد برای مو

حرارت زیاد، علت بلند نشدن موها

مواد شیمیایی و حرارت زیاد، دو عامل مهم در آسیب به مو هستند. هر بار که با سشوار یا اتوی مو به جان موها می افتید، قطعا به موها صدمه می زنید. اتوی مو بلافاصله موها را صاف و مرتب می کند اما این داغی اصلا برای مو خوب نیست. داغی و گرمای زیاد به کوتیکول مو آسیب می زند. کوتیکول یک لایه محافظ روی ساقه مو است که دورتادور مو را پوشانده. این لایه حالت فلس مانند دارد و به صورت پولکی ساقه را پوشش داده است. گرمای زیاد اتوی مو باعث بلند شدن پولک های کوتیکول می شوند.

وقتی کوتیکول مو آسیب ببیند موها حالت وز و مجعد پیدا می کنند. در واقع هر بار که موها را با حرارت صاف می کنید، یک گام به وز شدن موها نزدیک تر می شوید. گاهی با وسایل حرارتی حالت، موها به قدری داغ می شود که حالت سوخته پیدا می کند. در چنین حالتی چگونه انتظار دارید موها بلند شود؟

برای اینکه موهای بلندی داشته باشید باید مو و پوست سر سالم و قوی باشد. موهایی که با اتو مو و سشوار حرارت می بینند اصلا سالم نیستند. این موها از میانه قطع می شوند یا ریزش دارند. در هر صورت نباید انتظار داشته باشید که هر ماه به قد و بلندی مو افزوده شود.

گاهی به موها استراحت بدهید و کمتر مو را حالت دهید. اجازه دهید موها در هوای آزاد و به دور از حرارت خشک شوند. با موهای فر خود مدارا کنید همیشه هم نیازی نیست که موها صاف باشند. این صافی به قیمت آسیب به موها تمام می شود.

مشکلات مدل موی گوجه ای

مشکلات پوست سر

گاهی بیماری های پوست کف سر تنها علت بلند نشدن موها است. برای اینکه موها رشد کنند باید سالم و  قوی باشند. قسمت ساقه مو بخش بیرونی آن است. بخش اصلی و مهم تر مربوط به ریشه مو است. ویتامین ها و املاح ضروری برای رشد مو از طریق ریشه جذب می شود. این بخش در زیر پوست سر قرار دارد بنابر این هر گونه آسیب به پوست کف سر می تواند روی رشد موها نیز تاثیر نامطلوب داشته باشد.

برای بلند شدن موها باید به سلامت پوست سر اهمیت بدهید. بسیاری از مواد و محصولات آرایشی و بهداشتی حاوی سیلیکون هستند و منافذ پوست سر را مسدود می کنند. شامپوهای تمیز کننده عمقی، پوست سر را خشک و دهیدراته می کنند. حالت دهنده ها، ژل مو و همه محصولاتی که بر روی مو استفاده می کنید می تواند عاملی برای صدمه زدن به پوست سر باشد. حتی مسدود شدن منافذ پوست کف سر نیز در توقف رشد موها موثر است.

برخی بیماری ها نیز به پوست سر حمله می کنند که موجب ریزش مو هستند. وقتی موها بیش از حد طبیعی می ریزد، بلندی مو بیشتر نمی شود. در واقع همواره موهای جدیدتر جای موهای بلند قبلی را می گیرند و مو اصلا بلند نمی شود.

مهم ترین علت بلند نشدن موها

بلند نشدن موها به علت استفاده از مواد شیمیایی

آیا دائم موها را رنگ می کنید؟ مواد شیمیایی رنگ و دکلره بسیار قوی هستند و ساختار مو را در معرض آسیب قرار می دهند. برای صافی مو و فر کردن موها نیز از مواد شیمیایی استفاده می شود. مش و هایلایت و بالیاژ مو و آمبره و سامبره نیز از مواردی هستند که به موها آسیب می زنند. استفاده مداوم از مواد شیمیایی و رنگ و دکلره موجب خشک شدن مو می شود.

موهای خشک و دهیدراته، شکننده تر هستند و به سادگی آسیب می بینند. مواد شیمیایی درست به اندازه دستگاه های حرارتی حالت دهنده مو، در تخریب ساقه مو نقش دارند. حالا تصور کنید که این موهای ضعیف و آسیب دیده با وسایل حرارتی، حالت داده شوند. در این صورت بدون تردید آسیب به موها شدیدتر است.

موهای دکلره شده اصلا تحمل حرارت زیاد اتوی مو را ندارند. این موها به سادگی خرد شده و می ریزند. هر بار که از سشوار برای خشک کردن موهای دکلره شده استفاده می کنید، بیشتر به موها آسیب می زنید.

این ها اصلی ترین علت بلند نشدن مو هستند. در اغلب مواقع رشد مو متوقف نشده بلکه ساقه مو آسیب دیده است. موهای سالم رشد بهتری دارند. موخوره از این موها دور است و ساقه مو خرد نمی شود و نمی ریزد. اگر موهای تان خیلی خشک و شکننده است برای جلوگیری از خرد شدن مو، از روغن های طبیعی استفاده کنید.

مقدار کمی روغن نارگیل یا زیتون را به نوک مو بزنید تا همیشه نرم و لطیف باقی بماند. در این صورت موها خرد نمی شود و بلندتر خواهد شد.

درمان توقف رشد مو

تقویت و احیا موهای آسیب دیده در سالن سعیده درویش زاده

حالا به هر دلیلی موهای شما دچار آسیب شده و حال و روز خوبی ندارد. این به کنار ولی هنوز هم می توانید برای بازسازی موها کاری انجام دهید. قبل از اینکه موها دچار ریزش شدید بشوید برای درمان و رفع مشکلات مو اقدام کنید. پوست و مو به طور مستقیم در زیبایی چهره نقش دارند. در مرکز تخصصی مو سعیده درویش زاده انواع تراپی مو انجام می شود. با اصلاح مشکلات مو، زیبایی و جوانی را به خود هدیه دهید.

بخشی از خدمات مرکز عبارتند از: پلکس تراپی مو، کراتین درمانی، پروتئین تراپی، نانو بوتاکس مو، آرگان تراپی، ویتامینه مو برای جلوگیری از ریزش.

اجرای بازسازی و احیا مو توسط آرایشگرهای حرفه ای و با تجربه به همراه استفاده از مواد استاندارد و با کیفیت، دو رکن مهم در رضایت مشتری است. در این سالن تنها از مواد پروفشنال حاوی نانو ذرات استفاده می شود. میزان اثرگذاری این ترکیبات به دلیل ریز مولکول بودن، ده ها برابر بیش تر از مواد مشابه است.

توجه: این مرکز مشاوره های اختصاصی مو و محصولات بهداشتی مو را به رایگان ارائه می دهد. آیا تاکنون از مشاوره های رایگان استفاده کرده اید؟

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو وقت همین حالا اقدام کنید.

امتیاز دهید

این مقالات حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed